Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

 Reklama Bat

Komentarz Czytelnika: zawiść, zazdrość, żądza władzy to główne problemy naszej społeczności

Opublikowany: 2016-10-18 15:57 Autor: redakcja

Nie planuję mieć dzieci w najbliższej przyszłości, nie chcę, by moje dziecko wychowywało się w tak chorym społeczeństwie - rozpoczyna swój emocjonalny komentarz jeden z naszych Czytelników, mieszkaniec Kartuz. Postanowiliśmy przytoczyć jego opinię, w której pisze o przywarach lokalnej społeczności i nie tylko.

Pod publikacjami na naszym portalu codziennie rozpętuje się żywa dyskusja. Jeden z komentarzy pod artykułem o planowanych zmianach w oświacie szczególnie przykuł naszą uwagę. Postanowiliśmy przytoczyć opinię Czytelnika, młodego mieszkańca Kartuz, który bardzo emocjonalnie i z dużym zaangażowaniem pisze o naszym społeczeństwie, apelując o zgodę i rozwagę.

Mam 26 lat, kawaler. Dzieci w najbliższej przyszłości mieć nie planuję. Nie chcę, by moje dziecko wychowywało się w tak chorym społeczeństwie, gdzie zamiast szukać consensusu i zakopywać topory wojenne, szukacie kolejnych zwad i kłótni. Nienawiść, która z każdym dniem rośnie i rośnie. Zobaczcie drodzy rodzice, nauczyciele. Nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak bardzo krzywdzicie wasze dzieci – sens waszego życia (jak mniemam). Karmicie tą nienawiścią swoje dzieci/wychowanków, którzy potem odwdzięczają się tym samym wam, jak i swoim kolegom z ławki.

Czas przełamać to błędne koło. Proszę was, opamiętajcie się w swojej pazerności i odklejcie się wreszcie od swoich stołków. Zamiast pluć jadem, podajcie sobie rękę, usiądźcie i zacznijcie działać WSPÓLNIE. „Rozdziobią nas kruki i wrony” – to my sami prowadzimy do destrukcji jedności narodu. Rodziny, kiedyś nierozłączne, były silne, teraz osłabły przez brak zaufania i rozpad. Ale jak zaufać, jak gdy tylko się odwrócisz, nóż, który trzymał przed chwilą twój brat, znajduje się nagle w twojej piersi?

Pazerność, żądza władzy, zawiść i zazdrość są według mnie głównym problemem w naszej społeczności lokalnej, wewnątrzpaństwowej, jak i międzynarodowej. Dlaczego ciągle musimy walczyć? Czy aż tak bardzo się różnimy? Czy naprawdę pieniądze i władza znaczą dla nas więcej niż życie bliźniego? Może czas spojrzeć dalej niż czubek własnego nosa. Czy okres przed rokiem 1990 nie nauczył nas, że tylko jednocząc się możemy coś zdziałać?

Zdjęcie ilustracyjne. fot. archiwum/M. Dzienisz

Chcę wierzyć, że ludzi dobrej woli jest więcej, że nie jestem jedynym, któremu śmierdzą pod nosem jeziora w Kartuzach. One powinny być raczej darem, który trzeba rozsądnie wykorzystać – tak, by przyszłe pokolenia mogły czerpać z tego korzyści. Kartuzy – „miasto umarłych”, tak się mówi o naszym pięknym acz zaniedbanym mieście. Sami jesteśmy sobie winni, mimo ogólnego dostępu do kanalizacji miejskiej, do jezior płyną rzeki g*** i chemii. W lasach już niedługo więcej będzie foliowych worków ze śmieciami niż drzew (…). Niestety po śmierci zamiast pomnika trwalszego niż ze spiżu pozostaje tylko niesmak i bałagan, ale tym to już się przejmie kto inny. (…) Ci co spiskują i mącą przeciwko swej rodzinie siadają w pierwszych ławkach w kościołach (…) Dlatego owego miejsca unikam (…). No i oczywiście duchowni (wiem, nie wszyscy!), którzy tak bardzo się przecież od opisanych wyżej postaci nie różnią.

Pluję na te wasze podziały. Nie chcę PiS-owców, PeOwców, PSL-owców, władz kościelnych czy innych (…), którzy zamiast łączyć i wzmacniać nasz naród, działają na jego szkodę i chcą nas poróżnić. (…) Czas odejść od świńskiego koryta i zasiąść do stołu z otwartym umysłem. Przełożenie płaszcza na lewą/prawą stronę możne być niewystarczające. (…) Młodym, zdolnym i (miejmy nadzieję) niesplugawionym jeszcze zanadto krótkowzrocznością oddajcie władzę, być może zacznie się nowy, lepszy etap. Bez kolesiostwa, a ze sztywną i uczciwą weryfikacją umiejętności. W ten sposób problem nieudolnej władzy, złej kadry nauczycielskiej (…) zniknie tak, jakby go nigdy nie było.

Dziękuję ludziom, którym mimo rzucanym kłodom pod nogi, udało się wyprostować kilka serc i umysłów (D.L., S.P., J.P. B.G. i wielu innym nauczycielom z pasją).

Pozdrawiam serdecznie.
Młody lokalny patriota i niezadowolony mieszkaniec Kartuz

(akapity, poprawki i skróty pochodzą od redakcji)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [89]

 • 27 8 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bolek

  Brawo dla tego Pana!!!Narazie cisza,wiekszosc jeszcze w pracy....Dodalbym do tego zachowania Polakow za granica.Wiem,bo mieszkam i czesto wstydze sie za swoich "rodakow".Z Kaszubami jeszcze nie jest tak zle,ale Slazacy to jest spoleczenstwo,ktore nie wie kim jest,czy juz Niemcami czy jeszcze Polakami...

