Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy Państwowe

Otwarto siedzibę nowego Leśnictwa Sierakowice

Opublikowany: 2018-01-12 11:11 Autor: nadesłane

Dotychczasowe leśnictwo Wygoda zmieniło swoją nazwę na Leśnictwo Sierakowice - obecny adres to Sierakowice 134. Jego obecna siedziba, którą otwarto w środę, znajduje się w budynku byłego podleśnictwa Paczewo. Nazwę zmieniło także Leśnictwo Dąbrowa – teraz to Leśnictwo Kiełpino.

Nadleśnictwo Kartuzy wyremontowało budynek dawnego podleśnictwa Paczewo – przeniesiono tam siedzibę dotychczasowego Leśnictwa Wygoda, któremu przywrócono dawną nazwę. Od stycznia tego roku to Leśnictwo Sierakowice.

fot. nadesłane/Nadleśnictwo Kartuzy

Trochę historii…

Zmiana nazwy ma uzasadnienie historyczne – w okresie zaborów lasy te należały do leśnego okręgu urzędowego Mirachowo, na czele którego stał mirachowski nadleśniczy. W jego skład wchodziły leśnictwa: Stare Staniszewo (Alt Stanischau), Glinne (Glinosse), Bącka Huta (Hagen), Mirachowo (Mirchau), Sierakowice (Sierakowitz), Staniszewo (Stanischau), Kamienna Góra (Steinsee) i Wygoda (Wigodda). W 1927 r. Leśnictwo Sierakowice wymieniane jest obok leśnictwa Wygoda, leśnictwa Glinne, leśnictwa Staniszewo, leśnictwa Bącka Huta, leśnictwa Mirachowo, leśnictwa Kamienna Góra, leśnictwa Leobór.

Po II wojnie światowej Leśnictwo Sierakowice istniało do 1958 r. Leśniczym tutaj był wówczas Leon Hinca. W 1958 r. leśnictwo to zostało zlikwidowane, a jego powierzchnia włączona do leśnictwa Wygoda.

Miejsce przyjazne społeczności

Leśniczym Leśnictwa Sierakowice jest dziś Tomasz Kuśnierz. Przypomnijmy, że wraz z żoną Joanną prowadzi leśną pasiekę, w której tysiące pszczół produkują wyjątkowy, pełen aromatu miód. Leśniczy podkreśla, że w nowej siedzibie leśnictwa, położonej w otoczeniu lasu, pszczoły świetnie się czują.

fot. nadesłane/Nadleśnictwo Kartuzy

Jan Szramka, nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy, ma plany co do sierakowickiej leśniczówki.

- Przywróciliśmy tutaj dawną nazwę leśnictwa, która funkcjonowała od czasów pruskich do połowy XX wieku. Siedziba leśnictwa mieści się w Sierakowicach, do tej pory był to budynek podleśnictwa Paczewo. Naszym zamiarem było zachowanie dawnej siedziby, która mieści się w środku dużego kompleksu leśnego. Ma być to miejsce przyjazne tutejszej społeczności. Zamierzamy tu urządzić w przyszłości miejsce do prowadzenia edukacji leśnej i odpoczynku mieszkańców. Prawdopodobnie powstanie tu trasa spacerowa, wytyczona zostanie trasa do uprawiania nordic walking – mówi.

Na zdjęciu: Zbigniew Suchta – przewodniczący Rady Gminy Sierakowice, Michał Majewski – zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kartuzy, Tadeusz Kobiela – wójt gminy Sierakowice, Jan Szramka – nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy, Zbigniew Fularczyk – zastępca wójta gminy Sierakowice. fot. nadesłane/Nadleśnictwo Kartuzy

Na otwarciu leśniczówki obecne były także władze gminy Sierakowice. Wójt Tadeusz Kobiela deklarował współpracę i podkreślał, że cieszy się, iż przywrócony został budynek z taką historią.

