Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

List.

Głos w sprawie asfaltowania Gaju Świętopełka: wróćmy do etapu konsultacji

Opublikowany: 2017-06-26 13:18 Autor: nadesłane

- (...) nie wiem na czym polega nowoczesność asfaltowania atrakcyjnych przyrodniczo miejsc. Trendy na całym świecie są dokładnie odwrotne i w wielu miejscach raczej odtwarza się przyrodę, często wydając na to kolosalne środki - pisze Krzysztof Rek komentując pomysł ułożenia asfaltowej ścieżki w Gaju Świętopełka.

Jako mieszkaniec ul. Łąkowej, przylegającej do kartuskiego Gaju Świętopełka, z nieukrywanym lękiem czytałem ostatnie relacje w Expressie Kaszubskim o pomyśle pokrycia betonem asfaltowym Alei Filozofów. W pierwszej chwili pomysł wydawał mi się tak absurdalny i nie do obrony, że specjalnie się nie przejąłem – na pewno na którymś etapie opór mieszkańców byłby tak duży, że idea musiałaby upaść. Kiedy jednak w piątek ukazała się informacja, że w opisywanej sprawie ogłoszono już przetarg, a idea wspierana jest zarówno przez burmistrza, jak i przewodniczącego Rady, groźba zniszczenia jednej z najpiękniejszych alei spacerowych naszego miasta stała się realna.

Trendy są dokładnie odwrotne

Argumentując za tym pomysłem zwolennicy powołują się m.in. na potrzebę „unowocześnienia” gaju oraz przystosowania go do potrzeb rolkarzy. Przyznam się szczerze, że nie wiem na czym polega nowoczesność asfaltowania atrakcyjnych przyrodniczo miejsc. Trendy na całym świecie są dokładnie odwrotne i w wielu miejscach raczej odtwarza się przyrodę, często wydając na to kolosalne środki.

fot.archiwum/W.Drewka

W tym momencie przypomina mi się słynna historia Japończyków, którzy zwiedzając Warszawę z punktu widokowego na Starym Mieście dostrzegli prawy brzeg Wisły, nietknięty betonem nawet w okresie komunizmu. Ich pierwsze pytanie brzmiało: ile miliardów kosztowało odtworzenie naturalnej linii brzegowej w samym centrum miasta? Do głowy im nie przyszło, że z powodów historycznych udało się zachować w samym centrum Warszawy, wpół drogi pomiędzy katedrą św. Floriana, a Starym Miastem, zadrzewiony pas z wydeptaną ścieżką, przypominającą tę z Gaju Świętopełka, która stała się rajem dla biegaczy, rowerzystów i plażowiczów uciekających przed miejskim zgiełkiem.

Gaj Świętopełka przestrzenią odpoczynku

Wiosną zeszłego roku uczestniczyliśmy jako Nowoczesna w warsztatach rewitalizacyjnych, zorganizowanych przez burmistrza Kartuz, a prowadzonych przez specjalistów z Trójmiasta. Ich celem było optymalne zaplanowanie przestrzeni miejskiej w Kartuzach. Wspólnie wypracowaliśmy opinię, że Gaj Świętopełka powinien być przestrzenią odpoczynku, relaksu i refleksji. Asfaltowanie Alei Filozofów z taką wizją nie współgra w żadnym stopniu.

Czy Gaj Świętopełka należy zatem zostawić w niezmienionej postaci? W mojej ocenie – niekoniecznie. Przede wszystkim powinien on być właściwie oświetlony, Łabędzia Wyspa aż się prosi o dalsze zagospodarowanie. Z kolei promenadę, podobną do tej przy Jeziorze Karczemnym, warto poprowadzić, ale nie pomiędzy kolegiatą a wyspą, gdyż doprowadziłoby to do dewastacji Alei Filozofów, ale od strony miasta, drogi na Prokowo i drugim, miejskim brzegiem Jeziora Klasztornego, poniżej os. XX-lecia. W ten sposób można by połączyć Łabędzią Wyspę z miastem utwardzoną promenadą zachowując jednocześnie naturalny charakter Gaju Świętopełka.