 • 2 8 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jezioro

  Też jestem za zagospodarowaniem jezior ale jak już było kiedys napisane jezioro w Kartuzach jest prywatne i nie da rady na razie nic z tym zrobić

 • 20 31 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jakiś bełkot

  Zero konkretów, tylko jakiś bełkot, jad i nienawiść wypływa z tego młodego człowieka. Tak naprawdę bałbym się spotkać na swej drodze a nie daj Boże dać mu troszkę władzy... no to w najlepszym wypadku wszystkim będzie traktował jak złodziei, część każe zamknąć do więzień. W pewnych kwestiach może on ma nawet trochę racji, ale cóż z tego, kiedy wszystko generalizuje. Nie chce mieć dzieci... może to i lepiej w tym przypadku...

 • 19 6 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pan Mateusz.

  Wydaje mi się,że przykład idzie z góry. Ale też nie do końca, narzekamy na tych co wybraliśmy a w kolejnych latach znowu wybieramy tych samych. Powinniśmy raz na zawsze, jako społeczeństwo podjąć odpowiednie kroki. Czytałem cały list, jest pełen żalu ale jest piekielnie prawdziwy. Przestańmy mówić,aby coś zmienić a zacznijmy działać. Udanego dnia!

 • 6 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  Nadzieja zawsze jakaś jest.

 • 7 19 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  a idź pan swoje żale wylewaj do poduszki

 • 2 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hahah

  i tak dalej będzie to samo, nic nie zmienisz

 • 23 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ****

  Lat mam znacznie więcej niż autor listu, czytałam go z dużym zainteresowaniem i przypomniała mi się młodość,w której też taka społeczność mi się marzyła i wciąż marzy, chociaż z racji życiowych doświadczeń moja wiara już tak daleko nie sięga. Za zasady , które mi wpojono też mogę podziękować moim nauczycielom i rodzicom, chociaż za obronę tych zasad musiałam zapłacić wysoką cenę .
  Cieszę się , że są jeszcze tacy młodzi ludzie jak Pan bo to znaczy, że jest jeszcze nadzieja, chociaż przewiduję,że łatwego życia nie będzie Pan miał jeżeli rzeczywiście będzie Pan żył tymi ideałami i ich bronił. Ale warto, bo dzięki temu budząc się rano i spoglądając w lustro będzie Pan widział ludzką twarz a nie ....(i tu przez grzeczność nie napiszę co:). Wszystkiego dobrego i niech Pan tak trzyma bo mimo wszystko warto.

 • 13 21 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mały problem ,duży problem .

  W liście nie ma żadnych konkretów,to- proszę mi wybaczyć, "bełkot frustrata" a szkoda.Rozmawiać można na argumenty a nie na emocje i tupanie nóżkami . Niech pan się uspokoi,wyśpi ,dopowietrzy i napisze jeszcze raz ,konkretnie,przykładami o co panu chodzi .Bo to wygląda jak list "o jedno piwko za daleko".

 • 26 6 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Również młoda osoba

  Podpisuję się w pełni pod treścią artykułu.
  Jako młoda osoba, która ukończyła uczelnię techniczną chciałabym móc działać społecznie i wykorzystywać swoją wiedzę w celu poprawienia jakości życia Mieszkańców społeczności, z której pochodzę. Skoro mam konkretną wiedzę i chęci do działania, to dlaczego nie mogę nic zmienić? Powód jest prosty - brak znajomości w lokalnych układzikach, w których starzy wyjadacze bez kompetencji będą się twardo trzymać stołków i przyjmować zięciów, szwagrów, etc. do pracy w publicznych jednostkach, zamiast dać szansę wykazać się ludziom młodym ze świeżym spojrzeniem i pomysłami.

 • 16 4 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KMR

  Facet ma rację. Ale tak było jest i będzie!!! Ludzie to są gorsze od zwierząt,zawsze im mało i mało!!! A nie chcą pamiętać że do grobu nic nie wezmą!!! Ale mnie to g...... obchodzi jak sobie pościelesz tak się wyśpisz.

 • 7 9 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kryptoreklama;

  dlaczego aż tak promuje swój charakter,czyżby chciał zostać kolejnym budżetowcem??

 • 45 6 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Drewki

  A mój komentarz też opublikujesz bo napisałbym obszerny artykuł o stronniczości lokalnego portalu internetowego? Czy tylko po znajomości można?

 • 12 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jan

  Ty młody człowieku masz naprawdę rację ile jest w ludziach nienawiści,czy to w pracy.czy gdzie kolwiek,aż bac się z kimkolwiek rozmawiac,to trwa już parę lat.Myślę że władzę przejął sobie szatan.

 • 24 8 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # what

  Ten artykuł jest zupełnie o niczym. No ale lepiej swoje frustracje wyładować piórem, niż sprajem na ścianach elewacji, czy wywracaniem śmietników.

 • 27 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @portale

  Lokalne portale, a przede wszystkim ten drugi konkurencyjny piszą głównie o akcjach strażackich, gdzie najczęściej ostatni akapit brzmi mniej więcej tak: "na szczęście to tylko ćwiczenia" Nie ma tygodnia bez artykułu na temat strażaków. Jak nie wypadek, to ćwiczenia lub zebranie w remizie, albo przegląd OSP. Spokojnie można zmienić nazwę tego portalu na "Internetowy Dziennik Strażacki" Każdy rozumie że działalnosc straży pożarnej jest potrzebna i ważna ale czy naprawdę nie ma ciekawszych tematów w tym zapyziałym powiecie? Komu mają służyć te artykuły, szczególnie w takiej częstotliwości? Warto chyba przypomnieć sobie przysłowie: "Co za dużo to niezdrowo". To wygląda jak jakieś pranie mózgów czytelnikom, albo kryptoreklama.

