Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kolejna reakcja na list do prezydenta. Nowoczesna broni samorządowców i krytykuje PiS

Opublikowany: 2016-09-22 12:24 Autor: nadesłane

List podpisany m.in. przez burmistrza Kartuz, skierowany do prezydenta RP, a odnoszący się do jego słów wypowiedzianych podczas pogrzebu "Inki" krytycznie ocenił zarząd kartuskiego PiS. Ale sygnatariuszy listu broni Zarząd Koła Kartuzy Nowoczesnej.

W nawiązaniu do podpisanego przez Burmistrza Kartuz listu otwartego pomorskich samorządowców do Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz do listu otwartego kartuskich struktur partii Prawo i Sprawiedliwość do Burmistrza Kartuz, Zarząd Koła Kartuzy Nowoczesnej Ryszarda Petru wyraża zdecydowane poparcie dla pomorskich samorządowców – sygnatariuszy listu do Prezydenta, a także do instytucji samorządu terytorialnego w ogóle jako instytucji realizującej zadania publiczne najbliżej mieszkańców, a dzisiaj będącej narażoną na ataki partii władzy.

6 września 2016 roku pomorscy samorządowcy z całego województwa odnieśli się do krzywdzących słów Prezydenta Andrzeja Dudy, w których określał on dorobek III RP jako kontynuację „ustroju zdrajców”, bardzo krytycznie i nieuczciwie odnosząc się do poczynionych wcześniej wysiłków mających na celu należyte uczczenie polskich bohaterów, których ukoronowaniem był pogrzeb „Inki” i „Zagończyka”. Samorządowcy podali konkretne przykłady materialnych dowodów pamięci o wspomnianych bohaterach, do który zaliczyć można choćby obelisk „Inki” w Kartuzach znajdujący się w centrum na przeciwko Urzędu Miasta.

fot.archiwum/W.Drewka

We wczorajszym liście do Burmistrza Kartuz Zarząd Terenowy Prawa i Sprawiedliwości w Kartuzach jednoznacznie stanął po stronie narracji Prezydenta, deprecjonując w ten sposób dorobek ostatnich lat i kontynuując politykę dzielenia Polaków, której wyrazem było wystąpienie Prezydenta RP, wykazując się przy tym nieznajomością historii ostatnich 27 lat niepodległej Polski.

Nie sposób rozumieć wspomnianego listu inaczej jak kontynuacji ataku partii władzy na instytucję samorządu terytorialnego. Jest to bardzo niepokojące zjawisko. To właśnie dzięki bliskości do mieszkańców wybrani w bezpośrednich wyborach radni, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast lepiej od władzy centralnej rozwiązują nasze codzienne problemy.

Boimy się sytuacji, w której władze Prawa i Sprawiedliwości pokuszą się o powrót do systemu znanego nam z czasów PRL, kiedy to komitet centralny partii nominował urzędników na nawet bardzo lokalnych poziomach. Pierwsze symptomy takiego sposobu myślenia widzimy na naszym terenie już teraz.

Za przykład podać można m.in. przenoszenie instytucji samorządowych pod bezpośrednią kontrolę ministerstw (przykład: Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, wcześniej zarządzany przez samorząd wojewódzki, od 20 sierpnia przeszedł pod bezpośrednią kontrolę ministra Jurgiela), czy nominacji aparatczyków partyjnych pozbawionych merytorycznych kompetencji na stanowiska, które do tej pory funkcjonowały poza wielką polityką (bardzo wiele przykładów dostępnych jest na stronie www.misiewicze.pl).

Mamy świadomość, że samorządy nie zawsze funkcjonują tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Nie ulega jednak wątpliwości, że alternatywa – sprawowanie bezpośredniej kontroli przez władzę centralną – jest bardzo złym, nieefektywnym i niebezpiecznym rozwiązaniem. Jako kartuska Nowoczesna stajemy zatem murem za pomorskimi samorządowcami. Nie jest tutaj istotne, że jako nowe ugrupowanie nie uczestniczymy w sprawowaniu władzy lokalnej. Chodzi o podstawową w nowoczesnych demokracjach zasadę, by zadania publiczne wykonywać na jak najbliższym mieszkańcom poziomie i w tym podejściu będziemy konsekwentni.

