Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy zapraszają

Lasy Państwowe
 • Kartuzy. Cis Benedykta XVI zasadzono w parku przy kolegiacie 25x

  Autor: Magda Dzienisz. Opublikowany: 4 lata temu.

  Cis pospolity wyhodowany z nasion pobłogosławionych przez papieża Benedykta XVI posadzono w parku przy kartuskiej kolegiacie. Była to inicjatywa Nadleśnictwa Kartuzy, a symbolicznego zasadzenia drzewa dokonali biskup Wiesław Śmigiel oraz ks. proboszcz Piotr Krupiński.

 • Cis - piękne i niezwykłe drzewo zostanie posadzone w Kartuzach (konkurs) 10x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Cis to piękne, niepowtarzalne drzewo, ciągle odkrywające swoje tajemnice. Roślina ta należy do najbardziej długowiecznych roślin w Europie – potrafi dożyć kilku tysięcy lat. Już w najbliższą sobotę w Kartuzach zostanie posadzona sadzonka tego niezwykłego drzewa, którą pobłogosławił Benedykt XVI. Z cisem związany jest też nasz kolejny konkurs.

 • Słowik to, czy skowronek się zrywa? Co śpiewa wiosną? (posłuchaj) 9x

  Autor: Magda Dzienisz. Opublikowany: 4 lata temu.

  Każdy wie, że słowiki i skowronki należą do najlepszych śpiewaków. Ich trele były natchnieniem pisarzy i poetów, pisali o nich Szekspir, Tuwim, Mickiewicz. Czy umiesz odróżnić śpiew tych dwóch ptaków? Posłuchaj!

 • "Leśny" konkurs rozstrzygnięty. Poznaliśmy zwycięzców 4x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Rozstrzygnęliśmy kolejny konkurs zorganizowany przez naszą redakcję i Nadleśnictwo Kartuzy. Nagrody to pięć map Nadleśnictwa. Spośród nadesłanych sms-ów wyłoniliśmy zwycięzców.

 • Źle się czujesz? Spacer do lasu to najlepsze lekarstwo! 6x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  O tym, że las ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, wiedzą chyba wszyscy. Tu „dotlenimy” płuca, oddychając zupełnie innym powietrzem, a niektórzy wierzą, że drzewa pomagają w leczeniu różnych dolegliwości. W Nadleśnictwie Kartuzy nie brak atrakcyjnych ścieżek spacerowych, z myślą o turystach odnowiono także leśne parkingi.

 • Ponad 200 niewybuchów w leśnictwie Wygoda. Saperzy wciąż pracują 6x

  Autor: Magda Dzienisz. Opublikowany: 4 lata temu.

  Od dwóch tygodni na terenie leśnictwa Wygoda działa patrol saperski. – Na dzień dzisiejszy w lesie znaleziono ponad 200 niewybuchów, szacuje się jednak, że może ich być jeszcze więcej – informuje leśniczy Andrzej Beczek. Saperzy zakończą prace najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.

 • Powstał las na kolejne 90 lat. Posadzono 2 tys. młodych buków! 5x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 4 lata temu.

  W słoneczne sobotnie przedpołudnie do stacji turystycznej w Mirachowie zjechali się wszyscy chętni do pomocy kartuskim leśnikom przy sadzeniu młodych drzew. Otwarty dzień sadzenia lasu przyciągnął ok. 200 osób. Udało się posadzić 2 tys. sadzonek buka zwyczajnego na powierzchni 0,25 hektara.

 • Weź udział w "leśnym" konkursie i wygraj ciekawe nagrody 3x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Nadleśnictwo Kartuzy oraz expresskaszubski.pl zapraszają do konkursu, w którym nagrodzimy pięć osób mapami Nadleśnictwa. Wystarczy tylko odpowiedzieć na jedno proste pytanie.

 • Czy martwe drewno i stosy gałęzi świadczą o… bałaganie w lesie? 13x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 4 lata temu.

  Podczas spacerów po lesie ciekawość niektórych przyciągają stosy leżących gałęzi i pni. Czy świadczy to o bałaganie w lesie? Absolutnie nie. W powalonych gałęziach toczy się „osobne życie” – pełno w nich grzybów, porostów, a także owadów i większych zwierząt. Istnieje wszak powiedzenie „nie ma nic bardziej żywego niż martwe drewno”.