 • 2 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @analiza

  trafiłeś w sedno, było dobrze to teraz trzeba na PiS w taki sposób się wyżalić

 • 16 14 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KMM

  i po co ta nienawiść do kościoła? skąd niby wie kto siedzi w pierwszych ławkach? przecież unika " tych miejsc" - kolejny wizjoner, który nie wnosi nic nowego !

 • 8 5 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szanowny panie...

  ..."Pazerność, żądza władzy, zawiść i zazdrość" to cechy wyróżniające pewną nację, proszę zgadnąć, którą?

 • 14 6 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dzisiaj pomyliłam się za kierowcą

  skrzyżowanie było podobno równoważne, jadę prostą drogą, gdzie tylko z prawej jest boczna dojazdowa, z której akurat zbliżał się inny samochód i nie zatrzymałam się, kurde no nie wiedziałam, że muszę. Nie wiem naprawdę czy zrobiłam błąd, może tak, jechałam sobie 30km/h, bo to było jakby na osiedlu. To była tylko pomyłka. Jadę dalej, nagle ktoś wyprzedza mnie i zajeżdża mi drogę w auta wyskakuje facet, już wiem o co chodzi, to był ON. Zamykam swoje auto nie chcę z nim gadać, nie muszę... Chcę go wyminąć, on zachodzi mi maskę auta, ja nie ustępuję i wymijam jego i jego auto, bo chcę by dał mi spokój. Wtedy on wali pięścią w dach mojego samochodu. Wysiadam on wydziera się na mnie. Wracam do mojego auta. Wyłączam silnik, włączam awaryjne i stoję na środku drogi. Muszę przestać się trząść. On wyprzedza mnie jadąc po chodniku. Za mną robi się korek... Biorę się w garść i odjeżdżam. Znowu testosteron??? Czy daje on prawo do karania innych? Za co za drobną pomyłkę? Nie było nawet wymuszenia... przynajmniej nie było to z mojej strony celowe. A nie można trochę łagodniej, z uśmiechem, nie można machnąć ręką? Musi być Twoje na wierzchu? Trzeba walnąć w pięścią w dach auta kobiety??? Jesteśmy narodem frustratów. Wydzieramy gęby na swoje dzieci, a potem one na swoje i tak w kółko. Zero tolerancji, zero dystansu, zero współpracy, wieczne krzyki. Mam świadomie tylko jedno dziecko, bo świat jest zły.

 • 6 4 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ryszard Kapuściński napisał też,

  że nie chce mieć dzieci, bo świat jest zły, są wojny i nie chce sprowadzać na taki świat nowego człowieka. Miał rację.

 • 4 5 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Polecam ""Furia MAĆ" S. Kubryńskiej

  "Tu jest Polska. Tu jest kraj, w którym przy wigilijnym stole rzucamy w siebie cukiernicę. Kraj, gdzie w każdym domu przebiega linia demarkacyjna przez stół i z każdego siedzenia lecą granaty."

 • 0 38 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do : Do Drewki

  napewno nie ,
  stronniczość lokalnego portalu internetowego, nie istnieje !

 • 3 5 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # I jeszcze cytat S. Kubryńska

  "Dorosła Polska jest podzielona na prawo, lewo, wzdłuż, wszerz, w poprzek i na ukos, a wszystkie linie w dwóch wymiarach są tylko namiastką podziału w wymiarze trzecim - nomen omen - duchowym. Tu wybuchają prawdziwe wojny..."

 • 10 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Na pewno!!!

  piszemy osobno:)

 • 6 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # o kure

  ale moderator szybko działa,
  już usunięte.

 • 27 4 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # NO CUŻ

  to nie moderator to ANIOŁ Z ALTERNATYWY 4

 • 5 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Uberti

  Ja pier...... nawet nie mogę dodawać łapek w górę!

 • 13 15 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubski hacjendero

  Jakiś naiwniak wylał żale, że mu się świat nie podoba. Pewnie żadna nie chce takiego frustrata, na dzieci widoki marne, więc dołożył ideologię!

  Zamiast siedzieć na tyłku, niech zmienia wstrętne mu otoczenie...

 • 1 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lecha

  czekamy a Legia dostanie w d..ę

 • 13 7 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Dobrze młody człowieku. Masz tyle racji co każda opcja polityczna i kościelna w tym kraju. Wszyscy mają usta pełne tzw "prawdy" o sobie i jednocześnie pełne zawiści obrażania i poniżania każdego kto inaczej myśli i mówi. Dla jasnści - Ty nie obrażasz i nie poniżasz.

  Najbardziej charakterystycznymi cechami Polaków (szeroko na świecie znanymi) są: dwulicowość,
  kłamanie, zacofanie, fałszywy klerykalim i dewotyzm, chciwość na wszystko i pazerność materialna i na władzę, chamstwo, EGOIZM, prymitywne cwaniactwo, oszukiwanie siebie i wszystkich i wszystkiego dookoła.
  Aktualnych władców cechuje jeszcze frustracja, zakłamanie, ignorancja, poniżenie czci i godności obywateli - szczególnie kobiet, cynizm i walka z rzeczywistymi i wymyślonymi "wrogami" w społeczeństwie i na zewnątrz kraju.

  Masz rację młody Kartuzjaninie, ale czarno i śmierdząco (jeziora) to widzę. Umysły
  włodarzy i władców są w bardzo rozjuszonym stanie tych groźnych chorób. Niestety.

