Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy Państwowe

Oznaki wiosny są już w kartuskich lasach - to m.in. żurawie, dzikie gęsi i pierwsze pąki

Opublikowany: 2018-03-21 12:01 Autor: nadesłane

Rozpoczęła się kalendarzowa wiosna, pogoda za oknem nieśmiało na to wskazuje. Przyroda zaczyna powoli budzić się do życia - tego zwiastunem są choćby żurawie, które w niektórych miejscach pojawiły się już w połowie lutego. W lasach można zauważyć też inne niepewne znaki wiosny

Z utęsknieniem czekamy na prawdziwą wiosnę. Niestety na razie temperatury na zewnątrz są bardziej zimowe. Jednak w lesie można zauważyć już zwiastuny cieplejszej pory roku.

Żurawie już są!

Takimi z pewnością są żurawie, które, można było usłyszeć i zobaczyć w lasach kartuskich już w połowie lutego. Coraz częściej można teraz usłyszeć ich charakterystyczny klangor. Na Kaszubach żurawie szczególnie upodobały sobie Lasy Mirachowskie, chociaż licznie występują na terenie całego Nadleśnictwa Kartuzy. Lubią rozległe bagna wśród lasów i torfowiska, na których budują swoje gniazda niedostępne wówczas dla drapieżników.

Żurawie chętnie odwiedzają torfowisko Księże Błota. fot. archiwum/Jarosław Pawlikowski

Choć na drzewach nie widać jeszcze liści, na gałęziach można zauważyć nabrzmiałe pąki kwiatowe. Mimo mrozu i opadów śniegu zakwitła leszczyna, która „kotki" wykształciła już jesienią. W marcu kwitnie między innymi dereń, olsza czarna oraz wiąz pospolity. Gdzieniegdzie można już dostrzec pierwiosnki. Z każdym dniem takich oznak wiosny będzie więcej – zaczną kwitnąć rośliny zielne, na przykład niebieska przylaszczka pospolita, żółty ziarnopłon wiosenny czy biały i żółty zawilec gajowy.

Wkrótce zacznie kwitnąć ziarnopłon wiosenny. fot. J. Duda

A także zawilce i przylaszczki. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

W marcu ożywia się także świat zwierząt – zaczynają budzić się owady. Leśnicy w tym czasie zaczynają zwalczanie szkodliwych owadów – cetyńca większego i mniejszego oraz drwalnika paskowanego. Cetyńce żerują na sośnie, wyrządzają szkody żerując pod korą i w koronach drzew. Drwalnik paskowany drąży głębokie chodniki w drewnie gatunków iglastych. Leśnicy wykładają pułapki ze ściętych i odpowiednio przygotowanych drzew oraz pułapki feromonowe, które mają ograniczyć ilość rozmnażających się owadów.

Dzięcioły rozpoczynają koncerty, rodzą się zające

W marcu rozpoczynają się wielkie zmiany w życiu ptaków. Obserwuje się coraz liczniejsze ich przyloty, a niektóre z nich zaczynają już swoje śpiewy. Przylatują zięby, rudziki i strzyżyki, powracają kosy żyjące w lasach- te żyjące w miastach są osiadłe. Kosy żyjące w lasach wędrują na niezbyt odległe zimowiska w południowej i zachodniej Europie. Intensywnie śpiewa drozd śpiewak i dzwoniec. Ten pierwszy swoje trele wyśpiewuje na szczytach drzew lub innych wysokich stanowiskach, jego śpiew jest bardzo charakterystyczny, rytmiczny. Trel dzwońca podobny jest natomiast do głosu kanarka. Pojawiają się też pierwsze klucze dzikich gęsi, powracających do miejsc lęgowych na północy.

Drozd śpiewak. fot. J. Duda

Swoje „koncerty” rozpoczyna także samiec dzięcioła dużego – bębni często, w długich seriach, na dobrych rezonatorach, np. sękach, suchych gałęziach, a nawet blachach na dachu czy rynnach. W ten specyficzny sposób ptaki oznaczają swoje rewiry lęgowe.

Dzięcioł. fot. nadesłane/Nadleśnictwo Kartuzy

Przedwiosenny ruch można zaobserwować także w świecie ssaków. W marcu prosi się locha – samica dzika. Matka bardzo pilnie opiekuje się potomstwem, strzeże go i w razie potrzeby zaciekle broni. W marcu lub kwietniu rodzą się też lisy, kuny leśne i domowe. W spokojnym i zacisznym miejscu koci się samica zająca szaraka. Młode od razu widzą, są silne i żwawe. Matka, po nakarmieniu ich mlekiem, ze względu na bezpieczeństwo miotu opuszcza go na kilka dni. Małe siedzą w tym czasie bez ruchu, przytulone do siebie, nie wydając żadnego zapachu – chroni je to przed drapieżnikami. Po powrocie do młodych samica karmi je raz na dobę w godzinach nocnych. Pamiętajmy, gdy spotkamy w lesie młode zające, pod żadnym pozorem nie zabierajmy ich ze schronienia!

Dorosły zając. fot. archiwum/Marcin Zawadzki

Wędrując w marcu po lesie można znaleźć zrzucone poroże jelenia. Wyrasta ono u wszystkich samców zwierząt należących do rodziny jeleniowatych – łosia, jelenia, daniela i sarny, jednak w różnym okresie jest zrzucane. Poroże stanowi oręż niezbędny w walkach o samicę oraz przydatne jest do obrony przed wrogami. Wkrótce po odpadnięciu poroża powstałe rany porasta delikatny naskórek, o gęstym, krótkim uwłosieniu, zwany scypułem. Jego pojawienie się, oznacza początek rozwoju nowego wieńca.

fot. nadesłane/A.G.

(materiał nadesłany przez Nadleśnictwo Kartuzy)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [13]

 • 5 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  Żurawie i dzikie gęsi już trzy tygodnie temu widziałem i to kilka razy ..

 • 6 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec wsi

  Czekamy wszyscy na wiosnę tak jak w piosence Marka Grechuta wiosna wiosna ach ze ty.

 • 7 2 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lady

  Zdaje się, że żurawie zimowały i nigdzie nie odlatywały, podobnie jak inne gatunki. Powodem są krótkie i łagodne zimy. Ptakom nie opłaca się podejmować wysiłku i tracić energii na odloty i przyloty.

 • 5 2 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wert

  Żurawie widziałem na początku stycznia

 • 4 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zxc

  Oznaki wiosny są już także w mieście. Psie kupy na chodnikach.

 • 3 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sierakowice

  U mnie już trzeci tydzień są żurawie

 • 2 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zurawie

  Mam pytanie u mnie nigdy nie bylo zurawi czemu tak licznie sie osiedlaja

 • 2 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # We wtorek

  Widziałem bociana przemokniety siadzial sam

 • 1 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Żurawie

  Pewnie im dobrze. Podmokło się zrobiło.

 • 2 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @We wtorek

  Trzeba było dotrzymać mu towarzystwa. I dać parasol?

 • 0 0 4 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Parostek

  Ktoś z okolic chodzi na zrzuty?

 • 1 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Artysta

  Kłodno (Sulęczyno) ptaki latają [WIOSNA]

 • 0 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Somsiad

  Oznaką wiosny jest rosnąca w oczach liczba pni po wycietych drzewach. Im mniej sniegu tym więcej ich widać. Cały las wytną w końcu. Niestety warszawka narzucila plany. Pewnie na premijki.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.