Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kaszëbskô Jednota proponuje Święto Flagi Kaszubskiej 18 sierpnia

Opublikowany: 2012-08-07 09:16 Autor: nadesłane

Jest nowy pomysł Stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota, znanego głównie z propagowania idei nadania Kaszubom statusu mniejszości narodowej. Tym razem organizacja proponuje, by 18 sierpnia stał się Świętem Flagi Kaszubskiej. Stowarzyszenie w przesłanym do nas oświadczeniu zachęca do wywieszania flag, by podkreślić, że jesteśmy "dumnym narodem".

Stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota oraz Kaszubski Instytut Rozwoju wraz z Radiem Kaszëbë zapraszają do wspólnego uczczenia flagi kaszubskiej. Proponujemy, by Świętem Flagi Kaszubskiej stał się odtąd dzień 18 sierpnia.

fot.archiwum/W.Drewka

fot.archiwum/W.Drewka

Były czasy, gdy flagę kaszubską ściągano z masztów. W okresie międzywojennym, w czasie II wojny światowej i za Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Gdy po raz pierwszy publicznie i oficjalnie została wywieszona flaga kaszubska podczas zjazdu założycielskiego Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów 18 sierpnia 1929 r. w Kartuzach, władza w osobie wicestarosty kartuskiego przysłała żandarmów, by ją zdjęli. W dramatyczny sposób opisuje to wydarzenie Aleksander Labuda, sekretarz Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów:

Dzięki udostępnieniu nam bezpłatnego lokalu przy ulicy Gdańskiej przez rodzinę Rompskich utworzyliśmy biuro do spraw zjazdu. Nad biurem dumnie powiewała złoto-żółta chorągiew z Czarnym Gryfem.(…) Komitet postanowił nad biurem wywiesić drugą chorągiew kaszubską – czarno-żółtą, chorągiew narodową. Wywołało to natychmiastową reakcję ze strony władz lokalnych. Wicestarosta kartuski, p. Paźniewski, przysłał policjantów z rozkazem usunięcia tych chorągwi. Wówczas to na moment poczułem się nagle słaby i bezradny. Zwróciłem się do Jana [Trepczyka]: – Co teraz? Co robić? – Co robić? To są chorągwie nasze, kaszubskie. Tych chorągwi nie damy usunąć, chociażby się nam o nie bić przyszło z całą policją kartuską. Symbole kaszubskie mają prawo bytu na ziemiach kaszubskich. Spojrzałem mu w oczy i zobaczyłem w nich po raz pierwszy prawdziwego Jana, całą jego zdecydowaną wolę. Taka z nich biła energia i siła woli, i zdecydowanie, że pomyślałem sobie: takie oczy chyba mógł mieć jedynie Napoleon pod Austerlitz. Siłą jego woli natychmiast mnie się udzieliła. Zawstydziłem się mej chwilowej słabości i bezradności. W tej chwili wpadła do naszego biura siostra doktora Majkowskiego, p. Frania, z radą, aby nie zdejmować chorągwi, ale wywiesić obok kaszubskich chorągiew polską. Zrobiliśmy tak i dzięki temu władze lokalne chwilowo dały nam spokój. Dzień zjazdu wyznaczono na niedzielę 18 sierpnia 1929 roku.

Dziś już nikt czarno-żółtych flag kaszubskich nie każe usuwać z ulic. Wręcz przeciwnie. Dumnie powiewają nad placami i na urzędach w kaszubskich miastach i wsiach, zdobią nasze domy podczas uroczystości narodowych oraz świąt państwowych.

Nigdy jeszcze nie wywieszaliśmy flagi kaszubskiej dla uczczenia jej samej, jako symbolu więzi łączących Kaszubów. 229 tysięcy z nas zadeklarowało poczucie wspólnoty kaszubskiej w Spisie Powszechnych w 2011 r. Zróbmy to znowu – wywieszając 18 sierpnia br. flagę na maszcie przy urzędzie, w domu, czy na samochodzie!

