Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

List. Zatłoczony pociąg PKM. Wszystko przez szkolne wycieczki

Opublikowany: 2017-12-06 13:06 Autor: nadesłane

Wydaje mi się, że pociągi PKM mają służyć głównie podróżującym, a nie jako tani środek zastępczy dla szkół - pisze do nas studentka podróżująca pociągiem na trasie Kartuzy-Gdańsk Główny. Okazało się, że 6 grudnia wychowawcy klas z kilku szkół wpadli na to, by podróżować z uczniami koleją do Gdańska. Spowodowało to ogromny tłok w PKM-ce.

Piszę z zatłoczonego pociągu PKM, na trasie Kartuzy – Gdańsk Główny. Jest 6 grudnia – Mikołajki. Okazuje się, że dziś wiele szkół wpadło na pomysł, aby z tej okazji pojechać z wychowankami do kina bądź w inne ciekawe miejsce.

Codziennie rano pociągi na tej trasie przepełnione są studentami, osobami jadącymi do pracy, czy też podróżującymi, którzy chcą dotrzeć na lotnisko. Jestem studentką, kiedy chodziłam do szkoły, dzieci jeździły do kina wynajętym busem. Bezpiecznie, bez tłoku, bez zajmowania miejsc podróżującym.

fot. nadesłane

Czy naprawdę wynajęcie busa na wypad do kina jest takim wielkim wydatkiem dla szkoły, że dzieciaki muszą się tłuc pociągiem? W tej chwili pociągiem jedzie co najmniej 5, 6 klas. W tym podstawówka, szkoła specjalna, gimnazjum i liceum. Nie będę już opisywała tego, jaki ścisk panuje w pociągu, wystarczy spojrzeć na zdjęcie. Dodam może tylko, że wyjście z pociągu to wyczyn, podobnie jak zamknięcie drzwi, które ciągle się blokują.

Apeluję do dyrektorów szkół, przemyślcie to, jakim środkiem transportu podróżują Wasi wychowankowie. Czy rzeczywiście dziecko w wieku 7 lat jest w takim tłoku bezpieczne? Czy jeden nauczyciel jest w stanie dopilnować tego, aby każde dziecko wysiadło na właściwym przystanku? A jeśli już organizuje się wycieczkę pociągiem, to może warto unikać godzin szczytu?

Wydaje mi się, że pociągi PKM mają służyć głównie podróżującym, a nie jako tani środek zastępczy dla szkół. Ciekawa jestem czy inni podróżujący podzielają moje zdanie?

Z poważaniem
Podróżująca studentka

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [125]

 • 72 13 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Racja

  PKMa nie szkół i dzieci :-)))))))

  Hahahahhhha nie mogę czytać takich bzdur

  Ach ta nasza kaszubska mentalność i to u studenta, chyba kulturoznawstwa ;-)

 • 49 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czyli jak to jest teraz?

  Polska dla polaków a PKM'ka dla studentów XD

 • 10 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Znajomy maszynisty

  Szczerze to sie w głowie nie mieści, jakby chcieli to mogliby wynająć kolejny wagon... choć i tak PKM pada, jest wyczerpane, Pesy siadają, Newagi jako tako też chodzą, a co na to Urząd marszałkowski?? Mógłby zakupic wieksze sklady, albo dac wiecej na naprawe obecnych....
  A co do szkół, to nie problem wynajecia autobusu, pytanie czy bezpieczniej stac na zatloczonej ulicy, czy w zatloczonym Wagonie...
  W godzinach szczytu i tak jest taki ścisk... jak z rowerzystami....

 • 34 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Również podróżująca studentka pkm

  Pociągiem jest taniej i szybciej

 • 69 7 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MIREK-monsz-GRAŻYNY

  Takie czasy że wielkie damy studentki będą zakazywać dzieciom jeździć PKM bo jej tłoczno w pociągu . Nie pasuje transport publiczny to sobie autem jeździj.

 • 60 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xyz

  chyba coś ci sie dziewczyno pomieszało bardzo dobrze ze jada pociągiem a nie autobusem jak raz przejedziesz się na stojąca to korona z głowy ci nie spadnie taka roznica ze za wynajecie autokaru 40 zl a bilet 5,50 no chyba roznica jest

 • 61 7 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # boja

  Uchowaj nas Panie od takich studentów

 • 58 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ppp

  Najlepsze jest to że "studentka" jeszcze w zeszłym roku na pewno prosiła swojego wychowawcę z LO by w taki właśnie dzień pojechać PKM-ką do kina do 3miasta:)

 • 41 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Niedobre studenty

  Jak te sudenty smią, same zapomnialy jak to nie tak dawno były same w szkole. Szok i niedowierzanie xD

 • 48 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pasażerka

  Studentko nieszczęśliwa,opiekunowie radzą sobie doskonale w opiece nad dziećmi a i one tępe nie są-naprawdę. Nie jeżdżą też codziennie tylko w okresie wycieczkowym a teraz akurat taki jest. Tak,jest bezpieczniej niż busem nie pierwszej już młodości i jakości.Dzieci lepiej znoszą jazdę pociągiem-te które mają chorobę lokomocyjną. Komunikacja miejska jest dla każdego.Jeśli mogą studenci to dla czego nie uczniowie szkół czy przedszkoli.Może za głośno? To transport publiczny proszę Pani. "Zapomniał wół jak cielęciem był..."

 • 46 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zdzisek

  Jeden raz zdarzył się tłok i zaraz wielki problem,ale zrzedzi

 • 11 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Uczeń

  Bo ja studiuje w Gdańsku

 • 25 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PKM

  Pociągiem Każdym Może czyż nie?

 • 43 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Studentka

  W ramach protestu i okazania swojego niezadowolenia, mogłaś ostentacyjnie wysiąść ze składu i pokazać im, że masz jaja i nie godzisz się na takie warunki podróży.
  A tak na marginesie, rzuć te studia, one już Ci w niczym nie pomogą.

