Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

List o zebraniu sołeckim w Grzybnie: wygląda tak, jakby radni robili na złość burmistrzowi

Opublikowany: 2016-11-22 11:44 Autor: nadesłane

O układach w kartuskiej polityce wiem niewiele. W sumie wiem tylko tyle, że burmistrz nie lubi się z radnymi, co było ewidentnie widać - pisze pan Paweł, opisując swoje spostrzeżenia po zebraniu sołeckim w Grzybnie. Dotyczyło ono m.in. wstrzymanej budowy ul. Zielonej.

Kiedy wróciłem ze spotkania sołeckiego w Grzybnie dotyczącego niedawnej decyzji radnych gminy odrzucającej wykonanie utwardzenia ulicy Zielonej, postanowiłem podzielić się kilkoma spostrzeżeniami oraz mam też kilka pytań.

Na spotkaniu byli obecni: sołtys Wiesław Jansen, pani radna z Grzybna, burmistrz Gołuński, pan z gminy zajmujący się drogami oraz po przeciwnej stronie sali pan Andrzej Pryczkowski – przewodniczący Rady oraz jeszcze jeden radny, którego nazwiska nie pamiętam. Byli obecni również mieszkańcy Grzybna – głównie mieszkańcy ulicy Zielonej i Pogodnej, ale nie tylko. Piszę do Was jak użytkownik ulicy Pogodnej i Zielonej, ale postaram się być maksymalnie bezstronny i apolityczny.

O układach w kartuskiej polityce wiem niewiele. W sumie wiem tylko tyle, że burmistrz nie lubi się z radnymi, co było ewidentnie widać, gdyż przy głównym stole siedzieli wyżej wymienieni sołtys, pani radna, burmistrz oraz pan od dróg, a gdzieś w drugiej części sali, z boku – przewodniczący Rady Miejskiej wraz z kolejnym radnym. Nie rozumiem dlaczego nie siedzieli przy jednym stole. Konflikt jest aż tak wielki że nie stać ich nawet na siedzenie obok siebie???

fot.archiwum/W.Drewka

Dyskusję zaczął burmistrz tłumacząc, że zgodnie z tym co ustaliła Rada Sołecka Grzybna w roku 2015, w planie jest wykonanie utwardzeń tych dwóch ulic. Procedura trochę się opóźniła ze względu na prace projektowe, ale papiery są już dopięte, pozwolenie na budowę jest, kasa właściwie jest i można by rozpoczynać. Ale radni powiedzieli „stop” i pan burmistrz rozkłada ręce. W artykule sprzed paru dni jako przyczynę wstrzymania inwestycji wskazano, że nie warto rozpoczynać budowy 200 m drogi tuż przed zimą. Taki argument nie do końca do mnie przemawia. Wiadomo, że zanim inwestycja przebrnie przez procedury przetargowe minie ok. 2 miesięcy (czyli będzie początek lutego) następnie parę tygodni dla wykonawcy zanim wejdzie na budowę i mamy marzec, czyli w sam raz na rozpoczęcie.

Pan przewodniczący Rady Miejskiej tłumaczył się bardzo chaotycznie i dla mnie niezrozumiale. Najpierw mówił, że trzeba dzielić kasę równo dla każdego sołectwa, że kasy nie ma i droga w Grzybnie nie jest priorytetem, że są ważniejsze wydatki na inwestycje drogowe w innych sołectwach. Na to burmistrz odpiera, że kasa jest, że we wszystkich pozostałych sołectwach zaplanowane inwestycje są w trakcie wykonywania, że żadne sołectwo nie będzie pokrzywdzone. Potem pan Andrzej mówił, że nie ma projektu. Po chwili został mu wręczony i się zmieszał, że nie o ten projekt mu chodziło (no to o jaki?). Na koniec drugi z radnych stwierdził że w Polsce według przepisów po 15 października asfaltu się nie leje, na co cała sala w śmiech (co za bzdura).

