Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

 Reklama Bat

List. Dewastacja pasów zieleni na kartuskiej obwodnicy. Kto za to zapłaci?

Opublikowany: 2018-01-02 11:55 Autor: nadesłane

Po prostu szlag mnie trafia gdy widzę coś takiego! Ilu ludzi napracowało się przy budowie naszej obwodnicy, rond, ile to wszystko kosztowało? A ktoś po prostu wjechał sobie na pas zieleni i go zniszczył - pisze nasz Czytelnik.

Zdjęcia zrobiłem dziś rano, bo zbulwersowało mnie to co zobaczyłem. Przecież budowa odcinka naszej, kartuskiej obwodnicy kosztowała nie
mało, wielu ludzi się przy tym napracowało, a teraz mamy coś takiego! Wiem, że wszystko można naprawić, zasypać, posiać nową trawę. Ale to też kosztuje. I wszyscy zapłacimy za to, że ktoś sobie ot tak po prostu wjechał.

fot.nadesłane

Nie wiem, czy to tir się zakopał, czy nie mógł wyjechać, ale dla mnie to ewidentna dewastacja infrastruktury naszego miasta. Dlatego trzeba takie rzeczy pokazywać i napiętnować, bo to niedopuszczalne. Żal mi tych ludzi, którzy w dzień i w nocy, w upale, w deszczu ciężko pracowali, żeby nam, mieszkańcom Kartuz było choć trochę lepiej. Czy się mylę?

fot.nadesłane

fot.nadesłane

fot.nadesłane

(imię i nazwisko do wiadomości redakcji)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [33]

 • 27 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  A nie pomyslales, ze ktos moze awaryjnie hamowal i musial odbic na bok zeby nie doprowadzic do wypadku?

 • 8 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ???????

  A przechodzenie w miejscu niedozwolonym? Na to też są zdjęcia ?

 • 16 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # eeeee

  Grzęzawisko, a nie trawnik... Mnie nie żal tych ludzi, którzy w upale to robili. Oni dostali za to pieniądze. Nasze pieniądze. Dlatego żal mi nas, że za takie bagno zapłaciliśmy ;-).

 • 25 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Andrzej

  A może ktoś po prostu wpadł w poślizg? Sądzę że nikt ot tak sobie nie wjechałbym na ten pas zieleni. Autor tego listu chyba jeszcze na kacu ;)

 • 15 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wątpie

  by ktoś ciężarówką zrobił to celowo i naraził się na przebicie opon na granitowych krawężnikach ,awaryjnie hamował wpadł w poślizg albo zasnął za kierownicą.

 • 15 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # „Uwaga na TIR-y”. dla amatorów

  Duże samochody ciężarowe, potocznie zwane TIR-ami, można bardzo często spotkać na polskich drogach, nawet tych przebiegających przez miasto. W pobliżu tego rodzaju pojazdów, ze względu na ich rozmiary i masę oraz ograniczone pole widzenia kierowcy, należy zachować szczególną ostrożność. Jak więc postępować, gdy na sąsiednim pasie lub przed nami porusza się TIR?

  Uwaga na martwe pole
  Przejeżdżając nieopodal TIR-a, trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że jego kierowca ma ograniczoną widoczność. Wiele osób błędnie zakłada, że wysoka pozycja za kierownicą pozwala mu zauważyć wszystko, co dzieje się wokół pojazdu. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak duże jest tzw. martwe pole w przypadku samochodu ciężarowego znacznej wielkości. Obejmuje ono przestrzeń tuż przed pojazdem i za nim oraz po jego bokach.

  Zaplanuj wyprzedzanie
  Należy zachować szczególną ostrożność podczas wyprzedzania dużych samochodów ciężarowych. Nie tylko nie mamy wtedy pewności, co znajduje się przed tym pojazdem, lecz także czy kierowca nas widzi. Dlatego zamiar wyprzedzania należy sygnalizować odpowiednio wcześnie, nawet w przypadku, gdy manewr ten wykonujemy na drodze wielopasmowej. Szczególnie niebezpieczne jest wyprzedzanie z prawej strony – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Planując wyprzedzanie, trzeba też wziąć pod uwagę długość poprzedzającego pojazdu i upewnić się, czy wystarczy czasu na dokończenie manewru.

  Nie zajedź drogi
  Bardzo ważne jest również, by przy zmianie pasa ruchu nie zajechać TIR-owi drogi. Najlepiej zachować większy odstęp niż przed samochodem osobowym, ponieważ ze względu na masę samochodu ciężarowego jego droga hamowania znacząco się wydłuża. Także w tej sytuacji nie można też zapominać o ograniczonym polu widzenia kierowcy TIR-a.