Specjalne samochodowe flagi z mocowaniem na szyby naszych pojazdów będą rozdawane od środy 8 sierpnia do 17 sierpnia (lub do wyczerpania zapasów) za pośrednictwem Radia Kaszëbë oraz w biurach sponsorów akcji, którymi są firmy: „Auto Miras Mechanika Pojazdowa” z Pępowa i Salon Samochodów Używanych „AutoSzulc” z Sierakowic.

Wywieśmy czarno-żółtą flagę w dniu 18 sierpnia, w Święto Flagi Kaszubskiej. Pokażmy, że jesteśmy dumnym narodem, świadomym swojej wspólnoty wpisanej w dziedzictwo nadbałtyckiej Europy!

Organizatorzy:
Kaszëbskô Jednota
Kaszubski Instytut Rozwoju

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [41]

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wspolnik

  Które to są te Kaszubskie miasta w Polsce?
  Polacy może też chcieliby wiedzieć?

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Białka

  Popieram,tym sposobem w naszych domach zawitają też flagi kaszubskie, są maryjne,narodowe a teraz ...,czemu nie. Będzie to wspólny manifest przynależności do mniejszości narodowej jaką są nasze Kaszuby.Nic bardziej nie przemawia jak "obraz", a ten może być malowniczy i bardzo wymowny.Nie znaczy, że popieram samo Stowarzyszenie, nie widzę potrzeby drugiej równoległej organizacji,Zrzeszenie jest ideowo silniejsze i ma ugruntowaną podstawę. Mamy dość rozłamu w tym kraju,jaka to jedność raczej niezaspokojone ambicje,do tego jakaś duma narodowa.Czekamy na kompromisy i więcej pokory i nie duma ale zaduma.Pozdrawiam zwłaszcza ... białci :)

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wspolnik

  No cóż.-Polacy mieszkają na Kaszubach.-A Gdańsk i Warszawa jest stolicą Kaszub, zaraz po Nowym Yorku.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oj kryptoreklama

  kryptoreklama dwóch firm samochodowych... co to ma wspólnego z promocją regionu? czyżby jednota nie miała już tej oddolnej siły i szła ramię w ramię z biznesem?

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wspolnik

  No tak.-Mikołaj Kopernik i Albert Einstain była kobietą...

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Licznik

  Liczy się tylko to co powie Whiteackerowa. Reszta wypowiedzi nie ma znaczenia :)

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wspolnik

  A dlaczego nie obchodzić Święta Flagi Kaszubskiej 18 sierpnia , skoro były v-ce burmistrz Kartuz Tomasz Brzoskowski, obecnie Wójt Stężycy zorganizował wieczorek zagryzania opłatkiem Wigilijnym 15 grudnia i tym samym ustanaiając Dzień Świra.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @wspolnik

  Jezeli nie jestes kaszubem,to nie zabieraj glosu w sprawach Kaszub.Badz tak uprzejmy i zostaw te swoje piec groszy na inna okazje.Denne komentarz w twoi wydaniu swiadcza tylko o twojej bardzo niskim ilorazie inteligencji.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wspolnik

  Czy jestem Kaszubem czy też nie jestem ,ma być decydujące dla Kaszuba o prawie głosu,które miasta w Polsce zaliczane są do Kaszubskich?
  Wszyscy chcielibyśmy wiedzieć , również Polacy- Europejczycy które miasta leżące na terytorium Polski Kaszubi uważają za Kaszubskie.
  Wymieńcie nazwy miast, a My Wszyscy zastanowimy się na Waszym ilorazem inteligencji...
  Gdańsk stolicą Kaszub:Koscierzyna , Kartuzy, Warszawa , Nowy York

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @wspolnik

  Jezeli dla ciebie Warszawa czy NY Brane sa pod uwage jako stolica Kaszub to raczej nie ma o czym z toba dyskutowac,lecz sie dalej!!

