Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy Państwowe

Halinka już na wolności. Uratowana samica bielika będzie mieszkać w Lasach Mirachowskich

Opublikowany: 2017-06-06 14:07 Autor: Wojciech Drewka

Dzięki zaangażowaniu pracowników i wolontariuszy Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Ostoja" w Pomieczynie udało się uratować samicę bielika, znalezioną w okolicy Parchowa. Dziś Halinka, bo tak ją nazwano, została wypuszczona na wolność nad Jeziorem Kamiennym, w kompleksie Lasów Mirachowskich.

Samica bielika została znaleziona przez przypadkowe osoby na polu, w gminie Parchowo. Była w poważnym stanie, ponieważ uległa zatruciu środkiem stosowanym do usypiania zwierząt. Pracownicy Ostoi podejrzewają, że posiliła się trzewiami zwierzęcia, u którego zastosowano właśnie ten środek. Ponieważ ptaki mają wyższą tolerancję na stężenie tego środka, Halinka, bo tak została nazwana samica bielika, przeżyła.

Ptak trafił najpierw do Sobieńczyc, gdzie znajduje się ośrodek rehabilitacji ptaków szponiastych. A stamtąd przewieziono go do Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja” w Pomieczynie. Tam leczono go przez półtora miesiąca. Jej stan poprawił się na tyle, że mogła bezpiecznie wrócić na wolność.

Dziś w obecności pracowników Ostoi oraz Lasów Państwowych Halinkę wypuszczono na wolność. Miejsce wybrane zostało nieprzypadkowo – kompleks Lasów Mirachowskich daje bielikowi szansę na spokojne bytowanie, a sąsiedztwo jeziora – możliwość pozyskiwania pożywienia.

fot.W.Drewka

- Wyboru dokonywał Leszek Damps z panami z Nadleśnictwa Kartuzy i chodziło o to, by był to teren otwarty i blisko wody. Ważne było też, by nie wchodzić w teren innych gniazdujących bielików – mówiła Beata Rydelek, szefowa Ostoi. – Nasza samica bielika jest dość młoda, rozwija się cały czas, jeszcze nie szuka miejsca do gniazdowania. Dzięki urządzeniu telemetrycznemu, w które została wyposażona, będziemy mogli obserwować, co się z nią dzieje. Jeżeli będzie za długo w jednym miejscu, to będziemy wiedzieli, że coś się dzieje i że być może potrzebuje pomocy.

Pracownicy i wolontariusze Ostoi nie kryli wzruszenia, gdy Halinka rozłożyła skrzydła i wzbiła się nad Jezioro Kamienne.

- Po raz pierwszy miałam tak bliski kontakt z takim ptakiem, stąd tak duże emocje. Cudownie się wzbiła, znalazła sobie miejsce, więc to wspaniały widok – mówi Beata Rydelek.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [7]

 • 3 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # gary

  pieknaaaaaaaaaaaaaaaa idea

 • 4 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # brawo!

  Wielkie brawa za uratowanie tego pięknego ptaka! :)

 • 1 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Piękny ptak!

  Piękniejszy od orła!

 • 3 2 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tak, piękny ptak

  tylko, żeby teraz, nie wystraszył się ryku pił spalinowych,
  w czasie rabunkowej, sory, SANITARNEJ, wycince drzew.
  A trawa " sanitarna " wycinka drzew.
  Już teraz i cały czas,Tir-ami wywożą,
  posztaplowane, wyrsprajowane na różowo, drewno.

  tak, akceptuję regulamin : Krzysztof

 • 1 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mietek

  SenSacja!!! A gdzie TVN???

 • 0 8 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Logika to trudna sztuka

  Drogi redaktorze, objawienie mądrości ... czy Halinka wie że ma na imię Halinka ?!?! Dla mnie to samica bielika i sama zainteresowana , lub nie zainteresowana, ma wyłącznie "świadomość" bycia samicą bielka

 • 0 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kamil

  Ratowaliśmy tak zagłodzonego bielika na Stawach Milickich. Oddałem go do stacji ornitologicznej w Rudzie Milickiej. Niby profeska, pani przyjechała, pomogła złapać. Niby mieli wolierę i doświadczenie.
  Dowiedziałem się później, że przez cztery dni nie byli w stanie wezwać weterynarza i a jedyne karmienia były te które sami wykonaliśmy. Jednego pięknego ptaka mniej. O tej pory jak gdzieś jadę, to zapisuję telefony okolicznych schronisk dla dzikich zwierząt.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.