Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy Państwowe

Wyjątkowy przyrodniczy zakątek w Kartuzach. Zapraszamy na spacer po Arboretum

Opublikowany: 2017-09-06 16:12 Autor: nadesłane

Na skraju kompleksu lasów Nadleśnictwa Kartuzy, tuż przy północno-zachodniej granicy Kartuz, znajduje się wyjątkowej urody i wartości kulturowo-przyrodniczej fragment lasu. Rosną tu ponad 100-letnie drzewa, a podziwiać je można spacerując po specjalnie utworzonej kilka lat temu przez Nadleśnictwo ścieżce przyrodniczej.

Urozmaicona rzeźba terenu z małym strumykiem, płynącym w głebokim jarze, różne gatunki przewaznie ponad stuletnich drzew leśnych, wszystko to wspaniale ze sobą harmonizuje. Właśnie w tym miejscu Nadleśnictwo Kartuzy postanowiło w tym szczególnym fragmencie lasu stworzyć Arboretum Leśne z przyrodniczą ścieżką edukacyjną im. Jerzego Schwengla. Ścieżka powstała w 2011 roku jako upamiętnienie Międzynarodowego Roku Lasów ogłoszonego przez ONZ.

Te wyjątkowej urody tereny znajdują się tuż przy wjeździe do Kartuz od strony Sierakowic. fot. M.Dz.

Wejście do arboretum. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Trasa ścieżki wraz z zaznaczonymi drzewami. fot. materiały Nadleśnictwa Kartuzy

Prawdziwe bogactwo dendroflory

Zachowały się tu ponad 170-letnie buki oraz kilkanaście innych rodzimych gatunków drzew, a także gatunki pochodzące z Ameryki Północnej. Było to możliwe dzięki trwającej ponad wiek trosce kilku pokoleń kartuskich leśników o to wyjątkowe miejsce.

Dąb czerwony. fot. M.Dz.

Można tu spotkać piękne buki. fot. M.Dz.

Zrośnięte buki na trasie przyrodniczej w arboretum. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

W arboretum, na powierzchni 0,43 ha, znaleźć możemy duże bogactwo dendroflory. Wytyczona ścieżka edukacyjna wiedzie przez najatrakcyjniejsze formy ukształtowania terenu i umożliwia obserwowanie z niewielkiej odległości 23 gatunków drzew leśnych, z których większość liczy od 100 do ponad 170 lat.

Rosną tu: 100-letni żywotnik olbrzymi mający ponad 26 m wysokość, około 160-cm obwód pnia czy jedlica (daglezja) zielona – drugi najwyższy gatunek drzewa na świecie. Te rosnące w Kartuzach mają do 36 m wysokości i obwody pni ponad 260 cm. Nie brak tu rodzimych buków, grubych lip, jaworów, jodeł, świerków i sosen. Są klony zwyczajne, dęby szypułkowe i bezszypułkowe, a nawet północnoamerykański dąb czerwony liczący ponad 100 lat. Jest czereśnia dzika, jesion wyniosły, topola osika, modrzew europejski olsza czarna, wierzba iwa, a także wiąz górski.

Sosna wejmutka. fot. M.Dz.

Modrzew europejski. fot. M.Dz.

Buk „na szczudłach”. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Od wczesnej wiosny do pierwszych zimowych chłodów, w czasie wędrówki po ścieżce oprócz wielu drzew można podziwiać ponad 150 gatunków roślin zielnych i krzewów. W arboretum rośnie kilkanaście gatunków prawnie chronionych w Polsce roślin, w tym dwa gatunki krzewów. Występują tu naturalnie rosnące rośliny pogórza i górskie, bardzo bogaty jest świat ptaków, owadów, grzybów. Długość ścieżki wynosi prawie kilometr, a można po niej spacerować o każdej porze roku – większość tutejszych atrakcji zmienia swój koloryt w rytmie pór roku. Nie należy jednak zbaczać ze ścieżki, aby nie zniszczyć żadnego z licznych klejnotów przyrody, które przetrwały tutaj przez co najmniej kilkanaście dziesięcioleci.

Kalina, którą można spotkać w arboretum. Jej surowe owoce są trujące, ale po obróbce lub mrożeniu traktowane są jako lekarstwo w chorobach przewodu pokarmowego. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Rosną tu także wyjątkowe grzyby – gałęziak wysmukły, jest niejadalny i trujący. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Gałęziak zbity, w Europie uważany za niejadalny, traktowany jako przysmak w Chinach. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Szmaciak gałęzisty – pasożyt rozwijający się na korzeniach sosny. Owocniki można znaleźć od połowy sierpnia do końca października. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Osoby poruszające się po ścieżce będą mogły korzystać z udogodnień w postaci trzech kładek nad strumykiem, poręczy i schodów drewnianych, ułatwiających bezpieczne poruszanie się po największych stromiznach. Są stojaki na rowery, drewniane ławki, zainstalowano tam także monitoring.