  Dobrze, że napisałeś. Pewnie Ci ulżyło, a może i kilku innym też,
  pozdrawiam.

 • 21 16 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # co za bzdet

  co za bzdet. jak przemówienie jakiegoś członka partii o nienawiści ludzkiej, o kościele, o politykach i o niczym! Co proponujesz? - NIC tylko żale!!! jak inaczej współpracować?! - brak propozycji!!!

  Co TY chcesz ?? by wszyscy raptem się w d..ę całowali???!! Czy to uzdrowi nasz relacje społeczne? - NIE . Tylko dialog może coś zmienić.

  Dla mnie jest to monolog (nie dialog) frustrata.

 • 13 9 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # odKODować????

  Bo w koryto trzeba lać i jeszcze się pytać czy smakuje .a nie .NOWOCZESNYCH POmysłowych POtomków do konstruktywnej pracy zmuszać .Bo jak się całkiem zaKODują to nawet najlepszy ""elektryk "" nie POmoże.

 • 7 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a wiecie

  co jest najbardziej wiejskiego? piszecie hejta i zaraz klikacie sobie lajka! czekam na koment

 • 4 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Leon Stańczyk

  Rozdziobią nas kruki, wrony i...
  i te (...) są osią tego tytuły Żeromskiego,ale to wiedza z gdańskiego dobrego ogólniaka.
  sad

 • 16 11 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # aaab

  Jak mozna publikowac tak bzdurne artykuly! Co to ma byc? 1000 żali do ...!portal upada coraz nizej jak widac.

 • 10 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Polska była

  Od morza do morza, była potęgą. I co zaborcy??? Nie. Nie - sami sobie to robimy. Rozwaliliśmy komunizm. Mamy to, do czego nie może dojść Ukraina. Miekiśmy "Solidarność" - tak JP2 też Ją kochał. I co? Rozwalamy to wszystko ponownie. A "kruki i wrony" tylko czekają, aż znowu będziemy padliną.

 • 18 13 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Anna

  No nie, co za manipulacja. "Młody lokalny patriota i niezadowolony mieszkaniec Kartuz" !!! Ale się uśmiałam. Redakcjo, co z Tobą?

 • 3 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jak tu dzieci rodzić

  Kiedy niewiadomo jaka wojna wisi w powietrzu. Czy będzie wogóle gdzie uciekać?

 • 4 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # rys

  Caly komentarz można przeczytać tutaj, opublikowano go przed paroma dniami. http://expresskaszubski.pl/aktualnosci/2016/10/szykuje-sie-kompletny-chaos-w-oswiacie-nauczyciele-protestuja nie dziwię się tym słowom, bo jak czyta się wszystkie komentarze, to rzeczywiście można się wsciec i zwatpic...

 • 11 15 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @komedia za darmoche

  A moim zdaniem jesteś głupkiem i macicielem. Przecież wyraźnie ktoś wyżej podał link do tekstu, pod którym komentarz napisano. Czytałam go w niedzielę i zupełnie się zgadzam. O takich właśnie ludziach jak ty, pełnych żalu frustracji nienawiści, pisze ten młody człowiek.

 • 3 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ze szkoły pamiętam

  rozdziobią nas kruki, wrony i inne opowiadania

 • 3 19 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # spisek!

  Spisek i knucie! Pań detektyw przeprowadził śledztwo i doszedł do wniosku, ze redakcja piszę nie tylko wszystkie artykuły ale i dziesiatki komentarzy!!! Dla tego pana nagroda... Darwina ;) ;) ;)

 • 4 4 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ciszej tam

  Ta dyskusja jest lepsza od ANI MRU MRU oraz meczu 5-1

 • 15 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Aga

  Ma chlop prawo do wlasnej opinii ale zeby od razu artykuly o nim pisac.
  Ja na życie patrzę z perspektywy rodzinnej. Ty chłopie na stare lata zostaniesz SAM! A ja mam cjak narazie! dwojke dzieci...meza...dom i wiele innych rzeczy które mam dzieki swojej pracy. Dla mnie jest idealne. Takie chciałam i nie odpisuj ze jestem jakas tam kwoką...bo nie jestem. Zakladam rodzine...pracujemy...spędzamy wspólnie urodziny...święta...ja to lubię...tak chce. Mam czas i dla dzieci i dla siebie.
  Patrz na życie realnie a nie jak jakiś pryncypalista...teoretyk. Artykuł jest banalny i frywolny. Redaktor mógłby również wyidealizować komentarz kogokolwiek innego mającego inny punkt myślenia niż większość np artykuł o satanizmie...bo ktos pod artykułem o kościele napisze inna myśl niż większość.
  Nagłośnijcie lepiej sprawę uprzykrzania ludziom życia przez osoby mieszkające obok nich. Wylewanie szamba na pola...palenie śmieci...i samowolki budowlane. Tego tu u nas dostatek.

 • 3 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ziziz

  czyli "Mam 26 lat i nigdy nie będę miał dzieci bo zawsze coś wymyślę".

  zawsze źle, zawsze niedobrze nawet jak jest dobrze.. ot wypisz wymaluj opowiadał o sobie.

 • 8 5 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  Akurat kobiety nie są frustrowane, nawet "grupka". Nigdy nie były, nie są i nie będą. To raczej cecha tych, co mają za dużo testosteronu.

 • 4 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Dzisiaj pomyliłam się za kierowcą

  Rada na przyszłość. Zapisuj nr rejestracyjny takiego buca i zgłaszaj sprawę na policję.

 • 4 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@Dzisiaj...

