Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy Państwowe

W Leśnictwie Kamionka powstanie Las Odrodzenia. Wspólne sadzenie w sobotę

Opublikowany: 2018-04-18 14:42 Autor: nadesłane

Każdy chętny może przyjść w sobotę 28 kwietnia do Leśnictwa Kamionka i pomóc odbudować las zniszczony na skutek sierpniowej nawałnicy. Do posadzenia przewidziano około 10 tysięcy drzewek - las, który z nich powstanie nazwany będzie "Lasem Odrodzenia".

Leśnictwo Kamionka jest w Nadleśnictwie Kartuzy leśnictwem, które najbardziej ucierpiało na skutek sierpniowej nawałnicy. Łącznie w nadleśnictwie zaplanowano 120 ha do ponownego obsadzenia, z czego zdecydowana większość znajduje się właśnie w Kamionce.

Straty w leśnictwie Kamionka były potężne. fot. archiwum

- Gigantyczna praca wykonana przez zakłady usług leśnych, najpierw przy zapewnieniu bezpieczeństwa wzdłuż dróg publicznych, a potem uporządkowaniu dalej położonych partii lasu, przynosi efekty w postaci powierzchni do obsadzenia młodymi drzewkami. Leśnicy precyzyjnie zaplanowali jakie gatunki, ile i na jakiej powierzchni należy posadzić w poszczególnych miejscach. Szkółka leśna prowadzona przez Jacka Richerta dostarczy sadzonki o odpowiedniej wielkości i żywotności – informuje Jarosław Pawlikowski, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Kartuzy.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy Michał Majewski serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na spotkanie w terenie i wspólne sadzenie lasu. Posadzonych zostanie blisko 10 tysięcy drzewek, z których ok. czterysta „już za sto lat” stanie się wielkimi, ponad 30 metrowymi drzewami. Jak zapewnia gospodarz leśnictwa Kamionka Zbigniew Suchta wszystko już jest dopięte na ostatni guzik.

Ubiegłoroczna akcja sadzenia lasu. fot. archiwum/M.Dz.

- W tym roku w całym nadleśnictwie posadzimy grubo ponad 400 tys. sadzonek 22 gatunków drzew i krzewów leśnych, a razem z uzyskanymi samosiewami liczba ta jest kilkukrotnie większa – podkreśla nadleśniczy Michał Majewski. – Drzewka te będą stanowiły następne pokolenie lasu. Sadzić będziemy buki, sosny, dęby, ale nie zapominamy też o lipach, wiązach, czereśniach (ptasich), kalinach, trzmielinach i wielu innych gatunkach. Nad ustaleniem składów gatunkowych pieczołowicie pracują leśniczowie oraz podległe mi służby z dużym wyprzedzeniem czasowym. Zanim zostanie podjęta decyzja, co do uprzątnięcia fragmentu lasu, my już wiemy co będziemy sadzić!

Sadzenie lasu w Kamionce rozpocznie się o godz. 10.00. Zbiórka odbędzie się w miejscu sadzenia lasu przy drodze z Gowidlina na Kowale. Mogą przyjść całe rodziny, uczniowie i nauczyciele, dzieci i młodzież, dorośli, pasjonaci przyrody, mieszkańcy – wszyscy, którzy wspólnie chcą odbudować las po nawałnicy. Las, który powstanie w sobotę, nazwany będzie przez leśników „Lasem Odrodzenia”.

- Chętnie podzielimy się naszymi doświadczeniami dotyczącymi lasu, jego historii na terenie Nadleśnictwa Kartuzy. W tym roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny, dlatego też postanowiliśmy nazwać powrót lasu po zeszłorocznej nawałnicy „Lasem Odrodzenia” – zaznacza Nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy.

fot. nadesłane

Potwierdzenie uczestnictwa należy zgłosić do 25 kwietnia pod numerem – 58 6852930 lub na e-mail kartuzy@gdansk.lasy.gov.pl. Leśnicy przypominają o ubraniu się w odpowiedni stój terenowy (minimum długie spodnie i pełne obuwie) oraz w razie deszczu – kurtkę przeciwdeszczową.

