Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy Państwowe

Przyszła wiosna, czas w las! Odwiedź najpiękniejsze zakątki nadleśnictwa w Leśnictwie Mirachowo

Opublikowany: 2018-04-13 14:50 Autor: nadesłane

Przed nami piękne słoneczne wiosenne dni. Warto pójść na spacer do lasu – kartuscy leśnicy zachęcają do wybrania trasy spacerowej w Lasach Mirachowskich. Znajduje się tu Leśnictwo Mirachowo, które zajmuje północno-wschodnią część tego kompleksu. Charakteryzuje się naprawdę wyjątkowymi walorami przyrodniczymi.

Pierwsza wzmianka o siedzibie Podleśnictwa Mirachowo pojawia się na planie leśnego rewiru Mirachowo z 1805 r. Pod koniec XVIII w. rewir Mirachowo, liczący 1645 ha, podlegał podleśniczemu mającemu swoją siedzibę w Bąckiej Hucie. Później, aż do pierwszego zaboru, podlegał leśniczemu mieszkającemu w Mirachowie. W 1818 r. rewir Mirachowo wszedł w skład Nadleśnictwa Mirachowo. W 1854 r. obszar obchodu Mirachowo obejmował 1937 ha. Obecną leśniczówkę zbudowano w 1870 r.

Archiwalna mapa lasów mirachowskich z 1805 r.. fot. archiwum Nadleśnictwa Kartuzy

Obecna leśniczówka Leśnictwa Mirachowo. fot. materiały Nadleśnictwa Kartuzy

Podczas II wojny światowej funkcję leśniczego Leśnictwa Mirachowo pełnił Mirosław Łyczko-Krasiński. O jego patriotyzmie może świadczyć notatka znaleziona w 1965 r. podczas remontu przepustu drogowego:

Przepust ten był remontowany w roku pańskim 1942, dnia 11 grudnia w czasach hitlerowskich. Roboty prowadził leśniczy Mirosław Łyczko-Krasiński. Pracowali robotnicy Syldatk Marcin przodownik z Bącza, Schuttenberg Leon z Bącza, Studziński Stanisław z Bącza, Barcz Franc z Mirachowa, Komkowski Reinhold z Mirachowa, Syldatk Franciszek z Mirachowa, Bobrowski Leon z Mirachowa został odwołany do porodu przy żonie o godz. 2. po południu. Czas był piękny bez mrozu i śniegu, pracowało się bardzo dobrze, tylko robotnicy nieco przygnębieni z powodu długotrwałej wojny. Cześć Polskiej Ziemi!

Po zakończeniu wojny leśniczym został Stanisław Hickiewicz, oficer Armii Krajowej, więzień obozu Stutthof. Sprawował tę funkcję do 1974 r. Na początku 1973 r. Leśnictwo Mirachowo włączono do Nadleśnictwa Kartuzy. Obecnie leśniczym jest Leszek Maliszewski.

Wyjątkowej urody lasy

Leśnictwo Mirachowo zajmuje północno-wschodnią część Lasów Mirachowskich. Około 80 proc. powierzchni stanowią tu lasy mieszane, spotkamy tu drzewostany złożone z sosny, buka i świerka. Jako domieszki występują brzoza, modrzew i dąb. Leśnictwo to charakteryzuje się niezwykłymi walorami przyrodniczymi. Na jego terenie znajdują się aż cztery rezerwaty przyrody: Lubygość, Żurawie Błota, częściowo Kurze Grzędy i Szczelina Lechicka.

Leśniczówka wśród lasów mirachowskich z lotu ptaka. fot. nadesłane/Nadleśnictwo Kartuzy

W rezerwacie Lubygość ochroną objęto malownicze, wąskie jezioro Lubygość i otaczające je lasy liściaste o charakterze łęgów, olsów i kwaśnych buczyn. Ozdobą rezerwatu są drzewostany bukowe, dębowe i sosnowe w wieku ponad 200 lat.

Jezioro Lubygość. fot. archiwum Nadleśnictwa Kartuzy

Rezerwat Żurawie Błota zawiera chroniony obszar bagien i torfowisk śródleśnych wraz z Jeziorem Kamiennym i przylegającymi do niego lasami. Na północnym brzegu jeziora znajduje się olbrzymich rozmiarów głaz narzutowy, zwany „Diabelskim Kamieniem”, chroniony jako pomnik przyrody.