  I jednocześnie zgłoś na policję swoje wykroczenie, które niemal spowodowało wypadek?

 • 5 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@@Dzisiaj...

  Kobieta może dostać co najwyżej mandat. Facet może mieć sprawę za groźby i uszkodzenie mienia choć nie wiem czy po jego walnięciu w dach samochodu pozostał jakiś ślad. Acha, jeszcze mandat za jazdę po chodniku :)

 • 4 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stephen King

  "Jestem strasznie zmęczony bólem, który słyszę i czuję, szefie. Zmęczony tym, że ciągle wędruję, samotny jak drozd na deszczu. Nie mając nigdy żadnego kumpla, z którym mógłbym wędrować i który powiedziałby mi, skąd, dokąd i po co idziemy. Jestem zmęczony tym, że ludzie są dla siebie niedobrzy. To boli, jakbym miał w głowie potłuczone szkło. Jestem zmęczony tym, że nie zawsze mogłem pomóc. Zmęczony ciemnością. Czuję głównie ból. Jest go za dużo. Gdybym mógł z tym skończyć, zrobiłbym to. Ale nie mogę"

 • 2 4 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaszub

  Z zawiścią i zazdrością mamy codziennie do czynienia od chociażby wczorajsze wypowiedzi:

  "Czy w Gdańsku w ogóle mieszkają jeszcze Polacy?" "niemieckiej republice gdańskiej"

  posłanki PiS Krystyna Pawłowicz która zamieściła na Facebooku ten kolejny kontrowersyjny wpis

 • 14 4 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # M8X

  Ja proponuje temu człowiekowi, jeżeli mu się tak nudzi i jest bardzo nieszczęśliwy żeby wybrał się do tego lasu i pozbierał te folie. To na pewno sobie i wszystkim pomoże, a nie tam takie listy piszę.

 • 10 6 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # REJ

  Dziwny ten wpis. Mam wrażenie, że pochodzi on albo od osoby, która jeszcze mało wie o świecie, albo od osoby, której zależy na tym, aby się nic nie zmieniało (rodzinka przy korycie?).

  "Zgoda buduje!" Taki jeden kiedyś tak nawoływał. Zgoda na złodziejstwo budowała przez lata majątki ludzi z pewnej opcji. Teraz jest hałas, bo trzeba zaszczekać tych, którzy mogą doprowadzić do postawienia tych ludzi przed sądem. Sądem, który tym razem nie będzie miał odwagi, aby wydać bezczelnie wyrok całkowicie oderwany od rzeczywistości, dowodów w sprawie...

  Liczenie na to, że u władzy zasiądą ludzie mądrzy i uczciwi, których jedynym celem będzie dbałość o lokalną społeczność, jest wielką naiwnością. W każdym miejscu władzę zdobywają ludzie podstępni, którzy są w stanie wyeliminować tych uczciwych. A władza jest nie po to, aby brać pensję, ale po to, aby mieć "boki".

  Mówią, że zło zwycięża, gdy ludzie dobrzy są bierni. Zgoda to czasem właśnie ta bierność. Nie chcę zgody! Chcę wojny przeciwko ludziom, którzy okradają społeczeństwo!

 • 7 7 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ona

  Autor pisze swoje, a ludzie tu i tak swoje! Świetnie ujęte, bardzo rzadko spotkam kogoś z takim podejściem. Mieszkałam długie lata zagranicą i jeszcze sporo musimy się nauczyć od innych, bardziej qlturalnych krajów! Gratulacje za mądrość dla autora, a innym życzę wiecej otwartości i kultury!

 • 6 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # .....

  Tekst ciekawy, ale nic nie wnosi. Jest jak gadka kandydatek na miss "marzę o pokoju na świecie i żeby wszyscy się kochali". Jest zbyt ogólny. A zazdrość, zawiść i żądza władzy to nie są typowe cechy polaków tylko wszystkich ludzi, podajcie jeden przykład nacji, do której te przymioty nie pasują. Ja jestem niepoprawnym optymistom, ale zamiast narzekać i mówić, że fajnie byłoby gdyby... cieszę się z tego co daje nam życie. Bądź dobry dla innych, a dobro wróci, tyle w temacie.

 • 0 5 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ REJ

  "Chcę wojny przeciwko ludziom, którzy okradają społeczeństwo"

  Są jeszcze w Polsce sądy i prokuratury. Jeśli masz wiedzę o kimś kto okrada społeczeństwo to możesz się tam zwrócić.
  Jeśli chcesz wojny to pamiętaj, że na wojnie zazwyczaj ktoś ginie.

 • 0 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ..................

  Podejrzewam ,że autor listu sugerował się właśnie tym portalem na którym można opluć każdego a to za przyzwoleniem redaktora.Niestety to nie ludzie są tacy jak pisze autor to garstka niedowartościowanych zakompleksionych hejterów za przyzwoleniem umieszcza wpisy napędzając tym samym agresję,po 89 odzyskaliśmy wolność słowa ale nie umiemy z niej korzystać.A ty młody człowieku nie decydując się na dzieci komu krzywdę robisz -społeczeństwu?

 • 9 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@ REJ

  Np. prokuratura w Warszawie, która umarzała sprawy związane z bezprawnymi przejęciami nieruchomości.

  Sądy i prokuratury mają sporo spraw, które trzeba wznowić. Wystarczy im na lata.

 • 16 5 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Roman Sieradzki

  Jeżeli młody człowieku, wypowiadając się publicznie, pisząc komentarz, plujesz na ludzi, to nie jesteś lepszy od tych, co ich opluwasz, krytyka tak, opluwanie nie. Dlaczego pisząc komentarz,
  wstydzisz się swojego nazwiska i imienia, tak postępują ludzie którzy całe swoje życie kryją się za plecami innych bo są pospolitymi tchórzami.

