Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy Państwowe

Poznaj las dookoła Wieżycy. Leśnictwo Kolańska Huta

Opublikowany: 2018-05-02 17:25 Autor: nadesłane

Kompleksy leśne z malowniczym Jeziorem Ostrzyckim, Wieżyca - najwyższe wzniesienie polskich pojezierzy, piękne trasy piesze, a także konne - tym charakteryzują się lasy Leśnictwa Kolańska Huta. Warto tu się wybrać, nie tylko w majowy długi weekend.

Powstanie osady Kolańska Huta należy przypisać kartuzom – to oni w 1673 r. założyli tutaj hutę szkła. W 1867 r. utworzono tutaj Podleśnictwo Kolańska Huta, które należało do Nadleśnictwa Jodłowno. Rok później zostało ono włączone do utworzonego wówczas Nadleśnictwa Kartuzy. W 1893 r. leśny okręg ochronny Kolańska Huta przyłączono do Nadleśnictwa Bukowa Góra (obecne Nadleśnictwo Kościerzyna). Sytuacja nie zmieniła się aż do 1945 r.

W 1925 r. leśniczym Leśnictwa Kolańska Huta został Józef Król, urodzony w Borzestowskich Pustkach. Jak pisze Tadeusz Hamerski, autor biografii pośmiertnej „Józef Król, leśniczy w Kolańskiej Hucie 1925-1945”, leśniczy przez cały okres okupacji ukrywał w lasach 42 Polaków, 2 angielskich jeńców oraz Ukraińca. W marcu 1945 r. został aresztowany przez żołnierzy radzieckich i wywieziony za Ural. Zmarł w październiku 1947 r. w łagrze Resz.

Siedziba leśnictwa Kolańska Huta. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Po zakończeniu wojny leśnictwo przyłączono do Nadleśnictwa Wieżyca, w skład którego wchodziło do 1972 r. Potem weszło w obręb Nadleśnictwa Skrzeszewo, później zostało zlikwidowane, a jego powierzchnię włączono do Leśnictwa Drozdowo. Po kolejnej reorganizacji, obręb Wieżyca przyłączono do Nadleśnictwa Kartuzy. Ponownie utworzono je w 1989 r., a siedzibę ustanowiono w prywatnym domu leśniczego Jana Wirkusa. W 2007 r. siedzibę leśnictwa przeniesiono do dawnej leśniczówki w Rątach. Obecnie leśniczym jest Magdalena Baran. Kilka lat temu sąsiednie leśnictwo Drozdowo włączono do leśnictwa Kolańska Huta.

Fragment pocztówki z 1910 r. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

W sierpniu ubiegłego roku, na skutek nawałnicy zniszczeniu uległ 13 ha fragment pięknego lasu bukowego nad Jeziorem Ostrzyckim. Rosnące na stoku stuletnie drzewa tworzyły wysokiej jakości drzewostan nasienny. Od 2018 r. część leśnictwa Kolańska Huta – kompleks lasu Ostrzyckiego, należy do leśnictwa Przewóz.

Zniszczony fragment lasu Ostrzyckiego. fot. archiwum – nadesłane/Witek

Wyjątkowa roślinność, ciekawa historia

Leśnictwo Kolańska Huta składa się z kompleksów leśnych rozdzielonych malowniczym Jeziorem Ostrzyckim. Charakteryzuje się silnym pofałdowaniem terenu i licznymi stromymi zboczami, ukształtowanymi przez lodowiec. Rosną tu zarówno lite buczyny, jak i drzewostany bukowe, urozmaicone gatunkami domieszkowymi: sosną, świerkiem, modrzewiem i daglezją.

Drzewostan bukowy. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Lasy te upodobał bielik. Na zdjęciu gniazdo bielika.fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Obszar byłego leśnictwa Drozdowo jest leśnictwem najwyżej położonym na poziomie morza (do 329 m n.p.m.) – tamtejsze drzewostany leżą głównie na zboczach i u podnóża Wieżycy. Rosną tu drzewostany sosnowo-świerkowe oraz mieszane, z udziałem buka, dębu i daglezji. Lite buczyny zachowały się m.in. na północno-zachodnim zboczu Wieżycy. Spotykamy tutaj też jeden z większych głazów narzutowych (obwód 850 cm), który objęto ochroną jako pomnik przyrody. Rosną tutaj również pomniki przyrody – trzy 170-letnie graby i ponad 200-letni dąb szypułkowy.