Szczegóły na stronie Nadleśnictwa Kartuzy.

(nadesłane: Jarosław Pawlikowski)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [14]

 • 7 3 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szyszkoszkodnik wyrżnął setki haktarów

  pięknych, zdrowych lasów. Ręczne nasadzenia nie wyrównają przez dziesięciolecia tych gigantycznych spustoszeń dokonywanych potężnymi maszynami. Potężnych maszyn do nasadzeń jeszcze nie wymyślono. To tak jak na wojnie: zrzucane są bomby niszczące miasta, ale nie istnieją bomby odbudowujące te zniszczenia. Stadnina w Janowie Podlaskim ukatrupiona, Puszcza Białowieska wytrzebiona - teraz przymierzają się do mniej znanych puszcz krajowych. DZICZ !!

 • 5 2 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jan

  1) Prof. dr hab. inż. Jan Szyszko profesor nauk leśnych, obecny Minister Środowiska magister matematyki. Który z nich ma większa wiedzę na temat procesów zachodzących w lesie? najbardziej skomplikowanym ekosystemie naszego kraju?
  2)Przy obecnym modelu stosowanym przez PGL LP jakim jest "zrównoważona gospodarka leśna", zgodnie z "Ustawa o Lasach" z 1991r, Lasy Państwowe mają obowiązek w ciągu 5 lat odnowić powierzchnię. Tereny poklęskowe to inna sprawa, trudności z uprzątnięciem powierzchni, wystarczająca ilość sadzonek (zbiór nasion, możliwości produkcyjne szkółek leśnych), itp.
  3)Coraz więcej maszyn w lasach, a kto będzie pracował? Drwal to jeden z najniebezpieczniejszych zawodów na świecie. Brak chętnych do pracy to też wynik ciężkiej pracy w trudnych warunkach.
  4) Co do Puszczy Białowieskiej. Po pierwsze należy rozgraniczyć Ścisły Rezerwat Puszcza Białowieska, gdzie wejść można tylko za zgodą władz parku i otulinę jaką stanowią Nadleśnictwa Białowieża, Browsk i Hajnówka. Otulina ta od zawsze była lasem gospodarczym w którym prowadzono normalna gospodarkę leśną, a w tym wyjątkowym przypadku gradacji kornika cięcia sanitarne były zwiększone w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się tego owada.
  5)Zarzucanie LP, że prowadziła zwiększoną wycinkę w Otulinie Puszczy Białowieskiej, aby zarobić jest wręcz śmieszne. Można zwiększyć etat cięć w zwykłym lesie, w którym ekoterrorysta nigdy nie był, bo nie jest on tak medialny i sprawa załatwiona.
  6)To dzięki leśnikom mamy dziś Puszczę Białowieską, powierzchnia lasów wzrasta, średni wiek drzewostanów wzrasta i zapas drewna też się zwiększa.

 • 0 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xcv

  w dzisiejszych czasach warto dodac pinezke z punktem gps, niz jkas slabej jakosci mape

 • 2 3 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dobre czasy

  Jak za komuny czyn społeczny sadzi a szyszko wycina jak leci i kosi kasę hahaha

 • 3 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jan

  @ dobre czasy
  Akcja ta ma na celu integracje i edukacje społeczeństwa. Zaplanowane na ten dzień posadzenie 10 tysięcy sadzonek to nic w porównaniu z 120 ha odnowień jakie się planuje do odnowienia w nadleśnictwie (według Zasad Hodowli Lasu sosny sadzimy 8-10 tysięcy na ha). Więc ten czyn społeczny według Pana/Pani jest trochę słaby, odnowione zostanie ok. 1 ha lasu.
  Warto wybrać się na taką akcję i zobaczyć jaka to ciężka praca.
  Pzdr

 • 2 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Somsiad

  Jak wycinają to niech sadzą! Ile procent więcej w porównaniu do poprzednich lat zwiekszyło sie pozyskanie drewna? Banialuki wciskają, chcą wyciać to co najcenniejsze.

