Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Oświadczenie burmistrza Kartuz ws. wycinki drzew

Opublikowany: 2017-03-29 18:55 Autor: nadesłane

Zapewniam, że działania gminy Kartuzy w zakresie wycinki drzew oraz pielęgnacji i usuwania uszkodzonych konarów nie mają nic wspólnego z tzw. ustawą ministra Szyszki - pisze burmistrz Kartuz w reakcji na ostatnie publikacje dotyczące wycinki drzew na terenie gm. Kartuzy.

Szanowni Państwo!

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczęliśmy na terenie gminy Kartuzy porządkowanie tzw. terenów zieleni. W niektórych miejscach, zwłaszcza w obszarze centrum Kartuz, od 1 stycznia zostało wyciętych łącznie kilkadziesiąt drzew (w sołectwach i w centrum Kartuz, w związku z nowymi inwestycjami). Szczególnie widoczna dla mieszkańców naszego miasta była wycinka drzew na Rynku, co miało miejsce w końcu lutego br. (1 marca rozpoczął się okres ochronny).

Zapewniam Państwa, że działania gminy Kartuzy w zakresie wycinki drzew oraz pielęgnacji i usuwania uszkodzonych konarów (w tym chorych, niebezpiecznie zwisających konarów, także gałęzi i konarów pomników przyrody – pamiętamy wszakże, jak dochodziło w Kartuzach do uszkodzeń np. samochodów w czasie silniejszych podmuchów wiatru) nie mają nic wspólnego z tzw. ustawą ministra Szyszki. Decyzja o usunięciu niektórych drzew, podjęta zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz za wiedzą i zgodą powiatowego konserwatora zabytków, była niezwykle trudna, lecz konieczna.

fot.E.K.

Stan zdrowotny większości drzew, które gmina Kartuzy zdecydowała się usunąć, pozostawiał wiele do życzenia. Tak było chociażby w przypadku drzew rosnących na kartuskim Rynku. Ich wycięcie było konieczne także z innych powodów. Korzenie tych drzew znajdowały się tuż pod betonową kostką, którą podnosiły do góry, natomiast nowa koncepcja Rynku zakłada obniżenie chodnika do poziomu płyty Rynku, co umożliwi wyrównanie nawierzchni.

Istniała tylko jedna możliwość uratowania (być może) drzew rosnących na Rynku – osadzenie ich znacznie niżej, co – biorąc pod uwagę także ich stan zdrowotny – byłoby nierozsądne. Operacja taka pochłonęłaby kwotę rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych i nie byłoby żadnej gwarancji jej powodzenia. Drzewa te – co pragnę jeszcze raz podkreślić – za kilka, najdalej kilkanaście lat, same by uschły. Wówczas, aby posadzić w ich miejsce nowe, musielibyśmy rozbierać niedawno położoną kostkę brukową.

Wobec powyższego mam całkowitą pewność, że decyzja, którą podjęliśmy, była rozsądna i ekonomicznie uzasadniona. Zapewniam, że w miejsce drzew na Rynku, do których mieszkańcy Kartuz się przyzwyczaili, zostaną posadzone drzewa zdrowe i wyrośnięte. Nie będą to małe nasadzenia, na których wzrost będziemy czekali latami. O nowych nasadzeniach w tych samych miejscach na Rynku informują specjalne tabliczki, które przytwierdziliśmy do pni ściętych drzew.

fot.UM Kartuzy

Wkrótce na kartuskim „deptaku” oraz na ulicy Dworcowej zostaną postawione tablice informacyjne. Dzięki nim mieszkańcy naszego miasta będą mogli zobaczyć, jak finalnie będzie wyglądało centrum Kartuz po wykonaniu całej inwestycji – przebudowie właśnie „deptaku” oraz ulicy Dworcowej aż do dworca kolejowego, co czeka nas już niebawem. Rynek w Kartuzach został już udostępniony dla mieszkańców, lecz nie zapominajmy, że inwestycja na placu w centrum miasta jest jeszcze nieukończona. Chodniki okalające Rynek także zostaną wymienione.

