Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy Państwowe

Biegaj w lesie! Nadleśnictwo Kartuzy obfituje w ciekawe trasy

Opublikowany: 2017-05-02 18:13 Autor: nadesłane

Bieganie to dziś jeden z najpopularniejszych sportów. Fantastycznym miejscem na uprawianie tego sportu jest las, który obfituje nie tylko w ciekawe trasy, ale piękne widoki i czyste powietrze. Do różnego rodzaju ćwiczeń można wykorzystać też naturalne „rekwizyty”.

Tutaj nie trzeba czekać w kolejce na skorzystanie ze sportowego sprzętu, otoczenie jest miłe dla oka i ucha, a na dodatek otrzymamy tu ogromny zastrzyk tlenu – las jest świetnym miejscem na oddawanie się sportowej pasji. Idealną dyscypliną do uprawiania w lesie jest zwłaszcza bieganie.

Zdjęcie ilustracyjne. fot. Magda Dzienisz

W polskich lasach jest tysiące ścieżek i szlaków, po których można biegać. Doskonałe do tego są szczególnie ścieżki dydaktyczne, trasy turystyczne, a nawet wyznaczone trasy rowerowe, szlaki konne czy ścieżki nordic-walking. Takich miejsc w Nadleśnictwie Kartuzy jest sporo. Biegać możemy praktycznie po całym lesie, pamiętajmy jednak, by w rezerwatach poruszać się tylko specjalnie wyznaczonymi ścieżkami.

Biegaj po kartuskich lasach!

Polecamy zwłaszcza trasę Dębowe Błoto w Kartuzach, która rozpoczyna się przy ul. Sędzickiego. Pętla wynosi 1,5 km, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by dystans wiodący leśną ścieżką pokonać kilka razy. Przy trasie znajdują się również specjalne urządzenia do ćwiczeń – doskonałe do rozgrzewki lub urozmaicenia treningu.

Kolejną ciekawą trasą jest ta wiodąca przez bilowskie buczyny. Do wyboru mamy dwa warianty: (krótszy) – „mała pętla” wynoszący około 3,2 km oraz dłuższy – 5,5 km. Po drodze mijamy m.in. Arboretum Leśników Kartuskich, dawną leśniczówkę Bilowo, można wbiec pod niewielką górkę na specjalny punkt widokowy, minąć zrośnięte buki, spojrzeć na piękne bilowskie stawy. Wytrwali mogą dobiec tamtędy do Zamku w Łapalicach. Wówczas trasa wraz z drogą powrotną wynosić będzie ok. 15 km.

Widok na bilowskie stawy. fot. Magda Dzienisz

Zachęcamy także do biegowego treningu po trasie rowerowej – niebieskiej (7,3km) lub zielonej (9 km) wokół Pomieczyńskiej Huty. Wiedzie ona w głównej mierze pięknymi leśnymi ścieżkami, poprzez wąwozy czy w pobliżu malowniczych torfowisk. Drugą, dłuższą trasą wiodącą także wokół jeziora Białego, możemy pobiec m.in. w pobliże Sytnej Góry, skąd rozciągają się piękne widoki.

Okolice Pomieczyńskiej Huty. fot. Magda Dzienisz

Kolejny ciekawy odcinek, który również świetnie nada się do biegania dla bardziej wytrzymałych sportowców, gdyż wiedzie po wzniesieniach, to tzw. Pętla Kolańska. Przebiega po urokliwych Wzgórzach Szymbarskich. Jest to trasa wyznaczona jako szlak konny, jednak nic nie stoi na przeszkodzie by pokonać ja na własnych nogach. Wynosi ona około 10 km, można rozpocząć ją zarówno z Ostrzyc, jak i Rątów, Goręczyna oraz Kolana i Wieżycy. Została wytyczona w całości drogami leśnymi i gminnymi.

Jednymi z najpiękniejszych miejsc na Pomorzu są Lasy Mirachowskie. Specjalnie wyznaczona ścieżka o długości blisko 6 km wiedzie w okolicach rezerwatów – pamiętajmy więc, by nie zbaczać z trasy. Więcej o tajemnicach Lasów Mirachowskich pisaliśmy tutaj.

