Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

List. Nowy rozkład jazdy PKM to absolutny postęp

Opublikowany: 2016-12-04 19:13 Autor: nadesłane

Jestem przekonany, że większość mieszkańców, potencjalnych pasażerów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej nie ma świadomości, jak korzystny dla regionu jest nowy rozkład jazdy. Tak dobrego połączenia Kartuz z Trójmiastem nie było dotąd nigdy! - pisze pan Juliusz, który sam pozaznaczał najdogodniejsze połączenia.

Za tydzień ruszą pociągi PKM według nowego rozkładu jazdy. Dla Kartuz oznacza to zdecydowaną poprawę. Pociągi kartuskie połączą miasto i region w takcie oraz w dogodniejszych godzinach z Gdańskiem. Obok tego jednak niezmiernie istotne jest to, że większość pociągów ma w Gd. Rębiechowie dogodne pośrednie połączenie z Gdynią.

fot.M.Dzienisz

Dotyczy to jazdy w obu kierunkach – tam i z powrotem. Kilka dni temu został opublikowany w formie podręcznej rozkład jazdy SKM/PKM, który zupełnie pominął wspomniane wyżej połączenie, tak dla Kartuz korzystne. Jestem przekonany, że większość mieszkańców, potencjalnych pasażerów tej kolei nie ma świadomości, jak korzystny dla regionu jest ten rozkład.

Tak dobrego połączenia Kartuz z Trójmiastem nie było dotąd nigdy! Tyle dogodnych bezpośrednich połączeń Kartuz z Gdańskiem, ponadto pośrednich z Gdynią tak przez Osową jak i przez Wrzeszcz inne miasta mogą tylko pozazdrościć. Całe Trójmiasto jest dla Kartuz dostępne w izochronie 1,5 godzinnej. 17 par pociągów łączy w chwili obecnej tę część Kaszub z Trójmiastem.

Ten stan musi być zachowany, z korzyścią dla regionu. To jest jednak uwarunkowane maksymalnie wielkim obłożeniem. Bez wiedzy o możliwościach komunikacyjnych przez zamieszkałą tutaj społeczność może być ta kolej niewykorzystana w pełni. Potężne dotacje UMWP mogą się skurczyć, a co to oznacza – wiadomo.

Nie mam innej możliwości jak ta, którą czynię poniżej. Przesyłam opracowaną przeze mnie inną formę rozkładu jazdy dla Kartuz i regionu, który wskazuje wszystkie możliwości dotarcia do miejsc pracy, nauki itp. w różnych częściach Trójmiasta. A także odwrotnie. Jeśli możecie, opublikujcie ten rozkład. Kartuskiej PKM jest potrzebna wielka reklama – dla własnego dobra.

Rozkład jazdy opracywany przez naszego Czytelnika. fot.nadesłane

PS. Mieszkańcy Pępowa, Rębiechowa i Banina nie mają wielkich powodów do narzekania, że nie mogą korzystać z przyśpieszonych pociągów kościerskich. Pociągi kartuskie oferują im większą ilość połączeń z Gdynią, niż mieli dotąd.

Juliusz Gransicki
(oprac.W.D)

Szczegółowy rozkład jazdy, który zacznie obowiązywać 11 grudnia dostępny jest tutaj

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [22]

 • 8 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ile ci zaplacili ?

  Ten rozkład jest beznadziejny. ja muszę zrezygnować z pkmki i przesiąść się do gryfa, podobnie wielu moich znajomych.

 • 1 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tak nie do końca zły

  bo o ile dojazd do szkoły i pracy na 8 to bardzo pasuje ale już po 15.09 to trochę za szybko. Lepiej by było jakby wyjeżdżał np 15.25 lub 15.30 a tak Gryf i tak będzie miał dużo klientów.

 • 6 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lepszy???

  Jadąc z Kartuz pociągiem do żukowa po godzinie 7 to marne szanse by zdążyć na ósma do szkoły. Nie widzę korzyści z rozkładu. Gryf komuś płaci za tak bzdurne zmiany?

