Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy Państwowe

Poznaj lasy dookoła Kartuz. Leśnictwo Dzierżążno

Opublikowany: 2018-03-10 10:42 Autor: nadesłane

Pierwsze informacje o leśnictwie Dzierżążno pochodzą z przełomu XVIII i XIX w. Dziś w lasach leśnictwa dominują sosny, buki i świerki, znajduje się tu rezerwat „Stare Modrzewie” z 200-letnimi okazami drzew. Las „pamięta” też tragiczne zdarzenia – w czasie II wojny światowej rozstrzelano nieopodal Kalisk 329 mieszkańców powiatu, miejsce zbrodni upamiętnia dziś pomnik na leśnej polanie.

Pierwsza wzmianka o osadzie Dzierżążno pochodzi z 1215 r. Od XIV w. aż do początku zaboru pruskiego miejscowość należała do żukowskich norbertanek.

Historia leśnictwa

Pierwsze informacje o leśnictwie, a właściwie Podleśnictwie Dzierżążno, zostały odnotowane na mapie Schröttera sporządzonej w latach 1796-1802. Zapisano na niej „Sereesen oder Dzierszążno” oraz „UF” czyli Unterförsterei (podleśnictwo). Podleśnictwo to należało wówczas do kartuskiego objazdu leśnego z siedzibą w Jodłownie. Podleśniczy mieszkał na zachodnim skraju wioski, zaś grunty służbowe, należące do podleśnictwa, usytuowane były przy drodze prowadzącej do Kartuz oraz przy północnym brzegu Jeziora Dzierżąskiego.

W tym okresie w drzewostanach należących do podleśnictwa dominowały sosny. Prawdopodobnie właśnie z Dzierżążna pochodziło 95 sosen zakupionych przez kartuzów od norbertanek żukowskich na przebudowę dachu kościoła kartuskiego w 1735 r. W 1818 r. obchód Dzierżążno wcielono do leśnego rewiru Kartuzy. Po zlikwidowaniu tego rewiru na początku lat trzydziestych XIX w. obchód ten włączono do rewiru Jodłowno.

Droga leśna w pobliżu Kalisk. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

W 1868 r. Leśnictwo Dzierżążno przyłączono do nowo utworzonego Nadleśnictwa Kartuzy. W latach osiemdziesiątych XIX w. siedzibę leśnictwa przeniesiono około 1,5 km na północ Dzierżążna (obecnie jest to osada Sitno). Znajdowała się ona w tym miejscu aż do 1955 r., kiedy leśnictwo Dzierżążno zlikwidowano i przyłączono je do Leśnictwa Kiełpino. Ponownie Leśnictwo Dzierżążno utworzono 1 lipca 1988 r. Zbudowano również nową leśniczówkę, którą usytuowano znacznie bliżej Kartuz – obok szpitala w Dzierżążnie. Leśniczym został Eugeniusz Gransicki, pełnił on tę funkcję aż do przejścia na emeryturę w 2004 r. Obecnie leśniczym Leśnictwa Dzierżążno jest Bogdan Kobiela.

Leśniczówka w Dzierżążnie. fot. archiwum Nadleśnictwa Kartuzy

Z Leśnictwem Dzierżążno nierozerwalnie związane było również Leśnictwo Kiełpino, utworzone w 1945 r. Jego pierwszym leśniczym został Ignacy Werechowski, długoletni przedwojenny pracownik Nadleśnictwa Kartuzy. Siedzibę leśnictwa usytuowano na Burchardztwie. W roku 1958 leśniczym został Włodzimierz Pierożnikow – uczestnik bitwy o Anglię. Najdłużej, bo aż 33 lata, funkcję leśniczego pełnił Antoni Kulas. Po jego odejściu na emeryturę (w 2006 r.) leśnictwo zlikwidowano, a jego powierzchnię przyłączono do leśnictw Dzierżążno i Dąbrowa. Od stycznia 2018 r. dotychczasowe Leśnictwo Dąbrowa zmieniło nazwę na Leśnictwo Kiełpino, włączono do niego też część leśnictwa Dzierżążno.