 • 9 35 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Xyz

  Podpisuję się rękami i nogami, pociągi wiecznie zapchane hałaśliwymi dzieciakami, wynajmujcie autobusy albo siedźcie w szkołach i nie psujcie komfortu podróży ludziom którzy jadą do pracy czy szkoły.

 • 16 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gluś

  Coś czuję, że ten Xyz to wcześniej krzyczał: po co komu PKM! I tak nikt nie będzie tym jeździł! Ile by można przedszkoli za to wybudować!

 • 31 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rodzic

  Skoro studenci mogą jeździć to Ci uczniowie też mają takie prawo. Zapłacili za bilety więc mają takie same prawa co reszta pasażerów. Tak taniej to im wyszło niż wynajęcie busa czy autobusu więc ja w tym nic złego nie widzę a wręcz przeciwnie dzieci są bardziej zadowoleni bo może niektóre dziedzi jechały tym pociągiem pierwszy raz bo zawsze jadą autem. Jeśli studentowi się to nie podoba niech sama jeździ autobusem albo załatwi sobie inny transport na uczelnie. Każdy ma prawo korzystać z każdej komunikacji

 • 22 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gluś

  A wy zostawcie już tą studentkę bidną, dziewczyna miała zaległości może i chciała się pouczyć w pociągu, a dostała lekcję pokory i cierpliwości...
  No niestety moja droga studentko, te dzieciaczki to też podróżni, i z całą pewnością nie podróżują PKMką codziennie. Dasz radę, uśmiechnij się ;)

 • 6 16 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lololo

  A co mnie obchodzi co tej dzieciarni się podoba? Ojej ojej, pkm taniej niż wynająć autokar, to po co żeście dzieciaki robili skoro teraz tylko patrzycie jak oszczędzić, domyślam się ze na większość osób wypowiadających się na tym forum to kaszubi co do Gdańska jeżdżą raz w miesiącu ale jak ktoś dojeżdża codziennie to to może stanowić problem, ale nie oczekuje ze ktoś stad będzie w stanie to pojąć, ważne żeby dzieciaki zasmakowały wielkomiejskiego światka hehe

 • 16 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Byla studentka

  Za moich czasów studenci mieszkali i pracowali w Gdańsku. Może pojdziesz do pracy to będzie stac Cie na mieszkanie?

 • 16 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zapomniał wół, jak cielęciem był

  Droga Studentko, powinnaś się cieszyć, że dzieci poznają transport publiczny, który uczy samodzielności i odpowiedzialności. Dzieci jechały zapewne do kin. Nareszcie mogą, bo jest duuużo taniej, niż autokarem. Dzieci z Trójmiasta też pojechały dziś do kin transportem publicznym. Brawo dla nauczycieli, że im się chce!!!

 • 15 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # To dopiero początek

  Nie to się w głowie nie mieści by takiej osobie coś przeszkadzało. Ja jeździe z dziecmi i do tego z wuzkiem i trafiałam na zapełnione pociągi i nie robiłam problemu choć był problem z wysiadaniem. Nie zdaża się to codziennie więc każdy może tą jedną godzine czasem dać luz i nie robić problemów dzieciom które chcą jechać do kina. Niektórzy to naprawdę są wygodne i wszystko im przeszkadza. Ciesze sie ze szkoły potrafią zadbać o budżet rodzica i starają się załatwić tani transport.

 • 12 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Studenci z prowincji do akademików!

  A nie tłok w PKM codziennie robić.

 • 3 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do byłej studentki

  A jak ktoś ma dom rodzinny za gdanskiem i musi dojezdzac te 20 min, to ma specjalnie wynajmować coś bliżej w centrum i wyrzucać w błoto pieniądze bystrzaku?

 • 10 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Autokaru nie wynajmuje szkoła!!!

  To rodzice za niego płacą. Gdzieś Ty się uchowała???

 • 11 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # T.M.

  Chyba, wiele osób ma problem ze zrozumieniem tekstu.
  Dziś są "Mikołajki" - w ramach zajęć organizuje się różne atrakcje - wiadomo dzieci i tak nie myślą w tym dniu o nauce. Chyba łatwo wpaść na to, że w tym dniu kilka szkół i klas może wpaść na genialny pomysł wycieczki do dużego miasta. Organizatorzy wycieczki mogą w takim dniu spodziewać się, że w pociągu spotkają jeszcze jedną lub kilka grup. To nasze PKM to takie większe autobusy. Jak zapakuje się jedna cała klasa to robi się tłok, a jak kilka klas to jest dramat. W takiej sytuacji nie trudno, aby jakieś dziecko nie wysiadło na właściwej stacji razem z grupą (nie tak dawno w Krtuzach dziecko odłączyło się od klasy i na piechotę chciało iść do Łapalic). Kiedyś na PKP istniało coś takiego jak bilet dla zorganizowanej grupy, z tego co się orientuję to na PKM czegoś takiego nie ma - może wato by było coś takiego wprowadzić, aby do tych mikro pociągów na jeden raz nie próbowało wchodzić po kilka grup.

 • 7 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Barack obAma

  Do akademików przyjmuje się w pierwszej kolejności osoby które mieszkają najdalej, proszę się nie wypowiadać jak sie G wie :) pozdrawiam

 • 9 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do lololo

  Moze ty dzieci nie posiadasz to nie wiesz jakie są koszta utrzymania dzieci. Po co się je robi??!!!no masakra jak można takie coś napisać. Dzieci się nie robi of tak tylko po to by he kochać i starać się by dziecku niczego nie brakowało. W tych czasach nie wszystko jest tanie a taki wyjazd wychodzi taniej i więcej rodziców stać na taką wycieczkę do kina niż wydać 40zł na autokar i kino tak wyszło ich to tylko niecałe 30zł jak dla niektórych 10zł w portfelu zaoszczedzone to dużo ale skoro ktoś nie ma rodziny,nie ma dzieci to im to obojętne.

