Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy Państwowe

Wiosenny wysyp kleszczy. Miejmy się na baczności!

Opublikowany: 2017-05-13 11:43 Autor: nadesłane

Choć pełnia wiosny dopiero przed nami, w lasach i miejskich parkach już kilka tygodni temu pojawiły się kleszcze. Kartuscy leśnicy stwierdzają, że od dawna nie zjawiały się tak wcześnie. Wpływ na ilość tych groźnych pajęczaków mają łagodne zimy, a także liczebność małych ssaków, m.in. myszy, które są ich żywicielami.

Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w ubiegłym roku największą zapadalność na boreliozę na 100 tys. osób zanotowano wśród mieszkańców powiatu bytowskiego (298) oraz kościerskiego (114). W powiecie kartuskim liczba ta wyniosła 53 osoby.

W części zachorowań na boreliozę udało się ustalić gminę, w której doszło do ukąszenia przez kleszcza. W przypadku powiatu kartuskiego 12 przypadków odnotowano w gm. Kartuzy, 11 w gm. Żukowo, 10 w gm. Stężyca, 7 w gm. Somonino, 5 w gm. Sulęczyno, 3 w gm. Chmielno, po 2 w gminach Sierakowice i Przodkowo.

Ixodes ricinus 09

Leśnicy szczególnie narażeni

Tegoroczna wiosna w pełnym rozkwicie dopiero przed nami, jednak kartuscy leśnicy już kilka tygodni temu zauważyli obecność kleszczy.

- Uaktywniają się one zwłaszcza podczas ciepłych dni. Tak było m.in. na początku kwietnia, kilku leśników miało w tym czasie przynajmniej jednego kleszcza wkłutego w ciało. Każde takie wkłucie niesie ze sobą ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi – mówi Jarosław Pawlikowski, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Kartuzy.

Leśnicy są grupą zawodową szczególnie narażoną na choroby odkleszczowe. W Nadleśnictwie Kartuzy boreliozę stwierdzono u sześciu leśników, zarówno emerytowanych, jak i wciąż aktywnych zawodowo.

- Lasy Państwowe wysyłają swoich pracowników na obowiązkowe badania krwi. Większość z nas szczepi się także na odkleszczowe zapalenie mózgu – mówi Jarosław Pawlikowski. – Leśnicy otrzymują specjalną odzież ochronną, a także preparaty odstraszające kleszcze i komary.

Borelioza została uznana za chorobę zawodową leśników, a także rolników. W pewnych sytuacjach mogą oni liczyć na odszkodowanie w związku z zachorowaniem na tę chorobę.

Dlaczego kleszczy jest coraz więcej?

Wpływ na ilość kleszczy mają łagodne zimy, a także liczba ich żywicieli – głównie gryzoni, m.in. myszy leśnych czy nornic. Co ciekawe – larwy kleszczy, które przychodzą na świat są niezakażone krętkiem boreliozy. Zarażają się dopiero żywiąc się krwią zakażonych tą chorobą żywicieli i przenoszą ją dalej.

- Polscy naukowcy z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu potwierdzili ostatnio ciekawą teorię. Mówi ona o tym, że wpływ na ilość kleszczy ma także liczba żołędzi. A to dlatego, że są one pokarmem dla gryzoni, które mając stały dostęp do dużej ilości żołędzi, liczniej będą się rozmnażać, nawet zimą. Im więcej jest myszy, tym kleszcze mają więcej żywicieli – wyjaśnia Jarosław Pawlikowski.

IxodesRicinus2048

Jak zaznacza, kleszcze pasożytują nie tylko na tylko na myszach. Ich gospodarzami mogą być ptaki, lisy, sarny czy jelenie, a także domowe zwierzęta: koty i psy. Pamiętajmy także o tym, że kleszcze występują nie tylko w lasach. Na baczności trzeba mieć się także spędzając czas w miejskich parkach.

- Wchodząc do lasu uważajmy zwłaszcza na miejsca, gdzie rosną paprocie. W takich niskich zakrzewieniach można spodziewać się kleszczy. Coraz więcej tych pajęczaków jest również w miejskich parkach oraz na zwykłych trawnikach. A to dlatego, że zmniejsza się dystans dzikiej zwierzyny do miejsc zamieszkania człowieka. Sarny, lisy czy dziki w miastach to coraz częstszy widok – tłumaczy J. Pawlikowski.

W Polsce terenami endemicznymi – zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby odkleszczowe są województwa: podlaskie, mazursko –warmińskie , dolnośląskie, małopolskie. Województwo pomorskie, w tym także Kaszuby, znajdują się w strefie zmniejszonego ryzyka.