Zarząd Koła Kartuzy Nowoczesnej
Ryszarda Petru

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [39]

 • 34 6 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czyli

  Gołuńskiemu najbliżej do Petru ? No to kabaret mamy zapewniony .

 • 12 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszub

  według PiSu Gołuński uczestniczy w "typowej nagonce antyrządowej":)

 • 36 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ......

  nie macie co robić? tylko takim gu...m się zajmować?

 • 2 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # SCE

  Poparcie nowoczesnej - tyle wygrać :]

 • 8 31 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Magdalena

  a mnie się ten list podoba - fajnie, że chociaż ktoś w naszym mieście mówi jak jest (i nie jest to MMK ;))

 • 7 32 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dominik Kfiatkoski

  Rozsądne i rzeczowe podejście do tematu.
  Może jednak społeczeństwo da się odtruć po latach ślepej walki politycznej??? Nowoczesna daje taką nadzieję. Na przekór wszelkim internetowym hejterom - gangsterom.

 • 33 7 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Drewki z Sierakowic

  Dlaczego jak opublikowałeś artykuł pt. 'Zarząd kartuskiego PiS krytycznie o liście samorządowców do prezydenta A. Dudy' to zablokowałeś komentarze a jak Nowoczesna publikuje swój list na ten sam temat to nie zablokowałeś komentarzy...w co ty grasz?

 • 36 7 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dobra

  Ktoś bezsensownie kasuje mój komentarz mówiący prawdę. Wyborcy zdecydowali, że Was nie chcą. Musicie się pogodzić. PiS i Pan Prezydent podejmują bardzo dobre decyzje. Kropka Nowoczesna i Kodownicy próbują nam wmówić, że dzieje się źle w Polsce. Otóż nie. Prospołeczna polityka obecnego rządu uświadomiła mi jak straszny był okres rządów PO. Działania dla narodu, a nie przeciwko niemu sprawiają, że Polska staje się poważnym krajem.

  Wredne zagrywki to ich patriotyzm. Naklejki w Kartuzach, strona stworzona przez nich, listy wysyłane do Prezydenta. Jesteście obrzydliwi. Kultury trochę. Pogódźcie się z porażką... Skończcie wmawiać ludziom, że PiS jest zły. Coraz więcej ludzi widzi, że Wam zależy tylko na swoim interesie. Nie donoście do Brukseli bo to nie ładnie.

 • 11 27 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do Drewki z Sierakowic

  "Dlaczego jak opublikowałeś artykuł pt. 'Zarząd kartuskiego PiS krytycznie o liście samorządowców do prezydenta A. Dudy' to zablokowałeś komentarze a jak Nowoczesna publikuje swój list na ten sam temat to nie zablokowałeś komentarzy...w co ty grasz?"

  Ja tobie odpowiem. List PISu był artykułem sponsorowanym. Zapłacili za to aby go umieścić na portalu bez możliwości komentarzy. Także z twoich pieniędzy jak mniemam bo przecież parta otrzymuje dotację od państwa.
  Dla mnie ten list PISu jest żałosny. Parta biorąca w obronę prezydenta, który twierdzi, że Polska po 89r. była państwem niezależnym i demokratycznym jedynie "teoretycznie". Przypomnę tylko, że w owym okresie prezydentem był m. in. Lech Kaczyński a na czele rządu stał także jego brat Jarosław.
  pozdrawiam trzeźwo myślących

 • 5 21 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  nawet tutaj PiS gorzej traktowany, muszą dawać sponsorowane artykuły, a nowoczesną publikują za darmo

 • 2 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # misia

  do Dobra: Serio?

 • 26 5 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  Wciąż Was boli że PiS jest górą :) Jakie to śmieszne ;):) Nigdy się nie pogodzicie z tym co?

 • 23 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wg mnie

  To Ci z Nowoczesnej muszą bardzo nienawidzić Gołuńskiego stąd Ich przewrotne poparcie,to mniej więcej moim zdaniem minus dziesięć % w wyborach albo i więcej . Nikt poważny nie zagłosuje na kogoś kogo popiera Petru .

 • 3 21 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Partia na swoim

  Tak, prospołeczne:) To już chyba setki milionów ciągną co miesiąc z budżetu państwa rabując państwowe spółki. Misiewicz to tylko symbol tego kolesiostwa.