 • 3 12 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zniesmaczona

  10 zł to dla kogoś dużo? Nie załamujcie mnie ludzie

 • 17 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do studentki

  PKM jest zdecydowanie taniej, dlatego uczniowie jadą wraz z nauczycielami właśnie takim środkiem transportu. Sama droga studentko jeździsz pociągiem bo taniej. Inni nie mogą ? To proszę przesiąść się do własnego samochodu i płacić więcej, a luksus i komfort jazdy masz zapewniony. Wstyd pisać takie rzeczy do gazety

 • 9 14 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Burmistrz nowego jorku

  Wstyd to jest kraść, każdy może wyrazić swoją opinie, precz z dzieciorami w pkm!!!

 • 10 7 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brak problemów

  Szkoda mi tej Pani. Nie ma innych problemów. Martwi się, że nauczyciel zgubi dziecko. Jak widać nie było tak źle, skoro Pani wsiadła, dotarła na stację docelową i wysiadła. W godzinach szczytu podróż z Kartuz do Centrum Gdańska to jak się domyślam co najmniej 90 minut. PKM o wiele krócej. Polska to wolny kraj i nikt nikogo nie zmusi, aby jechał PKM. Nikt też niestety nie zmusi innych do myślenia zwłaszcza o innych. Skoro rodzice tych dzieci i nauczyciele tak postanowili to te minimum 40 osób wiedziało, co robi. W końcu to nie pierwsze Mikołajki w Polsce. Głowa do góry. Być może już niedługo będzie Pani mamą i wtedy wykaże się inicjatywą w organizacji wycieczek szkolnych.

 • 14 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wszyscy Pkm-ką

  Studentka od siedmiu boleści. Wyprowadź się do Gdańska jak tłok w Pkm Ci przeszkadza. Co za zrzędzenie.

 • 12 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pussydestroyer

  Jak "pani" studentka ma problem to proszę jezdzic samochodem albo autobusem. A najlepiej wynajmnij sobie swój własny pociąg

 • 14 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mama

  Studenci to podróżujący, a dzieci szkolne to kto ... ? Każdy kto kupi bilet jest podróżującym.

 • 14 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pasażer pkm

  pociągi są dla wszystkich ludzi. Dzieci mają prawo nim jeździć co to ma znaczyć ze mają jeździć autobusem ręce opadają widać że nie macie prawdziwych problemów a osoba która napisała do redakcji na pewno nie ma dzieci.

 • 3 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hehe

  No jak ma mieć dzieci jak jest studentka ruszcie tymi pustymi głowami czasem XD

 • 7 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # SERPICO

  Śmieszne zarzuty. Jedyne co można było poprawić to zgłosić wcześniej bardzo dużą ilość dzieci i ewentualnie puścić dodatkowy skład czy wagon. Poza tym PKM powinien sprzedawać taką ilość biletów aby normalnie dało się wsiąść i wysiąść z dowolnego miejsca.

 • 3 7 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marsjanin

  Dzieci to sztuczny tłum który powinien siedzieć w szkole i się uczyć kto to widział, kina Kaszubom się zachciało, śmiechu warte

 • 4 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Yeti

  Wychodzi na to że doganiamy powoli Japonię :)

 • 9 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ???????.

  Niektóre wypowiedzi aż załamuje człowieka . Czy wypowiadajacy się tu ludzie wszyscy mają dzieci?. Ja mam i moje dziecko też jechało pociągiem to kina i bardzo jej się podobało i ja jestem zadowolona że te dzieci właśnie tak spędzili czas .

 • 4 12 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jaaaa

  Ale wie pani ze większość osób stad ma to gdzieś ze pani dziecku się podobało? Przejażdżka pociągiem ku irytacji współpodróżnych, ale zabawa

 • 11 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @hehe

  No tak, bo studentki i nie mają dzieci i całe studia są dziewicami.

 • 17 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  jestem bardzo zachwycony że panie opiekunki dzieci wybrały właśnie ten środek transportu
  1. komunikacja jest dla wszystkich bez wyjątku
  2. była to w pewnym sensie dla nich lekcja życia
  3. pewnie niektóre pierwszy raz w życiu jechały koleją
  4. studentka? mentalność emeryta

 • 1 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hehe

  No ale na logikę jak jesteś studentka to raczej nie masz dziecka w wieku szkolnym, matematyka nie gryzie

 • 2 9 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Magda gessler

  Lekcja życia przejazd pkm XDDD Rozumiem ze wyniesienie śmieci czy wyjście do sklepu to dla pana wiekopomne wydarzenie??? Bez przesady dla normalnego człowieka przejazd pociągiem to nic wielkiego ale Kaszuby chyba jeszcze nie przywykły

 • 5 9 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zdzislawa

  Drodzy rodzice, a co z pedofilami i kiedzonkowcami? Oni lubuja się w takich wycieczkach a w autorkarach nie ma takich zagrożeń, oszczędzacie na bezpieczeństwie swoich dzieci? Nieladnie

 • 10 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Magda gessler

  nie udawaj, że nie wiesz o co chodzi... dla dorosłego to nic nadzwyczajnego, ale dzieci się cieszą ze wszystkiego. niby zwykły przejazd, ale jak się w gdansku patrzy na niektórych to od razu widać, że pierwszy raz w pociągu. dla dzieci to przede wszystkim frajda, oswojenie się z tłumem ludzi, nauka zachowania się jak należy i wiele innych lekcji.