Sposób odpowiadania na pytania mieszkańców był raczej niemiły. Rozumiem że niektóre „zaczepki” wygłaszane z tłumu mogą wyprowadzić z równowagi, ale przewodniczący Rady Miejskiej powinien trzymać nerwy na wodzy. Gdy padło proste pytanie, czy na wiosnę będzie wykonana ta inwestycja, przewodniczący odpowiedział że „nie jest w stanie nic obiecać”. No to ja już z tego nic nie rozumiem. Trochę to wygląda jakby radni robili na złość burmistrzowi, bo swoimi dzisiejszymi odpowiedziami zamiast rozwiać wątpliwości sprawili, że już w sumie nic nie wiem.

Czy można jakoś uzyskać odpowiedz od kogoś kompetentnego, bo pan burmistrz odsyła do rady, a przewodniczący Rady nie jest w stanie powiedzieć nic konkretnego. Liczę na wasz dziennikarski spryt. Wiecie kogo spytać i wyjaśnić w czym tak naprawdę problem. Liczyłem na merytoryczną dyskusję i niestety takiej się nie doczekałem (przykład idzie z góry).

Paweł
(tytuł i korekta od redakcji)

Zgodnie z sugestią Czytelnika do tematu drogi w Grzybnie wrócimy.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [32]

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Miesxksniec

  Zapytać pana zastępcę Jaworowskiego

 • 4 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Panie Pawle

  Czy burmistrz zapytał innych sołtysów jakie sa potrzeby na ich terenie. Czy wystarczy ze burmistrz przyobieca i radni to maszynka do głosowania? Radni powinni nakreślić priorytety. Jaką część gminy obsługuje ul. Zielona? Jakie część budżetu stanowią podatki z Grzybna? Za ile pieniędzy Grzybno uzyskało inwestycji np. w okresie 10 lat? A może są ul. o większym natężeniu ruchu a droga w fatalnym stanie? Czy ktoś robi takie analizy? Mieszkańcy miasta dokładają ze swoich podatków do budowy kanalizacji i wodociągów i ulic gdy zabudowa jest rozproszona. Myślę że do wywozu śmieci i wody również. W Prokowie np. są starsze osiedla i nikt radnych sie nie pyta czy należy w trybie pilnym budować tam drogi. Każdy kasę ciągnie do siebie. A i czynnik polityczny też ma znaczenie ( tego lubię a tego mniej).

 • 3 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec Grzybna

  a według mnie to ul. Zielona chyba nie jest priorytetem. Może by tak mieszańcy poprosili o naprawę ul. Długiej ? Wydaje mi się, że ta droga jest w gorszym stanie i tą drogę powinni wyremontować w pierwszej kolejności.

 • 9 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec Gminy

  Czytam...i oczy przecieram ze zdumienia. Osobiście nie mieszkam na ul. Zielonej ale przynajmniej raz w tygodniu jestem zmuszony przejeżdżać tą ulicą...
  Jak ktoś pisze a może inne gminy a ile a co a jak? komentarz oparty o domysły.
  Proponuję żeby każdy mądry obywatel który ma lepsze pomysły na wydatkowanie tych pieniędzy z budżetu najpierw się przejechał swoim mercedesem... - a jak nie ma samochodu to jeszcze lepiej - proszę się przejść ul. Zieloną najlepiej wieczorem - gwarantuję że nikt nie przejdzie nie mocząc sobie nogawki w kałuży.
  A ja zapewniam i obiecuję - jak tylko coś w samochodzie zacznie mi stukać, pukać lub się urwie na tej drodze dzwonię na policję i odszkodowanie od zarządcy drogi...
  Ul. Długa jest w gorszym stanie? ul. Długa jest utwardzona i przejezdna o każdej porze roku - ul. Zielona nie...

 • 13 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kalosz

  Bo Pryczkowski już taki jest - wydaje mu się, że musi być tak on chce albo wcale! kto Pryka zna ten wie.

 • 8 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Staś

  A może ul. Rybacka- obsługuje mieszkańców Prokowa i Grzybna, i awaryjny objazd Kartuz. Chyba ważniejsza. A jeszcze Pomieczyńska Huta i Nowiny. A najlepiej wszystkie do końca kadencji.

 • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Panie Pawle

  Właśnie, że pytał innych sołtysów, a 2 sołtysów to również radni

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ela

  ktos robi spory chaos w gminie. ciekawe komu to sluzy. na pewno nie mieszkancom.

 • 4 9 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Panie Pawle

  Od pewnego czasu - a szkoda że tak późno-Rada robi to co powinna a mianowicie jako wybrańcy społeczeństwa sprawuje rządy w gminie. I dobrze, że oceniają co i kiedy ma zostać zrobione i na co wydać gminne pieniądze. Zarządzanie jednoosobowe się zapewne nie sprawdziło stąd takie stanowisko Rady. Tar trzymać. Transparentnie i dla dobra ogółu.

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Staś

  Rybacka właśnie jest robiona.

 • 7 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec Gminy

  Rada nie rządzi... Rada udowadnia że jest górą nad Burmistrzem...zamiast sensownie zarządzać, przy każdym projekcie pojawi się ktoś kto stwierdzi że gdzieś indziej potrzeba bardziej...zawsze!
  Takie przepychanki nic nie dają...jest projekt, jest kasa - to się buduje - inne drogi ważniejsze to niech się mieszkańcy obudzą i walczą o swoje - mieszkańcy Grzybna jasno się postawili, a na drogę czekają od dawna...więc radni ze względu na rozgrywkę polityczną nie powinni tej inwestycji mieszkańcom odbierać.

 • 7 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Panie Pawle

  A od kiedy Rada jest uprawniona do sprawowania rządów w gminie?? Odsyłam do ustawy o samorządzie gminnym. W takim razie pytanie do ciebie? Kto odpowiada za finanse gminy? kogo pociągną do odpowiedzialności? Nie widziałem i nie słyszałem żeby kiedykolwiek radny odpowiadał prze sądem ale wójt, burmistrz to już słyszałem.

 • 7 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ":Rada sołecka ustaliła"

  Czyli z budżetu sołectwa ma być te 200m, tak? To co radnym gminy do tego? Nie mają wtedy nic do gadania.

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Klimaty

  Podobne, jak w innych gminach i wsiach kaszubskich.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Skitelss

  Paweł na sołtysa

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  E..tam.. na burmistrza!

 • 6 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @obserwator

  jak gołka bedzie tak rządził to za dwa lata lemanowa go wykasuje i basta.

 • 3 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do mieszkaniec Grzybna

  ul Długa to droga powiatowa wiec jak esy to do babci Janiny.....

 • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ppm

  Ale za to w Mezowie tam Pryczkowski szaleje oj szaleje w 2015 ponad 700000 tys zainwestował pewnie z panem radnym R. Herbaszem bardzo się lubią.....KOLESIE.

 • 8 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyborca

  Wielkie brawa dla pani radnej z Grzybna. Niech mieszkańcy sami ocenią kto w tej kartuskiej radzie mówi prawdę a kto dołki kopie bo nie został burmistrzem. W Kartuzach po wyborach nastąpiły duże zmiany i miało być inaczej a jest jeszcze gorzej.

 • 10 9 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Olek

  Golunski pozostawil wsie w tragicznym stanie. Totalny brak inwestycji i brak jakiegokolwiek planu. W solectwie Mezowo np jedna ta sama droga jest wykonana- piach, tluczen, krzywe plyty Jumbo dwa , dwa i pol a nawet trzy szlaczki plyt , szlaka i asfalt. Pani Soltys to juz calkowicie nad tym nie panuje i nawet nie informuje mieszkancow o zebraniach Soleckich lub informuje 12 godzi przed nie mowiac o efektach tych zebran.
  Golunski doprowadzil wsie do totalnej zapasci. Gdzie przez niego stalismy sie posmiewiskiem.