Widok z wieży widokowej. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Pomniki przyrody – 170-letnie graby. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Wyłączony drzewostan bukowy. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Znajduje się tutaj wyjątkowy rezerwat przyrody: „Szczyt Wieżyca”. Położony jest na najwyższym wzniesieniu na niżu środkowo-europejskim, w pasmie moren czołowych Wzgórz Szymbarskich. Rosną tu buki w wieku od 60 do 170 lat. Na terenie tego rezerwatu można spotkać storczyka – to gnieźnik leśny. Oprócz niego rosną tu również trzy gatunki chronione częściowo: kruszyna pospolita, przytulia wonna, konwalia majowa. Na terenie rezerwatu znajdują się również gatunki znajdujące się na liście ginących i zagrożonych roślin Pomorza Zachodniego i Wielkopolski – czerniec gronkowy i żywiec cebulkowy.

Widok na Wieżycę. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

W 1997 r. powstała tu wieża widokowa o wysokości 35 metrów. Pierwszą wieżę widokową postawiono na Wieżycy w 1889 r. Zbudowano ją z polnych kamieni, a jej wysokość wynosiła 15 m. W 1967 r. nadleśnictwo wzniosło drewnianą wieżę przeciwpożarową. Runęła ona podczas wichury na początku lat 90-tych XX wieku. Kilkadziesiąt metrów w kierunku północnym od wieży znajduje się naturalny punkt widokowy, z którego można podziwiać Jezioro Ostrzyckie. Na szczyt Wieżycy prowadzi kilka dróg. Najwygodniejsza i najkrótsza znajduje się na parkingu leśnym przy drodze do Szymbarku. Druga trasa, wiodąca na szczyt, o znacznie trudniejszym podejściu, zaczyna się przy Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym.

Wieżyca. Widokówka z 1908 r. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Murowana wieża widokowa na Wieżycy. Pocztówka z 1910 r. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Budowa obecnej wieży. fot. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Na Gęsich Górach znajduje się wieża teletransmisyjna. Postawiono ją na fundamentach, które pod koniec II wojny światowej wybudowały wojska niemieckie w celu umiejscowienia na nich wyrzutni pocisków rakietowych V2. Na południowym stoku wzniesienia były usytuowane bunkry dla obsługi planowej wyrzutni. Zostały zniszczone przez polskie wojsko w 1956 r.

Z terenu leśnictwa pochodziła potężna 120-letnia daglezja zielona, z której w 2002 r. w firmie Danmar w Szymbarku wycięto najdłuższą deskę świata o długości 36,83 m, co odnotowano w Księdze Rekordów Guinessa.

To tutaj wycięto najdłuższą deskę świata. fot. archiwum/W.D.

Na skraju rezerwatu Ostrzycki Las mieściła się najstarsza w całym leśnictwie gajówka (zbudowana w 1825 r.), w której przez długie lata mieszkał gajowy Feliks Sałata. W 2005 r. została ona przeniesiona do skansenu we Wdzydzach.

Najstarsza gajówka, dziś znajduje się w skansenie we Wdzydzach. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Konno i pieszo

W 2006 r. Nadleśnictwo Kartuzy, przy współpracy z Centrum Edukacji i Promocji Regionu (CEPR) w Szymbarku, utworzyło ścieżkę przyrodniczą „Pod Wieżycą” o długości 3,2 km. Prowadzi przez las do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Stanęły na niej ciekawe tablice informacyjne a także miejsca odpoczynku, stworzone przez Nadleśnictwo Kartuzy. Wiosną 2012 roku przy ścieżce przyrodniczej przy współpracy Nadleśnictwa Kartuzy powstał tu Las Erasmusa. Obszar o powierzchni 0,20 ha obsadzony został sadzonkami buka zwyczajnego przez studentów z międzynarodowego stowarzyszenia Erasmus Student Network. Akcja upamiętniła jubileusz 25-lecia funkcjonowania programu Erasmus w Europie.

Znajduje się tutaj ciekawa ścieżka przyrodnicza. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Parking i wejście na ścieżkę prowadzącą na szczyt Wieżycy. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Przy zjeździe z drogi krajowej nr 20 na Ostrzyce znajduje się duży parking leśny. Można tam przysiąść na ławkach – znajdują się tam także stoły – miejsce wykorzystywane jest przez turystów m.in. na pikniki.

Po zachodniej części Wzgórz Ostrzyckich utworzono trasę konną pn. „Pętla Kolańska”. Szlak jeździecki liczy sobie łącznie 9,7 km, a łączna suma różnic wysokości przy podejściach na szlaku wynosi około 200 m. Opis trasy znajduje się TUTAJ.

Ciekawe szlaki dla miłośników konnych wypraw. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

(nadesłane przez Nadleśnictwo Kartuzy)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [14]

 • 7 13 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nie zapraszajcie tu Szyszkodnika

  bo by zgrzytał zębami, że nie wycięto tych lasów, chociaż wyłaził ze skóry, żeby piłować, rżnąć i rąbać do utraty tchu !

