Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy Państwowe

Zimą las nie śpi, dzieją się tu bardzo ciekawe rzeczy. Czekamy na Wasze zdjęcia zimowego lasu!

Opublikowany: 2018-02-10 18:07 Autor: nadesłane

Niektórym może wydawać się, że las zimą jest uśpiony - nie słychać treli ptaków, śpią owady i niektóre ssaki. Nic bardziej mylnego! Zimą w lesie także dzieją się ciekawe rzeczy. Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy fotograficzny konkurs. Wystarczy przysłać nam zdjęcie zimowego lasu. Na zdjęcia czekamy do piątku, 16 lutego.

Wydawać by się mogło, że świat roślinny jest całkowicie uśpiony, jednak zimą można zaobserwować w lesie prawdziwe cuda. A do tego magiczny, zimowy krajobraz, skrzący się w słońcu śnieg i mroźne powietrze – idealne warunki na spacery. Jednak mróz to także zagrożenie dla lasu, zwłaszcza dla drzew.

Las zimą wygląda jak z bajki, jednak mróz może być groźny dla drzew. fot. K. Matuszczak

Choć luty to najzimniejszy miesiąc w roku, w lesie można zaobserwować już pierwsze oznaki wiosny – zaczyna kwitnąć… miłość. Ten miesiąc to czas amorów niektórych zwierząt – m.in. bobrów, zaczyna się tez okres godowy u jenotów czy lisów.

Lodowe kwiaty i kwitnąca miłość

Nie tylko piękne widoki mogą zachęcić zimą do spacerów po lesie. Czasami można się tu natknąć na naprawdę nietypowe rzeczy. Takimi są „lodowe kwiaty”, bardzo rzadkie zjawisko, zaobserwowane także w lasach Nadleśnictwa Kartuzy. Z bliska przypominają trochę… watę cukrową!

Nietypowe „lodowe formy” wyrastające z gałęzi. fot. A. Gostkowska

To rzadko spotykane formy lodowe, które wręcz wyrastają z powierzchni drewna. Składają się z „włosów" o długości do 20 cm. Za to zjawisko odpowiada grzyb – łojówka różowawa (exidiopsis effusa). Co ciekawe dopiero niespełna trzy lata temu naukowcy dowiedli, że to właśnie ten grzyb jest przyczyną tego fenomenu. Warunkiem powstania „lodowych włosów" jest duża wilgotność powietrza, przy niewielkim mrozie. Zjawisko najlepiej obserwować po mroźnych, nocnych przymrozkach, ale bez opadów śniegu.

Takie zjawiska można zaobserwować tylko zimą. fot. A. Gostkowska

Dużo trudniej jest zauważyć w styczniu ssaki. Ale i one nie śpią. Choć za oknem trzaska mróz, niektórym gatunkom już zebrało się na amory. W połowie stycznia rozpoczęły się parkoty, czyli ruja zajęcy szaraków, która trwa z przerwami do sierpnia. Tym amorom towarzyszą tzw. gonitwy weselne – samiec biega za pomykającą przed nim samicą. O samicę rywalizują samce szaraków, zaciekle walcząc między sobą. Na szczęście bijatyki te kończą się zazwyczaj wzajemnym wydzieraniem turzycy, czyli sierści.

Od początku lutego do końca kwietnia trwa też okres godowy jenotów. W zależności od klimatu i pogody w różnych strefach geograficznych trwa on do końca kwietnia. Co ciekawe, jenot spotykany też w lasach Nadleśnictwa Kartuzy jest u nas obcym elementem przyrodniczym – ich ojczyzną jest wschodnia Azja. Do Europy trafiły dzięki przesiedleniu w latach trzydziestych XX w. na Białoruś i Ukrainę. Zwierzęta te są monogamiczne. Jenoty łączą się w pary już jesienią, prowadzą nocny tryb życia, a dnie spędzają w jamach opuszczonych przez lisy i borsuki.

Tanuki01 960
Jenoty przybyły na nasz kontynent ze wschodniej Azji.

Na luty i marzec przypada też ruja wydr, podczas której zwierzęta wabią się nocami, wydając gwiżdżace odgłosy i hałaśliwie chlapiąc się w wodzie. Często usłyszeć wtedy można przenikliwy, metaliczny głos, którego skala jest bardzo szeroka. Zimą można zaobserwować tez ich ciekawe zachowanie – ześlizgiwanie się na brzuchu z ośnieżonych wznieścień. Takie trasy służą wydrom jako miejsce zabaw, inne ułatwiają przemieszczanie się po śniegu.

Otter in winter
W lutym swoje miłosne zaloty rozpoczynają wydry.

Miłosne gody trwają również u lisów. W styczniu i lutym wypada bowiem u samic lisa okres rui. Nocami można w lesie usłyszeć ochrypłe i przeciągłe naszczekiwania samców. Trwa także okres godowy u bobrów. Zimę bobry spędzają we wspólnej komorze nory lub żeremiu, dzięki czemu temperatura we wnętrzu rzadko spada poniżej –10 °C. Swe miłosne amory zwierzęta te uprawiają w wodzie.