 • 10 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Olek

  Mezowo to jedna wieś z dwudziestu kilku, jeżeli nigdzie więcej nosa nie wychylasz to się nie wypowiadaj. W ciągu 2 lat na wsiach zrobiono więcej niż przez 8 lat lemanszczyzny, więc to co teraz mamy to wychodzenie z zapaści, w której wsie Golunski zastał

 • 8 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ela

  Kto według Ciebie zrobił czy robi chaos w gminie? Pracownicy? radni? a może ktoś z zewnątrz? To chyba jasne , że obecny Burmistrz!!! Przecież on wie wszystko najlepiej..... ale z tym najlepiej w jego wykonaniu wychodzi tak jak napisałaś. Jeden wielki chaos, który naszej gminie na dobre nie wyjdzie :(((

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wy se ponarzekać możecie

  W innej gminie czy sołectwie to zaraz do sądu by z Wami poszli za takie "potwarze" ;)

 • 3 8 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do@Olek

  BREDZISZ!!! Wiesz co człowieku!? Jak tak płaczesz nad panem burmistrzem jak ma ciężko bo lemanowa.... to mam propozycję. Niech wróci lemanowa bo za jej kadencji każda wieś bez wyjątku wypiękniała i w każdej wsi coś powstało a w niektórych bardzo wiele, co wtedy też było powodem kłótni, że w tej wsi za dużo a w innej za mało się dzieje. Ale się działo!!! A teraz??? Czy burmistrz zdaje sobie sprawę, że wieś też należy do gminy???

 • 4 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Wy se ponarzekać możecie

  Za jakie "potwarze"? Za to, że wyborcy po dwóch latach rządzenia burmistrza wytykają błędy i są niezadowoleni. Takie nasze prawo. A za to że krzywdzi ludzi gdzie wcześniej składał deklarację na piśmie "Ludzie są najważniejsi". Jeszcze ulotkę przedwyborczą mam w domu. Jest osobą publiczną i musi być otwarty na krytykę a nie się obrażać. Skoro jest taki delikatny niech ustąpi. Nikt nie będzie płakał. I przestań straszyć! Nie macie do czynienia z głupkami tylko z wyborcami. A z wyborcami trzeba żyć dobrze:))))

 • 4 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tak sobie ...

  ...myslę, ludzie za 2 lata są wybory , weźcie zagłosujcie wreszcie na nowych, innych ludzi i w Radzie i na burmistrza a ta odwieczna "wojna" ( dla mnie odwieczna bo odkąd pamiętam to w samorządzie są ci sami panowie) się skończy i może wreszcie coś ruszy do przodu.

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # młody

  no to co,
  zaczynamy !!!
  już wam nikt nie uwierzy.
  Wypieprzamy starych zasiedziałych radnych !
  ich czas już minął.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czytelnik

  Mówicie Państwo o ulicy Zielonej w Grzybnie - zapraszam na ulice Zielone Wzgórze w Kartuzach

  po kilku rundkach stuki w samochodzie gwarantowane - pieszym radzę włożyć kalosze:)

  Tylko jest mała różnica nie mamy sołtysa , który by poczuł się gospodarzem !

 • 1 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkanka Grzybna.

  Porażka to jest ul. Szkolna, dziennie mnóstwo uczniów i rodziców tędy przechodzi, dzieci nogi maja ochlapane bo w stronę Świerkowej to dziura na dziurze jest, najgorzej w odcinku wózków widłowych. wózkiem z dzieckiem to po polu trzeba przejechać, żałują tłucznia lub czegokolwiek na te dziury , wstyd Panie Burmistrzu wstyd!!!!!

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec Gminy

  Zielone Wzgórze Kartuzy...coś o tym wiem - tylko że ulice w Kartuzach którymi radni nie chodzą to każdy ma gdzieś...ważne tylko centrum...

 • 8 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Do @Olek

  Skoro Twoja ML tak rozwinęła wsie, to jakim cudem przez 2 lata stały się pośmiewiskiem? Jakiś nietrwały ten rozwój. To Ty bredzisz i pomijasz fakty, a tą sielankę, którą wspominasz, to chyba znasz z serialu, czyżby Ranczo?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.