Wizualizacja przebudowy fragmentu kartuskiego „deptaku”, będąca ilustracją do niniejszego oświadczenia, doskonale ukazuje, że zieleni na Rynku w Kartuzach, który częściowo także jest widoczny na wizualizacji, jak również na ulicach w centrum miasta, nie zabraknie. Już jej nie brakuje, lecz musimy nieco poczekać, aż drzewa obrosną liśćmi, krzewy zaś rozkwitną i zaowocują. Myślę, że w tym przypadku cierpliwość się nam opłaci i będziemy spokojniejsi o to, że centrum Stolicy Kaszub będzie wyglądało jak nigdy dotąd! Jesteśmy w trakcie opracowywania koncepcji wykorzystania Rynku w okresie letnim. Zapewniam Państwa, że już tego lata zmodernizowany Rynek będzie miejscem, w którym będzie tętniło życie. O szczegółach naszych zamierzeń będziemy już wkrótce informować!

Z poważaniem
Burmistrz Kartuz
Mieczysław Grzegorz Gołuński

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [27]

 • 8 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # echhh...

  ... jak pięknie:) to oświadczenie czyta się jak kawał dobrej prozy a miejscami robi się poetycko . Mnie się najbardziej podoba zdanie "Już jej nie brakuje, lecz musimy poczekać ,aż drzewa obrosną liśćmi, krzewy zaś rozkwitną i zaowocują" - przed oczyma mam ten obraz i aż się prosi , żeby pociągnąć tekst dalej o np." przenikające listowie promienie popołudniowego słońca , które skłania ptactwo do dźwięcznych treli". Pięknie, pięknie , w życiu takiego czarującego oświadczenia nie czytałem. BRAWO!

 • 7 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wyborca

  Tak trzymaj Burmistrzu

 • 10 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ echhh...

  Super komentarz ! :) Zgadzam się w 100 %. To prawdziwa poezja nie podejrzewałam, że burmistrz zatrudnia takich wybitnych "pisarzy" :):):)

 • 8 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # echh..

  ja tam nie wiem czy zatrudnia czy sam napisał, ale to jest piękne i chętnie poczytałbym dalej - to jest moim zdaniem ,jak wstęp do powieści "Nasza gmina". Mi się podoba, uczta dla duszy.

 • 15 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  po fakcie to burmistrz może zapewniać o wszystkim bo nikt tego nie sprawdzi czy faktycznie za kilka lat te drzewa by uschły

 • 19 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wyrośnięte drzewa...zobaczymy

  Już niedługo się okaże czy nasadzone drzewa będą przypominały te na wizualizacji...w Sopocie po modernizacji deptaku przy Multikinie posadzili piękne duże drzewa ok. 5 metrowe, zawsze do połowy listopada mają jeszcze liście i w dodatku są podświetlone ledami czyli Karnowski potrafi zobaczymy czy Burmistrz Gołuński też tak potrafi w Kartuzach bo teraz mamy betonową pustynie!

 • 13 11 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Mnietku, kocham Cię!

 • 9 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hi, hi

  No proszę , jak się Obywatel wzruszył i rozmarzył.

 • 7 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Obywatel

  Nooo, to już wiosna wreszcie. Hormony buzują. Miłość rozkwita... a jak jeszcze ławeczki postawią pod tymi zapowiadanymi drzewami, to wielu takich miłośnych jak ty, Obywatelu - skrzyżuje na tychże ławeczkach oddechy (i nie tylko to ...)

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # W parku pod platanem ...

  pan usiądzie z panem - da mu słodkie usta rozkochane. Obywateli też czasem dosięga strzała amora.

 • 9 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wazelina

  To tekst dla pospólstwa. Ciekawe czy sam autor w to wierzy?

 • 11 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KMM

  Zawsze pokazują pień jednego, chorego drzewa. Na moje oko reszta drzew była zdrowa

 • 2 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KMR

  KMM. Masz złe oko! Wszystkie były chore! To by była tylko kwestia czasu jak by uschły! Jak posadzą takie jak w Sopocie to będzie SUPER!. Czekamy>>>>>>>>>>>>

 • 4 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # NACZELNIK

  Brawo Burmistrz! Proszę jeszcze zrobić coś z parkiem koło UG aby te straszne ptaszyska przegonić.