Takie rozwiązanie stanowi nowoczesną formę zagospodarowania naszego dziedzictwa naturalnego, wygodną dla mieszkańców i turystów, z poszanowaniem przyrody. Umożliwia lepsze wykorzystanie potencjału jeziora dla celów sportowych – z brzegu mogliby korzystać zarówno rowerzyści, biegacze (dla których miękka nawierzchnia ma kluczowe znaczenie), jak i wspomniani rolkarze. Aleja Filozofów pozostałaby przestrzenią refleksji, co nawiązuje do historycznego charakteru miejsca i sąsiedztwa kolegiaty, ale równocześnie pomysł jest szansą na skorzystanie z nowego trendu turystyki wypoczynkowej. Byłby wreszcie realizacją dobrego podejścia miasta do strategicznego planowania przestrzeni, którego pierwszym krokiem były zeszłoroczne warsztaty rewitalizacyjne.

Przestrzeń przyjazna dla wszystkich

Obecna kadencja władz miasta, po latach zastoju, obfituje w realizację ważnych dla mieszkańców projektów: w końcu ruszyło oczyszczanie kartuskich jezior, otwarto pierwszy odcinek obwodnicy, miejski rynek zaczyna nabierać właściwego charakteru, pozyskiwane są środki na edukację i inne projekty rozwojowe, a od powołania nowego rzecznika komunikacja z mieszkańcami jest prowadzona w sposób rzetelny i profesjonalny, również ta kierowana nowoczesnymi kanałami mediów społecznościowych. Zwracam się zatem do Burmistrza i Rady Miasta, by niepotrzebnym i szkodliwym projektem betonowania jednego z najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo obszarów Kartuz nie przesłaniali skutecznych działań w innych obszarach. Wróćmy do etapu konsultacji społecznych, wypracujmy wspólnie z mieszkańcami dobre rozwiązanie i stwórzmy przestrzeń przyjazną nam wszystkim.

Krzysztof Rek

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [40]

 • 20 7 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  POPIERAM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 21 5 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Jak najbardziej słusznie Panie Rek. Popieram i o to (pomysł promenady od strony miasta itd)
  walczmy i zjednoczmy się w proteście przeciwko zwidom i marom burmistrza i przewodniczącego
  Miejskiej Rady. Tak, jak koza na trąbie znają się oni na infrastrukturze, ekologii i, zwykłej logice.

  Powiedzmy sobie (za przykładem Warszawy), - "MIASTO JEST NASZE" !!!

 • 24 4 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # bez przesada

  Rek chce robić za wybawcę? Napisał to, co wszyscy wiedzą. Z tym że najpierw władze mogłyby robić dalszą część promenady nad Karczemnym.

 • 20 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zrobić referendum!

  Niech decydują sami obywatele, urzędnik ma być wykonawcą woli obywateli, a tę najlepiej wyrazić w sposób bezpośredni: referendum.

 • 5 3 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Otrząśnijmy się, może Mnietek za Zbawcę chce robić i pokazać przejście "suchą nogą" po wodzie
  z jednego brzegu na drugi.
  Dlatego te instalacje przybrzeżne planuje, żeby nie było widać lekko zanurzonych pomostów i byłoby uznane za cud.

  Jak z PRL-em, tak będą walczyć z "Cartuzją" i ta aleja zmieni nazwę na "Aleję Mnietka - I-go".

  Mijając burmistrza nie zapomnijcie się nisko pokłonić, a nawet przeżegnać, boć to potencjalnie
  kandydat na ołtarze. Jak nikt do tej pory, - on przechodzi swoją asfaltową drogę krzyżową w imię
  zbliżenia do ludzi (czyt. wyborców).

 • 24 13 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # N'owoczesny PO'rtal

  Rek i Drewka...nie,dzieki za taki duet na Kaszubach!