 • 9 9 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Też pasażer

  A pomyśleliście rodzice i nauczyciele o tych, co przez taki tłok nie wejdą do pociągu i spóźnią się na uczelnię czy do pracy? Albo przez wydłużone postoje na niektórych stacjach, gdzie trzeba poświęcić więcej czasu, by wyjść lub wejść do pociągu? Jesteśmy na Kaszubach, tu pociągi kursują co godzinę a nie co 5 min jak w mieście. Gdybym na przykład wiedziała, że będzie tłok i wycieczka, to tego dnia inaczej zaplanowałabym podróż, autobusem lub samochodem.

 • 3 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Magda gessler

  To proszę zrobić dzieciorom ciuchcię z kartonu i kazać im płacić sovie za bilet, pieniądze na autokar się znajda.

 • 4 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Studentka

  Bardziej przeraża mnie tłok codziennie o godzinie 7:40 z Kartuz!!! To jakiś koszmar!!! Zdecydowanie w godzinach szczytu powinny jeździć dwa składy.

 • 9 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mgm

  Studentka ma rację. Super ze jadą kolejką ale powinni wybrać mniej zatloczony kurs . Po trzecie wstyd i jeszcze coś że w Kartuzach nie ma KINA PORAŻKA WIELKIMI LITERAMI !BBBB

 • 8 8 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pasażer pkm

  Wypowiadają się tutaj osoby, które jechały pkm kilka razy. Proszę pojeździć sobie pkm z rana, gdzie codziennie zatłoczone składy to standard. Najwiecej mają zawsze do powiedzenia Ci, którzy nie korzystają :) a ja rozumiem oburzenie reszty pasażerów jak i studentki z listu.

 • 2 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  przejazd PKM - > atrakcja ? ...

 • 10 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Aaaaaa

  Piszecie głupoty o różnicy w kosztach! Wynajem autobusu kosztuje 450zł, więc przy 50 miejscach wychodzi 9zł za osobę. Dojazd pociągiem ze zniżką 37% (uczniowską) w jedną stronę to 5,98zł, a więc w dwie strony prawie 12zł. Więc gdzie ta różnica?! Podobnie jest z czasem dojazdu: wynajmując autobus, jedziecie prosto do tego miejsca, bez zatrzymywania się, więc do Gdańska taka trasa może Wam zająć nawet około 45minut. Pociągiem jest to zawsze czas nieco ponad godzinę. Dlaczego żadna szkoła nie wpada na pomysł, aby wejść do Gryfa z grupą kilkudziesięciu uczniów? Bo wypchaliby cały autobus! Dlaczego więc możecie zapychać cały autobus?!

 • 7 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  czas na dołożenie składu albo zwiększenie częstotliwości PKM.
  skandalem jest to, że ostatnia odjeżdża o 22.45 z Gdańska.
  Latem o tej porze Trójmiasto tętni życiem kulturalnym....

 • 4 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Aaaaaa

  Co do bezpieczeństwa - przypominam, że pociągi PKM mają bardzo ograniczoną liczbę pasażerów, która może jeździć danym pociągiem. Tego nikt nie kontroluje. Widać to szczególnie w godzinach szczytu - często na Jasieniu, Kiełpinku mnóstwo osób nie wsiada, bo nie ma ani trochę miejsca. Podróż z dzieciakami jest po prostu zagrożeniem ich bezpieczeństwa - stoją, mogą się przewrócić. Jest ciepło, oni w kurtach, przegrzewają się, a potem wychodzą na mróz. Gratuluję "świetnego" pomysłu na pokazanie dzieciom transportu kolejowego. Na pewno to wyjdzie im NA ZDROWIE!

 • 5 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sposób myślenia

  Zamiast martwić się, że zdarzył się raz taki tłok, trzeba cieszyć się że PKM jest niezwykle komfortowa w porównaniu z skm tójmiejską! Miejsca siedzące, cisza, czystość...Po co się zatruwać? :)

 • 13 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rrrrr

  PKM jest dla wszystkich. Dzieci chciały jechać. Kupily bilet i mają takie samo prawo jak każdy inny pasażer. Ta studentka to jakaś księżniczka co chciała mieć cały pociąg tylko dla siebie. Powinno Ci być wstyd za taki list.

 • 3 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Miejsca siedzące

  No nie rozśmieszajcie mnie XDDDDD chyba jak sobie wezmę własne krzesło to będę mieć miejsce siedzące

 • 8 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KMM

  Studentkę na konduktora !!! Będzie decydowała kto może z nią jechać !!! Śmiech na sali, co za list :)) Żenada!

 • 12 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KMM

  Jak będę z dziećmi jechała do kina, to gdzie mam złożyć wniosek o zgodę do "jaśnie " studentki ?

 • 5 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tina turner

  Wstyd to jest kraść, ewentualnie nie mieć pieniędzy na autokar dla dzieciaka

 • 5 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do kmm

  Nie jezdzij, ludzie z Kartuz powinni zostać w Kartuzach

 • 5 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ojciec

  Mam nadzieje że to nie jest studentysta pedagogiki. A tak na marginesie 10 zł to dla niektórych majątek

 • 9 7 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # DO AUTORKI LISTU

  Nie zgadzam się na umieszczanie zdjęcia mojego dziecka. Wykonała je Pani i wykorzystała bezprawnie. Tym bardziej, że łatwo rozpoznać na nim osoby. Może ja jako matka nie życzę sobie umieszczania zdjęcia z wizerunkiem mojego syna!!! To naruszenie prawa i leciutkie zasłonięcie twarzy nic tutaj nie daje.

 • 6 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do pani studentki...

  ....i do nauczycieli.

  nie mam nic przeciwko temu, aby klasy szkolne jeżdziły pkmka- toć takiego tłumu nie mam codziennie.
  mam tylko pretensje do nauczycieli - nauczcie swoich wychowanków kultury zachowania w komunikacji publicznej- bo to co sie dzieje jest skandaliczne !!!!!!!

 • 7 7 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pinku

  O właśnie, gdyby chociaż połowa z tych smarkaczy potrafiła się zachować. Sodoma i gomora, jeśli ktoś z rodziców to czyta to odnieśliście jawna porażkę w roli rodzica, przeważnie pkm jeździ rozwrzeszczana chmara

 • 4 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lolo

  A co nas obchodzi pani syn...