 • 0 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bukszpan

  nic śmiesznego; nie widzę powodu aby wybijać się na czyimś fejmie

 • 7 7 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Roman Sieradzki

  Jaka jest granica między krytyką i opluwaniem?

  Komu zarzucasz tchórzostwo? Autorowi przytoczonego przez redakcję komentarza, czy wszystkim którzy pisali później?

 • 3 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # bezsens nienawiści

  Chcesz się mścić za obrazę?
  Pszczoła, która użyła żądła, nie przynosi już do ula miodu.
  E. Geibel

  Drogi Panie…czasami codzienność zmusza nas do zwątpienia, ale to z kolei nie upoważnia nas do tego, aby nie dostrzegać rzeczy pięknych i wyjątkowych. Bo miłość rodzi się pośród domów, na szarych ulicach, w parkach i między zwykłymi ludźmi. Psycholodzy i pedagodzy prześcigają się w wytykaniu nam błędów w wychowaniu dzieci do miłości. Zabiegani i przemęczeni czasami już nie mamy czasu, aby przytulić do siebie własne dziecko i powiedzieć mu słuchaj, jesteś jedyny i niepowtarzalny, kocham cię za to, że jesteś.
  Człowiek dysponuje magicznym środkiem do wzbudzania emocji ludzi i własnych. Tym środkiem jest słowo, które może stać się murem na drodze do upragnionego celu, budząc w nas smutek lub rozgoryczenie. Taką moc miewa na przykład słowo „nie”, szczególnie dotkliwie odbierane przez dzieci w relacjach z dorosłymi jako zakaz (wyjścia na dyskotekę, do kolegów, zakupu upragnionych płyt), ale również i wtedy, gdy „nie” wypowiada dorastające dziecko w kontakcie z rodzicem: nie będzie się uczyło matematyki, bo po co, ma przecież kalkulator; nie pozmywa, nie wyniesie śmieci, bo dlaczego on?
  Na ulicach, zamiast uśmiechniętych mam i tatusiów z małymi pociechami, słychać głośne, wulgarne sformułowanie: „zamknij się bachorze, bo dam ci w ryj”. Stajemy się tacy powierzchowni, nietrwali jak domek z kart, czy raczej z pieniędzy. Nie tworzymy kultury, lecz antykulturę. Nie ma już w niej miejsca na coś tak nudnego i zabierającego cenny czas jak miłość. Można przecież przeczytać „Harlequina”, obejrzeć wenezuelską telenowelę i na godzinę zaspokoić swoją potrzebę bliskości…..w marzeniach.
  Zamiast kochać jesteśmy raczej bardziej skłonni nienawidzieć i tu przypomina mi się starogrecka bajka o dwóch sąsiadach: dwaj sąsiedzi żyli od lat w zapiekłej nienawiści. Pewnego dnia dom pierwszego z nich nawiedził jeden z bogów. Przy pożegnaniu, w podzięce za gościnę, obiecał spełnić jedno życzenie gospodarza. Dodał jednocześnie, że znienawidzony sąsiad otrzyma podwójną porcje tego, czego on sobie zażyczy.
  Człowiek ów, po krótkim namyśle, powiedział: Chciałbym stracić jedno oko.
  Poświęcę własne oko, byle tylko mój wróg oślepł! Oto klasyczny przykład tego, jak ogłupiająca i szalona może być żądza zemsty. Nienawiść zawsze uderza na oślep. W tej obłędnej wymianie ciosów nie bywają zachowane żadne reguły. Człowiek spętany nienawiścią zuboża własne życie, grzęźnie w rozpamiętywaniu dawnych krzywd, skazuje się na przebywanie w celi przeszłości i dreptaniu w miejscu. Rodzi się w nim cierpienie, poczucie bezsilności i poczucie burzenia jakiegoś porządku, określającego ważne aspekty życia i nie ma już w nim miejsca na miłość.
  Istnieją poglądy, że w sytuacji wzajemnej wrogości nic nie jest w stanie się zmienić, a nie oddawanie złem za złe jest absolutnie niemożliwe. Bardzo łatwo poddać się codzienności poczuć wrogość i nienawiść, ale należy pamiętać, że zło zawsze obraca się przeciwko sprawcy, nieraz kaleczy go i śmiertelnie rani. Strzały odwetu trafiają rykoszetem w strzelca i zabijają w nim zdolność tworzenia dobra. Nienawiść zatem nigdy nie jest definitywnym załatwieniem sprawy, jednorazowym uregulowaniem rachunku. To raczej kajdany łączące kata z ofiarą. Role te bezustannie się zmieniają, okowy zaś z dnia na dzień tężeją.
  Jednak wszystko w życiu zależy to od nas: czy będziemy kochać, czy nienawidzić. Możliwe jest przełamanie niechęci, skruszenie wrogości, pokonanie chłodu. Całkiem realne są wiosenne roztopy w naszych wzajemnych relacjach. Pod warunkiem wszakże, że na ten mały sopelek lodu, jakim jest nieraz ludzkie serce, padną promienie słońca.
  Serdecznie pozdrawiam

 • 11 37 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # policjant z kaszub......