 • 22 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do do Drewki

  Drewka jeśli byłby profesjonalistą to nie powinien być absolutnie stronniczy ani w tą stronę ani w drugą stronę bo wtedy jest się obiektywnym i ma się jakiś szacunek ale czy tak jest...nie wiem?

 • 6 19 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Artykuł sponsorowany

  Klasyka. PiS chce uniknąć komentarzy, bierze wpis sponsorowany, a potem robi jeszcze nagonkę na dziennikarza :)

 • 8 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # co za cyrk

  Jakie to jest cholernie dziecinne przepychanka polityczna na słabym portalu czysta dziecinada.niestety przekonujemy się z dnia na dzień na czym polega rządzenie obecnej władzy każdy przejaw krytyki obracany jest ogonem i według ich mniemania wszystko jest cacy to poprzednicy byli nieudacznikami.Każdy myślący Polak umie odsiać poważnego polityka od chałturnika i nie będzie reagował na tego typu śmieszne sytuacje a ten portal powinien wszystkich traktować na równi a nie jest tak.

 • 17 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # JAK WIDZĘ

  JAK WIDZĘ TYLKO COS OD PETRU-TO NIE CZYTAM TEGO I TYLE W TEMACIE

 • 5 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do do do Drewki ....

  A kto to jest Drewka????????????????????????????????????????

 • 6 12 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PiS = skok na kasę

  PiS robi skok na kasę na każdym poziomie, teraz ma chrapkę na samorządy. Misiewicz, aptekarz bez wyższego wykształcenia, ale na dwie posady w radach nadzorczych, jedną w ministerstwie i jeszcze jakiegoś doradcę wystarczy.

  Na Pomorzu jest równie ciekawie. Szefem agencji rolnej zostaje pan, który naprawiał telewizory (to akurat robił dobrze), bo jest ... działaczem PiSu.

  W poprzedniej ekipie zatrudniali swoich, ale PiS to sitwa, jakiej jeszcze w Polsce nie było. Nikt jeszcze tyle nie nakradł.

 • 1 6 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Jaronski

  To wszystko wina TUSKA i Po juz rok rzadza i wina ich a moze sami do pracy i chwalic sie swoimi dokonaniami a za 4 lata tez bedzie wina Tuska ?????

 • 2 6 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # lol

  Pis zapłacił za publikacje listu (art. sponsorowany) a nowoczesna nadesłała i został opublikowany. Pis tak pewnie chciał bo zależało mu zablokowaniu możliwości komentowania swego listu? Oczekuje informacji bo tak to wygląda jakby kartuski Pis nie chciał poddawać się krytyce. Więc jak?

 • 5 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # lol

  O ten list mi chodzi:

  http://expresskaszubski.pl/opinie/2016/09/zarzad-kartuskiego-pis-krytycznie-o-liscie-samorzadowcow-do-prezydenta-a-dudy

  skoro dotyczy prezydenta, samorządowców itp. dlaczego jest art. sponsorowanym? Dlaczego Pis musi płacić za publikację a Nowoczesna pisząc na ten sam temat nie?

 • 6 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @lol

  A kto powiedział że musi? Skoro - jak przypuszczam, zażądali zablokowania komentarzy, a ich tekst jest nadal w ramce ze zdjęciem chociaż był publikowany kilka dni temu, to pewnie za to się płaci. Co w tym dziwnego?

 • 4 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # "Ktoś ty jest" ?

  Ktoś ty jest ?
  SPISIAŁY KMIOTEK

  Jaki znak twój ?
  SIERP i MŁOTEK

  Gdzie ty mieszkasz ?
  W WOLSKIM KRAJU

  A dlaczego ?
  JA NIE ZNAJU

 • 2 4 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jeśli bukse pełne strachu

  przed głupimi albo mądrymi opiniami - to płaci się za własną wypowiedź jako za reklamę, bo pod reklamami jest blokada - a nie komentarze. Tak przy okazjii - czekam na reklamę, która będzie zachęcała do wyrażania opinii o reklamowanych produktach lub usługach ... Na razie takiej nie widziałam.

