Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy Państwowe

Rezerwaty przyrody „Ostrzycki Las” i „Szczyt Wieżyca” - piękne widoki i ciekawa roślinność

Opublikowany: 2017-07-24 14:45 Autor: nadesłane

Są to dwa z trzynastu rezerwatów przyrody położonych w Nadleśnictwie Kartuzy. Turyści mogą zachwycać się tu nie tylko wspaniałymi krajobrazami, ale też rzadką roślinnością. W okolicach Ostrzyc i Wieżycy rosną bowiem... storczyki – jedne z najmłodszych przedstawicieli świata roślin.

Bogata, rzadka i chroniona flora, fantastyczne widoki, wspaniałe tereny na spacer ( tylko po wyznaczonych trasach) – wszystko to oferują rezerwaty przyrody „Ostrzycki Las” i „Szczyt Wieżyca”. Położone są stosunkowo blisko siebie, dzieli je kilka kilometrów.

Rezerwat przyrody „Ostrzycki Las”

Został utworzony w 1960 roku i zajmuje powierzchnię 55,13 ha. Znajduje się w jednym z najpiękniejszych miejsc na Pojezierzu Kaszubskim, na zachodnim stoku rynny Jeziora Ostrzyckiego. Teren ten można zwiedzać idąc leśną drogą leśną wzdłuż brzegów Jeziora.

Mapka przedstawiająca trasę, po której można zwiedzać rezerwat. fot.źródło: Nadleśnictwo Kartuzy

Teren ten nie jest tylko atrakcyjny krajobrazowo, ale posiada bardzo bogatą i zróżnicowaną szatę roślinną. W rezerwacie chronione są zespoły roślinne, tworzone przez buka oraz cenne i rzadkie gatunki roślin. Wzgórza porośnięte są w przeważającej części lasem bukowym, tylko na niewielkich fragmentach występuje sosna, świerk i dąb. W części przybrzeżnej jeziora występuje: łęg olszowy, szuwar trzcinowy i szuwar mannowy. W rezerwacie spotykamy trze zespoły buczyn niżowych, żyzną i kwaśną buczynę oraz rzadko występującą buczynę nawapienną, wykształconą na pokładzie kredy jeziornej. Skupia ona najwięcej rzadkich i chronionych roślin, m.in. storczyków – jednym z najbardziej znanych, a także zagrożonych wyginięciem jest obuwik pospolity.

Jesienny widok na Jezioro Ostrzyckie i rezerwat. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Las bukowy w rezerwacie Ostrzycki Las. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

W rezerwacie rośnie ponad 400 roślin naczyniowych, 16 z nich podlega ochronie ścisłej: kruszczyk szerokolistny, bagno zwyczajne, centuria pospolita, listera jajowata, obuwik pospolity, paprotka zwyczajna, gnieźnik leśny, podkolan biały, tojad dzióbaty, buławnik czerwony, wawrzynek wilczełyko, widłaczek torfowy, widłak goździsty, widłak jałowcowaty, wroniec widlasty i żłobik koralowy. Na skraju rezerwatu znajdowała się najstarsza w całym nadleśnictwie gajówka zbudowana w 1825 roku. W 2005 r. została przeniesiona do skansenu we Wdzydzach.

Pierwiosnka lekarska. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Bagno zwyczajne. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Najstarsza gajówka położona w lesie ostrzyckim. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Storczyki – rzadkie i ściśle chronione

Co ciekawe, storczyki należą do najmłodszych przedstawicieli świata roślin – na ziemi goszczą niewiele dłużej niż ludzie. Gdy nastały, ich otoczenie było już gęsto zasiedlone, musiały więc „współpracować” na przykład z grzybami, stworzyły więc niespotykaną rozmaitość stylów życia opartych na symbiozie. Są także wrażliwe na zmiany w środowisku, to doskonałe wskaźniki tych zmian, ale też niestety ich pierwsze ofiary.

Obuwik pospolity to wyjątkowej urody storczyk. To największy i najokazalszy ze storczyków rosnących w Polsce. Jego okazałe żółte kwiaty mają u góry otwór, przez co przypominają pantofel. Jego kwiaty są śmiertelną pułapką, choć roślina nie jest mięsożerna. Płatki są śliskie i gładkie, mały i słaby owad zsuwa się do środka i nie może się wydostać. Natomiast duża pszczoła świetnie sobie poradzi – przysiada na kwiecie i unosi pyłkowinę dalej. Tego typu kwiaty nazywane są pułapkowymi. Roślina ta w niesprzyjających warunkach potrafi nawet na kilka lat przejść w stan podziemnego uśpienia.

Obuwik pospolity. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Buławnik czerwony, który rośnie w rezerwacie, kształtem i barwą przypomina dzwonek. Myli to także owady, które przysiadając na kwiecie, „zbierają” zlepki pyłu związanego naturalnym kitem. Odlatując zapylają tym samym inne buławniki.
CEPHALANTHERA RUBRA - MONTPOL - IB-090 (Curraià vermell)
Buławnik czerwony

Smukły podkolan biały posiada nektar, jednak nie dla wszystkich owadów. Dostać się do niego mogą tylko te wyposażone w długą ssawkę – z reguły ćmy. Podkolan nie musi wabić tych nocnych stworzeń kolorem, więc jego kwiaty są białe.

Platanthera bifolia ööviiul 01 estonia
Podkolan biały.

Gnieźnik leśny to storczyk przypominający… grzyb. Nie ma on zielonego barwnika i nie wytwarza pokarmu. Żyje na koszt grzybów, które są ukryte w gruncie. Zapylają go natomiast mrówki.