W części rezerwatu „Szczelina Lechicka”, należącej do Leśnictwa Mirachowo, na wzniesieniu zwanym niegdyś Wzgórzem Wiktora, znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się malowniczy widok na rynnę Jezior Potęgowskich.

Widok z punktu widokowego Szczelina Lechicka na rynnę Jezior Potęgowskich. fot. archiwum/M.Dz.

Znajdują się tu także słynne Groty Mirachowskie. Pochodzenie tych osobliwości geomorfologicznych jest półnaturalne. Groty powstały w miejscu, gdzie jeszcze przed utworzeniem rezerwatu na przełomie lat 50 i 60 wydobywano żwir. Tym sposobem odsłonięto ławicę zlepieńca żwirowego, którego górne warstwy stanowiły jednolitą płytę wspierającą się na kolumnach. Luźny żwir wysypał się spośród kolumn na skutek erozji na dno starej żwirowni. W ten sposób powstały znane w obecnej formie groty.

Groty Mirachowskie. fot. archiwum Nadleśnictwa Kartuzy

Miejsca pełne historii

Podczas II wojny światowej w Lasach Mirachowskich powstało kilka bunkrów TOW „Gryf Pomorski”. Jeden z nich o nazwie „Ptasia Wola”, znajdował się na północnym brzegu jeziora Lubygość. Zbudował go Jankowski, ówczesny podleśniczy z Kamiennej Góry, wraz z robotnikami leśnymi – Augustynem i Leonem Karczewskimi z Nowej Huty. Bunkier został zburzony w czasie hitlerowskiej obławy we wrześniu 1943 r. W 1979 r. Nadleśnictwo Kartuzy odbudowało go, a w 2004 r. dokonało jego remontu. Wybudowano wtedy dodatkowe wejście dla zwiedzających oraz ustawiono kamień z tablicą upamiętniającą walkę członków TOW „Gryf Pomorski”. Niedaleko znajduje się także metalowy krzyż, postawiony dla upamiętnienia śmierci czterech partyzantów z „Gryfa Pomorskiego”, poległych tu w 1943 r.

Odbudowany bunkier „Ptasia Wola”. fot. archiwum Nadleśnictwa Kartuzy

Niedaleko leśniczówki w Mirachowie znajduje się stacja turystyczna, powstała w 1987 r. we współpracy z Kołem Łowieckim „Słonka”. Tuż obok posadzono „Papieski Las”, który został posadzony w 2007 roku z drzewek sosny taborskiej i świerka istebniańskiego wyhodowanych z nasion poświęconych przez papieża Benedykta XVI. Rok później obok „Papieskiego Lasu” KŁ „Słonka” zbudowało kapliczkę św. Huberta.

Stacja turystyczna w Mirachowie. fot. archiwum Nadleśnictwa Kartuzy

Niedaleko leśniczówki znajduje się krzyż zwany „Czarnym krzyżem”. Został postawiony w 1866 r. na miejscu zabójstwa leśniczego Heinricha Waynrycha. Zginął on z rąk mieszkańca pobliskiej wsi, który wywoził z lasu ściółkę bez zgody leśniczego.

„Czarny Krzyż”. fot. archiwum/materiały Nadleśnictwa Kartuzy

W mirachowskich lasach znajduje się założony w 1860 r. cmentarz ewangelicki, gdzie pogrzebano ofiary cholery – mieszkańców pobliskich wsi.

O krótkości ludzkiego życia i sile przyrody przypomina motto umieszczone na pamiątkowym kamieniu z początku XX w.: „Nie było nas, był las – nie będzie nas, będzie las”.

fot. archiwum/Magda Dzienisz

Idealne miejsce na spacer

Nadleśnictwo Kartuzy w 2015 r. utworzyło tu trasę przyrodniczą, wiodącą po pięknych terenach Lasów Mirachowskich. Główna trasa spaceru o długości 5,8 km wiedzie pętlą otaczającą Jezioro Lubygość. Po drodze można podziwiać malownicze jezioro, przyjrzeć się Grotom Mirachowskim, a także dojść do bunkra „Ptasia Wola. Trasa wiedzie także do punktu widokowego „Szczelina Lechicka”.

Warto wybrać się na spacer urokliwymi trasami. fot. archiwum/M.Dz.

Można wybrać także alternatywny wariant – do Diabelskiego Kamienia nad Jeziorem Kamiennym. Ta wersja wymaga jednak większej wytrwałości, gdyż tutaj długość trasy wynosi 3,3 km w jedną stronę.