  służę w policji 15 lat na Kaszubach..tu mam swoją rodzinę bliskich i przyjaciół........wiele przeżyłem i wiele widziałem.......czasami aż za dużo...i powiem jedno ma chłopak rację....!!!!!!!!!! 80 procent społeczeństwa to ludzie zawistni, oszuści, krętacze, i inni, a reszta społeczeństwa to ludzie dobrzy.........media w pogoni za dobrym tematem (pieniądzem,zwiększeniem oglądalności i popularności zrobią wszystko im bardziej nieprawdopodobny scenariusz tym bardziej go ubarwią wiem z autopsji bo niejednokrotnie publikowane są informacje nie do końca odzwierciedlające rzeczywistość...no cóż ...)a społeczeństwo łapie wszystkie bajki........powiem więcej ludzie nie potrafią rozwiązać podstawowych problemów sąsiedzkich, z zawiści i nienawiści wzywają wszystkie organy państwa aby przeprowadziły kontrolę u sąsiada z któym pokłócił się o kota, psa, czy zle zaparkowany pojazd.........opamiętajcie się........ja przyjadę bo mi za to płacą.....ale nie zapomnijcie ze z waszych......z waszej kieszeni..im więcej głupot zgłaszacie..tym więcej z waszej kieszeni ubywa....i zacznijcie myśleć........dotyczy to nowobogackich i miastowych...bo wam to już naprawdę........

 • 23 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wyżej

  A widzisz trzeba było się uczyć

 • 5 4 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lilka

  to prawda! Ludzie na Kaszubach są nieufni, zaraz posądzają Cię o złe zamiary... Jak się uśmiechnęłam do takiego Pana, to zapytał czy ja się z niego przypadkiem nie śmieję... No proszę... Inaczej zachowują się ludzie z trójmiasta. Zawsze uśmiechnięci, otwarci. Wystarczy, ze pójdziesz do Biedronki przy PKS w Kartuzach, każdy patrzy jakby miał ci zaraz nóż wbić w plecy. Kiedyś zakopałam się na polu (szukałam pewnego gospodarstwa) i nie mogłam wyjechać. Poszłam do gospodarza, żeby mi pomógł, to mnie zwyzywał i za widły chwytał, że mu pole zniszczyłam...
  Kaszub zaraz doszukuje się jakiegoś cwancycha, nie potrafi przyjąć do wiadomości, ze można coś dać od siebie za darmochę i dostać coś bez oczekiwania na zapłatę.

 • 0 10 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rastamanka

  Witajcie! Jestem Kaszubką! Pozdrawiam wszystkie zgredy i życzę miłego dnia!

 • 27 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Roman Sieradzki

  Do policjanta z 15- letnim stażem, jeżeli kierowca zaparkuje na zakazie, to otrzyma mandat 200 zł, a złodziej który zostanie złapany na kradzieży w sklepie, który jest notorycznie łapany otrzyma mandat 100 zł, proszę wyjaśnić to temu 80% tom zawistnemu społeczeństwu w którym musi pan funkcjonować. Myślę że pan bardzo cierpi że musi także pracować z zawistnymi kolegami policjantami.

 • 35 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do policjanta z Kaszub

  Jeśli ktoś już pracuje w policji to powinien to być człowiek z powołania który na prawdę chcę naprawić wypaczone elementy w społeczeństwie a nie taki co mu się fizycznie pracować nie chciało a później idzie taki na interwencję tzw. domówke ma doczynienia faktycznie z patologią a gdy wraca do domu albo do znajomych to paple wszystko co widział i słyszał i to jest właśnie żenada i wstyd!

 • 28 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Roman Sieradzki

  Do policjanta z 15- letnim stażem, może pan już przejść na wcześniejszą emeryturę, i nie mieć do czynienia z tym zawistnym społeczeństwem, z których to podatków jest pan opłacany, ponieważ blokuje pan etat, a postawa pana, nie kwalifikuje do dalszej pracy w tym zaszczytnym zawodzie, i będzie miał pan czas na poszukiwanie tych 20% uczciwych polaków.

 • 10 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Lilka

  "Inaczej zachowują się ludzie z trójmiasta. Zawsze uśmiechnięci, otwarci." - a w jakimś urzędzie Trójmiejskim załatwiała coś Pani? tak , tam to załatwiają wszystkich z uśmiechem!

 • 4 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do autora listu

  niezła wymówka na brak dzieci. A co mieli powiedzieć ludzie czasów wojny ( też pewnie Twoi dziadkowie lub pradziadkowie) Wykpić się społeczeństwem? Żal mi Pana i Panu podobnych młodych ludzi ( do czterdziestki) trwających w starokawalerstwie i bezdzietności

 • 24 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @policjant z Kaszub

  "im więcej głupot zgłaszacie..tym więcej z waszej kieszeni ubywa" - znaczy jesteś kolego na prowizji od Głupoty , własnej i przełożonych również?

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do autora listu i innych

  Sami kreujemy społeczeństwo ,jesteśmy jego częścią poniekąd . Mamy wpływ na to co robimy i możemy to zmienić,ja robię to co dziennie i nie jednokrotnie otrzymuję kupę krytyki -ale robię to nadal nie czekając na poklask.

 • 15 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Komedia za darmochę

  Wpis zastał usunięty choć wprowadzał trochę uśmiechu , POrtal na straty .

 • 2 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lilka

  a i owszem! Załatwiłam! Za to np w Urzędzie Skarbowym w Kartuzach czy też w Urzędzie Pracy NIC nie załatwiłam... Naprawdę widzę różnicę w zachowaniu tutejszych a tych miastowych. Ech... nie lubię tego określenia, ale niestety taki podział jest u mnie zauważalny...

 • 27 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # CENZURA - WPISY POJAWIAJĄ SIĘ I...

  na tym portalu funkcjonuje cenzura. Wolność słowa tylko dla osób które prezentują .Nowoczesną POmysłową PO myśli WŁAŚCICIELA linię POstęPOwania odczuwania zgodne z KODem zaszczepionym w dzieciństwie/?

