Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Onkobój na Złotej Górze. Gdańscy leśnicy zebrali pieniądze dla dzieci chorych na białaczkę!

Opublikowany: 2017-09-04 22:01 Autor: nadesłane

Onkobój to trzecia edycja charytatywnej akcji zorganizowanej z inicjatywy kartuskich leśników i Fundacji z Pompą dla podopiecznych Oddziału Hematologii Dziecięcej Gdańskiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. - Po udanej akcji Spływaj Białaczko w 2015 r. i Dorwij Blasta w 2016 r. przyszedł czas na kolejną, którą nazwaliśmy Onkobój, czyli walkę z śmiertelną chorobą - mówią organizatorzy.

Oprócz zbiórki pieniędzy do puszek Fundacji z Pompą w nadleśnictwach RDLP Gdańsk i innych zaprzyjaźnionych instytucjach, przekazane zostały darowizny pieniężne. Finał i podliczenie zebranych środków odbyło się 2 września na terenie Nadleśnictwa Kartuzy oraz Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu Złota Góra. Tam zaplanowano i zrealizowano charytatywny czwórbój, a właściwie pięciobój sportowo-rekreacyjny tj.:

Onkobój Leśny 2017 pierwsza konkurencja Bikem w Blasta czyli po prostu charytatywny rajd rowerowy. fot. A Marszałkowski

1. „Bikem w blasta” – krótki 30 km rajd rowerowy na odcinku Złota Góra – siedziba Nadleśnictwa Kartuzy przez cudowne krajobrazy wzgórz morenowych Szwajcarii Kaszubskiej i (bez żadnej przesady) górskie podjazdy na terenie Leśnictwa Dąbrowa.
2. „Piraci z Karaibów” – zawody żeglarskie na profesjonalnej trasie przygotowanej przez Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu Złota Góra i UKŻ Lamelka.
3. „Wyspa skarbów” – sprint kajakowy na 2 km trasie pod czujnym okiem Ogniwa Wodnego KPP Kartuzy oraz OSP Brodnica Górna
4. „Winda do nieba” – „katorżniczy” bieg po schodach amfiteatru Złota Góra na bliżej nieokreślonym dystansie znanym tylko organizatorom.
5. Zbiórka pieniędzy dla małych pacjentów Oddziału Hematologii Dziecięcej Gdańskiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego wspomaganych przez Fundację z Pompą – jedyna typowo sportowa konkurencja. Zebrano ponad 16,5 tys. złotych, a nie jest to jeszcze kwota ostateczna! Wpłaty wciąż docierają.

Dziewczyny z Fundacji z Pompą pracowicie zliczają pieniądze. fot. A. Marszałkowski

Akcję tradycyjnie swoim patronatem akcję objął dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Adam Kwiatkowski oraz gospodarz wydarzenia nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy Jan Szramka. Swojego wsparcia również w ramach patronatu udzielili rektor Gdańskiego Uniwersytet Medyczny prof. dr hab. Marcin Gruchała, burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński oraz prezes Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Wejherowo Janusz Mikoś.

Dotychczas za zebrane pieniądze wśród leśników i zaprzyjaźnionych osób udało się kupić kardiomonitory, pompy infuzyjne i drobny sprzęt medyczny dla ratowania zdrowia i życia młodych pacjentów gdańskiego UCK. W tle tej akcji Lasy Państwowe promują amatorskie uprawianie sportu na terenach leśnych i około leśnych oraz oferujemy rzetelną informację o wielofunkcyjnej gospodarce prowadzonej przez Lasy Państwowe.

Wielka czwórka na starcie Onkoboju: prezes Fundacji z Pompą Marta Czyż-Taraszkiewicz wśród gdańskich leśników (od lewej) Janusz Mikoś, Adam Kwiatkowski i Jan Szramka. fot. A. Marszałkowski

Dzięki wsparciu Regionalnej Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku akcja, integrując leśników wokół szlachetnej sprawy, wykracza poza zasięg lokalny – nie tylko na obszar dyrekcji gdańskiej, ale i toruńskiej. Stąd stała obecność reprezentanta RDLP Toruń Nadleśnictwa Włocławek, które od pierwszej edycji wspiera po przez Fundację z Pompą dzieci chore na białaczkę. Nie można zapomnieć o instytucjach pokrewnych takich jak Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej o/Gdynia oraz Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych Kaszubski Park Krajobrazowy.

Przekazanie zakupionego sprzętu medycznego przez Fundację z Pompą z udziałem gdańskich leśników na oddziale hematologii dziecięcej Gdańskiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego po II edycji akcji charytatywnej Dorwij Blasta 2016. fot. Marcin Zawadzki

Wielkie znaczenie ma wsparcie Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, którego duża grupa leśników jest członkami. W tym roku wsparła Fundację z Pompą mocna sportowo i szczodra finansowo ekipa z Politechniki Gdańskiej Wydziału Chemii.