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # propozycja

  Proponuję referendum na temat odłączenia Kaszub od Polski i utworzenie suwerennego Państwa Kaszubskiego opartego na władzy absolutnej, utrzymującego się z budżetu BATu gdzie za mówienie po polsku będzie się dzieciom w szkołach dawało po łapach, a w urzędach tylko po kaszubsku będzie można załatwić sprawy!
  Ludzie najpierw POLSKA - nauczcie się czcić symbole narodowe a dopiero potem lokalne.Zamiast dążyć do świata wy się chcecie od niego odseparować!

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wspolnik

  Dobry Kaszub to....

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do propozycji

  Już niedługo rozpoczną się badania genetyczne mające na celu wyłonienie typowych genów kaszubskich oraz definicji osobnika "czystej krwi kaszubskiej".
  Do wszystkich chwalących pomysł:
  Zanim znajdziesz w google. Kiedy obchodzimy święto Flagi Państwowej?

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # j23

  Co w tym zlego ,ze ktos jest za uznaniem mniejszosci narodowej.Sa kaszubi ,sa slazacy,wszyscy i tak jestesmy POLAKAMI!!!

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaszub

  w temacie: na temat komentarzy "inteligenta?- prawdziwego Polaka" pod niciem "wspolnik" dedykacja o nim samym : " Nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem!"

  wiec proponuje Go ignorować!!!
  :)

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # bolec

  a bedzie wolne?

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dominik Lewicki

  Do usera "oj kryptoreklama": proszę przeczytać w słowniku, definicję słowa kryptoreklama. Co to się dzieje u nas, że ludzie zatracają znaczenia słów... Czym jest dziś "autorytet"? Tak samo i "kryptoreklama" traci na wartości. Słuchaj gościu... Jeśli chcesz mieć flagę za darmo, to w ramach uprzejmości powinieneś wiedzieć z czyich pieniędzy zostały wytworzone. To tzw. barter - wymiana bezgotówkowa. Rozumiem, że na przyszły rok Ty fundujesz 8tys. flag kaszubskich, anonimowo?

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jestem przeciw

  Urodziłem sie w kartuzach, przodkowie - rdzenni kaszubi. aja w spisie zadeklarowalem ze jestem POLAKIEM- polska jest moja ojczyzną a nie kaszuby. kaszuby to po prostu region.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Jestem przeciw

  "Ja nie Kaszub, ja z Kartuz" - takie zdanie pasuje do Ciebie, jak ulał. Sam nie wiesz kim jesteś. Taki nieco niedouczony, więc Twoje wypowiedzi przyjmuję z lekkim przymrużeniem oka. A tak prawdę mówiąc - żaden z Ciebie Polak, jeżeli jesteś etnicznym Kaszubą. Wiesz, o czym mówię, czy trzeba pomóc kłonicą?

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żega

  Co na kaszubskim portalu robią tzw. zaśmiecacze? Tacy, co nie mają kultury ani wiedzy za grosz, a jak coś palną, to szkoda czytać. O tym, co się Kaszubom podoba, co jest wyrazem ich patriotyzmu, nie mogą decydować marnej jakości Polacy. Głupie apele w stylu zawartych we wpisie "propozycja", to nie dla takich, jak ja - Kaszuby. PATRIOTYZM zaczyna się w rodzinie, na podwórku, w swoim miejscu urodzenia, w miejscu zamieszkania, w kaszubskim regionie, a na końcu może mieć oparcie w symbolach Polski. Taka jest kolej rzeczy dla ludzi logicznie myślących, do których nijak nie można zaliczyć autora "propozycji". Pozdrawiam logicznie myślących, nie tylko Kaszubów.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Propozycja II