 • 4 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KMR

  Do Lilka. Pani wszystko uogólnia nie wszyscy Kaszubi zaraz biegają z widłami. Trafiła Pani akurat na Amerykańskiego Kaszuba,osobiście to bym Pani samochód wyciągnął i jeszcze podziękował że raczyła Pani być na mojej posiadłości. Więcej wiary,nie wszyscy są tacy źli! Pozdrawiam.

 • 26 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @CENZURA - WPISY POJAWIAJĄ SIĘ I...

  Zgadza się, pół powiatu już o tym mówi, ludzie chcą czytać obiektywne artykuły. Większość czytelników nie jest w kapuście urodzona i mają już dosyć takiego traktowania czytających! I ten komentarz zostanie również jak większość niewygodnych usunięta, ot taka portalowa wolność słowa.

 • 5 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @policjant z kaszub...

  A ja mam nieodparte wrażenie, wręcz pewność, że właśnie policja i prokuratura tak uważa, to znaczy, że 80 procent społeczeństwa to ludzie zawistni, oszuści, krętacze, i inni, a reszta społeczeństwa to ludzie dobrzy. Legitymując przypadkowych ludzi, sprawdzając samochody i telefony przypadkowych ludzi, przy jednoczesnej tolerancji, znajomości i pobłażaniu (może ze strachu?) przestępcom nakręcacie tylko wzajemną niechęć.

 • 7 6 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sierakowiczan.

  Ludzie na kaszubach sa chorzy z zawisci i tak wychowuja swoje dzieci przy pomocy kleru katolickiego. JUeden drugiemu wrogiem, glupie uwagi i usmieszki, a potem do klechy i rzygac w ucho, poblogoslawi i dalej. Jezeli tych ludzi sie widzi te ich zawziete twarze, od raz mozna poznac Polaka katola, ten nikomu nie przepusci, bo tak wychowany.

 • 4 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Boże miej ........

  TEN KOMENTARZ RÓWNIEŻ ZNIKŁ .... JAKIEŚ CZARY CHYBA -ostatnio komentarz ten miał ok. 40 pozytywnych ocen

 • 2 6 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sierakowiczan

  Dostalem 5 wpisow negatywnych, znaczy sie ze oni sa innego zdania i maja nawet do tego prawo, bo tak jest w demokracji przyjete. Ale ze oni mijaja sie z prawda, niech pokaze uczciwego Kaszuba, ktory spolecznie zadba o innego czlowieka a nie na pokaz, tak jak sie u was groby czysci, zeby ludzie widzieli, bo co pomysla.Nikt ale to nikt nie chce byc zwyklem uczciwym czlowiekiem. to nie znaczy zeby sie z kims dzielic kromka chleba, bo Kaszub najpierw dba o siebie nie mowie ze o rodzine, ale reszte potrafi wywalic na smietnik. Zapisac sie zeby organy dac na przeszczep, ktory tak robi, bo jak ja bede wygladal na sadzie ostatecznym?, tak oni mysla i nie piszcie mi tu ze bajdurze, bo nie wiecie o czym piszecie.

 • 2 5 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @sierakowiczan

  Sam też mieszkam na Kaszubach i po części mogę się z Tobą zgodzić, ale nie można tak wszystkich wrzucać do jednego wora. Jestem Kaszubem z dziada pradziada i znam wielu wspaniałych ludzi którzy tu mieszkają. Odpowiedz mi na jedno pytanie. W której części polski (świata) nie ma sku***syństwa?

 • 2 5 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sierakowiczan

  Z tym stykam sie zawsze, jezeli podkresla sie zawisc kaszubow, "bo gdzie indziej jest tez tak"!!!! Kaszub wie zawsze wszystko, ci np. w Paczewie jacy to madrale, oni wiedza nawet jak w niebie jest i co ich po smierci czeka, nawet tylko debowa trumne chca.Ale jak zyc z sasiadem. stosunki miedzy ludkie to dla nich obce slowa. Zobacz te Sierakowice, niektorzy fortuny sie dorobili i dobrze bo na to pracuja oni, ale tez pracownik najmeny. Za jaka stawke godz.? nie musze pisac. A ze nie znajda juz swojego to nawet po ukaincow siegaja, tez pracuja po 8 do 10 godz. a umowa na pol etatu. Tak mozna sie majatku dorobic. I to jest ta kaszubska katolicka pelna morda moralnosc.

 • 1 4 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do czytelnika

  ile chcesz urodzic dzieci oil wiem jesteś facetem, moźe zmieniłeś płeć.

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sierakowiczan

  Tyle glupich i prostackich komentarzy, pisanych bez namyslu. W Sierakowicach jezeli sie mieszka, to zycie jest monotonne, oprucz modlow w kosciele i sluchania zawsze tych samych kazan od klechy, to mozna dostac mdlosci. Mlodzi ludzie zyja potem sie zenia i starzy ciekaja , czy szybko sie cos urodzi, przewaznie na kaszubach jest norma, ze po 9 miesiacach jest okazja, zeby zawyc ze szczescia i chodzic po wsi i opowiadac, ze jeste juz po x-te stara babcia albo dziadem.A potem szybko do klechy zeby byly chrzciny, darmowa wyzerka.Ogrodzenie sie potem we wlasnym grajdorku, tylko tak dla siebie i rodzinki i tak sie tam wegetuje. Normalne jest ze jak ktos ma jakies anbicje, to spieprza z tych Sierakowic jak najdalej, zeby zycie mialo sens.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oj oj oj

  oj ;P

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @oj oj

  co???

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.