Lis zauważony na podwórku w leśniczówce w Bąckiej Hucie. Fot . Krzysztof Matuszczak

Pod koniec lutego i na początku marca jelenie zrzucają swoje poroże – wyrasta ono u wszystkich samoców zwierząt należących do rodziny jelenowatych – łosia, jelenia, daniela i sarny, jednak w różnym okresie jest zrzucane. Stanowi ono oręż niezbędny w walkach o samicą, jest przydatne do obrony przed wrogami.

Mróz to też zagrożenia

Osłabione zimą drzewa podatne są na infekcje grzybowe, uaktywniają się szkodniki owadzie, drewno się deprecjonuje. Największe szkody powoduje okiść, szadź i gołoledź.

Okiść powstaje wówczas, gdy pada mokry, ciężki i lepki śnieg. Pod jego grubymi czapami gałęzie wyginają się i łamią, dochodzi do obłamywania wierzchołków, a nawet złamania i wywracania się całych drzew. Po długotrwałych mrozach następuje ocieplenie – wtedy para wodna zawarta w powietrzu skrapla się i osadza w postaci drobnych kryształków lodu na wciąż przemarzniętych gałęziach. To szadź, która często mylona jest ze szronem. To właśnie połączenie tych dwóch zjawisk, okiści i szadzi, powoduje najwięcej szkód w lesie.

Gałęzie ciężkie od śniegu. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Gołoledź powstaje wówczas, gdy deszcz po długo utrzymującym się mrozie zamarza na lodowato zimnych gałęziach. Powstaje wówczas warstwa lodu przypominająca szkło, która może się nawarstwiać i osiągać nawet 5 cm grubości. Szkody wyrządzane przez gołoledź zbliżone są do skutków okiści.

Podczas silnych mrozów przemrarzają pnie, które poddane są potem działaniu promieni słonecznych. W drewnie powstają naprężenia spowodowane różnicą temperatury. W efekcie na pniach powstają szczeliny mrozowe. Spotyka się je głównie wśród drzew o twardym drewnie – buków, dębów czy jesionów.

KONKURS FOTOGRAFICZNY

Nadleśnictwo Kartuzy zaprasza do konkursu fotograficznego. Trzeba przysłać zdjęcie zimowego lasu. Autorzy trzech najciekawszych fotografii zostaną nagrodzeni upominkami ufundowanymi przez nadleśnictwo.

Zasady: z jednego adresu e-mail należy przysłać jedno zdjęcie. Fotografię warto też opisać – gdzie zdjęcie zostało zrobione, co przedstawia. Najlepiej, aby zdjęcie przedstawiało tereny Nadleśnictwa Kartuzy.

Zima w Leśnictwie Kamionka. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Każdy mail, prócz zdjęcia, zawierać musi imię nadsyłającego, miejscowość oraz numer telefonu (potrzebny jedynie do kontaktu w razie wygrania). Nadesłanie zdjęcia jest jednoznaczne ze zgodą na jego publikację oraz potwierdzeniem posiadania praw autorskich do fotografii.

Zdjęcia należy wysyłać na konkurs.expresskaszubski@gmail.com do 16 lutego.

(materiał nadesłany przed Nadleśnictwo Kartuzy)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [13]

 • 19 7 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # CCUD

  Cud będzie jak pseudo myśliwi kogoś nie zastrzelą..... a jak do tego dojdzie to wymyślą sobie polowanie ........

 • 12 4 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lisek

  Śliczny i wszystkie zwierzaki. A kur trzeba pilnować!

 • 7 9 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ala

  Jenoty i Lisy jeszcze żywe? To ponoć według myśliwych największe szkodniki w powiecie. Nie powinny leżeć na pokocie?

 • 2 9 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oko

  Zwierzęta na pokot a las do pieca.
  Trzeba walczyć ze szkodnikami.

 • 7 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Odruch myśliwego...

  Żywe zwierze? nie strzelać do monitora!

 • 2 2 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Ala

  Co Ty masz za problem? :)

 • 4 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obserwator lesnikow

  Przeslijcie im zdjecia z wycinki lasów, żeby nam tu nie mydlili oczu

 • 6 5 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KMM

  Jak zwykle super artykuł :)) I jak zwykle wielu zgryzliwych, nieszczęśliwych komentujących, dla których wszystko jest be.

 • 6 4 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @obserwator leśników

  najpierw wyrzuć wszystkie rzeczy które masz z drewna w domu- łącznie z dachem i oknami ( niewiele zostanie..), a dopiero potem walcz by nie wycinać drzew. Każdy by chciał zjeść ciastko i mieć ciastko..

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Piękna przyroda

  A jedna z form w artystyczny sposób przypomina waginę. I nic w tym złego.

 • 3 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # What?

  To po ostatnim pokocie zostały w lesie jeszcze żywe lisy i jenoty? Co na to myśliwi? Kiedy następne polowanie?

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Somsiad

  Ja tam wole jak jest ciepło. Można wtedy obok parkingów popatrzeć na papierzaki :D Fajna sprawa.
  Za to zimą to tylko piły chodzą i drzewa padają. Duże łamią małe, wycinki wszędzie, strach wejść do lasu... Czemu o tym sie nie pisze? Jestem ciekawy o ile zwiększono pozyskanie drzewa w ciągu ostatnich dwoch lat? Ciekawe ile w zamian drzew posadzono?

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marecki

  Pozwoliłem sobie wysłać z dwóch mejli po jednym zdjęciu. Po prostu nie mogłem się powstrzymac. :):)

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.