 • 2 2 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jan

  @Somsiad czy tam Sąsiad
  Pozyskanie drewna rośnie i w najbliższych latach będzie rosło to fakt, aby kolejno zmniejszać się w następnych. Wynika to ze struktury drzewostanu jaką mamy dziś w Polsce. Sadzone sosny po wojnie osiągają obecnie tzw. wiek rębności, czyli wiek w którym prowadzi się pozyskanie, pozostawiając taki drzewostan traci on na wartości i może stanowić zagrożenie dla przebywającego w lesie społeczeństwa. LP są zobowiązane do samofinansowania i muszą dbać o finanse. O działalności LP można przeczytać w wydawanym co rocznie Biuletynie PGL LP, jako firma państwowa nie ma nic do ukrycia.

 • 1 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Jan

  Mądrze piszesz, no tak pracownicy lasów przecież madrze piszą prawda? A Ty jestś Jan czy Jun? Naucz sie czytać a nie mnie tu cisniesz. Ludziom drzewa nie dadza zrobić, lepiej, żeby w młodniku gniło. Swoje i tak ludzie widzą.

 • 1 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jan

  Nie jestem pracownikiem LP, nie mam też rodziny związanej z lasami. Poczytałem tylko kilka artykułów i publikacji. Żeby wypowiadać się na jakiś temat trzeba choć odrobinę go znać.
  Media zarówno po jednej jak i z drugiej strony będą wspierać swoich, nie są obiektywne. Dajcie spokojnie wykonywać obowiązki leśnikom i nie mówię tu o władzach LP, które zresztą zmieniają się wraz z wyborami i nowym rządem, ale o zwykłych leśnikach pracujących w nadleśnictwach czy leśnictwach. Wyjątkiem jest prof. Szyszko mimo, iż należy do PiSu ma ogromną wiedzę i wie co robi. (nie bez powodu prezes zdjął go ze stanowiska)
  Pzdr

 • 2 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Szyszkodnik .... @ Jan

  Nigdy, przez tysiące lat żadna puszcza nie zniszczyła sama siebie. Zawsze robi to człowiek - szkodnik.
  Żaden pseudospecjalistyczny bełkot tego nie zakrzyczy. Wycina się NAJZDROWSZE drzewa, bo tylko one przynoszą zysk. Każdy może sprawdzić jakie drzewa są wywożone oraz jak z gęstych lasów robi się łyse zagajniki. Drzewa wycinane, wody i powietrze zatruwane. Za 100 - 200 lat nie zostanie po ludzkości śladu na globie ziemskim, oprócz pozostawionego smrodu. Jeśli Jasio tego nie zrozumie, to i Jan będzie nadal ciemniakiem. Kula ziemska nadal będzie kręciła się po swojej stałej orbicie, ale już bez "pasażerów - wandali", którzy wybierają samounicestwienie !!!

 • 1 1 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Somsiad

  Gadaj ja posłucham, zapłacone masz za te komentarze. I sie nie kłuć.
  Też uważam, że Szyszko był najlepszym fachowcem na tym stanowisku. Leśnicy i nadleśniczowie nic nie moga jak im Warszawka narzuci plany, taka prawda. Ale mogliby dać mi zrobić opał a nie, że gnije w młodnikach tyle ściętego buczka i dębu. To przykre patrzeć jak kasują a tam leży i gnije.

 • 1 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Som-siatka

  Ja to bym zagłosowała za "Odrodzonym lasem im. Kaczyńskiego". To by było takie swojskie, patriotyczne i ciepłe, jak chlebek własnego wypieku od Somsiada.

 • 0 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Somsiad

  Prosze mi tu nie ubliżać :P

 • 0 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @somsiad

  pozostawione drewno gnije i ma gnić, jakby wszystko pozabierać i las powymiatać to co by tam zostało? wyjałowiona ziemia... rolnik też nawozi pole...

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.