 • 11 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Roman

  Ja pierdziele.Czy wam już w tych główkach się nie pop...liło.Przecież tych niektórych komentarzy to nawet czytać nie można.Po to odbudowano trasę żeby ludzie pociągami jeżdzili i drogi odciążyli.A studentce polecam limuzynę z kierowcą,albo niech napisze list z pretensjami do wyższej instancji może jej podeśle pendolino z miejscówkami.

 • 4 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gość

  Dzieciory powinny chodzić pieszo do Trójmiasta przynajmniej kondycję wyrobią, a tak są wiecznie rozwrzeszczane.

 • 10 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ....

  Studentka niech lepiej jeździ autokarem lub taxi. Paniusia.

 • 8 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Ojciec

  Nawet jakby bilet autobusowy kosztował 1,5, czy 10 zł to nikt nie będzie mi dyktować czym ma moje dziecko podróżować

 • 6 13 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pasażer

  Popieram studentkę. Dzieciaki powinny być izolowane od wspólnej komunikacji miejskiej do momentu osiągnięcia kultury osobistej. Powinien być wynajęty autokar bo tam zachowują się jak bydło.

 • 3 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Aaaa

  Koszt autokaru to 550 złotych. Jeśli tylko jedna klasa ma ochotę pojechać z wychowawcą -to prosze policzyć 550:25 uczniów.

 • 1 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jan Paweł II

  A jak pan Jezus powiedział?

 • 4 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # as as

  Nie tylko dzisiaj.... jakoś gryfe nikt nie jeździł.... chcą koniecznie PKM to niech zarezerwują wagon, a nie po całym pociągu rozsiadają się.. tyle lat jeżdżono wynajęty autobusem

 • 1 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tak tak

  a w japoni muszą zatrudniach upychaczy, wpiszcie sobie na yt jak ładują ludzi do pociągu

 • 5 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kalkulacja

  Trzeba było wcześniej myśleć o wydatkach związanych z posiadaniem dziecka, a nie teraz utrudniać innym życie żeby ich kosztem zaoszczędzić.

 • 8 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # agusia

  Wygodna studentko jeśli przeszkadza Ci tłok w PKM to jedź autobusem one są prawie puste a jeśli chcesz jechać jeszcze wygodniej to proszę jechać taryfą stoją obok dworca .
  Proszę nie pozbawiać dzieci takiej frajdy i to jeszcze w dniu mikołajek . Nie wstyd Ci !!!

 • 6 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # studencino

  To właściciele pociągów powinni pomyśleć o tym aby doczepić dodatkowe składy dla wygody klienta (przecież płacimy za to). Dzieciaki nie są tutaj niczemu winne. Studencino ty też jesteś uczniem :)

 • 1 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pkm

  Dlaczego pon nie sprzedaje biletów numerowanch... przypisanych do miejsca. Od razu widzieliby czy mogą sprzedać kolejne bilety...

 • 3 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ela

  Racja. Dzieci tu nie da winne ze nauczyciele wybierają Pkm. Sama z niej korzystam. Kochani te dzieci tez maja duży dyskomfort bo do samego Gdańska część z nich stoi. Ostatnio byłam swiadkiem. Nie było miejsc dla grupy przedszkolnej. Bo wcześniej kilka klas innej szko ły zajęło. Studentka zwraca uwagę nie po to by mieć wygodę. Ale również o komfort dla nas wszystkich i tych dzieci

 • 10 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @STUDENTKI

  Równouprawnienie studentko. Skoro Ty możesz jechać pociągiem, to i te dużo młodsze od Ciebie dzieci również mogą jechać pociągiem i nic tobie do tego.
  Nie chcesz stać to wysiadaj i idź pieszo, albo biegaj za pociągiem. Nie cierpię takiej marudy.
  Co za społeczeństwo nam rośnie, nowe pokolenie, które widzi tylko siebie i swój czubek nosa.
  Reszta się nie liczy.

 • 6 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Roman

  Brawo Roman, dobrze mówisz, popieram Cię!
  Wielka pani studentka na rośnie (specjalnie "pani" przez małe "p")

 • 7 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mikołaj

  ZLIKWIDOWAĆ MIKOŁAJKI....SZCZEGÓLNIE DLA STUDENTEK..... HI,HI,HI,HI

 • 9 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Przemek brat Natalii

  Widzę że Pani studentka chcę w pkm wprowadzić selekcję. Brawo za inteligencję:)

 • 1 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Smyk

  Dzieci siedzą a starsze osoby w pociągu stoją.
  Chyba w tym jest największy problem...

 • 5 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zdzicho

  Zarabiam full kasy mam 3auta warte ze pół miliona a też jeżdze se pociągiem czasami do trójmiasta bo lubie jeździć pociągiem i patrzeć przez okno beztrosko.

 • 9 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # żałosny ten list

  Niech dzieci sobie jada maja do tego prawo!jak kazdy.Zreszta jak mozna takie cos publikowac!Chyba ktos tu nie lubi PKM

 • 7 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hmmm

  Tak czytam te komentarze i powiem tak, wszystkich (no prawie wszystkich) oburza reakcja studentki. Tym czasem owa studentka zauważyła to na co nikt nie wpadł, a nie wpadł bo szczęśliwie żadne dziecko nie wypadło z przepełnionego wagonu, nie zostało poturbowane przy grupowym wysiadaniu ani się nie zgubiło i wysiadło na właściwym przystanku. Gdyby jednak doszło do nieszczęśliwego wypadku to byłaby cała masa komentarzy oburzonych tym , jak można przewozić w taki sposób zorganizowane grupy (szczególnie małych dzieci). Pani, która jest oburzona, że na zdjęciu jest jej dziecko nie zauważyła chyba , że jej dziecko znalazło się w miejscu publicznym za jej zgodą. Jeżeli pani dziecko i pani również pójdzie np. na gminny festyn to też się pani może znaleźć w gazecie, ale z tym się trzeba liczyć jak się chce żyć wśród ludzi i brać udział w życiu społecznym.Piszcie co chcecie, ale ta studentka ma rację. Organizujący wyjazd z dziećmi musi przewidzieć wszelkie sytuacje i tym potencjalnie zagrażającym bezpieczeństwu eliminować a nie trudno było przewidzieć, że na taki wyjazd w Mikołajki może wpaść więcej niż jedna klasa.