 • 21 6 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # No i o to chodzi

  Nowocześnie wykorzystać sprawę dla kariery POlitycznej

 • 16 3 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Krzysztof Rek

  proszę matkę Danutę z TMK zaangażować, dziwnie, że to grono nie zajęło, jak do tej pory stanowiska w sprawie . Dlaczego? Może Pan wie?

 • 20 5 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # teraz już wiecie????

  Kiedy Drewka publikował te gnioty o gaju zapytałem" o co chodzi ,panie Drewka,czyżby za chwilę wyskoczył Rek wielki obrońca gaju w obronie.."
  No i co??? Tak oto lokalny cenzorek kartuski wespół z niespełnionym chłopakiem z N. chcą kreowac politykę w Kartuzach :)

 • 9 3 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # M.B.

  Jaki obrońca gaju? To co w sprawie gaju zamierza gmina i jej 'filantrop nie za swoje' to pewnie prowokacja. Jeżeli zaś Burmistrz zaklepany Radą rzeczywiście wystąpił z przetargiem, to mamy głupców do potęgi i standardy kartuskie w pełnym wymiarze. Zamiast dębowych mebli na lata serwują nam w tej samej cenie paździerz nad paździerzami.

 • 13 3 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A.P.

  Zgadzam się z panem Rekiem. Asfaltowanie Gaju to największa bzdura jaką słyszałem. To tak niedorzeczny pomysł władz miasta jaki słyszałem. Z początku myślałem, że to jakiś żart. To piękne przyrodniczo i historycznie miejsce powinno być zachowane w formie jakiej istnieje obecnie. Dla rolkarzy jest promenada nad jeziorem Karczemnym. Panie Burmistrz proszę zorganizować referendum. Niech w tej istotnej sprawie wypowiedzą się Kartuzjanie.

 • 10 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gerard Lemoine

  Mam nadzieję, że władzy lokalne zrozumieją, pże wymagana przez Pana Reka konsultacja społeczna jest w tym przypadku naprawdę niezbędna.

 • 2 4 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @A.P.

  Chyba dopiero teraz włączyłaś komputer, bo pan Rek napisał swój list dopiero dzisiaj, a sprawa jest gorąca od kilku dni i internauci ciągle na forum piszą o tym o czym pan Rek dzisiaj napisał "list". Wszyscy o tym wiedzą i panu Rekowi chwała za to , że zabrał głos ale bez tego też damy radę.

 • 12 3 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # .N ... POpłóczyny

  Wydmuszki i kłamstwa POlityczne dla promowania .nowoczesnych nierobów .!!!?

 • 3 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Olek

  Natomiast zwolnić Panią Pełnomocnik i zatrudnić Pana Pełnomocnika. Nazwisko Rek i tak zostanie

 • 3 4 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hmmm

  Ja jako lokalny "filozof" filozofuję sobie tak - jak się uda pana burmistrza do przeprowadzenia konsultacji społecznych nakłonić (a intuicja "filozofa" mi mówi , że to się może udać) to Aleja Filozofów zostanie uratowana, a jak zostanie uratowana to ten pan ,co do owych konsultacji zachęca nasze władze mógłby się stać "czarnym koniem" najbliższych wyborów i jego szanse na burmistrzowanie będą duże (o ile oczywiście chciałby się tej roli podjąć)? Obecny burmistrz to za swoje demokratyczne podejście do woli ludu i wkład w tworzenie "przestrzeni przyjaznej dla wszystkich" śmiało może w posły ruszać ? To tylko taka "filozoficzna" wizja przyszłości ale jaka piękna, prawda? No i niech ktoś teraz powie, że "filozof" nie może mieć "dobrego pomysłu" bo jak pisał sam wielki Kant "Dla przeciwwagi wielu uciążliwości życia niebo ofiarowało człowiekowi trzy rzeczy: nadzieję, sen i śmiech". Nadzieje dał nam pan Rek na uratowanie Alei Filozofów, mój sen o przyszłości opisałem wyżej, śmiech (ergo radość ) będzie jak się okaże, że sen "filozofa" stanie się ciałem.