Szczelina Lechicka wiosną. fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

Sportowcy radzą

Warto również każdy z biegowych treningów urozmaicić sobie ćwiczeniami. Kilka lat temu Lasy Państwowe wystartowały z akcją „Trenuj w lesie”, w której wspólnie z leśnikami do aktywności fizycznej w leśnych plenerach zachęcali mistrzowie sportu: Jolanta Studzienna (trenerka siatkówki i wieloletnia reprezentantka Polski) oraz Mateusz Masternak były mistrz Europy w boksie zawodowym.

Na stronie Lasów Państwowych w zakładce Trenuj w lesie znajdziemy filmiki z poradami sportowców. Pokazują, jak wykorzystać do ćwiczeń naturalne „rekwizyty”, m.in. kij czy pień drzewa. Mateusz Masternak również zaleca bieganie.

- Pamiętajmy, że leśny grunt jest elastyczny, ugina się pod ciężarem naszych stóp, a to oznacza, że nie narażamy stawów na przeciążenie – podkreślił w rozmowie z Echami Leśnymi (nr 3 (613) 2013).

- Najlepsze efekty daje trening, który sprawia nam przyjemność. – wtórowała mu Jolanta Studzienna. – A nie ma nic bardziej odprężającego niż bezpośredni kontakt z naturą. Jeżeli to tylko możliwe, wdychajmy zdrowe, natlenione leśne powietrze.

(materiał nadesłany przez Nadleśnictwo Kartuzy)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [17]

 • 11 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  takie bieganie to ja rozumiem, a nie lansowanie się po mieście jak to było pare dni temu

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # SCE

  Brakuje map tych tras np na traseo

 • 11 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jo,jo

  Szczególnie po wycince te trasy wyglądają super.

 • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Fit

  Posprzątajcie te lasy a później zapraszajcie, trasa Grzybno - Kaliska jeden wielki śmietnik.

 • 1 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zzz

  teraz proszę poradnik jak się skutecznie zabezpieczyć przez kleszczami.

 • 8 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Amator

  W weekend majowy pobiegłem pierwszy raz trasą rowerową z Kartuz do Dzierżążna .Brak oznaczenia tej trasy żadnych drogowskazów lub oznaczeń.Szalejący na motorach motokrosowych to był horror.To samo dotyczy drogi leśnej która biegnie obok leśnej drogi do Goręczyna rajdy samochodowe .Drogi te są wyłączne z ruchu a mimo to rajdy trwają

 • 7 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  Kartuzy (Łapalice) Chmielno to samo, ryk motorów i quadów.

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # święte "krowy"

  Bo ma być głośno, w kłębach kurzu i szybko. Co na to, tak bardzo wrażliwa na ptaszki i owady, tzw. ochrona środowiska? Czy CZŁOWIEK poruszający się na własnych nogach już nie ma żadnych praw? Co z tzw. EKOLOGIĄ? TZW. bo tylko z nazwy? Czy nasze pola, łąki, lasy już nie muszą być naturalnym środowiskiem? Gdzie służby porządkowe?

 • 7 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KMM

  Skorzystałam z trasy na Bilowie. Jeden raz i dziękuję. Naprawcie te drogi bo można sobie nogi połamać. Po wiecznej wycince tam trudno przejść a co dopiero biegać. To samo pod Prokowo. Gdyby leśnicy po wyciskacz zadbali o stan dróg to by było naprawde super. Ciekawe co będzie w przypadku pożaru, bo straż tam nie dojedzie.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KMM

  wb "po wycinkach" zamiast "po wyciskacz "

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ "święte krowy"

  Przykład i zarządzenia idą z góry: jeśli minister środowiska nienawidzi przyrody, to czego oczekujesz od jego podwładnych ?? Przecież w jego sekcie obowiązuje ślepe posłuszeństwo i "przekazy dnia".

 • 2 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  @święte "krowy" - ekolodzy są tylko tam gdzie jest interes, czyli kasa.

  @ "święte krowy" - rzucasz tak dla lewackiej zasady, czy masz na swoje słowa jakieś konkretne potwierdzenie ?

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wyżej

  @ rżniesz głupa ?

  @ czy nim jesteś ?

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jaaaaa

  biegamy razem ;)

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info @ "do wyżej"

  a coś merytorycznego ? za trudne ?

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tedi

  Polecam lasy Mirachowskie na długie spacery. Piękno przyrody urzeka i powala na kolan

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Merytorycznie z oszołomem ??

  Strata czasu !

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.