 • 6 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dziewczyno

  Kto Ci dał maturę? !

 • 4 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zxc

  Niestety atak szkolnych wycieczek na pociągi PKM był faktem. Nawet zdziwiony byłem że żaden dzieciak sobie nóg nie połamał na lodowisku podczas dojścia do pociągu.

 • 4 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Aleksandra R

  Dokładnie, przez to lekkie zakrycie bardzo wyraźnie widać twarz i z łatwością mogłam rozpoznać i osoby o że zdjecia. Apelujeego zdjęcia, jeśli nie podejmiecie żadnych działań w tym kierunku zajmę się tym osobiście.

 • 1 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hmmm

  A ja nie jestem w stanie rozpoznać żadnej twarzy a dzieci stoją tyłem i widać tylko czapki?

 • 3 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # że na da

  to jest nasza przyszła ,,yntelygencja"

 • 4 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do oburzonych publikacja zdjęć

  wydaje mi się, ze można publikować zdjęcia bez zgody jesli na zdjęciu jest więcej niz 6 osób. A pozatym na zdjęciach nie ma nic niestosownego, jedni stoją, drudzy siedzą - dzień w pkmce, więc o co chodzi ?

 • 6 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do wyżej

  O ile dobrze pamiętam to nie jest potrzebna zgoda na publikację wizerunku jeżeli fotografia jest zbiorowa. Zresztą redaktor nie opublikowałby żadnego zdjęcia, gdyby nie mógł tego zrobić i nie ma tu o czym dyskutować, tym bardziej, że zamazane są twarze.

 • 5 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @do wyżej

  No oczywiście. Ale niektórym nie wytłumaczysz i jeszcze będą się wykłócać.

 • 5 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pkm

  Tym czasem na stronie dziennika bałtyckiego czytamy o ewakuacji na dworcu PKP. z powodu pozostawionego pakunku. Rzeczywiście, lepiej wysłać dziecko pociągiem, bo taniej i jeszcze sobie miasta liźnie. Gdyby tak coś się na tym dworcu stało to nie tak byście komentowali.

  A poza tym po co tak uogólniać? Ludzie! Czy ktoś tu pisze o tym, że rodzice z dzieckiem nie mogą jechać pociągiem? Nie. Gdyby tak rodzice zobaczyli jak faktycznie takie maluchy muszą w tych pociągach jeździć to już byłaby inna gadka.

 • 3 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do wyżej

  Tak mnie to zainteresowało i wyszło na to (przynajmniej ja tak ten przepis rozumiem), że spokojnie można robić zdjęcia w przestrzeni publicznej , bo np. jeżeli zrobię sobie zdjęcie na plaży pełnej ludzi i chce wrzucić to na fejsa to nie ganiam za każdym plażowiczem i nie proszę go o zgodę.Ale jak już zrobię zdjęcie np. u cioci na imieninach to zgodę fotografowanych na publikację zdjęcia już mieć się powinno. A wrzuty na fejsa to też upublicznianie wizerunku.

 • 7 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pkm

  Tytuł nieadekwatny do treści. Ten pociąg i bez dzieciaków był zatłoczony. Jeśli ktoś codziennie pociągiem jeździ to wie jak to w PKM wygląda. To uważacie, że dobrze jest jeszcze 5 klas wepchnąć tam gdzie nie ma miejsca?

 • 4 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ten list

  ten list to jakaś żenada

 • 5 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Ten list

  A moim zdaniem ten list to zdrowa reakcja młodej osoby, która zauważyła problem zagrożenia bezpieczeństwa dzieci, a tzw. dorośli zamiast się oburzać , że im studentka uwagę zwróciła, powinni się zwyczajnie zreflektować i na drugi raz przemyśleć , czy ważniejsze jest taniej czy może jednak bezpieczniej i wygodniej dla dzieci i zainwestować w transport autokarami?
  Trzymaj się dziewczyno i nie trać wrażliwości na to , co się wokoło dzieje, nie zniechęcaj się i reaguj.

 • 4 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szef PKM - żart :)

  Ja lubię zarabiać na sardynkach w konserwach. Sprzedałem na ten pociąg tyle biletów, że mogę dać sobie premię. Nie dostawię kolejnego wagoniku, bo po co? Jeśli się buraczki wcisną.

  A na serio.
  Zostawcie już tą biedną studentkę. Prawda jest taka, że PKM nie ma logistyka, człowieka, który zna się na planowaniu transportu. Miałam kiedyś wątpliwą przyjemność jechania PKM na air show z dziećmi. Bilety na PKM kupiłam przez internet, bo u nas nie było kasy. Zupełnie niepotrzebnie. Konduktor i tak nie mógł do nas dotrzeć. Chciałam zrobić przyjemność dzieciom a wyszło fatalnie. PKM zawaliło, bo wiedzieli ile biletów sprzedali a wagoniku nie dodali.