 • 11 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @lol

  Popatrz na laiki przy komentarzach, chociażby pod tym listem ... i czego tu PiS miałby się bać?... nie zaklinaj rzeczywistości, poparcie tej partii jest wysokie i szybuje do góry. Nie jestem osobą, która miałaby jakieś szczególne przywiązanie do którejkolwiek partii, ale naga prawda jest taka, że PiS dobrze się trzyma i przewiduję, że będzie tylko lepiej. Opozycja moim zdaniem powinna patrzeć i się uczyć ...jak zdobywać i utrzymać elektorat.

 • 9 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jol

  petru w Kartuzach !? Kto by pomyślał że ten mutant Palikota będzie miał czelność
  przywlec się na Kaszuby. Pogonić dziadów !

 • 8 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zenek

  ha, ha, ale burmistrz ma POsiłki! ha,ha, ha!

 • 9 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # gaga

  nowoczesna, co to jest? nawet nie przeczytali tego oświadczenia PiS do końca, a oskarżają kartuski Pis o zamach na Gołuńskiego, zresztą ta odpowiedź, to śmiech na sali!i jeszcze dołączyli listę M... z Wyborczej!

 • 10 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszeba

  ????Ilu członków/ sympatyków ma nowoczesne ugrupowanie w Kartuzach? Ilu was jest: 5-ciu! bo 10 na pewno nie? Wara od Kaszub! My tutejsi was nie chcemy!

 • 9 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kabarski

  Panie Burmistrzu, za pańską przygodę z nowoczesnymi ( kropka z przodu) obiecuję, iż cała moja rodzina, a jesteśmy klan już nigdy na pana nie zagłosujemy!!!!!!!!!!!!!

 • 4 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszub

  Wy nowocześni z kropką z przodu to nawet nie zadaliście sobie trudu i nie przeczytaliście listu Zarządu kartuskiego PiS, opisujecie takie brednie, że faktycznie jak ktoś tu napisał: ŻAL!!!
  nikt nie deprecjonuje, a tym bardziej Pis wszelkich przykładów zabiegań o rehabilitację "ŻW", w swoim liście Pis wyraźnie podkreślają i wymieniają przykłady (obelisk, parki itp.) na wszelakie próby godnego ich upamiętnienia, wiec bardzo proszę czytajcie ze zrozumieniem, no chyba, że jesteście do Petru, to wszystko jednak wyjaśnia!
  A swoją drogą z historią i faktami się nie dyskutuje!

 • 4 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # galmia

  Gwoli sprostowania, list samorządowców został podpisany nie jak sugerujecie w swojej odp. do Pis przez wszystkich samorządowców województwa pomorskiego.
  List, który powstał z inicjatywy Marszałka Województwa został podpisany przez następujących włodarzy gmin miejskich: Gdańsk, Tczew, Lębork, Kartuzy, Słupsk, Kwidzyn, i jednego włodarza gminy wiejsko-miejskiej tj. Prabut oraz resztę samorządowców z sejmiku Województwa czyli przez beneficjentów poprzedniej władzy tj. 20 samorządowców!!!!!
  Niniejszym wypraszam sobie używania sformułowania, iż list powstał za aprobatą wszystkich samorządowców naszego województwa.

 • 3 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # galmia

  W naszym Sejmiku Województwa jest 33 radnych, w powiatach jest 319 radnych, w gminach miejskich jest ok. 383 radnych ( podaję tylko gminy miejskie województwa) zatem jak to się ma procentowo do ilości zebranych podpisów 27 włodarzy!
  Ot, stanowicie siłę!
  Takie Wasze "pleplanie" o zamachu na burmistrza Kartuzowa to jest śmieszne, wiadomo jakie są kompetencje gminy i w związku z tym nałożone zadania zlecone, które należą do tego organu.
  Nowocześni swoim listem odpowiedzieliście na pytanie retoryczne Pisowców zawarte w ostatnim wierszu.

 • 3 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # HaG

  Wiecie na czym polega Polityka? Na tym, że świnie dobrowolnie nie odchodzą od koryta...

 • 0 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nam nie jest wszystko jedno

  FList jest jak najbardziej na miejscu a Pan Prezydent chyba się pogubił i zapomniał, źe miał reprezentowac narod a nie tylko pis.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 01grudzien2016

  Nowoczesna świecka tradycja w Sejmie - Joanna Scheuring-Wielgus.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PiStoPiC

  I co tu dużo dyskutować !

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.