  Zostaw miejsce na zakręcie
  Szczególna ostrożność niezbędna jest też na zakrętach i skrzyżowaniach. Rozmiary TIR-a powodują, że potrzebuje on wiele wolnej przestrzeni, by skręcić. Lepiej zachować bezpieczną odległość od takiego pojazdu, zamiast na przykład próbować go wyminąć. Gdy duży samochód ciężarowy skręca w prawo, istnieje ryzyko, że wyjedzie częściowo na sąsiedni pas, a jeśli auto osobowe znajduje się w obrębie jego martwego pola, może dojść do kolizji.

  Zachowaj bezpieczną odległość
  Zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu jest obowiązkiem kierowcy w każdej sytuacji, jednak w przypadku, gdy tym pojazdem jest TIR czy duży autobus, dystans powinien być większy – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Samochody znacznych rozmiarów przyczyniają się do powstawania podmuchów wiatru, które czasem mogą nawet zepchnąć niewielkie auto osobowe na sąsiedni pas. Dodatkowe utrudnienie stanowią też opady deszczu czy śniegu. Woda czy błoto tryskające spod kół samochodu ciężarowego mogą na kilka sekund całkowicie odebrać widoczność mniejszym autom – podobnie dzieje się, gdy na przednią szybę spadnie śnieg zalegający na dachu poprzedzającego pojazdu.

 • 14 7 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # c+e

  Ten kto napisał ten "list" pewnie w życiu nie jeździł tirem.. szkoda słow na takie coś.
  Jak jest taki mądry to niech wsiądzie za kółko takiego kolosa i niech jedzie. Wszystko sie mogło zdarzyć. awaryjne hamowanie itp. ale nie. po co pomyśleć. lepiej pieprzyć głupoty bo on napewno specjalnie tam wjechał. chore. nie chce nikogo bronić ale bez powodu on tam nie wjechał!
  Pozdro dla normalnych!

 • 7 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # piąteczek

  to się stało w piątek z rana około8. tir chciał ominąć dwa pojazdy osobowe które najechały na siebie delikatnie..

 • 6 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zxc

  Jakie awaryjne hamowanie? Pomyślcie trochę. To jest zaraz za rondem w stronę Gdańska. Z jakiej prędkości chcecie tam awaryjnie hamować? Z 30km/h?
  Pewnego ranka na poboczu w stronę Gdańska, zaraz za rondem, stała awaryjnie ciężarówka, częściowo blokując ruch. Ślady na trawie to efekt "genialnego" pomysłu kierowcy, który postanowił kontynuować jazdę w kierunku Gdańska wjeżdżając na przeciwległy pas ruchu.

 • 8 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @piąteczek

  i zapewne swoim refleksem i manewrem ocalił komuś życie, ten oszołom co pisał zbulwersowany do portalu zapewne jest sierotą na drodze.

 • 10 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ciągle pada

  Przyjdzie walec i wyrówna.A błoto i grzęzawisko jest od tego że chyba już z pół roku pada jakby ktoś nie zauważył.

 • 2 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @zxc

  to po jaki czasie zatrzyma się 40 tonowa ciężarówka mądralo,

 • 5 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bartosz

  Jakby to bylo awaryjne hamowanie to nie ma tematu. Ale zagafkowe jest to ze slad jest za rondem i to w dwie rozne strony.
  Jak to sie stalo? Jezeli kierowca umyslnie cudowal jadac po trawniku to powinien poniesc konsekwencje. Mandat plus pokrycie kosztow z polisy. Jakby to byl moj trawnik to nie chcialbym ponosic kosztow..

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Bartosz

  Jeden ślad masz od ciężarówki, która zjechała częściowo na pobocze i z tyłu został wystawiony trójkąt. Było ciasno ale dało się przejechać. Drugi ślad jest od cwaniaka, który umyślnie wjechał na jezdnię po drugiej stronie i jadąc pod prąd kontynuował jazdę w kierunku Gdańska.

 • 4 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Co mam powiedzieć...

  Co mam powiedzieć gdy woda z drogi publicznej podczas opadów zalewa mi posesję? Muszę sam torować jej drogę bo gmina ma na to wylane. Wolą asfaltować Gaj zamiast zająć się realnymi problemami. Nadmienię iż zgłaszałem problem kilka razy. Bez odzewu.

 • 2 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A to nie w Przyjaźni?

  Na Okrężnej jest? Zapraszamy Pana Sołtysa na spacerek z pieskiem lub kotkiem.

 • 1 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Teraz to wygląda fajne

  Ta droga od nowości jest tak nierówna , auta skaczą, czy oni ten asfalt łopatami ugniatali?

  a teraz pobocze się dostosowało do jakości asfaltu

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nono

  Mandat się należy. Co oni tam wyprawiali?