  Nie mam wątpliwości co do tego gdzie się zaczyna patriotyzm i zgadzam się z Żegą w tym zakresie, to w rodzinie i na podwórku uczymy się patriotyzmu i symboli. Proszę nie zarzucać mi nielogicznego myślenia. Moja wypowiedź miała charakter cyniczny i celowy i nie bezpośredni. Jestem przeciwny nazywania folkloru narodowością i odrębnością kulturową, bo takiej nie ma. Folklorem możemy wygrać na skalę światową, gadkami o odrębności będziemy zawsze budzić niechęć.
  W odróżnieniu do Żegi ja swoje dzieci będę uczył najpierw wierszyka "Kto Ty jesteś...", przypominał historię Polski - tego wspaniałego kraju w którym żyjemy z całym jego dorobkiem i bałaganem - może też dlatego, że potrzeba nam młodych ludzi którzy myślą szerzej niż jego własne podwórko i lokalne otoczenie i własne małe interesy. Takich który widzą coś więcej niż własną checz przez pryzmat żółtej flagi z gryfem...
  Jaki sens ma matura z kaszubskiego?? Gdzie w świecie w czasach globalizacji to się przyda? Jaki to będzie atut podczas rozmowy o pracę (chyba, że szczyt marzeń o karierze to jest BAT właśnie - to również rozumiem, nie neguję i szanuję)
  Czy to jest przypadek że reszta Polski mówi o nas ze jesteśmy bardzo zamknięci i topimy się we własnym sosie??
  W rzeczywistości zamiast z naszego folkloru robić atut doprowadzamy do absurdalnego pompowania na siłę kaszubskości, każąc się dzieciom uczyć w szkole kaszubskiego paradoksalnie i w skrajności do tego że parę lat temu za mówienie po kaszubsku były kary. Dlatego żartem wspomniałem o badaniach genetycznych nad rasą kaszubską...
  Jednak większość nas Kaszubów - mieszkających tutaj - w sercu tej przepięknej krainy w spisie narodowym wykazało się wielką mądrością wybierając narodowość. Chyba że większość z nas, którzy tu mieszkamy i nie jesteśmy "prawdziwymi kaszubami" nie ma prawa do tego miejsca i profanujemy tą ziemię stąpając po niej swymi stopami.
  Nie dajmy się zakrzyczeć kilkunastu ortodoksom kaszubskim, potem będą sprawdzać i zaznaczać w kajecie czy 18 sierpnia wywieszona była kaszubska flaga na posesji. Na pewno nie potrzebne nam kolejne absurdy.
  Nie budujmy wizerunku Kaszuby z brudnym nosem od tabaki, który dumnie próbuje porozumiewać się w języku, którego nikt inny poza kaszubami na świecie nie rozumie. Nie piszmy na siłę kiepskich piosenek po kaszubsku które muzycznie nie nadają się do niczego, nie twórzmy nowych sztucznie brzmiących po kaszubsku słów. Posłuchajmy jak mówią nasze babcie i mamy, wspominajmy swoją tradycję a nie róbmy z siebie skansenu...

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ad vocem Żega

  Cyt. "O tym, co się Kaszubom podoba, co jest wyrazem ich patriotyzmu, nie mogą decydować marnej jakości Polacy."

  Zdanie popisowe i typowe dla tzw. "zatrzasłego" Kaszubola...

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Propozycja II

  Coś w tym jest,popadamy w skrajność.Wszystko co robi się na siłę, szybko się kończy albo prowadzi do nie zgody.Każdy mieszkający na Kaszubach powinien czuć się swojsko i bezpiecznie, tymczasem można zauważyć podziały na tych rodowitych i tych przyszywanych. Potrzeba nam "lekkości' w traktowaniu tzw.mniejszości narodowej. Trzymajmy się raczej tego co mądre,dobre,uczciwe, takich zalet naszych pradziadków, do tego pracowitość i gościnność.Wszelkie ozdobniki regionalne niech tylko okraszają naszą polskość.Jeśli już mówimy po kaszubsku, to tam gdzie jesteśmy zrozumiani dbając o kulturę języka. Jestem za kultywowaniem tradycji w rodzinie na 1 miejscu,w szkole także w kościele, ale z umiarem i w dobrym wydaniu.Matura z kaszubskiego, owszem dla przyszłych przewodników,propagatorów regionu także literatów w celu upiększenia i zachowania języka. A chorągiewki niech powiewają,ubarwią szarą rzeczywistość, turystom uatrakcyjnią wypoczynek, jeśli jeszcze ukaże się wzmianka w mediach, na plakatach, o historycznym znaczeniu tego symbolu, to myślę że warto. To nie może być święto patriotycznej powagi tylko swobody i ludzkiej życzliwości. Tak to widzę.Białka