 • 13 6 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marecki

  a co ma Szyszko do tego? Może lepiej jest zacząć myśleć samodzielnie, a nie za pomocą gazety wyborczej, której cięcia za poprzednich rządów w ogóle nie obchodziły?

 • 5 14 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Białowieżę kazał pokiereszować

  tylko ten jeden zbój, nikt inny przedtem (i miejmy nadzieję, że nikt w przyszłości).

 • 2 4 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Na Gęsich Górach

  Nie było żadnych wyrzutni V2 tylko radar. Nie wiem kto te bzdury za każdym razem powiela

 • 13 5 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marecki

  Białowieżę to kornik zabił, a Szyszko to "spóźniony strażak". Najpierw kornik zjadł stare świerki, te z kolei odsłoniły niższe piętra lasu i teraz to pozostałe drzewa są bardziej narażone na wiatr. To co robił Szyszko to musztarda po obiedzie.
  Pod sąd powinien trafić minister środowiska z czasów rządów po-pslu za to że dopuścił się do gradacji kornika. A wystarczyło 10 lat temu wyciąć kilkadziesiąt świerków w jednym rezerwacie (chyba Szafera?) i dziś nie byłoby problemu i zabitych setek tysięcy świerków...
  Ale oczywiście niektórzy wolą martwy las, a nie martwe drewno w żywym lesie...
  A ekologów którzy twierdzą że kornik jest dobry nie ma co się słuchać. Bo to tak, jakby twierdzić że próchnica jest dobra bo naturalnie kontroluje ilość zębów w jamie ustnej...

 • 6 16 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyżej

  Prokuratura zaczyna dobierać się do tego puszczę miłującego siepacza, który już obecnie w pośpiechu szuka jakiegoś kozła ofiarnego, który wywiózł z Białowieży sześć tysięcy traków załadowanych najzdrowszymi drzewami na sprzedaż do tartaków. Będzie ciekawie ...

  Tobie zaś radzę, abyś wyrwał sobie z głowy kilkanaście pełnych garści owłosienia, bo ktoś mówił, że masz łupież (bądź też "spóźnioym strażakiem").

 • 12 4 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szyszkodnik, Szyszko itp...

  Weź smutny człowieku kup sobie psa może ktoś cię polubi i nie obsika i może nie będziesz swoich niepowodzeń wylewał anonimowo publicznie bo już źle się patrzy na twoje problemy

 • 3 6 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Somsiad

  U mnie codziennie pragi drzewo wywożą i nikt nie zwrca na to wogóle uwagi. Zobaczcie co oni z lasem robią.

 • 11 2 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Anna One

  "Bóg zapłać i prosimy o więcej" jak mawia nasz proboszcz. Fajnie się czyta o naszej pięknej przyrodzie i historii z nią związanej. Brawo!
  PS. ad. Na Gęsich Górach.
  Budowa wyrzutni V2 była planowana. Prace zostały przerwane z oczywistych powodów.
  ad. Szyszko coś tam.
  Porozmawiaj z leśnikami, to się dowiesz prawdy o ekoterrorystach. Poczytaj o jednym z najgroźniejszych szkodników leśnych - korniku drukarzu.
  Pozdrawiam myślących samodzielnie i słuchających mądrzejszych od siebie.

 • 3 5 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Operator Harvestera

  Wycinałem świerki w Białowieży, bo taki był głupi rozkaz. Nasz ciężki sprzęt nie nadaje się do wycinania naturalnej puszczy, gdzie drzewa rosną pionowo albo leżą poziomo lub ukośnie.
  Dokonywałem wkoło cholernej masakry, aby przedzierać się do kolejnych świerków, niszcząc niepotrzebnie wszystko co na drodze. Harvestery nadają się do lasów z gospodarczymi nasadzeniami, czyli do lasów jednorodnych, a nie do gęstwiny ostatniej naszej puszczy. Myślę, że straty były znacznie większe, niż zyski ze sprzedaży świerków po 250 zł. za metr sześcienny.
  Białowieża, to mniej niż 1% zasobów leśnych w naszym kraju i każdy normalny decydent chroniłby ją i zostawił w spokoju, bo świetnie sobie radzi sama przez tysiące lat, bez głupich "pomocników".

 • 6 3 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # re Operator Harvestera

  A świstak siedzi i zawija ... Z każdym słowem masz coraz dłuższy nos.

 • 3 6 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Operator ...

  Wreszcie kilka faktów z pierwszej ręki. Chyba trudno je podważyć, więc pozostaje nos + świstak.

 • 4 2 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @ Operator ...

  Nie "z pierwszej ręki" a z kapelusza :)

 • 2 3 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ nos + świstak + kapelusz ...

  ... byle nie o faktach.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.