Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy Państwowe

Nadleśnictwo Kartuzy wprowadza zakaz wstępu do lasu w Leśnictwach Kamionka i Bącka Huta

Opublikowany: 2017-08-18 11:42 Autor: nadesłane

W leśnictwach najbardziej poszkodowanych przez nawałnicę: Kamionce i Bąckiej Hucie, wydano zakaz wstępu do lasu. Ponad 20 tysięcy metrów sześciennych drewna zostało tam zniszczonych na skutek zeszłotygodniowej burzy. Wciąż wiele drzew jest połamanych i nieusuniętych. Za złamanie zakazu grozi mandat w wysokości 500 zł.

Do 40 tysięcy metrów sześciennych zniszczonego drewna wzrosła w ilość szkód w Nadleśnictwie Kartuzy – informuje Andrzej Beczek, inżynier nadzoru w nadleśnictwie. Wczoraj Nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy Jan Szramka wydał zakaz wstępu do lasu na terenie dwóch najbardziej poszkodowanych leśnictw.

- Na podstawie art. 26 ust. 3, pkt 1 ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 r. z późn. zm. wprowadza na terenie Leśnictwa Kamionka i Leśnictwa Bącka Huta okresowy ZAKAZ WSTĘPU DO LASU w związku z zagrożeniem życia, zdrowia i mienia spowodowanym uszkodzeniami drzewostanów o znacznych rozmiarach przez silne wiatry – brzmi komunikat Nadleśnictwa.

W samym Leśnictwie Kamionka (okolice Gowidlina) zniszczonych zostało 18 tysięcy m3 drewna, w Leśnictwie Bącka Huta (okolice Kamienicy Królewskiej) – 7 tysięcy m3. Poszkodowane zostały też inne leśnictwa, tam jednak wydano zakazy wstępu tylko na niektórych leśnych powierzchniach.

Leśnictwo Kamionka zostało najbardziej poszkodowane na skutek nawałnicy. fot. nadesłane/Nadleśnictwo Kartuzy

Leśnicy apelują zwłaszcza do amatorów grzybobrania i zbierania jagód, by wstrzymali się z wizytami na leśnych terenach, na których wciąż istnieje spore zagrożenie. Podkreślają, że nie można tego bagatelizować.

- Wiele drzew jest nadłamanych, wystarczy podmuch wiatru, by drzewo zwaliło się na ziemię. To ogromne niebezpieczeństwo. Niestety w sobotę, dzień po katastrofie, zaobserwowaliśmy amatorów zbierania jagód w okolicach Kamienicy Królewskiej. Warto sobie zadać pytanie, czy kilogram jagód czy grzybów wart jest narażania zdrowia czy życia? – mówi Andrzej Beczek.

Zakaz wstępu do lasu obowiązuje do odwołania. Jak informują leśnicy, niewykluczone, że do lasów na terenie tych dwóch leśnictw nie będzie można wejść najprawdopodobniej do końca roku. Za złamanie tego zakazu grozi mandat w wysokości do 500 zł.

Zobacz film z ujęciami zniszczeń w Leśnictwie Kamionka.

(materiał nadesłany przez Nadleśnictwo Kartuzy)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [6]

 • 2 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pikuś

  Spoko i tak nie złapią, bo drogi są zawalone drzewami a straż leśna i leśniczy nie będą biegać przez powalone drzewa. Coś podejrzana ta troska o bezpieczeństwo ludzi wchodzących do lasu. Co nie padło od silnego wiatru, to na pewno nie padnie samo z siebie. Pewnie bardziej chodzi o to aby uchronić się przed kradzieżą drewna, bo złodzieje drewna mają teraz raj.

 • 1 7 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kam k

  Niestety złodzieje drewna są w 7. niebie. Sama na własne oczy widziałam jak w niedzielę!!!!! zaraz po nawałnicy było kradzione drewno. Brak słów!
  A z zakazem się zgadzam. Bylam ciekawa jak to wyglądało i poszlam do lasu. I sama byłam świadkiem jak spadło koło mnie drzewo (już złamane), a nie było wiatru!!

 • 5 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rom.

  Kam K Spadło chyba od chuchu!!! Co za brednie! A drzewa połamane powinni dawać za darmo i jeszcze dopłacać za oczyszczanie lasu bo i tak połowa zmurszeje! Kto wydaje takie głupie zakazy?

 • 17 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zagubiony

  A jak zgubie się w lesie i znajdę się przypadkowo w zakazanym lesie to co

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dać ludziom

  nie czekać jest dla wszystkich

 • 2 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # w duchy wierzycie

  Leśnicy stawiają zakaz wstępu i tak wszędzie gdzie popadnie.
  Nie boją się nawet Boga i bez trudu potrafią ścinać pradawne buki tylko po to by zagrodzić wjazd do lasu.
  Biznes leśny to naprawdę wielgachne koryto i wara wszystkim!
  Do lasu niedługo będziemy się włamywać na grzyby :)

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.