 • 12 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kiedy murbistrz mówi rozumowi dobranoc

  Ale ściema kolesiu z urzędu miasta !!! Te drzewa były: Ładne, Zdrowe, W Sam Raz Wymiarowo !!!
  Na zdjęciu pokazujesz jedno z nieznacznie nadpróchniałych drzew, reszta ma pniaki zdrowe jak kośc słoniowa. Drzewa te nikomu nie zagrażały, natomiast okolicę betonowego getta czyniły znacznie bardziej przyjazną!!! Czy celem jest niegospodarność ? najpierw wyciąć zdrowe nie za duże drzewa, żeby posadzić nowe karykatury poprzednich. A za to wszystko trzeba zapłacić!!! Ponadto to drzewo z nadpróchniałym pniem, mogło spokojnie cię przeżyć. Już mega kpiną z ludzi jest ta tabliczka że wkrótce pojawią się tu nowe drzewa ... ta za 100 lat młotku. A przez te lata mojego życia będę musiał cierpieć skutki decyzji wycięcia tych drzew

 • 8 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jimi

  A jaki jest stan zdrowia murbistrza .... stan głowowy pozostawia wiele do życzenia... może usunąć ??!

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zxc

  Obniżenie chodnika do poziomu kostki jest konieczne i trzeba to zrobić jak najszybciej. Dopiero wtedy rynek będzie wyglądał w miarę przyzwoicie.

 • 7 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ale

  Ale o co chodzi , przecież posadzi się nowe drzewa i za 30 lat tez będą miały 30 lat :( Fakt jest jeden że nie dba się o zieleń (wystarczy się przejść po Gaju Świętopełka i zobaczyć jak okaleczyło się drzewa i chyba tylko p[o to by wędkarze mogli sobie spokojnie zarzucać przynęty) . W cywilizowanym świecie chroni się zieleń i robi się wszystko by zachować drzewa nawet ponosząc pewne (zwiększone) koszty (to przecież wspólne dobro) , a kartki na pniach z napisem "uśmiechnij się " powodują całkiem przeciwna reakcję . Przykro mi że brak świadomości ekologicznej a nawet estetycznej w naszym społeczeństwie. Szkoda drzew , szkoda bo tych 30 lat nie da się już zwrócić nie mówiąc już o Gaju .

 • 8 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dlaczego?

  Po jaką cholerę usunieto episode po "naczelniku" znowu coś nie pasowało - można dostać ku..cy to jest chamska cenzura

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Roman

  Fajnie jak te drzewa zaowocują /rozumiem że to sa jabłonie ,grusze albo czereśnie/,bo i odpocząć i pożywić się będzie można.

 • 9 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zygmunt

  Burmistrzu ,
  oddaj swój samochód na złom , gdyż z tego , co wiem , ma dopiero 2-3 lata
  a wg Ciebie :Drzewa te – co pragnę jeszcze raz podkreślić – za kilka, najdalej kilkanaście lat, same by uschły.
  - to analogia .
  Stwierdzenie na miarę Burmistrza Kartuz .

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Niezadowolony

  Póki samochody będą parkować wokół Rynku i ul. Kościuszki będzie przejezdna to nie ma opcji na " ożywienie " tego terenu. Jak dla mnie to istny bałagan i chaos..powodzenia

 • 5 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KMR

  Panie Burmistrzu rób Pan swoje nie przejmuj się pyskaczami!!! Co by Pan nie zrobił zawsze będzie źle! Tak trzymać Panie Mieczysławie dużo Ludzi jest zadowolona że Kartuzy nabierają nowego wyglądu!!! SUPER!!!

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do KMR

  Fajnie że nabierają nowego wyglądu ale za jaką cenę nie mówię o wymiarze finansowym chociaż i o tym można dyskutować

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KMR

  Nie ma nic za darmo!

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dziękuję

  nareszcie w KARTUZACH POWSTAŁY KORYTARZE NAPOWIETRZAJĄCE

 • 2 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # his

  Ławka powinna mieć OPARCIE , aby zgodnie z założeniami gadających głów można było odpocząć. Te drewniane stołki bez oparć nadają się wyłącznie na przesłuchanie. W innych turystycznych miastach nie uświadczyłem takich stołków , no ale Kartuzy maja być niestety niechlubnym wyjątkiem?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.