Więcej zmian

To nie jedyne zmiany, które wprowadzono w Nadleśnictwie Kartuzy. Od stycznia tego roku obowiązuje nowy Plan Urządzania Lasu. To podstawowy dokument określający zakres zadań do wykonania w okresie 10 lat przez nadleśnictwo. Zawiera zadania w zakresie hodowli lasu praz pozyskania drewna z poszczególnych drzewostanów leśnych. Uzgadniany był z samorządami, RDOŚ w Gdańsku, stowarzyszeniami i organizacjami zajmującymi się szeroko pojętą ochroną przyrody.

W nowym PUL nastąpi także zmiana podziału administracyjnego leśnictwa. Oprócz zmiany nazwy leśnictwa Wygoda na Sierakowice, zmieniła się także nazwa Leśnictwa Dąbrowa. Teraz to Leśnictwo Kiełpino.

Leśnictwo Dąbrowa zmieniło nazwę na leśnictwo Kiełpino. fot. nadesłane

Zlikwidowane zostało natomiast Leśnictwo Kosowo, którego grunty włączono do leśnictw Sianowo oraz Dzierżążno. Zmianie uległy też zasięgi leśnictw w obrębie leśnym Kartuzy: część leśnictwa Dzierżążno włączono do leśnictwa Kiełpino, a część dzisiejszego leśnictwa Kiełpino włączono do leśnictwa Bilowo. Zmieniły się zasięgi terytorialne w obrębie leśnym Wieżyca: część leśnictwa Kolańska Huta – kompleks lasu Ostrzyckiego, przekazana została do leśnictwa Przewóz.

(materiał nadesłany przez Nadleśnictwo Kartuzy)

Komentarze do artykułu Komentarze [16]

 • 10 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zniesmaczony

  Fularczyk nie potrafi się zachować. Trzyma rękę w kieszeni, podczas ceremonii. Czas na zmiany.

 • 8 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  Zimno Mu. Co za brak empatii.

 • 3 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jodła

  Smutno będzie bez Szyszki.

 • 1 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pasieka

  A za dzierżawę płacą?

 • 0 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Pasieka

  Według Ustawy o Lasach z 1991r. każdy ma możliwość ustawienia pasieki na terenie PGL LP bez żadnych pozwoleń czy dzierżawy, wystarczy jedynie zgłosić fakt nadleśnictwu.

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zastepca wójta -władza ?

  jaką władze ma zastępca wójta ?

 • 2 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do władz leśnictwa....

  Dlaczego zlikwidowano leśnictwo Mojusz-Wygoda?Chyba komuś nie było po drodze!Tyle lat funkcjonowała, leśniczówka wyremontowana, piękne położenie....I tu nagle przeniesiono dlaczego. może wie ktoś dlaczego?może ktoś odpowie na to pytanie! żadnego zebrania po prostu nic....

 • 2 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stajszevsczi Boys

  Ciekawa ta historia leśniczówek.
  Interesuje mnie położenie dawnej leśniczówki Stare Staniszewo.
  Czy ktoś jest w stanie mnie o tym poinformować?
  Do tej pory znałem położenie Leśnictwa Staniszewo i leśniczówki przy szosie Mirachowo-Miechucino, a Leśnictwo Stare Staniszewo, to dla mnie całkowite zaskoczenie.
  Za informację w tej sprawie, z góry dziękuję.

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Stajszevsczi...

  Bośk będzie wiedział. Adres znasz.

 • 4 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mysliwy

  Jest i nasz myśliwy fujarczyk! Wielokrotnie odznaczany, najlepszy... To dzięki niemu mamy w Sierakowicach "tak piękny" i "darzony taką frekwencją" konkurs myśliwski...

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # weim zie to roko

  i zdjim ciepko i pekeśta zdjoca błydynkły a ni wa zdjoca sobie robita

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sierakowice

  A leśnictwo Niepoczołowice tez nie wygodne komuś było.

 • 2 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zelazny

  :) dzikie tłumy na otwarciu :)

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # XXX

  A gdzie ta wielka feta?

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # cashub

  patrząc na wójta to aż żal bierze tak się przemęcza szef naszej gminy pięknej jak tęcza, a niektórzy wtykają mu szpilki to nie ludzie wilki... jakby powiedział Jarząbek... Ale cóż jaki wójt taka feta.

 • 0 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hmmm...

  Bardzo ładna leśniczówka :)

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.