 • 9 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MIREK-monsz-GRAŻYNY

  Grażyna pewnie jechała nawalona

 • 8 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Miszkaniec wsi

  Nie popieram dewastacji ronda ale na mój gust to wjazd i wyjazd z ronda są zbyt wąskie dla samochodów ciężarowych poprostu zostały źle zaprojektowane

 • 3 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czytelnik

  Masz czas robić zdjęcia, to na pewno znajdziesz czas aby coś zrobić dla swojego miasta - weź grabelki i jedź zagrabić bynajmniej będziesz z siebie dumny...

 • 5 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dzagmen

  Jaka obwodnica? Przecież to jest tylko równoległa droga do ul. Węglowej. Trzeba było zrobić obwodnicę od strony łapalic. Wtedy miało by to jakiś sens! A po takim rozwiązaniu itak całe Kartuzy stoją w korku!

 • 4 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # policjant drogówki

  Wiecie co?
  czytając te wasze wszystkie komentarze jestem pod wrażeniem!
  Jeśli przejeżdżał ktoś w tym czasie, kiedy robiłem te fotki (umundurowany notabene w kamizelkę odblaskową) i jeszcze ma jakieś obiekcje, że niby nie można tam chodzić, to woła o pomstę do nieba.
  Dokładnie tak wyglądało rondo w Żukowie 8 maja 2006 roku kiedy niespełna kilka kilometrów dalej w kierunku Gdańska życie straciły cztery nastolatki; Kasia, Karolina, Mateusz i Paweł.
  Też swoim Golfem postanowili rozryć pas zieleni na rondzie, bo chcieli pokazać swoim pasażerkom, jak się jeździ...
  Obsługiwałem to zdarzenie i nie życzę NIKOMU tego widoku, żeby dokonywał oględzin zwłok tych dzieci. Zatem zastanówcie zanim skomentujecie takie fotki - proszę !!!

 • 3 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # c+e

  ok, tylko powiedz to tym rodzicom Kasi, Karoliny, Mateusza i Pawła...
  Poza tym nie chciałbyś widzieć czym jeździłem już w swoim życiu i jeśli na dwóch różnych pasach ruchu prowadzących w dwóch różnych kierunkach jazdy omijam samochody nawet czołgiem, to takich zniszczeń na pasie zieleni nie zostawiam, jak mnie to pozdrowiłeś mnie normalnym !!!
  Nie chciałbyś widzieć tylu trupów na drodze, ile ja widziałem, nawet Ci tego nie życzę!

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @eee

  życzę Ci z całego serca żebyś zarobił tyle, ile oni przy budowie tej drogi. Widać, że nie masz nikogo w rodzinie, który zarabiałby tyle, ile oni. Zapytaj tych przy rewitalizacji naszego rynku ile płaci im STRABAK, to się lekko zdziwisz !!!! (16 godzin dziennie w każdej pogodzie, kiedy Ty w luksusowym samochodzie zarabiasz co najmniej 10 tysięcy i stać Cię na wszystko)

 • 4 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mądry i odpowiedzialny

  Tego nie zrobił i to tyle.

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # To zrobił ten sam, co w gumiakach

  prosto z gnojówki włazi do przedpokoju i woła: to JA, suweren.

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Było dość nudno z tą banalną trawką ...

  więc zastosował "Dobrą zmianę". Jest na czym teraz oko zatrzymać, JO ?

 • 4 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wielka szkoda, że nie było wtedy nikogo

  z włączonym rejestratorem jazdy. Mielibyśmy buraka- wandala jak na dłoni. Pokazujmy kamerkami takich małpiszonów, czyniących szkody i nie poczuwających się do naprawy własnej demolki.

 • 5 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MIREK-monsz-GRAŻYNY

  Dacie 20 zł to karą zasypie to i trawę zasieje

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@eee

  Co Ty palisz? Niemal wszyscy najpewniej tyle zarabiają. Niektórzy za pracę, a nie za stanie przy łopacie.

  Ile niby płaci STRABAG? 10 złotych na rękę za godzinę?

 • 3 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dajcie CHAMOWI Tira ...

  to takie potem efekty zobaczycie !

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mały Kierowca

  Było tyle miejsca aby wybudować porządne duże rondo, teraz byle jaka awaria, kolizja małego pojazdu utrudnia ruch a nieco większego pojazdu blokuje całe skrzyżowanie, to samo będzie się działo jeśli zrobią ten niewypał na skrzyżowaniu Gdańskiej z Kościerską. Każdy transport gabarytowy będzie miał spore problemy z przejechaniem przez to rondo, zresztą przez to drugie też. W niektórych miastach, pomyśleli i rondo jest tak zbudowane, że można przejechać przez środek bo zdemontowaniu pewnych elementów, ale nie u nas, u nas musi byc kopiec, a na kopcu "pomnik" ku pamięci zasłuzonym, którzy do budowy tego się przyczynili.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.