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # babsi

  Jak się nie podobają komuś KASZUBY niech się wyprowadzi
  Polska jest duża a Rosja jeszcze większa, wolna droga
  nikomu nie wadzimy i nie zmuszamy do naszej kultury.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # JAOSLAW

  A ja nie jestem Kaszubem ale mieszkam na kaszubach.Ciekawa jest dla mnie histoia Kaszub,podobaja mi sie zwyczaje Kaszub i Jem Kaszubski chleb.I wcale nie sadze,ze Kaszubi to zamkniete spoleczenstwo,wrecz przeciwnie.Pozdrawiam wszystkich Kaszubow i zycze wszystkim Kaszuba wszystkiego dobrego.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mestwin III

  Już myślałem, że zaadoptowali się u nas tzw. "zatrzaśli" Nie-Kaszubolacy.. jednak jeszcze występują, współpracuję jako Kaszub z wspaniałymi Nie-kaszubami,którzy swoimi wartościami wzbogacają naszą tożsamość

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mirek Franek

  Normalnie wstyd mi za JESTEM PRZECIW też urodziłem się w Kartuzach,wychowałem w Przodkowie ale ciągle jestem i czuję się KASZUBĄ

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mestwin III

  Tak się wydaje, że Ci "zatrzaśli" Nie-Kaszubolacy, jeżeli mają trudności z adaptacją do kaszubskich klimatów, z wielkim prawdopodobieństwem są po prostu "naczidłi". Pozdrawiam - Żega.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @wspolnik

  Jednak widzę-jesteś chory. Z tym językiem-do obory! Może współczuć Ci potrzeba, jeżeli jesteś ŚWINIA, to marsz do chlewa!

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  W moim przekonaniu tą "Jednotę" stworzyli cwaniacy
  celem dobrania się do koryta z naszymi podatkami !
  Jestem pewny, że żaden Kaszub nie dał i nie da grosza
  na działalność, czy utrzymaniu tej grupki cwaniaczków !
  Kaszubi bez jakichkolwiek subwencji, bez wspierania
  zachowali swój język, swoje obyczaje, swoją kulturę !
  Ta cała otoczka z flagą, nazwami czy festynami
  to nic innego jak SKOK na nasza kasę !
  I taka jest ta PRAWDA !

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Moje pięć groszy @WYBORCA

  Jaki to skok na kasę? Flaga, to symbol. Symbole kaszubszczyzny należy szanować. Nie można potępiać ludzi z inicjatywą. Nie widzę możliwości, żeby w jakiś sposób udało się im wyciągnąć ode mnie kasę. Chwała, że Kaszubi zachowali swój język, swoje obyczaje i swoją kulturę bez żadnych subwencji, ale to nie znaczy, że należy spocząć na laurach. Patriotyzmu nigdy nie za wiele, a to najważniejsze, że nikomu nie zaszkodzi. Pożyteczną inicjatywę należy zawsze popierać, co nie znaczy, by bezkrytycznie patrzeć na działania nowego stowarzyszenia. Jako Kaszuba, taki sposób patrzenia na otaczającą rzeczywistość mam jakby zakodowany. To tyle w tej sprawie. Pozdrawiam Żega.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wspolnik

  Wyczerpajmy temat w jakiś sposób-niech "Kaszebsko Jednota "odpowie , które miasta w Polsce uważane są za Kaszubskie?
  -Nie chcę być monotematyczny , ale bez tej odpowiedzi ta strona internetowa jest, ale tak naprawdę jej nie ma.....
  Są stwierdzenia o Kaszubskich miastach w Polsce.- Czy Polacy mogą się dowiedzieć, których to miast w Polsce sięgają regionalne aspiracje Kaszubów?
  Macie czelność twierdzić ,że jesteście "Kaszubską Jednością", dlatego odpowiedzcie na to "proste pytanie..." Polaków.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wspolnik

  Znam takich którzy osikali kamień w Polsce- z wrodzonej Polskiej gościnności nikt nie zwrócił na to uwagi.-
  A po jakimś czsie przyszli i powiedzieli że to jest kamień graniczny.
  -Ale to już całkiem inna historia....