O historii terenu Arboretum

Kartuskie arboretum to obiekt przyrodniczy szczególnej rangi. Samo usytuowanie tego miejsca jest wyjątkowe – leży w odległości zaledwie 700 m w kierunku północno-zachodnim od najcenniejszego zabytku architektury Kartuz – kościoła poklasztornego zakonu Kartuzów.

Do roku 1380, kiedy z Pragi przybyli tutaj pierwsi zakonnicy, cały obszar obecnego arboretum był dość wysokim wzgórzem morenowym. Już w pierwszych latach pobytu na Kaszubach zakonnicy poczynili ogromne zmiany, zarówno w ówczesnej szacie roślinnej, jak i w kształcie tego wzgórza. Rosnące tutaj puszczańskie buki wycinano jako materiał energetyczny służący do wypalania cegieł formowanych z gliny morenowej. Cegła ta, produkowana przez kartuzów, była podstawowym materiałem do budowy. Nadzwyczaj piękne ukształtowanie terenu obecnego arboretum, utworzenie malowniczej doliny z potoczkiem, a także powstanie licznych „mikrosiedlisk”, zawdzięczamy więc kartuskim zakonnikom i regeneracyjnemu działaniu natury oraz kaszubskiemu klimatowi.

Kwitnące obrazki alpejskie – roślina rzadka, tajemnicza i prawnie chroniona w Polsce rośnie także w Kartuzach. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Można tu także spotkać ucho bzowe – rozwija się na martwym drewnie, grzyb jadalny, ceniony w kuchni chińskiej. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Huba siarkowa na pniu dębu czerwonego. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Przypuszczalnie do początku XX w. wyeksploatowane tereny wzgórza pozostawiono „do zagospodarowania” tutejszej przyrodzie. Wtedy już rosły tam kilkudziesięcioletnie buki, z których większość żyje tam do dzisiaj.

Arboretum nie powstałoby, gdyby nie wcześniejsza działalność zakonu kartuzów. Pierwszą opublikowaną wiadomość o tym, jakie gatunki drzew rosły kiedyś w okolicach Kartuz zawdzięczamy przeorowi miejscowego zakonu – Jerzemu Schwenglowi. Zachował się do naszych czasów kilkustronicowy list z 1746 r. opisujący osobliwości przyrodnicze zaobserwowane na terenach należących do kartuzów.

W liście tym zmieścił spis 35 gatunków drzew i krzewów rosnących w znanej mu części Kaszub. To pierwszy znany dokument charakteryzujący ówczesną dendroflorę okolic Kartuz. Na trasie ścieżki można zobaczyć 18 gatunków drzew i krzewów, których nazwy figurują w spisie Schwengla sprzed 280 lat. Rosną one zaledwie kilkaset metrów od miejsca, gdzie przez ponad 50 lat mieszkał i pracował ten wybitny przeor i uczony.

(materiał nadesłany przez Nadleśnictwo Kartuzy)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [14]

 • 18 8 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bono

  Oby Szyszko się tu nie pojawił.

 • 4 5 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pislamista

  Ooooo !! Pełno korników widzę. Wołać rębajłów ...

 • 4 9 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Nie o takom Polskem walczyli Pryczk i MG Gołek. Natychmiast ścieżki wyasfaltować. Na "chlubę"
  Burmistrza i Przew. RM. bo to ich wiekopomna buracka specjalność urbanistyczna i wizja "wadzy".
  Kto nie z nami, - tego asfaltem i już. A co nam kto zrobi, doch jo?

 • 5 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Obywatel

  Aż dziw bierze, że tam jeszcze asfaltu nie zaplanowali, hahaha

 • 8 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do obywatel i @obywatel

  Powinniście odwiedzić to miejsce, eliminuje negatywne emocje

 • 2 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  Czasem eliminujemy SKUTEK negatywnych emocji, a czasem PRZYCZYNĘ negatywnych emocji.
  To pierwsze łatwiej, to drugie trudniej zrobić.

 • 2 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Florka

  Zaraz betony każą beton wylać

 • 5 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  Zalać asfaltem. Dla rolkarzy i matek z wózkami.

 • 2 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ciekawa

  to tam za cmentarzem Bilowo?

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ciekawa

  zaraz po prawej stronie jak się skręca z szosy na Bilowo

 • 1 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  Kocham las.

 • 1 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nie było NAS - był LAS

  Nie będzie Szyszki - będzie (znów) LAS (już po półwieczu)

 • 1 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KRYSTA

  Miejsce bardzo piękne i warte odwiedzenia.
  A przy okazji - NA Cmentarzu Bilowo nasiliła się fala kradzieży , proszę o nagłośnienie tej
  kwestii i szybkie ujęcie złodzieja a najlepiej obciąć łapy.

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ola

  Czy nie można by foto tej mapy umieścić w pdf czy jakoś inaczej aby można było ją sobie wydrukować tak aby była czytelna?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.