Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Lasy zapraszają

Lasy Państwowe
 • Czas przeprowadzek ptaków. Które zostają lub przylatują? (konkurs) 6x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Lasy opuszczają kolorowe wilgi, dudki i inne ptaki. Pokonują kilka tysięcy kilometrów, na zachód, południe czy południowy wschód, by w cieplejszych krajach znaleźć obfitość pożywienia. Na ich miejsce przybywają jednak takie, dla których Polska jest oazą ciepła: jemiołuszki, gile, czeczotki.

 • Bogactwo kolorów i smaków. W lasach panuje złota polska jesień 16x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Drzewa w Nadleśnictwie Kartuzy zaczęły mienić się bajecznymi kolorami liści, wokół bogactwo owoców, także tych leśnych. Na dobre rozpoczęły się wędrówki ptaków, dla większości owadów, a także dla niektórych gatunków ssaków, rozpoczął się okres zimowego snu.

 • Rozdaliśmy nagrody w leśnym konkursie o rykowisku 2x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Aby wziąć udział w konkursie należało odpowiedzieć na pytanie co to jest licówka. Spośród podanych odpowiedzi prawidłowa to „c” – łania, która przewodzi chmarze jeleni.

 • Konkurs. Odpowiedz na pytanie związane z rykowiskiem i wygraj nagrody 0x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Wraz z Nadleśnictwem Kartuzy przygotowaliśmy kolejny „leśny” konkurs. Wystarczy odpowiedzieć na jedno pytanie – a odpowiedź na nie zawarta jest w artykule o godach jeleni. Zapraszamy!

 • Gody jeleni. Rykowisko trwa także w leśnictwie Mirachowo. Posłuchaj! 6x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Wrzesień i październik to czas rykowiska jeleni, jednego z piękniejszych spektakli przyrody – byki intensywnie ryczą poszukując swej wybranki. W leśnictwie Mirachowo rykowisko trwa na całego. Jak mówi leśniczy Leszek Maliszewski, to jesienne misterium potrwa do połowy października.

 • Rozstrzygnęliśmy konkurs o sowach 2x

  Autor: Ewelina Karczewska. Opublikowany: 4 lata temu.

  Rozstrzygnęliśmy kolejny konkurs zorganizowany przez naszą redakcję i Nadleśnictwo Kartuzy. Nagrodą są Przewodniki Turystyczne wydane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Gdańsku. Spośród nadesłanych sms-ów wyłoniliśmy zwycięzcę.

 • Posadzili Katyński Dąb Pamięci Sobiesława Mościckiego 5x

  Autor: Wojciech Drewka. Opublikowany: 4 lata temu.

  Przy siedzibie Nadleśnictwa Kartuzy złożono dziś hołd pomorskim leśnikom pomordowanym w czasie II wojny światowej. Podczas uroczystości posadzono Katyński Dąb Pamięci Sobiesława Mościckiego, Nadleśniczego Nadleśnictwa Kartuzy w latach 1931-39

 • Tragiczne losy kartuskich leśników podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu 14x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 4 lata temu.

  Wkrótce uroczystość posadzenia przy siedzibie Nadleśnictwa Kartuzy Katyńskiego Dębu Pamięci Sobiesława Mościckiego, Nadleśniczego Nadleśnictwa Kartuzy w latach 1931-39. Przedstawiamy sylwetkę tego zasłużonego żołnierza i leśnika, zamordowanego w 1940 roku w obozie w Charkowie strzałem w tył głowy.

 • Jakie sowy żyją w kaszubskich lasach? Posłuchaj! (konkurs) 5x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Sowy – tajemniczy i perfekcyjni nocni łowcy żyją również w kaszubskich lasach. Na terenie Nadleśnictwa Kartuzy można napotkać włochatkę, puszczyka, płomykówkę, sóweczkę, pójdźkę. Ich głosy mogą sprawić naprawdę przejmujące wrażenie, zwłaszcza nocą. Posłuchaj!

 • Szef straży leśnej uratował od zapomnienia zmarłego oficera GROM 61x

  Autor: Magda Dzienisz. Opublikowany: 4 lata temu.

  Jacek Pawlak zmarł w zeszłym roku. Pochowano go w Szymbarku. W jego pogrzebie uczestniczyło kilka osób, postawiono prowizoryczny nagrobek. Bez słowa o tym, że był jednym z pierwszych oficerów GROM. Wojciech Kiełpikowski postanowił to zmienić.