Tegoroczna akcja kierowana była do pracowników jednostek Lasów Państwowych Regionalnej Dyrekcji Lasów w Gdańsku i zaproszonych gości. Przedsięwzięcie jest organizowane przez Fundację z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką, z jej prezesem Martą Czyż-Taraszkiewicz na czele, przy wsparciu wolontariuszy z Nadleśnictwa Kartuzy. Celem i najbardziej istotną częścią wspólnego działania jest oczywiście zbiórka pieniędzy na zakup potrzebnego sprzętu medycznego dla podopiecznych Oddziału Hematologii Dziecięcej Gdańskiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

I jeszcze mały prezencik… uśmiech bezcenny. Spotkanie w gdańskim UCK 2016. fot. Marcin Zawadzki

Dla wszystkich chętnych – w ramach Onkoboju jest jeszcze możliwość wsparcia chorych dzieci z Oddziału Hematologii Dziecięcej Gdańskiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego na portalu zbiorek charytatywnych Siepomaga! Wirtualna puszka z prawdziwymi pieniędzmi zamyka się z końcem września!

Jarosław Pawlikowski
pracownik Nadleśnictwa Kartuzy


Adam Kwiatkowski, dyrektor RDLP
Podczas wszystkich konkurencji w ramach „Onkoboju” panowała świetna atmosfera. Pojeździliśmy na rowerach, a ponieważ pogoda nas nie rozpieszczała, to warunki mieliśmy typowo leśne, a więc była to prawdziwa walka. Oprócz tego mieliśmy regaty, kajaki i bieg. Panowała bardzo zdrowa, przyjacielska rywalizacja. Cel całej akcji jest charytatywny i udało nam się już zebrać pokaźną kwotę, a więc będzie za co kupić sprzęt dla dzieciaków. Jest to trzecia edycja akcji i liczymy na to, że będzie ona kontynuowana. Jest to dobra zabawa, element integracji naszego środowiska, a przy okazji robimy coś dobrego dla tych, którzy potrzebują wsparcia i pozytywnych gestów. Złota Góra okazała się wspaniałym miejscem na organizację tego rodzaju wydarzenia.

Marta Czyż-Taraszkiewicz, prezes „Fundacji z Pompą”
Bardzo się cieszę, że pomorscy leśnicy po raz trzeci zorganizowali akcję na rzecz Fundacji z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką. Wokół szczytnego celu było dużo zabawy, a leśnicy mimo niesprzyjającej chwilami pogody rywalizowali w konkurencjach sportowych, ale także finansowo. Wszystkie pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla Oddziału Hematologii Dziecięcej gdańskiego UCK. Bardzo dziękuję wszystkim za zaangażowanie.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [10]

 • 10 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Piękna akcja i działalność Fundacji. Przejrzałem jadłospis na stronie fundacji i mam 2 uwagi: proszę usunąć z diety toksyczny olej rzepakowy zawierający glifosat, który powoduje białaczkę oraz podgrzewanie żywności w foli aluminiowej, uwalniającej glin. Zagrożenia opisałem w książce.

 • 3 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ewa

  jaka to książka, gdzie ją można dostać ?

 • 8 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Oby to nie zostało potraktowane jako reklama książki https://youtu.be/a3tEgI3EErc

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Xyna

  Brawo!!! Wyrazy szacunku dla wszystkich zaangażowanych w akcję

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Super !!!

  Super inicjatywa. Gratuluję pomysłu !!!

 • 2 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # P. Tomasz

  Panie Tomaszu. Może i ,,pozjadal" Pan rozumy wszystkiego co żyło, ale proszę wybaczyć. Myli się Pan. Olej rzepakowy jest lepszy od oliwy. Proszę poczytać i dokształcic się w tej dziedzinie. Pozdrawiam.

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # w ramce , Massuanna, youtu.be/ itd

  zainfekowana wirusem, nie klikać.
  a zresztą, w regulaminie Redakcji, ponoć maja być automatycznie kasowane te
  https:// skopiowane i wklejone.

 • 8 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Olej rzepakowy nie nadaje się do spożycia, ponieważ rzepak poddany jest desykacji Roundapem. Każdy powinien zrobić badania krwi na zawartość tej trucizny i odtruć się np. chlorofilem. Do smażenia nadaje się smalec, olej kokosowy, masło klarowane oraz olej z oliwek.

 • 0 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pan Tomasz

  Niech Pan się doksztalci. Raz jeszcze pozdrawiam.Pan Tomasz

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # miedziak

  super ekipa leśna

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.