źródło: wsse.waw.pl

Jak ustrzec się kleszczy?

Jak twierdzi kartuski leśnik nie ma jednego i sprawdzonego sposobu, który skutecznie odstraszy kleszcza.

- Istnieją co prawda preparaty, które są dostępne w każdej aptece, jednak pamiętajmy, że mają one krótkotrwałe działanie – podkreśla. – Trzeba pamiętać o podstawowych zasadach: wybierać się do lasu zawsze odpowiednio ubranym: niezbędne są buty z wyższą cholewką, długie spodnie, dłuższe rękawy, nakrycie głowy. Po spacerze w lesie, tuż przed wejściem do samochodu warto sprawdzić, czy po ubraniu nie wędruje kleszcz. Ponownie trzeba obejrzeć się np. przed wieczornym prysznicem.

Ixodes Ricinus

Szczególną uwagę trzeba zwracać również na dzieci – za każdym razem, gdy bawią się na trawnikach czy w parkach sprawdzać, czy nie mają kleszczy. Podobnie jest ze zwierzętami, psom i kotom warto założyć obroże odstraszające kleszcze, można również zastosować specjalne krople przeciw tym pajęczakom, które dostępne są w sklepach zoologicznych.

Pamiętajmy, że kleszcze prócz boreliozy przenoszą również inne groźne choroby. Więcej o nich pisaliśmy TUTAJ.

(materiał nadesłany przez Nadleśnictwo Kartuzy)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [12]

 • 3 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sekta kleszczy jest niebezpieczna

  Tak jak wszelkie inne sekty !

 • 2 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mgm

  Kleszcze są już od końca lutego zutylizowalem już ich calkiem sporo

 • 2 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyżej

  Dobrze, rób to natychmiast, aby ustrzec się boreliozy albo pislamozy mózgowej.

 • 5 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # gniot

  Tomasz Dorniak MASSUANA opowiadaj, co o tym myślisz

 • 10 6 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  "Opowiadam" o leczeniu i środkach na każdym wykładzie "Stop dla raka", dzisiaj również w Borach Tucholskich. W Księdze zdrowia przedstawiam skuteczny środek, czystek, antyoksydanty itp.

 • 1 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # psychoza?

  Mieszkam w lesie 40 lat. kleszcze zawsze tam były. wystarczy codziennie przejrzej ciało i ewentualnie usunąć kleszcza. Bardziej się boje zdezelowanych ciężarówek przewożących drewno z lasu, których kierowcą nawet nie chce się spiąć ładunku pasami a podwójnym przeładowaniu przypominają popękane asfalty

 • 4 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # SKO

  Dorniak przestań p...... Ty jeden na wszystkim się znasz, na polityce, zdrowiu, graniu i Bóg jeden wie na czym jeszcze ty sie znasz.
  Daj sobie spokój. Tego sie już czytać i słuchać nie chce. Współczuję.
  Zamilcz.

 • 8 8 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Kleszcza można polać olejkiem miętowym, aby sam wyszedł.

 • 4 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # SKO

  Dorniak dorniak. Ty jak coś powiesz to zaraz poznać znawcę tematu. Kleszcza niczym sie nie powinno polewać. Olejek może spowodować wymioty u kleszcza i borelioza gotowa. Jak jesteś takim znawcą to posadź sobie kleszcza i oblej go olejkiem.
  Nie pisz głupot znawco medycyny.

 • 6 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Każdy kleszcz to borelioza? Wymioty? Jeśli się przyczepi, to się nie zarazimy? Dopiero po odstraszeniu zapachem np. mięty będzie niebezpieczny?

 • 2 5 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sko

  dorniak dorniak. Kiedy ty naprawdę zmądrzejesz. Z ciebie taki medyk jak ze mnie zakonnica.
  Skąd bierzesz takie informacje. Posadź sobie na d..... dwadzieścia kleszczy i oblej je olejkiem miętowym. Tylko poczekaj aż będą w fazie zaczepu i ssania.
  Twoja wiedza medyczna jest na poziomie na tyle niskim, że tylko ty w to wierzysz co mówisz.

 • 1 5 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sko

  Jeszcze jedno, pewnie miałeś do czynienia z wieloma ukąszeniami przez kleszcza, i twoja cudowna esencja z liści mięty zadziałała na każdy przypadek. Masz jeszcze jakieś cudowne mikstury.? Może masz coś na porost włosów.??

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.