 • Czy potrafisz odróżnić kanię od muchomora sromotnikowego? 12x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Trwa sezon na grzyby. W kaszubskich lasach jest ich co niemiara, przy szosach stoją też przydrożne stragany, gdzie można zakupić owoce lasu. Jednak kupując grzyby lub zbierając je samemu, należy uważać na te najbardziej trujące i umieć je odróżnić od jadalnych.

 • Huba – dręczyciel drzew i korzeni 8x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Huby z pewnością każdy z nas widział wielokrotnie. Niektóre z nich powodują duże zagrożenie dla roślin drzewiastych, jednak atakują przeważnie osobniki osłabione, uszkodzone, przyczyniając się do ich szybszego zamarcia. Wśród hub znajdziemy także i te, które człowiek wykorzystywał od stuleci.

 • Wędrówka przez bilowskie buczyny. Zapoznaj się z trasą! 12x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 4 lata temu.

  Nadleśnictwo Kartuzy proponuje miłośnikom przyrody i spacerów wędrówkę, która wiedzie przez najpiękniejsze zakątki leśnictwa Bilowo – terenu o niepowtarzalnym uroku. Można tu napotkać przyrodnicze ciekawostki, jak choćby imponujących rozmiarów dąb, ukryte wśród buczyn śródleśne stawy, czy też upajać się pięknymi widokami krajobrazu lasów bukowych.

 • W lesie uważajmy na żmije. Jak je odróżnić od innych węży? 25x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  W upalne letnie dni często można spotkać wygrzewającą się na słonecznej leśnej polanie żmiję zygzakowatą. Jest ona jedynym jadowitym wężem żyjącym w Polsce, dlatego wchodząc do lasu należy mieć się na baczności i na spacery chodzić w odpowiednim obuwiu.

 • Konkurs o korniku drukarzu rozstrzygnięty! 1x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Rozstrzygnęliśmy kolejny konkurs zorganizowany przez naszą redakcję i Nadleśnictwo Kartuzy. Nagrodą była książka o historii Nadleśnictwa Kartuzy. Spośród nadesłanych sms-ów wyłoniliśmy zwycięzcę.

 • Paproć - magiczna bohaterka nocy świętojańskiej 7x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Nocy świętojańskiej towarzyszy bogactwo przesądów i wierzeń. Jednym z najstarszych i najbardziej znanych jest opowieść o poszukiwaniu kwiatu paproci, który posiada wielką moc. Ponoć niektórzy śmiałkowie go widzieli…

 • Ostrzyce. Nadleśnictwo Kartuzy uczciło 90-lecie Lasów Państwowych 2x

  Autor: Magda Dzienisz. Opublikowany: 4 lata temu.

  - Lasy chronią życie i pod wieloma względami od nich zależy nasza dalsza egzystencja – mówiła Elżbieta Gostkowska, Nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy podczas dzisiejszego Święta Lasu. Leśnikom dziękowano za pracę na rzecz ochrony przyrody, gratulowano i życzono pomyślności.

 • Agresywny kornik drukarz. Są na niego sposoby (konkurs) 8x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 4 lata temu.

  Wiosna, oprócz bujnego rozwoju życia w lasach, przyniosła także zwiększone zagrożenie dla świerczyn. Wraz ze wzrostem temperatury do swej niebezpiecznej aktywności wrócił bowiem kornik drukarz.

 • W kartuskich lasach gniazduje bielik, król polskich ptaków 21x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Piękny, dumny, majestatyczny, iście królewski ptak gniazduje w kartuskich lasach. Do tej pory bieliki osiedliły się w dwóch miejscach: na terenie Leśnictw Bącka Huta i Przewóz. W jednym z gniazd przyszły już na świat młode, które w ubiegłą niedzielę zaobrączkowali kartuscy leśnicy.

 • W lesie patrz pod nogi i uważaj na wędrujące ślimaki 20x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 4 lata temu.

  Pamiętajmy, aby w trakcie naszych leśnych wędrówek, bacznie patrzeć pod nogi i uważać na pełzające ślimaki. Mięczaki te „rosną w siłę”, jest ich coraz więcej. Do najpopularniejszych należą częściowo chroniony i uznawany za przysmak – winniczek oraz nagi pomrów, na którego najczęściej możemy natknąć się na leśnych ścieżkach.

« Poprzednia strona17891011Następna strona »