 • 5 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ŚLIMAK

  HEHE 500 plus. Tyle bachorow, drą się w pociągach, ludzi gryzą, wyzywają, ale cóż, czego oczekiwać od prowincjonalnej ludności, ale może te wycieczki jakoś im pomogą, ale wątpię. Brawo PIS

 • 4 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ewakuacja

  Dobra mądrale, a kto z Was wiedział, że dzisiaj na doworcu PKP była ewakuacja. Nie gdzie indziej, a właśnie w Gdańsku Głównym, gdzie te dzieci wsiadały i wysiadały. Było ich pewnie sporo przez cały dzień. Porównajmy - pociąg, w którym małe dzieciaki muszą stać, nawet nie mając się za co złapać, nie ma szans w tym tłoku się rozpiąć, a nauczyciel choćby chciał to wszystkich wzrokiem nie ogarnie. Na przystankach trzeba wyjść, aby ktoś mógł wysiąść. Taki maluch wyjdzie i może spanikowany już nie wsiądzie? Jakie konsekwencje w takiej sytuacji poniesie nauczyciel? Lepiej nie myśleć..
  Autobus - jedzie prosto do celu, dzieci spokojnie siedzą, nauczyciel nie musi się obawiać, że kogoś po drodze zgubi. Dzieci wysiadają i wsiadają tam i wtedy kiedy mają. Ponad to nie ma właśnie takiego zagrożenia jak położony pakunek,czy porwanie dziecka.

  Ja nie wiem, warto to 10 zł zaoszczędzić, a nie mieć pewności co do bezpieczeństwa tego kto jest nam najdroższy?

 • 4 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Polaczki

  Oj Polaczki.. jak jedziecie w godzinach szczytu to myślicie sobie "muszę wyjechać szybciej, korek będzie". A jak w tym samym czasie, jest tłok w pociągach, ponad to Mikołajki. To nie myśli się "kurcze nie dość, że wszyscy w tym czasie jadą do pracy to jeszcze kilka szkół będzie do Gdańska jechało, możemy nie mieć miejsca. Może lepiej nie tłuc się z tymi maluchami, lepiej zorganizować autobus dla dwóch klas, to na to samo wyjdzie"

 • 1 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Ewakuacja

  Nikomu nic się nie stało. Co najwyżej nauczyli się nie panikować. Niestety w szkołach nie mają zbyt wiele lekcji tego typu.
  Nie mów, że maluchy musiały wysiadać z pociągu. Sorki nie uwierzę.
  Autobus - po pierwsze to nie atrakcja dla dzieci, po drugie, dzieci w tym wieku mają chorobę lokomocyjną. Pociąg lepszy, w autobusie jak jedno zacznie to spokojnie siedem możesz doliczać.

  Ja wiem, że większość rodziców woli oszczędzić 10 zł - na wszystkim.

 • 5 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zaciekawiona

  Zastanawiam się, kogo należy wyrzucić jako pierwszego z SKM w godzinach szczytu, ponieważ często nie da rady normalnie do niej wejść, nie wspominając o znalezieniu miejsca, w którym można bezpiecznie stanąć i się czegoś uchwycić. Może studentów, uczniów, osoby wracające z pracy, a może z zakupów? No tak, można poczekać w takim wypadku na następny pociąg, może jeszcze na następny, a może najlepiej poczekać dwie godziny, aż wszyscy już wrócą do swoich domów i będzie można wygodnie usiąść, najlepiej kładąc torebkę na drugim siedzeniu, bo też zmęczyła się tym czekaniem. Reasumując, może warto zrobić sobie wycieczkę z Gdańska do Gdyni SKM-ką, tam nikt nie robi zdjęć i nie oburza się z powodu tłoku, bo to normalna sytuacja. Ba! Nawet dzieci podróżują całymi klasami takim pociągiem, a przecież nauczyciele mogli wynająć specjalny autobus, żeby przedostać się do drugiej dzielnicy... Dziwni ci miastowi :)

 • 7 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo studentka !

  Nie chciałabym aby moje dziecko stało w zatłoczonym pociągu do tego w pełnym zimowym ekwipunku. W samochodzie zapinamy pasami, w autobusie sadzamy głęboko w fotelu a tam proszę na pełnym luzie. Rozwagi !!!!

 • 3 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Zaciekawiona

  Po 1, przejazd do Gdyni z Gdańska to ile kilometrów? Chyba trochę mniej niż to 30 do Kartuz.
  Po drugie sama napisałaś, że trudno znaleźć miejsce, w którym można bezpiecznie stanąć. Więc gdzie tam miejsce na bezpieczną podróż dla 7 latków. Spotkałam się kiedyś z otwieraniem drzwi w trakcie jazdy przez pijanego pasażera. Szczęśliwie nikt nie wypadł. Tutaj nie chodzi o to, że dzieci wgl nie powinny jeździć pociągami, albo, że trzeba kogoś wyrzucać. Tylko w pewnych sytuacjach bezpieczniej jest zapewnić dzieciom inny transport, niepubliczny. A na przejażdżkę pociągiem dla grupy 30 dzieci można znaleźć bardziej dogodną datę i godzinę. Tak aby było im wygodnie i bezpiecznie :)

 • 11 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Do Zaciekawiona

  Nie opowiadaj głupot w PKMce nie można otworzyć drzwi podczas jazdy bo są zablokowane automatycznie dopiero na przystanku odblokowują się i wtedy jest możliwość otwarcia ich przez pasażera

 • 5 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @brawo studentka

  Wolisz żeby twoje dziecko siedziało w starym zdezolowanym autobusie "sadzamy głęboko w fotelu" chyba nie wiesz jak wyglądają fotele w autobusach którymi dziećmi jeżdżą. Jeszcze może mi powiesz że podróż autobusem jest bezpieczniejsza od podróży pociągiem ..
  eh i wtedy tacy studenci pchają drzwi z napisem ciągnij ...

 • 3 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  jazda pkm jest zdecydowanie bezpieczniejsza niż jazda autobusem, na tej trasie pkm nie zderzy się z niczym, a na drodze ryzyko jest większe.

