Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kaszëbskô Jednota: Grzech zaniechania kaszubskich elit

Opublikowany: 2013-02-19 10:12 Autor: nadesłane

Stanowisko stowarzyszenia osób narodowości kaszubskiej Kaszëbskô Jednota w związku z wynikami Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w Polsce w 2011 roku w zakresie liczby osób deklarujących przynależność etniczną.

Gdyby Kaszubi byli uznani za mniejszość etniczną, jak postuluje stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota, ustawowe uprawnienia dotyczące języka i kultury kaszubskiej można by rozprzestrzenić na ponad dwa razy więcej obywateli polskich. Rezultatem takich działań byłaby dwukrotnie większa liczba gmin zakwalifikowanych jako „kaszubskie”, dwukrotnie większe byłoby też finansowanie projektów mających na celu rozwój tożsamości kaszubskiej ze środków budżetowych.

Nie podejmowanie takiego postulatu członkowie stowarzyszenia uważają za grzech zaniechania ze strony kaszubskich elit. W przypadku Kaszubów, o prawach mających istotny wpływ na rozwój kaszubskiej tożsamości i kultury decydują wyłącznie deklaracje posługiwania się na co dzień językiem kaszubskim. Stanowią one 45,5 proc. (tj. 106 tys.) ogólnej liczby 233 tysięcy osób, które zadeklarowały w ostatnim spisie powszechnym poczucie przynależności do kaszubskiej wspólnoty etnicznej. Uprawnienia takie automatycznie dostają te gminy, w których minimum 20 proc. mieszkańców zadeklarowało w Spisie Powszechnym przynależność do mniejszości narodowych i etnicznych. W przypadku Kaszubów te 20 proc. deklaracji musi dotyczyć używania na co dzień języka kaszubskiego.

fot.nadesłane

fot.nadesłane

Reguluje to przyjęta w 2005 roku Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym i to właśnie zmian w tych zapisach domaga się Kaszëbskô Jednota. Ustawa reguluje prawa i obowiązki państwa wobec dziewięciu mniejszości narodowych i czterech mniejszości etnicznych, a jedynie Kaszubi są w niej potraktowani odrębnie, jako „społeczność posługująca się językiem regionalnym”.

W związku z wyżej wspomnianą ustawą, ochronie podlega język kaszubski i to do niego odnoszą się wszystkie ustawowe zapisy. Wielkość środków przeznaczanych na projekty służące ochronie i rozwojowi tożsamości kaszubskiej obliczana jest na podstawie liczby użytkowników języka kaszubskiego, a nie ogólnej liczby Kaszubów, co widoczne jest choćby przy wprowadzaniu dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości i języka kaszubskiego w administracji wyłącznie w tych gminach, w których minimum 20 proc. mieszkańców zadeklarowało posługiwanie się na co dzień językiem kaszubskim. Na podstawie wyników Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku takie prawa obejmować będą Kaszubów w 19 gminach.

Stowarzyszenie osób narodowości kaszubskiej Kaszëbskô Jednota wystosowuje opinię, że 233 tysiące deklaracji o przynależności do wspólnoty kaszubskiej w 41 gminach na Kaszubach, a w tym 18 tysięcy deklaracji narodowości kaszubskiej to wielki sukces wszystkich Kaszubów. Nigdy dotąd, począwszy od końca XIX wieku, liczba deklaracji Kaszubów w żadnym przeprowadzonym spisie nie była tak duża. Za sukces można uznać także akcję informacyjną mającą na celu pobudzenie poczucia świadomości wspólnoty wśród Kaszubów. Włączyło się w nią wiele środowisk i instytucji kaszubskich, w tym media elektroniczne: radio, telewizja, internet.

Istnieje jednak możliwość polepszenia jakości stanu kaszubskiego dziedzictwa. Kaszëbskô Jednota domaga się rozszerzenia zasięgu praw, które daje Kaszubom Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, tak, aby starania na rzecz ochrony i rozwoju tożsamości kulturowej i języka kaszubskiego stały się owocne. Dodatkowo celem stowarzyszenia jest wzmocnienie i rozszerzenie wspólnoty Kaszubów.

Kaszëbskô Jednota

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [12]

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # lincuch

  jo doch nie wjym le łe ćzim łeni tułe piszóm

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszeb

  zadamy przetlumaczenia tego postu na jezyk kaszubski

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jozin

  jednota to kolejna brygada, która próbuje się dopchać do korytka w sejmie tym razem pod płaszczykiem mniejszości narodowych.

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mala

  A moze cala Polska to Kaszuby?

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jan Zaczek

  @Jozin - Większość członków Kaszebszczi Jednote to dwudziestolatkowie, ścieżka do korytka byłaby bardzo długa. Ale zdaje się, że zupełnie nie o to chodzi...

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszub do"co za bzdury"

  Nie bede Cie obrazał,natomiast zobacz jak wygladaja Kaszuby, a jak inne regiony Polski.

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # koryto

  droga do koryta wiedzie przez biuro na Straganiarskiej w Gdańsku - patrz Tusk, Hoppe, Arciszewska-Mielewczyk i inni!!! Prezes 'najstarszej organizacji' również przy POwskim korycie w Urzędzie Marszałkowskim!!!
  http://weekendfm.pl/?n=14032&archiwum_-zrzeszenie_kaszubsko_-_pomorskie_popiera_donalda_tuska

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kómpel

  Brawo! Mam nadzieję że coś się ruszy w narodzie. Kaszubi wreszcie mają pełne prawo do używania języka, kultywowania tradycji, dziedzictwa. Oby tego nie zaprzepaszczono. Le tak dali Jednota!

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żega

  Często tak bywa, jak ktoś wychyla się poza przeciętność, to jest podejrzany przez ludzi "zachowawczych". I co z tego? Z samego siedzenia cicho, jeszcze nic dobrego nie wyszło. A najwięcej (!?) pewnie mają do powiedzenia Ci, którym z Kaszubami nie po drodze. To właśnie, na tej scenie, ich rola powinna być taka - statystować i wczuwać się w rolę - "co jest grane", a dalej "wężykiem..."

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mgwal

  Niezłą kasę kroją na tym kaszubskim (wystarczy poszukać w necie ile na jednego ucznia dostają) niezły sposób na biznes.

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaszeba

  Dobrô robòta!

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mgwal

  Ta kasa to do kieszeni naszych gmin idzie, które część z niej przeznaczają na kaszubski, a z resztą robią co się im podoba.
  Przecież radnym wynagrodzenie też się należy i skądś te pieniądze trzeba dla nich wziąć...

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.