 • 6 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Alicja

  Popieram. Dlaczego władza niszczy to co jest piękne... Jest tyle rzeczy innych do zrobienia np.oczyszczanie jezior.,więcej ścieżek rowerowych itd

 • 4 8 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Taka prawda

  Niektórzy to chcieliby zostawić gaj w obecnym stanie, bo traktują go jak własne podwórko. Jak tam wjadą rowerzyści, rolkarze, rodzice z wózkami itp to już nie będzie tak intymnie i tak prywatnie...

 • 5 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Taka prawda

  A kto ci broni tam pójść na nogach i też będziesz miał intymnie i prywatnie,zabierz dziecko, żeby wiedziało jak wygląda matka ziemia i że natura nie ma nic wspólnego z asfaltem .

 • 6 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # przebiera nóżętami

  Rek niejaki,już nie afiszuje się z Nowośmieszną teraz ekolog i znawca alejek. W tym tempie Nobel ,papiestwo lub minimum sołtysowanie w Staniszewie. Na każdy temat chłopina się wypowie tylko wybierzcie chłopaka ludzie do rady ,wybierzcie gdziekolwiek bo nóżki zmęczone od przebierania.

 • 5 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # precz mi z oczu

  Aroganckie manipulacje magistratu? . Kto tam za spin doktora robi-bo swąd kłamstwa i miernego myślenia o inteligencji wyborów nad Kartuzami razem z kwitnieniem sinic się rozniesie

 • 8 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a propos sinic

  yebie z jeziora okrutnie,prawdopodobnie to ten cud-wentylator działa i sinice w strachu puszczają bąki ze śmiechu .

 • 2 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # chodniki

  Zróbcie chodniki najpierw, a potem kombinujcie.

 • 7 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # LOGO

  A co robi u burmistrza p.Rek??? czy nareszcie coś załatwiła z pieniędzy unijnych a rzecz gaju-Alei Filozofów??? MGG - ręce od gaju, zajmij się swoimi doradcami...

 • 1 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czytam...

  ...z radością i mniejsza o treść i intencje , aleeee ta forma i zero błędów (co jest teraz rzadkością ), noo polonista by się takiego tekstu nie powstydził:)

 • 5 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Franek

  Racja z tymi chodnikam!i.Właśnie dziś jechałem rowerem tą wspaniałą ścieżką rowerową z Mezowa do Kartuz a tu nagle za tym nowym rondem te pomarańczowe asfaltowe drogi dla rowerów na ul.Gdańskiej się kończą i popękane płyty chodnikowe wystają że można się zabić .Zrób panie Goluński lepiej za tą kase (zamiast asfaltu nad jeziorem)te chodniki tak by piesi i rowerzyści byli zadowoleni - a dodajmi że na ul.Gdańskiej przewija co dzień się o wiele więcej ludzi niż nad jeziorem.

 • 8 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wystarczy za komentarz

  Za BIP: Doradca Burmistrza Danuta Rek
  tel: +48 53999907

 • 6 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # J.B.

  Jak można było w ogolę wpaść na taki pomysł? Im mniej betonu tym lepiej, Kartuzy są już dość zalane !

 • 10 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kabaret

  Danuta doradza Mnietkowi ,Krzysiu podgryza Mnietka a oboje mają ciąg do koryta.

 • 2 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czytać uważnie

  komentarze pokazują tylko, że ludzie nie czytają ze zrozumieniem, w liście jest mowa o konkretnym temacie, a wszędzie poszukiwanie sensacji i sporów, no ale taki poziom prowadzenia dyskusji

 • 2 3 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jozin z bazin

  panie burmistrzu ,wylewaj ten asfalt gdzie tylko chcesz, przeciez oni sa tak skloceni ze i tak nie podskocza ;)) pseudopolitycy ha,ha

 • 5 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @czytać uważnie

  No tak, tylko że w tym liście w zasadzie nie ma nic nowego, o czym by internauci od kilku dni nie dyskutowali na forum, więc ja w zasadzie nie wiem o co chodzi z tym listem?