 • 3 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Licho

  Ona (ta studentka) tak na serio z tymi pretensjami do innych pasażerów? buachacha.
  Jeśli to nie "podpucha" to współczuje, Twoja postawa roszczeniowa w tak młodym wieku wskazuje na porażkę systemu nauczania instytucji, które do tej pory realizowały Twój proces nauki, oraz porażka wychowawcza Twoich rodziców/opiekunów prawnych, bo widać że nie przekazali żadnych wartości. Twoje EGO jest wadliwie ukształtowane, zapewne masz też skłonności narcystyczne. Popracuj nad sobą, może nie jest jeszcze za późno.

 • 2 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # matka

  "Wydaje mi się, że pociągi PKM mają służyć głównie podróżującym, a nie jako tani środek zastępczy dla szkół" - studentko a Ty przepraszam dokąd to jechałaś? Oby nie do szkoły bo Twoim zdaniem PKM przecież nie do tego służy!!!

 • 2 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Licho

  Fajnie tak anonimowo komuś ubliżać co? :D ja się w liście nie doczytałem niczego obraźliwego na temat dzieci. Ale Ty już mogłeś wysnuć wniosek o wadliwie ukształtowanym ego, skłonnościach narcystycznych i porażce wychowawczej szkoły i rodziców. Nie za daleko?

 • 3 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Licho

  @Licho
  Przecież ta studentka też anonimowo ma pretensje do innych, że śmieli skorzystać z publicznego środka transportu. Zrozumiałbym gdyby te pretensje kierowała do zarządzających PKM- ale zmieniać (powiększać) skład na jednostkowe przypadki?- tu też ważna jest ekonomia. Tak, wg mnie, jej EGO zostało urażone tym, że inni postanowili skorzystać z tej samej przestrzeni publicznej, do której oni i ona ma takie same prawa, tym bardziej, że korzystali z nich na takich samych warunkach. Dla niej to "towarzystwo" było niewygodne, pokusiła się nawet o pouczanie pedagogów oraz ich przełożonych,dodatkowo wytyka im błędy opikuńczo-wychowawcze. Szuka problemów tam, gdzie ich nie ma dla większości ludzi, ma postawę roszczeniową, przeszkadzają jej inni, nie wiem z czego to wynika, z tego, że czuje się w takich sytuacjach osaczona, ma lęki przed bliskimi kontaktami z innymi, uważa że wszystko się jej należy i mają inni dostosować się do jej warunków i oczekiwań a nie odwrotnie.

 • 4 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Z Pępowa

  Komentarze zdecydowanie potępiające autorkę listu są przesadzone. PKMki mają za mała pojemność na większe przewozy, akurat mój syn podróżował 6-go, wspominał, że tłok był niesamowity.
  Problem jest szerszy, w godzinach porannych pociągi są przepełnione. Np 7.22 (wg nowego rozkładu 7.19) w Pępowie z Kościerzyny spóźnia sie bo pasażerowie nie mogą wejść do pociągu na Jasieniu i Kiełpinku. Jest zwyczajnie za mało kursów do Gdańska, o Gdyni nie wspominając. Jest to kuriozalne w kontekście nowych przystanków Karwiny i Stadion. Co z tego że powstały jak nie ma połączeń aby sensownie do pracy na 8 dojechać i po 16-tej wrócić.

 • 2 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Aaaa

  Ludzie, piszecie takie głupoty! Proszę, zróbcie sobie test i jeźdźcie pociągiem po godzinie 7. Gwarantuję, że KAŻDY z Was stwierdzi, że nie zgadza się, aby Wasze dziecko podróżowało w takich warunkach. Jest taki tłok, że są zajęte wszystkie miejsca siedzące, człowiek stoi "na człowieku", nie masz możliwości się obrócić, rozpiąć kurtki czy nawet przytrzymać czegoś, aby podczas zatrzymywania się, nie przewrócić się. Dzieciaki całe zgrzane, spocone, nauczycielki stoją w jednym końcu pociągu, dzieciaki niektóre są nawet od nich tak oddalone, że nawet ich nie widzą. Jaki to problem wysiąść na złym przystanku? Stoją zazwyczaj z telefonami, a nieraz widziałam, jak się przewrócili, bo pociąg się zatrzymał. Odkradzenie takiego dziecka w tłoku też nie jest żadnym problemem. Jeżeli zwracacie uwagę na koszty to obliczcie dobrze, czy Wam rzeczywiście się OPŁACA puszczać dzieci na wycieczkę pociągiem w takim tłoku!

 • 1 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # joanna

  brawo dzieci i nauczyciele!! oby czesciej i wiecej was w srodkach transportu publicznego! drodzy rodzice, z pewnoscia wasze dzieci za jakis czas docenia, ze zaufaliscie im i szkole, ze nauczyly sie szybko, ze swiat nie konczy na kaszubach a w ludzi nas otaczajacych warto wierzyc i pomagac sobie wzajemnie tez warto. droga studentko...ponad 100 komentarzy, glownie widze, ze jednak ... moze chocby budzacych refleksje Twoja, tak na przyszlosc...

 • 1 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  ciekawe czy jest jakiś limit w sprzedazy biletów i co by było gdyby konduktor powiedział sorry 10 osób zabieram a 15 niech poczeka godzine bo nie ma miejsc bo już kilka klas jedzie... no to w mrozie i wietrze 10 zł zaoszczedzone.. takie moje zdanie, bo mogło by się tak zdażyć

 • 6 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Studentko

  Tobie to chyba odbiło .Co za pycha . A może uczelnia powinna podstawić pod twój dom czy zagrodę taksówkę , żeby damulka mogła spokojnie dojechać na zajęcia.

 • 2 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hmmm

  Sama kiedyś byłaś dzieckiem i z tego co pamiętam także moja klasa często jeździła pociągami na wycieczki , nie rozumiem tego jak może komuś przeszkadzać grupa szkolna , która tak samo jak owa pani zapłaciła za przejazd :)

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.