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @wspolnik

  http://csb.wikipedia.org/wiki/%C3%92br%C3%B4zk:Karta_pomorsczich_regionow.png
  nad linią znajdziesz swoją odpowiedź odnośnie kaszubskich miast.
  a jak pójdziesz do szkoły, aby nauczyć się języka kaszubskiego, to sam wyczytasz w wielu książkach jakie miasta za kaszubskie przez Kaszubów są od wieków uznawane.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wspolnik

  Ruski ze wschodu okroili Polskę, Niemcy z zachodu , a Kaszubom śni się państwo Kaszubskie od północy wraz z Kociewiem.
  Rysunki każdemu wolno robić i każdemu wolno ocenić czystą głupotę
  w głupocie. O jakimkolwiek ilorazie inteligencji Kaszubskich interpretatorów tych rysunków nie ma mowy.
  Wydaje się Wam że wystarczy narysować granicę i wywiesić baner z napisem na ratuszu w Gdańsku-"Gdańsk stolicą Kaszub"
  Trzeba mieć szczególny tupet aby o pólnocnym regionie Polski mówić jako Kaszubskich miastach w Polsce.
  To jak to jest, Polacy mieszkający na połnocy Polski mieszkają w Kaszubskich miastach, a nie Polskich?
  Oj poprzewracało Wam się w główkach.
  Przyjrzyj się jeden z drugim granicom na mapie Polski, zanim zaczniesz ryć ryjem w Polsce .
  Widzę że Kaszubskie ogórki ,truskawki Kaszubskie i Kaszubska musztarda zaostrzyły Wam apetyt na "Kaszubskie miasta w Polsce".
  Na mózg Wam padło.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wspolnik

  Nauka języka Mongolskiego bardziej przyda się Polakom jak Kaszubskiego.Włączcie telewizor i posłuchajcie dziennika w jakim języku rozmawia się w Polsce. Przecież nikt Wam nie zabrania w oborze , nawet w sklepie czy na ulicy rozmawiać w jakimkolwiek języku
  Przestańcie budzić do siebię coraz glębszą niechęć , a wręcz odrazę ...

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wspolnik

  Co przez Kaszubów jest uznawane lub nie ,to zajęcie nie tyle dla socjologów co w dużej mierze dla psychiatrów.
  "Prawo po Kaszubsku" jest już znane w Polsce, dlatego nie dziwi nic...

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wspolnik

  Kaszubska Jednota pokazała swoje mapy.
  Mapy Stalina też Polacy widzieli..............

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wspolnik

  Szef Rządu Polskiego z deklaracją innej narodowości niż Polska.
  -Co tu jest grane?
  To jest anarchia....

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Przemyslaw Romansdorfer

  Wybaczcie, ale my w galicji troche sie smiejemy z Was , Kaszubow. Ze wzgledu na ignorancje z jaka potraktowaliscie barwy a raczej flage - to jest flaga Habsburgów. Barwa czarna i zolta rozlozone horyznotalnier to nic innego jak flaga uzywana w austrii i bardzo czesto w Galicji- podczas swiat i np w czasie wyzwolenia Przemysla itp. Wisiala wszedzie i czesto w dniu smierci cesarza FJI mozna ja zobaczyc. Jedno jest pocieszajace- ze Wasza niejako ignorancja setnie sie przyczynia do propagowania barw Habsburgów! Trzymajcie tak dalej :) Powodzenia :)

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # fryc goldschmit

  Ja jestem za odłączeniem się regionu kaszub od tego cyrku, co nazywa się Polska i to jak najszybciej, bo wkrótce może nie być od czego się odłączyć. W Polsce do sprzedania w obce ręce pozostało już niezbyt wiele.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.