Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

List. Ciasnota na posterunku policji i krępujące przesłuchanie

Opublikowany: 2017-12-01 12:36 Autor: nadesłane

Niedawno miałem okazję uczestniczyć w charakterze świadka w przesłuchaniu na Posterunku Policji w Przodkowie. Na wstępie pewne zaskoczenie ciasnotą dwóch małych pomieszczeń będących do dyspozycji w tym momencie akurat czterech funkcjonariuszy. Biurka blisko obok siebie, ledwo pozwalające na przemieszczanie osób tam pracujących.

Na każdym biurku laptop, przy nim piszący policjant. Osoba wezwana na przesłuchanie zmuszona usiąść w tym wąskim przejściu obok przesłuchującego funkcjonariusza. Pojawia się natychmiast myśl: jak tutaj funkcjonuje „tajemnica śledztwa”, skoro tyle uszu nawet mimo woli wszystko słyszy. Oczywiście, policjanci znają zasadę zachowania tajemnicy, ale nie bądźmy naiwni, są tylko ludźmi, jak każdy z nas.

O skrępowaniu składających różnej treści przesłuchiwanych nie wspomnę. Zastanawia dlaczego kierownictwo policji na szczeblu powiatu i województwa nie robi nic, aby wprowadzić wymagane standardy, wszak sytuacja lokalowa tego posterunku jest znana od wielu lat. Chętnie byśmy poznali stanowisko wójta i Rady Gminy Przodkowo w tej sprawie.

Zdjęcie ilustracyjne. fot.archiwum/W.Drewka

Obserwujemy dokonujące się dobre zmiany w funkcjonowaniu prokuratur i wymiaru sprawiedliwości polegające np. na usuwaniu z prokuratur specjalistów od masowych umorzeń, w publicystyce zwanych „zamiataczami pod dywan”. W sądzie np. rejonowym tej dobrej zmiany nie widać. Przy sprawie toczącej się od lat czeka się rok na kolejną rozprawę. Przerwy miedzy rozprawami też trwają rok.

Sędzia nie jest zainteresowany sprawnym zakończeniem procesu, gdyż przychodzi sumiennie do biura i niczego nie można mu zarzucić. Ostatnio prezes tego sądu rejonowego publicznie ujawnił, ze przyczyną są braki kadrowe. Ale, to jest tylko część prawdy. Nie powiedział nic co zrobił, aby sytuację polepszyć, np. poprzez przenoszenie postępowań sadowych do sądów mniej zatłoczonych sprawami. Nie powiedział nic o przyczynach przewlekłości procesów liczonych w latach. Czy wydajność pracy sędziów jest zadowalająca ? Ani słowa.

Dlatego społeczeństwo słusznie z baczną uwagą śledzi działania władz państwowych w kierunku usunięciu niedomagań polskiego wymiaru sprawiedliwości. Tych, którzy mają sprawę prawną wysyłam do sądów, gdzie spotkają z pomocą, zrozumieniem i empatią, ale trwającą kilka lat. Zapraszam do rzeczowej dyskusji, gdyż jutro każdy może mieć potrzebę udania się do instytucji wymiaru sprawiedliwości.

Dane autora do wiadomości redakcji

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [12]

 • 3 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # www

  Jest dużo do zrobienia. Potrzeba nam radykalnych zmian.

  BETON jednak jest twardy i nie chce żadnych zmian. Wiadomo, kto ten beton reprezentuje i komu taka indolencja jest na rękę.

 • 1 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # eee

  To miejcie pretensje do tak świetnego pana ministra Ziobry i pis zeby przydzielił więcej etatuw sędziowskich do sądu w kartuzach a nie zaciskać pas finansowy!to nie będziecie czekac na rozprawę rok tylko 1m-c lub 2m-c.

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @eee

  Tu chodzi o przewlekłość postępowań i niewłaściwe zasady. Dorzucanie pieniędzy niczego nie zmieni.

  Znajomy miał 7 rozpraw w sprawie banalnego zdarzenia drogowego, w którym nikt nie ucierpiał. Zakładam, że był zagrożony karą kilkuset złotych za złamanie przepisów drogowych. Skończyło się na niczym.

 • 1 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @eee

  Współczuję ci wypaczonego i ogłupiałego umysłu od przeżarcia tą polityką.
  A co powiesz ze jak rządziła Twoja właściwa partia to przez 8lat też nic się nie zmieniło ...
  Gdyby nie tacy jak ty świat byłby lepszy :)

  nie pozdrawiam fanatyków politycznych i religijnych. Jesteście tak samo jeb*** jak terroryści ISIS

 • 1 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # no własnie....