 • 4 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # no boki zrywać

  gdzie ten przetarg ogłoszono ? ŚCIEMA ,OSZUSTWO, KŁAMSTWO . POlityczny szwindel .

 • 5 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # list

  Ten list jest kompendium dotychczasowej "dyskusji"; bez napastliwego tonu i budzący nadzieję na oczekiwane konsultacje. Byłoby dobrze, aby druga strona (burmistrz, przewodniczący Rady) skorzystała z tej okazji i dała sobie szansę na WSPÓLNE wypracowanie kompromisu w tej sprawie. Ważny jest cel, czyli zachowanie naturalnego charakteru Alei Filozofów w Gaju Świętopełka. To prawda, że na Zachodzie wraca się do natury wydając na to niesamowite pieniądze. Byłoby głupio iść w przeciwnym kierunku betonując lub asfaltując tak piękną i urokliwą ścieżkę.

 • 7 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @list

  Wiesz, Zachód dla mnie osobiście nie jest żadnym wzorcem ani autorytetem, nie mam na tym punkcie najmniejszych kompleksów, ale to że asfaltowanie miejsca , które jest czystą historią nie należy do roztropnych posunięć jest raczej oczywiste dla większości nawet przeciętnie inteligentnych ludzi? Dziwi mnie to posunięcie burmistrza i aż mi się wierzyć nie chce, że robi coś takiego bo uważam go za człowieka doświadczonego w pracy samorządowej.
  Grzesiu to nie jest dobry ruch, będzie z tego więcej szkody niż pożytku. Jeżeli ktoś ci to doradził to tym bardziej przemyśl, po co?

 • 4 15 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mietek

  Kłaść asfalt. Bynajmniej będzie można spokojnie przejść a nie potykać się o korzenie i po deszczach chodzić po błocie! Matki z wózkami sobie spokojnie będą mogły spacerować. A rolkarze pośmigać bo mało jest miejsc dla nich. Brawo!

 • 6 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zapraszam do wydarzenia

  NIE dla asfaltu
  https://www.facebook.com/events/1875441512721091/?ti=icl

 • 2 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  I jeszcze raz przetarg do 07.07.2017 czyli za 10 dni , przetarg obejmuje rozbudowę istniejącej (ścieżki) promenady nad Karczemnym o długości około 280m (szerokość istniejąca i projektowana promenady 4m) odcinek do rowu melioracyjnego z brakiem połączenia do jakeijkolwiek ulicy czyli odcinek ślepy , oraz budowę nowej ścieżki (promenady) nad Klasztornym (Gaj Świętopełka) o długości około 960m i szerokości 2,5m . Po wykonaniu w/w zamierzeń będzie ślepy odcinek promenady nad Karczemnym oraz nowa przelotowa ścieżka nad Klasztornym ale dość wąska . Wystarczyło przeznaczyć wszystkie środki na dokończenie istniejącej promenady , po przewidywanej rozbudowie pozostaje do wykonania odcinek około 550m nowa ścieżka 960m(czyli w budżecie są pieniądze na taką inwestycję i była by zakończona promenada z dostępem od Polnej , Wzgórza Wolności oraz Ogródków działkowych , a tak jedno nie skończone a drugie dziś kontrowersyjne ale czas pokaże czy będzie to zysk czy klapa .

 • 0 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Zapraszam do wydarzenia

  Dzięki Drewka za link

 • 2 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Krychu

  Polowa tutaj nie potrafi czytac albo artykul byl za dlugi dla malkontentow ktorzy wszedzie szukaja jakichs interesikow. Macie problem robiac z kwestii gaju temat polityczny. Utozsamiam sie z tym co pisze Pan Rek bo sam temat asfaltowania miejsc ciszy i spokoju tak postrzegam i nie tylko ja. Jak ktos lubi beton to niech leci do Nowego Jorku swiatowcy od 7 bolesci. I przestancie robic tutaj wywody polityczne tylko po obywatelsku zjednoczmy sie we wspolnej sprawie.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.