Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy Państwowe

Dołącz do leśników, posadź drzewo. W sobotę w Nadleśnictwie Kartuzy akcja sadzenia drzew

Opublikowany: 2017-04-18 11:16 Autor: nadesłane

Nadleśnictwo Kartuzy zaprasza 22 kwietnia do leśniczówki w Mirachowie na wspólne sadzenie lasu. Tym razem leśnicy wraz z chętnymi osobami posadzą sosnę. W tym roku na terenie Nadleśnictwa Kartuzy zostanie posadzonych 260 tys. sadzonek drzew leśnych, a w całej Polsce aż 500 milionów.

Na terenie leśnictwa Bącka Huta zostanie przeprowadzona coroczna akcja sadzenia drzewek. W tym roku przyświecać będzie jej hasło: „Dołącz do leśników, posadź drzewo”. Tym razem leśnicy będą sadzić sosnę na powierzchni, gdzie w ramach rębni złożonej następuje zmiana pokoleniowa lasu – po usunięciu dojrzałego drzewostanu posadzone zostaną młode drzewka

Przy sadzeniu sosny używa się specjalnego kostura do wyciskania w glebie otworu o przekroju wydłużonego trójkąta. Wieloletnie, większe sadzonki głównie gatunków liściastych umieszcza się w dołkach wykopanych szpadlem lub motyką, co jest znacznie trudniejsze niż sadzenie za pomocą kostura.

W ubiegłym roku również sadzono sosnę. fot. archiwum/Magda Dzienisz

Gleba przeznaczona do odnowienia lasu jest odpowiednio przygotowana. Jesienią roku poprzedzającego sadzenie zostaje zaorana i spulchniona. Wyorywane są w niej bruzdy w postaci rabat, rabatowałków lub przygotowywane są kopczyki na glebach wilgotnych. Staranne przygotowanie gleby ułatwia pracochłonne ręczne sadzenie oraz przyjęcie się sadzonek.

Tak przygotowano glebę pod sadzenie w latach 50-tych XX wieku w Leśnictwie Kamionka. fot. materiały Nadleśnictwa Kartuzy

Z powodu braku sadzonek często odnawiano las siewem. Zdjęcie z Leśnictwa Kamionka, 1952 r. fot. materiały Nadleśnictwa Kartuzy

Wiosenne sadzenie leśnicy rozpoczynają przeważnie pod koniec marca, kiedy ziemia na dobre rozmarznie. Akcja odnowienia lasu trwa zazwyczaj do początków maja. O tej porze roku trzeba jednak bardzo uważać, by coraz intensywniejsze słońce i powiewy wiatru nie doprowadziły do przesychania korzeni w czasie transportu, przechowywania, a potem w czasie sadzenia. Aby temu zapobiec korzenie zabezpiecza się specjalnym żelem wiążącym wilgoć, a sadzonki przywozi ze szkółki w pojemnikach chroniących przed utratą wilgoci.

Gleba przygotowana do sadzenia w Leśnictwie Drozdowo. Zdjęcie z 1996 r. fot. materiały Nadleśnictwa Kartuzy

Dla każdego gatunku określana jest ilość sadzonek, jaką należy posadzić na 1 ha, by uzyskać określoną więźbę – czyli gęstość i rozmieszczenie drzewek. Na przykład sosnę sadzi się od 8 do 10 tys. sztuk na jeden hektar, świerka od 3 do 5 tys., dębu i buka od 6 do 8 tys.

W tym roku w Nadleśnictwie Kartuzy zostanie posadzonych 260 tys. drzew leśnych: sosny, świerka, modrzewia, jodły, buka, dębu, lipy, olszy, klonu, jaworu, a także gatunków krzewiastych takich jak trzmielina, kalina, głóg. W całej Polsce posadzonych zostanie aż 500 milionów drzew.

Leśnicy serdecznie zapraszają wszystkich chętnych w sobotę na godz. 10.00. Zbiórka pod leśniczówką Mirachowo. Po wspólnej pracy w stacji turystycznej Lubygość odbędzie się poczęstunek.

fot. nadesłane/Nadleśnictwo Kartuzy

(materiał nadesłany przez Nadleśnictwo Kartuzy)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [16]

 • 7 15 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zygmunt

  miłośnicy panującego PiS powinni szturmem ruszyć jako zadośćuczynienie szkód wyrządzonych przez miłościwie panującego min. Szyszko

 • 5 4 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Misia

  super te stare zdjęcia i chętnie pojadę sadzić

 • 2 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Redaktor

  Racja teraz posadz a pozniej zaparkuj w leśnej drodze i dostań mandat

 • 6 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 3 zdjęcie jakieś dziwne

  wygląda tak jakby niewolnicy sadzili a ten w mundurze ich pilnował

 • 2 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jaaaaa

  piękna akcja , niestety za daleko to Mirachowo :(

 • 1 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # vvv

  a potem wytną w pień... i za 100 lat też będą miały 100 lat :(

 • 3 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Super

  Będę i posadzę drzewo! Przy okazji udamy się tez z rodziną na spacer po pięknych mirachowskich lasach :)

 • 3 3 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ W temacie

  gówno sie znasz, leśnicy mają nielimitowany czas pracy to sie nie wymądrzaj.

 • 3 5 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # W temacie

  na zdjęciach nie widać aby jakiś leśnik sadził drzewka, skoro leśnicy mają płacone za swoją pracę, to dlaczego szukają innych aby wykonywali ich pracę?( o zapłacie niema ani słowa)

 • 5 4 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @w temacie

  Znasz wszystkich leśników? Ja akurat widzę na pierwszym zdjęciu jednego z nich. Zobacz sobie może zdjęcia z poprzednich lat z takiej akcji, na pewno dopatrzysz się co najmniej dwudziestu leśników, jak nie wiecej. A wiesz co to akcja społeczna? Nie wszystko kręci się wokół kasy.

 • 3 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ile drzew

  trzeba zasadzić żeby zostać leśnikiem?

 • 1 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  no i ten artykuł potwierdza teze, że leśnicy wiedzą co robią gdy wycinają drzewa, pokazują jak należy dbać o las, dobra robota, a wszyscy którzy znowu atakuja PiS niech idą w las sadzić!

 • 2 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # cycklist

  Co robi Straż Leśna w temacie zaśmiecania lasu przy trasie Grzybno - Kaliska(szosa asfaltowa) ; niektóre sterty śmieci leżą od zeszłego roku.

 • 3 3 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do cyclist

  czy straż leśna to jakiś zakład oczyszczania ?

 • 3 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jak pomóc Nadleśnictwu?

  Oni o niego dbają, sama osobiście widziałam jak zbierali szkło w lesie bo jakiś przejezdny dureń pozbył się własnych śmieci. Jestem mieszkanką Kalisk i często widuję zaparkowane w lesie samochody w różnych miejscach. Potem widać tylko pozostawione worki ze śmieciami. Co zrobić w takich sytuacjach? Odcinek leśnej drogi do Kalisk powinien być otoczony monitoringiem. Może skończyłoby się nieustanne zaśmiecanie tego obszaru przez przejezdnych.

  A jeśli chodzi o akcję nasadzania drzewek to chętnie pomogę ale akcja musi dziać się w Kaliskim lesie ;-)

 • 2 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Piskomunista

  A gdzie towarzysz komunista Szuszko, wydmuszka Szydlo i tow Duda ?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.