 • Przyjdź, by posadzić las na kolejne 90 lat! 4x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów i już teraz zapraszamy na dzień sadzenia lasu, który odbędzie się 29 marca w Mirachowie. To wspaniała okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu i posadzenia lasu, który będzie rósł przez kolejne lata.

 • Czym palić? Czyli wszystko o drewnie 3x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Drewno wciąż jest uznawane za surowiec wszech czasów. Powstają z niego dzieła sztuki, instrumenty, meble, budowle. Wciąż pozostaje także doskonałym źródłem energii odnawialnej.

 • Drewno z "zielonej fabryki". Zobacz jak się pracuje w lesie 8x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 4 lata temu.

  Najczęściej zauważanym przez osoby odwiedzające las przejawem gospodarowania leśników są prowadzone w nim cięcia. Stąd też zapewne bierze się błędne, lecz panujące wśród większości Polaków przekonanie, że lasów w naszym kraju ubywa…

 • Buk – prawdziwy król kaszubskich lasów 14x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Buk to jedno z najpiękniejszych drzew liściastych rosnących w kaszubskich lasach. Tysiąc lat temu lasy bukowe porastały gęsto niemal całą powierzchnię Polski, dziś stanowią jedynie 5,5 procent rodzimych drzewostanów.

 • "Zardzewiała śmierć". W kaszubskich lasach wciąż są niewybuchy 9x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  W lasach wciąż znajdują się tony bomb i niewybuchów z czasów II wojny światowej. Niedawno na terenie leśnictwa Glinne usunięto 227 pocisków artyleryjskich i granatów moździerzowych. To pozostałości, które ktoś kiedyś nazwał „zardzewiałą śmiercią”.

 • Konkurs związany z nietoperzami rozstrzygnięty 0x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Rozstrzygnęliśmy kolejny konkurs zorganizowany przez naszą redakcję i Nadleśnictwo Kartuzy. Nagrodą były płyty CD z nagraniami „Wielkie koncerty polskiej przyrody”. Spośród nadesłanych sms-ów wyłoniliśmy zwycięzców.

 • Nietoperze-wampiry na Kaszubach nie występują, ale… (konkurs) 4x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Spośród 22 gatunków nietoperzy występujących w Polsce aż 15 można zobaczyć na Pojezierzu Kaszubskim. Nie ma co prawda wśród nich słynnych nietoperzy-wampirów, które zamieszkują Amerykę Środkową i Południową, ale „nasze” są także niezwykłe pod wieloma względami. Właśnie z nietoperzami związany jest nasz kolejny konkurs.

 • Do lasów mirachowskich przyleciały żurawie-zwiastuny wiosny (posłuchaj) 13x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Żurawie zazwyczaj przylatują dopiero w marcu – w tym roku już w lutym słychać ich charakterystyczny klangor. Żurawie szczególnie upodobały sobie lasy mirachowskie, ponieważ lubią rozległe bagna wśród lasów i torfowiska oddalone od siedzib ludzkich.

 • Powrót bobrów w kartuskie lasy 13x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Niezwykle inteligentny, bardzo rodzinny i nadzwyczaj zaradny – tak można w paru słowach opisać bobra, obecnie największego gryzonia Eurazji, występującego również na Kaszubach. Trudno w to uwierzyć, ale bóbr przed 150 laty niemal wyginął w naszym kraju.

 • Kłusownik z okolic Sianowa złapany na gorącym uczynku 26x

  Autor: Wojciech Drewka. Opublikowany: 4 lata temu.

  Strażnicy leśni przy współpracy z policją zatrzymali mężczyznę, który kłusował w okolicach Sianowa. 59-latek nie przyznaje się do winy, ale w jego lodówce znaleziono mięso sarny, a strażnicy leśni zabezpieczyli 12 wnyków.

 • Pani Hanna wygrała płytę ze śpiewem ptaków! 0x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Rozstrzygnęliśmy konkurs organizowany przez naszą redakcję i Nadleśnictwo Kartuzy. Nagrodą była płyta CD z odgłosami wielu gatunków ptaków. Spośród nadesłanych sms-ów wyłoniliśmy zwycięzcę.

« Poprzednia strona1891011Następna strona »