Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy zapraszają

Lasy Państwowe
 • Nietoperze-wampiry na Kaszubach nie występują, ale… (konkurs) 4x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Spośród 22 gatunków nietoperzy występujących w Polsce aż 15 można zobaczyć na Pojezierzu Kaszubskim. Nie ma co prawda wśród nich słynnych nietoperzy-wampirów, które zamieszkują Amerykę Środkową i Południową, ale „nasze” są także niezwykłe pod wieloma względami. Właśnie z nietoperzami związany jest nasz kolejny konkurs.

 • Do lasów mirachowskich przyleciały żurawie-zwiastuny wiosny (posłuchaj) 13x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Żurawie zazwyczaj przylatują dopiero w marcu – w tym roku już w lutym słychać ich charakterystyczny klangor. Żurawie szczególnie upodobały sobie lasy mirachowskie, ponieważ lubią rozległe bagna wśród lasów i torfowiska oddalone od siedzib ludzkich.

 • Powrót bobrów w kartuskie lasy 13x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Niezwykle inteligentny, bardzo rodzinny i nadzwyczaj zaradny – tak można w paru słowach opisać bobra, obecnie największego gryzonia Eurazji, występującego również na Kaszubach. Trudno w to uwierzyć, ale bóbr przed 150 laty niemal wyginął w naszym kraju.

 • Kłusownik z okolic Sianowa złapany na gorącym uczynku 26x

  Autor: Wojciech Drewka. Opublikowany: 4 lata temu.

  Strażnicy leśni przy współpracy z policją zatrzymali mężczyznę, który kłusował w okolicach Sianowa. 59-latek nie przyznaje się do winy, ale w jego lodówce znaleziono mięso sarny, a strażnicy leśni zabezpieczyli 12 wnyków.

 • Pani Hanna wygrała płytę ze śpiewem ptaków! 0x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Rozstrzygnęliśmy konkurs organizowany przez naszą redakcję i Nadleśnictwo Kartuzy. Nagrodą była płyta CD z odgłosami wielu gatunków ptaków. Spośród nadesłanych sms-ów wyłoniliśmy zwycięzcę.

 • W lasach wciąż trwa sprzątanie po huraganie Ksawery 1x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Trwa usuwanie „bałaganu” po huraganie Ksawery, który w kartuskich lasach wyrządził spore szkody. Z powodu silnego wiatru najbardziej ucierpiały świerki. Sprzątanie przewróconych i połamanych drzew będzie trwało aż do wiosny.

 • W Polsce i na Kaszubach wciąż przybywa lasów 8x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Jaką powierzchnię Polski zajmują lasy? Ile drzew w ciągu roku sadzą leśnicy? Kto jest królową polskich lasów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

 • Sikory. Takie małe, a tak ważne 21x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Sikory, mimo swego niepozornego rozmiaru, są niezwykle pożyteczne, gdyż zjadają mnóstwo owadów. Właśnie z tymi sympatycznymi ptakami związany jest nasz pierwszy konkurs.

 • Kłusownictwo. Ciemna strona obecności człowieka w przyrodzie 16x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Potrzaski, „szubienice”, wnyki – takie niebezpieczne urządzenia zakładają kłusownicy w kaszubskich lasach. Przy ich pomocy, nielegalnie, polują na zwierzęta. Takie pułapki odkryto niedawno w Leśnictwie Sianowo. Z jednej z nich udało się uwolnić sarnę.

 • 90–lecie Lasów Państwowych 2x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 4 lata temu.

  Nadleśnictwo Kartuzy ma 146-letnią historię, zostało utworzone w czasie zaboru pruskiego w 1868 r. Od tego czasu zaszło wiele zmian, ale dopiero przejęcie lasów przez państwo polskie i utworzenie w 1924 r. przedsiębiorstwa Polskie Lasy Państwowe dało możliwości pełnego rozwoju leśnictwa i spełniania różnorodnych funkcji lasu.

 • Las w styczniu. Czas na amory zwierząt i... grzybobranie 11x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Zima w pełni, choć do niedawna tegoroczna aura zdawała się temu przeczyć. Las jednak nie śpi. Styczeń u zajęcy, lisów i dzików to gorący okres miłosnych zalotów. W tym okresie można się wybrać do lasu także na…grzyby.

 • Lasy zapraszają. Odkryj tajemnice i piękno przyrody 4x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  W tym roku obchodzimy 90. rocznicę powstania jednostki zarządzającej jednym z największych naszych bogactw naturalnych – lasami. W 1924 roku powstało przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe, któremu prezydent Stanisław Wojciechowski powierzył gospodarowanie polskimi lasami.

« Poprzednia strona191011Następna strona »