  7 rozpraw dot. kolizji bez rannych. To odzwierciedla poziom i zaangażowanie sędziów o czym wyżej. W tym sądzie zmian nie będzie, gdyż są pewni siebie płynące od byłej sędzi tego sądu a obecnie w apelacji. Układ ten do którego należy dodać jeszcze jej męża też niezmiernie ważnego musi zostać jak najprędzej rozwalony. Są sygnały, że ci redaktorzy "w sieci" rozpracowali wspólne grilowanie tej grupy. Czekamy na tornado w sądach w gdańskim. Czy się stoi czy się leży - przelew pensji na konto się należy.

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ no własnie

  w tej grupie jest kilka osób z "miasta" oraz z firmy tego "męża". Są butni i aroganccy. Należy o tym układzie mówić głośno i często.

 • 1 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # świadek

  Miałam wątpliwą przyjemność być świadkiem w kartuskim sądzie i pomimo stawienia się na określoną godzinę czekałam na wezwanie na salę rozpraw gdyż wcześniej składali zeznania inni świadkowie i wreszcie wezwano mnie tylko po to by usłyszeć z ust sędziego że sąd dzisiaj kończy pracę i jutro mnie przesłucha w sprawie. Następnego dnia zgłosiłam się do Sądu, były również strony i poproszono nas na salę gdzie na samym wstępie sędzia prowadzący sprawę zakomunikował - przesłuchania nie będzie gdyż sprawa się przedawniła.I co??? Nic....... Pytam : jeżeli w tak poważnej instytucji zaufania publicznego kpi się z uczestników postępowania to o czym tu dyskutować. Czekam na zmiany w sądownictwie a szczególnie w naszym regionie bo tak dalej być nie może, kasta się sama nie wykruszy, " klej" na którym siedzi mocno trzyma.

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kogo dotyczy ?

  Art. 6 p. 1 KPC stanowi; "Sąd powinien przeciwdziałać przewlekaniu postępowaniu i dążyć do tego, aby rozstrzygnięcie nastąpiło na pierwszym posiedzeniu, jeżeli jest to możliwe bez szkody dla wyjaśnienia sprawy". a kto "niezawisłemu" sędzi wykaże czy udowodni, że 4, 7 czy 11 lat jak w Krakowie nie wymagało tylu lat wyjaśnień do "rozstrzygnięcia" sprawy? Chce się zawołać: ludzie to jest chore, to trzeba szybko leczyć.

 • 1 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kto da więcej...

  sprawę krzyża przy jeziorze niezawiśli sądzili 10 lat. Czy się stoi, czy się leży ....

 • 1 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jolka

  Niedawno wezwano mnie jako świadka do kartuskiego komisariatu. Warto podkreślić, że budynek prezentuje się bardzo okazale- wiele pomieszczeń, doskonałe warunki pracy (po śmiechach i przypuszczam, że również doskonałe miejsce pracy- aż zazdrościć atmosferki). Teraz MINUSY długi czas oczekiwania, by dostać się do odpowiedniego pokoju przesłuchań i... Policjant prowadzący przesłuchanie zaczyna zadawać pytania przy otwartych drzwiach- trochę słabo, nie? Gdzie zapewnienie osobie przesłuchiwanej w sprawie (podkreślam nie przestępcy, czy oskarżonemu) właściwych warunków. Przypuszczam, że są pewne procedury pewnie jeszcze nieznane kartuskim policjantom! No cóż myślę, że wielkość komisariatu nie ma tutaj nic do rzeczy!

 • 1 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Jolka

  List czytelnika dot. posterunku policji w Przodkowie, gdzie jeden funkcjonariusz przesłuchuje a dwóch nie ma możliwości wykonywania swojej pracy więc wielkość komisariatu jest bardzo ważna.
  Przesłuchania świadka powinno odbywać się bez udziału osób trzecich.

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gucio

  @ @ Jolka, owszem artykuł dotyczy posterunku w Przodkowie, ale "Jolka" pisze o swojej sytuacji w Kartuzach, gdzie takowej ciasnoty nie ma, niezamknięcie drzwi ... trochę słabo, moze policjant chciał przewietrzyc pomieszczenie.
  Z drugiej strony stwarzanie sztucznych problemów, wystarczyło poprosić o zamknięcie drzwi, i "problem" słabości rozwiązany.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.