 • 6 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pasażer z Rębiechowa i Pępowa

  7.20 z Żukowa w kierunku Gdańska-Wrzeszcza. Nie będzie zatrzymywał się w Pępowie(wsiada/ło tu około 20 uczniów) i w Rębiechowie (wsiada/ło i wysiada/ło tu kilkanaście osób). Czyli ponad 30 osób nie dojedzie do pracy i szkoły na 8.00 bo w ich miejscowości nie zatrzyma się PKM. Owszem mogą przesiaść się na Gryfa do Gdańska(NIE Wrzeszcza) z Pępowa-cena wysoka lub 126 z Banina-nie dojedzie bo są korki. ALEREKLAMA PKM-dojedziesz szybko do pracy i szkoły wali w oczy na stronach w necie. SZKODA, że o nas zapomnieli (Pępowo i Rębiechowo)

 • 6 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do poprzedników

  Słusznie, JO ! Zamiast jednego rozkładu powinno być tyle samo rozkładów, co pasażerów - żeby KAŻDEMU pasowało przez okrągłą dobę. No ale wtedy ilość pociągów byłaby taka duża, że zablokowałyby całą trasę stojąc zderzak w zderzak, bez możliwości jazdy, tak samo jak w wielkim korku na drodze asfaltowej.... Kwadratura koła ... !!

 • 10 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gluś

  Podstawowa zasada PKM: składy ustawione są optymalnie dla pasażerów stacji początkowej, czyli Kartuz lub Kościerzyny i mają w jak najkrótszym i najkorzystniejszym czasie dowieźć ich do Trójmiasta! To rano, a popołudniu przywieźć ich do domu, czyli Kartuz lub Kościerzyny. Nie zawsze będzie dany skład pasował temu czy owemu mieszkańcowi na przystankach pomiędzy, i tak jest prawidłowo!
  Poza tym, w Rębiechowie macie dwarazy więcej możliwości dotrzeć do Trójmiasta, bo nawet autobus miejskiej komunikacji gdańskiej, i na miłość boską - co was tak ciągle ten Gryf wnerwia i w oczy kole? Przecież to jest do cholery jasnej komunikacja która jeździ dla was a nie żeby pogodę podziwiać! Jednym pasuje drugim nie i tyle, i choćby jeden z drugim na tacę w kościele i stówkę rzucił, zawsze tak zostanie. Tyle.

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dodać jeden pociąg dla mnie proszę ...

  Odjazd z Kartuz o godz 7:12 i pół, a odjazd z Gdańska o godz.16:47 i pół. Jestem bardzo punktualna i nie lubię tracić czasu na peronie. Dziunia.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rita

  Cztery kursy by mogli zrobić w wakacje z Kartuz na Hel i wtedy gdy jest powyżej 27 stopni Celsjusza i słonecznie i w tych dniach gdy mam urlop lub w weekendy.

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Info

  Na Hel dojedziesz SKM

 • 1 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Janusze marketingu

  Tekst anonimowo podesłał chyba jakiś PRowiec z PKM bo na konkurencyjnym portalu wcześniej ktoś te rozkłady skrytykował.

 • 1 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ????

  może i połączeń z Pepowa jest więcej ale co z tego skoro podróż do Gdyni trwa 1,5 godziny.... ludzie tymi pociagami dojezdzaja do pracy ... dlaczego przyspieszone pociągi nie mogą się tu zatrzymywać?

 • 1 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ????

  po co nam ta Pkm??? przez wszystkie lata bylo duzo lepiej niz teraz :( Zostałam zmuszona do rezygnacji z Pkm ...

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Simon

  Jeśli chodzi o podróż z Pępowa i Rębiechowa do Gdynii Głównej to nie ma tragedii. Można sprawdzić w wyszukiwarce na stronie SKM. Rano są 3 bezpośrednie pociągi z Kościerzyny, później można jechać z przesiadką na stacji Gdańsk Rębiechowo (całkowity czas około 40 min). Tymczasem pociągi z Kościerzyny przez Wrzeszcz jechałyby około 50 min.
  Wynika z tego, że szybciej jest jechać z Pępowa/Rębiechowa do Gdyni Głównej "kartuskimi" SKM-kami z przesiadką w Gd. Rębiechowo, niż "kościerskimi" przez Wrzeszcz i Sopot, gdyby zatrzymywały się w Pępowie i Rębiechowie (co jeszcze bardziej wydłużyłoby całkowity czas podróży do Gdyni.

