Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy Państwowe

Mirachowo. Poznaj życie sów, usłysz ich pohukiwania. Wkrótce wyjątkowe warsztaty

Opublikowany: 2017-11-17 14:03 Autor: nadesłane

Stowarzyszenie Ochrony Sów w partnerstwie z Lasami Państwowymi – Nadleśnictwem Kartuzy serdecznie zapraszają na bezpłatne warsztaty terenowe „SOS dla sów” w ramach II edycji projektu „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności”. Odbędą się w piątek 24 listopada w godz. 18.00-21.00.

W stacji turystycznej w Mirachowie, niedaleko leśniczówki, odbędą się wyjątkowe warsztaty. Ich uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję dowiedzieć się o tajemnicach życia niezwykłych ptaków – sów. Warsztaty organizuje Stowarzyszenie Ochrony Sów w partnerstwie z Nadleśnictwem Kartuzy.

- Warsztaty „SOS dla sów” są wyśmienitą okazją do poznania sów, ich ekologii, przystosowań do nocnego trybu życia. Jest to wąsko wyspecjalizowana grupa ptaków, która wzbudza zarówno zachwyt, ale i niekiedy nieuzasadniony strach. Wynika on z niewiedzy, a zwłaszcza zabobonów. Naszymi opowieściami chcemy przybliżyć ekologię tych ptaków oraz wyjaśnić, dlaczego są tak ważnym i pożytecznym elementem przyrody. Opowiemy sposobach ochrony sów i ich roli w środowisku. Zdradzimy jak prowadzić ich obserwacje, by nie stwarzać zagrożenia i nie niepokoić ich – informuje Ewelina Kurach ze Stowarzyszenia Ochrony Sów.

Warsztaty z nasłuchiwania sów odbyły się także w kwietniu w Kartuzach. fot. archiwum/ E. Karczewska

Warsztaty poprowadzi Michał Malawski ze Stowarzyszenia Ochrony Sów. Oprócz wielu ciekawostek, zaprezentuje także profesjonalny sprzęt do nagrywania dźwięków (mikrofony jednokierunkowe), który pomaga w nasłuchach. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się więcej o działalności stowarzyszenia, a także poznać Atlas Sów Polski – bazę obserwacji żywych i martwych osobników oraz śladów ich bytowania.

Spotkanie będzie wyśmienitą okazją do nocnego wyjścia do Lasów Mirachowskich i nasłuchiwania odgłosów ptaków. Dlatego uczestnicy warsztatów proszeni są o zabranie latarek, odpowiedniego, ciepłego ubioru, butów terenowych oraz prowiantu.

- Spotkania terenowe są częścią naszego rocznego projektu edukacyjnego i cieszą się ogromną popularnością. Są to już nasze dziewiętnaste warsztaty z tego cyklu realizowane na terenie woj. pomorskiego. Dotąd uczestniczyło w nich 700 mieszkańców Pomorza i innych regionów kraju – podaje Ewelina Kurach.

Puszczyk. fot. Katarzyna Iwan-Malawska

Spotkanie „SOS dla Sów” odbędzie się 24 listopada. O godz. 18:00 zaplanowano prelekcję z pogadanką w sali edukacyjnej „Lubygość”, po której wszyscy wyruszą w teren na nasłuch sów. Z uwagi na specyfikę warsztatów, obowiązują zapisy.

Należy podać imiona i nazwiska uczestników, w przypadku dzieci ich wiek i nr tel. ZAPISY: malavva@o2.pl

- Przewidujemy grupę ok. 20 osobową. Serdecznie zapraszamy osoby indywidualne, rodziny z dziećmi powyżej 7 roku życia – każdego, kogo interesuje przyroda i chce skusić się na nocny spacer po lesie – zachęca Ewelina Kurach.

Więcej informacji także na stronie wydarzenia na Facebooku.

TUTAJ pisaliśmy, jakie sowy żyją w kaszubskich lasach.

TUTAJ można zobaczyć, jak przebiegały podobne warsztaty w Kartuzach.

(nadesłane: E.Kurach, oprac. M.Dz.)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [2]

  • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Warto!

    Polecam! W Kartuzach zwabiliśmy puszczyka.

  • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zbigniew Bladowwski

    A ja mam na posesji z Zaworach budke legowa dla puszczyka, gdzie wylegly sie w pierwszym roku 6 mlodych, a w tym roku wylegly sie dwa mlode puszczyki.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.