Wędrując drogami i ścieżkami ukrytymi pośród różnogatunkowych lasów napotkać można wiele przyrodniczych ciekawostek, jak również zetknąć się z historią okolicznych terenów. Pagórkowaty teren jest bardzo urokliwy, a z uwagi na rosnące tu na znacznym obszarze buczyny, jego oblicze zmienia się o każdej porze roku.

TUTAJ ZNAJDZIESZ OPISY TRAS.

fot. archiwum/M.Dz.

(materiał nadesłany przez Nadleśnictwo Kartuzy)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [26]

 • 12 9 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szyszko-dnik, gdy ogląda te zdjęcia ...

  to zgrzyta zębami, że jeszcze tylu drzew nie wycięto, chociaż tak się starał.

 • 5 9 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MIREK-monsz-GRAŻYNY

  grylla z piwkiem se tam można zrobic ?

 • 12 9 6 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # fakty

  za PO wycieto więcej drzewostanu ale lemingi łykają kit z TVN-U :)

 • 11 4 6 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @fakty

  Konkrety poprosze PIS-uarze? Jaka Puszcza została tak przetrzebiona jak zrobił to Szyszko? Wy biedni jesteście , że tak Wam mózgi przewietrzono ( też wycięto?) .

 • 7 4 6 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Za PISem całym sercem

  niezły żart, kolejni którzy twierdząc , ze nie maja z kim przegrać juz w sadażach lecą. Kłamstwo smoleńskie juz Wam nie pomoże. Poparańcy jakoś bardziej mi do PIS-arów pasuje, zwłaszcza tych co im sie miesiączniczka skończyła, tyle poparali , że postkomuniści by sie niepowstydzili

 • 6 3 6 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do za pisem...

  Wygracie, albo i nie wygracie. Na razie wasz popłoch na to nie wskazuje, oddawanie nagród do Caritasu, aresztowania, odbieranie immunitetu posłom opozycji, barykadowanie sejmu, szybkie zmiany w spółkach skarbu państwa żeby napaść jak najwięcej towarzyszy, to nie są oznaki siły, ale strachu przed utratą władzy.

 • 4 1 6 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Koryto + pomogło :)

  Poparcie PIS:
  28% Millward Brown
  29% Kantar Public
  32% IBRIS
  ...
  46% rządowy CBOS
  a nie mówiłem

 • 3 1 6 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Koryto + pomogło :)

  @Andrzej Duda
  O ile pamiętam CBOS jest instytucją podległą rządowi:)

 • 11 0 6 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec wsi

  Zamiast rozkoszować się pięknem natury w komentarzach tworzy się POwska propagandę jacy oni są wzorowymi niezkazitylnymi uczywywimi politykami ,którzy byli zamieszani w różne afery i przemienierzyli miliardy zlotych za chwile ci co będą mnie ripostowac niech powiedzą prawdę partia PO jest powiązana biznesem , ukladami na tym dobrze zarabiali okradali spoleczenstwo i teraz powinny się z tego wytłumaczyć a winnych ukarac.

 • 5 4 6 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mieszkaniec WSI

  a Ty co robisz piszać te słowa- dobrze Prezesikowi :)- no ale on już doszedł a Ty?

 • 0 3 6 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Somsiad

  Pytam o ile wzrosło pozyskanie drewna w ciągu ostatnich 3 lat? 300%? 400%? Warszawka plany narzuca na premijki.

 • 6 2 6 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec wsi

  Odpowiedz do wyżej u was cała nienawiść opiera się na nienawiści do prezesa Kaczyńskiego i na słowie Konstytucja która dla wiekszosci jest niezrozumiała i powtarzające te słowa jak mantra nie na programach gospodarczych.Ja patrzę na to przez pryzmat jaka partia czyni dla społeczeństwa dobro.Według ciebie nie płacenie Vatu to norma,nie ubespieczenie pracownika to norma ,nie płacenie podatków to norma,dawanie łapówki to norma bo tym ludzi to im się należy oni potrzebują pieniędzy są z lepszej gliny ulepieni .Wszyscy jesteśmy wobec prawa równi Prezydent czy osoba bezdomna jeżeli złamała prawo to do ukarania.

 • 1 3 6 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PiS się nie boi niczego

  Coraz częściej będzie "pokazywał pazurki".