  Ogólnie rozkład jest lepszy niż dotychczasowy. Fajnie, że w końcu z Kartuz do Gdańska można dojechać na 6, 7, 8, 9. Dla mieszkańców Kościerzyny i miejscowości przy linii kolejowej 201 dobrym rozwiązaniem jest bezpośredni dojazd do Gdańska Wrzeszcza.

  Brakuje tylko jakiegoś w miarę szybkiego połączenia kolejowego Kartuzy-Kościerzyna-Kartuzy.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Simon

  Nie rozumiem też wszystkich negatywnych komentarzy. Jeżeli komuś rozkład nie pasuje, to nie musi korzystać.
  Nie da się zrobić takiego rozkładu, żeby pasował każdemu.
  Moim zdaniem wysłuchano głównych postulatów pasażerów podczas planowania nowej siatki połączeń.
  Przy obecnym stanie linii kolejowej (jednotorowość, brak elektryfikacji) oraz ograniczeniami taborowymi rozkład jest bardzo dobry.

  Mam tylko nadzieję, że pociągi nie będą odwoływane z powodu awarii, jak obecnie się zdarza.

 • 0 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ???

  a czy ktoś mi wytłumaczy dlaczego zlikwidowano większość bezpośrednich połączeń Kaszub z Gdynia??

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Simon

  Do ???
  Jak to zlikwidowano? Przecież teraz jest jeszcze więcej bezpośrednich pociągów pomiędzy Kościerzyną a Gdynią. Dotychczas było 8 par, a teraz będzie 10. Dodatkowo większość pociągów w relacji Gdynia-Kościerzyna-Gdynia będzie przejeżdżało przez Lotnisko, Gdańsk Wrzeszcz i Sopot.

  Czemu ludzie piszą tego typu frazesy, że nie będzie połączenia z Gdynią, albo że będzie mniej pociągów. Wszystkie rozkłady są dostępne w internecie na stronie SKM. Najpierw sprawdźcie, a wtedy piszcie.

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wyżej

  Ciemna tabaka, coś tam pisze, albo gada - chociaż to zupełna bzdura. Szkoda czasu dla matołka.

 • 1 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ???

  chodzi mi o bezposrednie polaczenia czyli tak jak do tej pory - przez Osowe - bez niepotrzebnego objezdzania całego trójmiasta bądź sterczenia w Gd. Rębiechowo po 20 minut czekając na przesiadkę.

 • 1 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Simon

  Do ???
  Pociągi z Kościerzyny zostały skierowane trasą przez Wrzeszcz na wniosek mieszkańców. Pewnie nie wszystkim taka zmiana służy.
  W zamian za dłuższy czas przejazdu, pasażerowie otrzymują połączenie z Gdańskiem.
  Dla Ciebie to może niepotrzebne objeżdżanie całego Trójmiasta, ale wielu osobom ułatwi to podróżowanie.
  Niestety wszystkim nie da się dogodzić.

 • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KMR

  Ludziom to się nigdy nie dogodzi!!! Najlepiej żeby pociąg podjechał każdemu pod drzwi i czekał jak jaśnie pan się wyśpi i raczy wsiąść i pojechać!!! Jak komuś nie pasi to niech zasuwa z kamasza i nie marudzi!!! Kiedyś z Kartuz do trójmiasta do pracy jeździli rowerami i nie narzekali! Co za roszczeniowy naród!!! nic im nie pasuje! W d....h im się poprzewracało za dobrze mają lalusie.

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hmm...

  Szkoda że wzięto pod uwagę tylko mieszkańców Kartuz i Kościerzyny - żeby szybko mogli dojechać do Trójmiasta - kosztem ludzi, którzy mieszkają bliżej. Czy oni są mniej ważni??? Ile pociąg straciłby zatrzymując się na wszystkich stacjach? 5 MINUT? 6 MINUT??

 • 0 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  Najgorszy rozkład jak do tej pory. A największa porażka to brak pociągu między 18:10 a 20:10...

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.