Neottia nidus-avis Saarland 010
Gnieźnik leśny

Gnieźnik jajowaty (listera), jego bliski krewny, jest z kolei zielony, ale jego kwiaty zapylane są przez chrząszcze.

Listera ovata 050505.jpg
CC BY-SA 3.0, Link

Gnieźnik jajowaty

Rezerwat przyrody „Szczyt Wieżyca”

Został utworzony w 1962 roku i zajmuje powierzchnię 33, 59 ha. Położony jest na najwyższym wzniesieniu na niżu środkowo-europejskim, w pasmie moren czołowych Wzgórz Szymbarskich. Chroni zbiorowiska leśne z dominującą kwaśną buczyną na stokach i wierzchołku Wieżycy (329 n.p.m.). Rosną tam buki w wieku od 60 do 170 lat.

Mapa pokazuje trasę, po której można zwiedzać rezerwat. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Widok na wzgórza szymbarskie i Wieżycę. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Na terenie tego rezerwatu także można spotkać storczyka – to gnieźnik leśny. Oprócz niego rosną tu również trzy gatunki chronione częściowo: kruszyna pospolita, przytulia wonna, konwalia majowa. Na terenie rezerwatu znajdują się również gatunki znajdujące się na liście ginących i zagrożonych roślin Pomorza Zachodniego i Wielkopolski – czerniec gronkowy i żywiec cebulkowy.

Przytulia wonna, występuje w rezerwacie Szczyt Wieżyca. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Decyzja o budowie w rezerwacie obecnej wieży widokowej wzbudziła swego czasu wiele dyskusji i kontrowersji. Wzmożony ruch turystyczny ma niewątpliwie negatywny wpływ na przyrodę, jednak dla odwiedzających rezerwat, możliwość podziwiania widoków jest dużą przyjemnością.

Wieża powstała w 1997 r., ma 35 metrów wysokości. Pierwszą wieżę widokową postawiono na Wieżycy w 1889 r. Zbudowano ją z polnych kamieni, a jej wysokość wynosiła 15 m. W 1967 r. nadleśnictwo wzniosło drewnianą wieżę przeciwpożarową. Runęła ona podczas wichury na początku lat 90-tych XX wieku. Kilkadziesiąt metrów w kierunku północnym od wieży znajduje się naturalny punkt widokowy, z którego można podziwiać Jezioro Ostrzyckie.

Pocztówka z 1908 roku, szczyt wieżyca z ówczesną pruską wieżą widokową. fot. z archiwum Nadleśnictwa Kartuzy

Murowana wieża widokowa na Wieżycy. pocztówka z 1900 roku. fot. z archiwum Nadleśnictwa Kartuzy

Budowa wieży widokowej na Wieżycy, rok 1997. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Widok z wieży. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Platforma widokowa na Wieżycy. Zdjęcie z 2005 roku. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Rezerwat można zwiedzać wędrując czarnym szlakiem turystycznym PTTK. Na sam wierzchołek Wieżycy wiedzie jednak kilka dróg, z których najwygodniejsza i najkrótsza rozpoczyna się na parkingu leśnym przy drodze do Szymbarku. Na parkingu rozpoczyna się także ścieżka edukacyjna „Pod Wieżycą”, która prowadzi przez las do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Stanęły na niej ciekawe tablice informacyjne a także miejsca odpoczynku, stworzone przez Nadleśnictwo Kartuzy.

Miejsce odpoczynku na ścieżce edukacyjnej pod Wieżycą. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Pamiętajmy o odpowiedzialnym zachowaniu w rezerwatach!

Zanim podejmiemy decyzję o odwiedzeniu jednego z rezerwatów, trzeba mieć świadomość, że na ich terenie obowiązuje określony katalog zakazów, taki sam jak na terenie parków narodowych. W rezerwatach przyrody zabronione jest m.in. niszczenie roślin, zbieranie grzybów i runa leśnego, chwytanie i zabijanie dziko występujących zwierząt, zakłócanie ciszy czy pozyskiwanie skał, skamieniałości, minerałów i bursztynów.

Dodatkowo na terenach rezerwatu zabronione m.in., biwakowanie, czy palenie ognisk i wyrobów tytoniowych, chyba że regionalny dyrektor ochrony środowiska wyznaczył miejsca, gdzie jest to dozwolone. Co jednak najważniejsze, w rezerwatach można się poruszać tylko po trasach wyznaczonych przez regionalną dyrekcję ochrony środowiska.

(materiał nadesłany przez Nadleśnictwo Kartuzy)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [9]

 • 4 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Super

  Dziękuję za świetny artykuł

 • 3 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ewa

  zdziwiło mnie że na Wieżycy za czasów pruskich nie było drzew . ciekawe zdjęcia, wszystko ciekawe

 • 2 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jan

  tylu rzeczy nie wiemy o swoich stronach...

 • 3 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Piękna prezentacja rezerwatów. Brawo i dziękuję.

 • 3 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obserwator lesnikow

  Piekne te nasze lasy, ciekawe kiedy je wytna?

 • 1 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A Co się stało ?

  z rezerwatem przyrody lemanki, na Wzgórzu Wolności, na Bilowo ?

 • 0 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Storczyki

  Też mnie zdziwiło, że takie drobne storczyki teściowa ma na działce.

 • 2 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Z Białowieży

  Oj tną jak szaleni. Szlak w puszczy zamykają, stawiają tablicę "teren budowy" i słychać tylko piły. Ciekawe czy deski będą od tego w marketach tańsze, bo wszystko inne drożeje na potęgę.

 • 0 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hotel Białowieski

  Jaka to dzisiaj narada?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.