Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy Państwowe

Zdzisław Nosewicz, wieloletni Nadleśniczy z Kartuz, opowie o lasach polskich

Opublikowany: 2017-11-23 11:24 Autor: nadesłane

We wtorek 28 listopada w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. J. Żurakowskiego w Kartuzach odbędzie się spotkanie ze Zdzisławem Nosewiczem, emerytowanym Nadleśniczym Nadleśnictwa Kartuzy. Bazując na wieloletnim doświadczeniu, opowie on o lasach polskich na tle lasów Europy i świata.

Zdzisław Nosewicz urodził się w 1934 w Podświlu pow. Dzisna, woj. wileńskie. Jego ojciec był w Podświlu kierownikiem poczty granicznej ze Związkiem Radzieckim, a po awansie służbowym pracował w Wilnie podczas wojny i po jej zakończeniu. Przed wybuchem wojny mieszkali z bratem u dziadków koło Lidy. Stamtąd, 17 września 1939 r. Armia Czerwona wywiozła dziadków i braci w głąb Rosji do prac przy wyrębie tajgi w okolice Wołogdy. Wszystko dlatego, że dziadek był ochotnikiem w Legionach Polskich, co okazało się wyrokiem dla całej rodziny.

Po przejściu frontu na zachód rodzice Zdzisława rozpoczęli starania o powrót. Niestety dziadkowie i jego brat zmarli z wycieńczenia i chorób. W 1945 r. Z. Nosewicz wrócił do rodziców w Wilnie, a następnie w 1946 r. powrócił z rodzicami do Polski i zamieszkali w Inowrocławiu. Tu zdał maturę i pod wpływem długiego kontaktu z lasami rosyjskiej tajgi wybrał zawód leśnika.

Zdzisław Nosewicz. fot. archiwum Nadleśnictwa Kartuzy

Ukończył Wyższą Szkołę Rolniczą w Poznaniu, studiując na wydziale leśnym. Zaraz po studiach trafił do Gdańska, a następnie do Kartuz, gdzie z dniem 1 grudnia 1958 r. zaczął pracę w tutejszym Nadleśnictwie. Piastował różne stanowiska, a 1 kwietnia 1967 r. został mianowany nadleśniczym Nadleśnictwa Wieżyca, skąd po roku przeniesiono go do Nadleśnictwa Mirachowo, a następnie do Nadleśnictwa Kartuzy. Tutaj w Kartuzach w roku 2000 przeszedł na emeryturę.

Uroczystość 80. urodzin emerytowanego nadleśniczego. Na zdjęciu: Elżbieta Gostkowska Nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy i Zdzisław Nosewicz. fot. archiwum Nadleśnictwa Kartuzy

Pracownicy Nadleśnictwa Kartuzy wraz z emerytowanym nadleśniczym Z. Nosewiczem. fot. archiwum Nadleśnictwa Kartuzy

Poza 5,5 letnim pobytem w tajdze, gdzie miał stały kontakt z nieprzemierzonymi obszarami leśnymi, gdyż zesłańcy przez cały czas pracowali przy wyrębach i spławie drewna, zwiedził, a czasami pracował w lasach niemieckich, kanadyjskich, amerykańskich, tureckich, skandynawskich i bałkańskich. Ten szeroki kontakt z przyrodą ośmiela go dzisiaj do zabierania głosu na temat lasów polskich.

Spotkanie z wieloletnim nadleśniczym odbędzie się 28 listopada o godz. 17.00. w Klubie Literatury i Sztuki kartuskiej biblioteki, sala 15, I piętro ul. Gdańska 15. Na spotkanie zapraszają Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Żurakowskiego w Kartuzach oraz Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie O/Kartuzy.

(nadesłane: MiPBP Kartuzy)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [11]

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # historian

  ten wstęp z punktu analizy historycznej nie trzyma sensu logicznego. Wywieziony w lasy Tajgi z całą rodziną powraca do rodziców do Wilna. to rodzice byli wywiezieni (cała rodzina) czy wywieziono go tylko z dziadkami (bo dziadek był legionistą polskim) i z bratem ? Alem ciekaw jak wyglądają lasy tureckie.

 • 3 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pozazdrościć ;)

  i jeszcze ... 18 lat na emeryturze ... warto posiedzieć kilka lat w Tajdze to służy długowieczności. Życzę nadal zdrowia.

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @pozazdrościć

  naprawdę?

 • 3 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dr.ewka

  bardzo ciekawe co sądzi o Puszczy i tym co robi Szyszko? Może tez był na marszu poparcia w Warszawie?

 • 3 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @dr.ewka

  raczej popiera obecne działania, jak większość nie związanych w polityką organizacji i ludzi.

 • 5 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @dr.ewka

  przyjdź na spotkanie i zadaj to pytanie. z pewnością uzyskasz ciekawą odpowiedź

 • 5 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ciekawski

  A brak w życiorysie działalności politycznej Pana byłego nadleśniczego, szczególnie tej z okresu PRL w powiecie kartuskim

 • 3 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ ciekawski

  a jak wygląda działalność w spółdzielni? też się udziela. nie jest widzem

 • 4 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  A gdzie ten pan już nie działał? Wielki przyjaciel MGG?

 • 1 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mieszkaniec

  Najlepiej siedzieć przed komputerem i nic nie robić. Zazdrość ...to takie ,,nasze" polskie

 • 4 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # przypadki

  Ale gołuń nie zrobił go gajowym parków miejskich kartuz ?? Dziwne inni emeryci z ramienia PO mają większe chody u burmajstra ? Przypadek?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.