„Stare Modrzewie” i okazałe sosny

Leśnictwo Dzierżążno zajmuje najbardziej wysuniętą na wschód część Nadleśnictwa Kartuzy. Na ponad 70 proc. powierzchni leśnictwa występują siedliska lasu mieszanego świeżego. W skład rosnących tu drzewostanów wchodzą oprócz sosny – buki i świerki, a jako domieszki występują: dąb, modrzew i grab. Cechą wyróżniającą leśnictwo jest obecność aż 34 najlepszych jakościowo drzew zarejestrowanych jako drzewa mateczne. Znajdują się wśród nich 24 sosny pospolite i 10 modrzewi europejskich. Taka liczba drzew matecznych oraz znaczna powierzchnia drzewostanów nasiennych świadczy o dobrych cechach występujących tu drzewostanów, zwłaszcza sosnowych. Wyodrębniono tu swoisty fenotyp sosny kartusko-kolbudzkiej, przystosowany do lokalnych warunków. Plantację tej sosny założono w Leśnictwie Przewóz.

Drzewo mateczne o wyjątkowych cechach genetycznych. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

W Leśnictwie Dzierżążno znajduje się najstarszy w nadleśnictwie 180-letni drzewostan świerkowy. Ponadto, w południowej części leśnictwa można podziwiać niewielki rezerwat przyrody „Stare Modrzewie”. Utworzono go w 1972 r. w celu ochrony i zachowania fragmentu lasu mieszanego o naturalnych cechach, z pojedynczymi okazami 200-letniego modrzewia europejskiego. Najbardziej okazały ma ponad 4 m obwodu. Więcej o rezerwacie pisaliśmy TUTAJ.

Rezerwat Stare Modrzewie. fot. M.Dz.

fot. M. Dz.

Echa przeszłości

Mówiąc o Leśnictwie Dzierżążno nie można zapomnieć o historii Kaszubów. W lesie, niedaleko wsi Kaliska, znajduje się pomnik rozstrzelanych tu jesienią 1939 r. 329 mieszkańców powiatu kartuskiego. Do dziś przy pomniku odbywają się uroczystości patriotyczne.

Przy pomniku na leśnej polanie we wrześniu odbywają się uroczystości patriotyczne. fot. archiwum/M.Dz.

Swoją historię ma również obecny szpital rehabilitacyjny. W jego miejscu w 1941 roku rósł 100-letni wówczas drzewostan sosnowy. Niemcy rozpoczęli tam budowę baraków szpitalnych dla żołnierzy. Po zakończeniu wojny szpital przejął szwedzki Czerwony Krzyż i wyposażył w sprzęt medyczny. Od 1952 r. mieściło się tam prewentorium dla dzieci, później szpital przeciwgruźliczy, a obecnie szpital rehabilitacyjny.

Szpital w Dzierżążnie w 1948 r. fot. archiwum Nadleśnictwa Kartuzy

(materiał nadesłany przez Nadleśnictwo Kartuzy)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [3]

 • 4 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Borowy

  Widac że w Lasach Państwowych też ciągle zmiany i przemianowania , przetasowania .
  Raz jakiś obwód w jednym leśnictwie potem w innym , potem się likwiduje i powołuje coś co już było .
  Nie ma jednolitej ciągłej strategii

 • 1 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # grzybiarz

  Buki w tym w tym leśnictwie już za lada chwila przestaną występować i przejdą do historii ,,dzierżążnowskiego,, lasu -od kilku lat wycinają je tak że tylko pozostają wielkie polany a dróg leśnych nie nadążają naprawiać od niszczących ich ciężarówek z bukami na przyczepach.

 • 5 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stary dziad

  Można dopisać że w tym lesie toczyła się 8 marca 1945 bitwa miedzy Niemcami a Rosjanami z udziałem czołgów Panther.Pojedyncze groby żołnierzy w lesie do dziś istnieją a zaraz po wojnie na miejscu dzisiejszego osiedla przy szpitalu był cmentarz żołnierzy poległych i zmarłych pacjentów szpitala.Ciekawostką też jest że była też kolej wąskotorowa do z Dzierżążna do Dzierżążna Szpital która być możę służyła do transportu drewna z lasu

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.