 • 4 6 6 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mieszkaniec WSI

  Przykro czytac jakie pustki w mózgu ci propaganda Pis- uarowa uczynila. Dla ciebie KONSTYTUCJA = kaczynski i jego jej interpretacja a trzeba Ci wiedziec ze czyta sie ja wprost! Zaś rownosc wobec prawa to np. nikomu z naszych immunitetu nie zabierzemy (KOGUT i innych wielu)

 • 6 0 6 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Anna

  Artykuł jest o pięknych miejscach na Kaszubach, ciekawostkach przyrodniczych, a wy o polityce... Wszędzie musicie dzielić się na PO / PiS. Po co to komu, to pielęgnowanie nienawiści... Nie możemy wszyscy razem, po prostu, iść na spacer i rozkoszować się pięknymi widokami w naszej pięknej Polsce, bez tych głupich politycznych podziałów????

 • 4 1 6 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MIREK-monsz-GRAŻYNY

  To co z tym gryllem ?

 • 6 2 6 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec wsi

  Odpowiedz wyżej; Czy ja komuś ublizam mowie ,,pustki w glowie'' i tymi słowami operuje tzw.polska inteligencja ,która nie może lub niechce odpowiedzieć na zarzuty które im przedstawiono .O inteligencji człowieka świadczy umiejętność wypowiedzenia na argumenty które mu przedstawiono i odpowiedzieć na nie w duchu prawdy a nie w klamstwie. My jesteśmy narodem demokratycznym wybory wygrał Pis i ma większościowy rząd w parlamencie większość Polaków tak chciała tak jak ostatnio poraz 3 wygrał wybory na Węgrzech partia Orbana to mamy podważać demokrację. Jeżeli naród będzie chciał żeby rządziła opozycja ja nie będę się przeciwstawial w imię demokracji.

 • 9 1 6 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zdzisek

  Mirek gryla nie będzie .Ludziska będą się kłócić w komentarzach o PIS i Platformę. Zamiast iść w Las Mirachowski będą siedzieć przed kompem i szczekać na siebie.

  No kto by pomyślał,że w artykule o spacerze będzie wojna polityczna. Ludzie to lubią tą politykę.

 • 3 5 6 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mieszkaniec WSI

  Widze ze mam do czynienia z wyznawca PISLAMU i to ortodoksyjnym. Dla Ciebie (Was)demokracja tez pozwala na łamanie Konstytucji. Tu jest os sporu jednak wybacz ale nie zniże sie do Twojego poziomu bo i tak pokonasz mnie doswiadczeniem. Wiary dochowaj i żyj w pokoju.Amen.

 • 5 2 6 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec wsi

  Dzięki za komplement nie mam czasu na polemikę z tobą idę spać dopranoc.

 • 2 2 6 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@mieszkaniec WSI

  Inteligent nie zrozumial Cie i podziekował za przytyk. Ot caly oboz wladzy w nim zawarty. :)

 • 5 2 5 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Olfaz

  Wszedłem zobaczyć na ciekawy artykuł. I co widzę? Aktywność hejterów politycznych wzrasta. Już się zaczyna! Płatni wysłannicy partii zaczynają swoją aktywność na takich stronach jak ta. Nie dajcie się ochłamić tą tanią propagandą! Oni dostają za to pieniądze!!!

 • 5 0 5 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  szkoda, że nie ma historii po II wojnie światowej w czasie okupacji sowieckiej

 • 2 3 5 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @olfaz

  I sam sie w ten klimat ladnie wPISujesz tez ci pewnie zaplacili. Pomawia ten co zadrosci- tym razem za ten wpis p.Drewka prosze mi nie placic wierszowki , to taki gratis, no ale Olfazowi sie nalezy:)

 • 4 0 5 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Piękne lasy

  Często jeżdżę tam rowerem, a najpiękniejsza jest ta część, w której rosną same buki.
  Szczerze polecam odwiedzić Lasy Mirachowskie pieszo lub rowerem. Jedno z niewielu już miejsc, w którym można odskoczyć o tej codziennej "pogoni za niczym".
  Kasa! Hałas! Beznadziejni kierowcy! Pośpiech! Nerwy! Stres! Wyścig szczurów! Kłótnie!
  Tych rzeczy tam nie znajdziecie. W zamian za to jest tam cisza i spokój.

 • 1 1 5 dni temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Olfaz

  Chciałeś być zabawny? Chyba ci nie wyszło. No ale zapewne cieszysz się i masz udana niedziele.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.