Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Komentarz. Kto próbuje nas wciągnąć w brudną kampanię?

Opublikowany: 2018-02-26 19:46 Autor: Wojciech Drewka

Anonimowe, szkalujące banery wywieszone na płocie w centrum Żukowa będą wyznaczać trendy tegorocznej samorządowej kampanii wyborczej? Tak - jeśli damy się zmanipulować i pozwolimy na taki poziom prowadzenia publicznej debaty.

Takie sytuacje jak ta zdarzają się zazwyczaj w ostatnich dniach kampanii wyborczej – jakieś plotki albo ulotki, anonimowe gazetki, często zawierające trudne do zweryfikowania informacje wymierzone w konkretnego kandydata lub kandydatów. To elementy tzw. brudnej kampanii. Mogliśmy ją zaobserwować w poprzednich wyborach samorządowych, głównie w Żukowie.

fot.nadesłane

Tym razem elementy brudnej kampanii pojawiły się na 9 miesięcy przed wyborami samorządowymi. Nie znamy nawet jeszcze ich dokładnego terminu, nie znamy liczby i nazwisk kandydatów. Ale „brudna kampania” się rozpoczęła. Ktoś w centrum Żukowa wywiesił banery, z których jeden wymierzony jest wprost w burmistrza Żukowa, a drugi – no właśnie w kogo?

Wszystko i nic

Tak naprawdę to przechodnie i wszyscy przejeżdżający przez Żukowo muszą sami sobie odpowiedzieć na to pytanie. Autorowi było najwyraźniej obojętne czy ich wnioski będą prawidłowe, czy nie. Bo do pytania, czy ktoś wreszcie przestanie rządzić w powiecie można dorobić dowolne nazwisko – wedle uznania. To samo z pytaniem, czy ktoś działa na szkodę mieszkańców: może się za nim kryć wszystko i… nic. Ileż to razy słyszeliśmy od polityków: „coś wiem, ale nie powiem”. To w ten sposób uruchamia się lawinę domysłów i spekulacji.

fot.nadesłane

Oczywiście domyślać trzeba się też autora banerów, bo ten nie zdecydował się podpisać pod swoimi „pytaniami”. Tym samym zszedł poniżej poziomu senatora Bonkowskiego, o którym ostatnio mówi cała Polska, a który zasłynął z tego, że jeździł po kraju z banerami różnej treści. Tyle, że on pod każdym z nich się podpisywał.

W sprawie żukowskich banerów otrzymaliśmy sporo maili, a także w komentarzach pojawiły się próby „nakłonienia” nas do publikacji na ten temat. W Żukowie rzeczywiście sporo się o tym mówiło. Ale analizując tę sprawę spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście chcemy brać udział w czyjejś brudnej kampanii? Czy, informując o tym, chcemy by ktoś nadawał taki, a nie inny ton zbliżającym się wyborom samorządowym? Odpowiedź była jednoznaczna.

Argument zamiast obelgi

Nie trzeba nas przekonywać, że kampania wyborcza do samorządu powinna być emocjonująca. Chcemy, by ścierały się poglądy i racje. Ci, którzy walczą o głosy mieszkańców mają się spierać na argumenty i pomysły, mają wytykać sobie błędy i porażki. W interesie nas wszystkich jest ocena tych, którzy rządzili przez cztery lata, otwarta dyskusja o potrzebach, rozwiązaniach i planach na przyszłość. Tylko w ten sposób można podziękować tym, którzy się nie sprawdzili i wybrać tych, którzy mają coś do zaproponowania.

Jesteśmy przekonani, że lokalna polityka może stać na wyższym poziomie niż ta, którą serwują nam politycy w Warszawie. Ale to zależy od nas. Bo albo „kupimy” to, że ktoś próbuje sprowadzić dyskusję do poziomu anonimowego napisu na płocie, albo przejdziemy obok niego obojętnie i będziemy oczekiwać czegoś więcej.

I na koniec – ktoś powie, że w internecie też można napisać cokolwiek i kogoś obrazić. Można. Ale tutaj nikt nie jest anonimowy.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [36]

 • 9 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pamięć

  Ostatnia kampania w Gminie Żukowo była bardzo brudna i oczerniająca w bardzo niesprawiedliwy sposób i nikt z kontrkandydatów temu się nie sprzeciwił. Dla mnie to tak, jakby takie działania popierał. No, ale wtedy jeszcze nikt w Żukowie nie był Dżentemenem Roku. Zatem teraz może będzie lepiej i bardziej dżentelmeńsko?

 • 8 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Pamięć

  Smiech na sali, przecież wiemy kto te szmatławce kolportował po sklepach hahahaha. Karma wraca i mam nadzieje, że wróci w podwójnej porcji i odbije sie czkawką.

 • 2 6 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # banery to pikuś

  Spora część tzw. facetów dała się zmanipulować ped...lskiej modzie, że niby trendy jest broda, naleśnik na głowie i spodnie rurki, a... zapomniałbym o dziarach (tatuażach), gołych kostkach i kolanach w piętnastostopniowym mrozie.
  To się nazywa wciąganie w brudną kampanię.

 • 0 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  No macie tam problemy na wiosce :)

 • 11 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # STEFAN

  NIE PRAWDA WŁAŚNIE REDAKTOR DREWKA TO MA POZIOM PONIŻEJ ZERA

 • 0 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @banery

  No to masz naprawdę spory widać problem i chyba się bardzo tego wstydzisz.

 • 9 8 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # STEFAN

  DREWKA SIĘ PODPISUJE POD TEKSTAMI KOMUNISTÓW I JE PROMUJE TO JEJT DOPIERO WSTYD

 • 1 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mąż zaufania

  Bo ma być po mojemu.

 • 7 3 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dr.ewka

  Przecież to są tylko pytania. No to nie jest zabronione - jeszcze!

 • 10 10 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Polityka

  Gazetkę oczerniajacą byłego burmistrza kolportowal obecny. Czyli Karma wraca. Kij ma zawsze dwa końce. A taki dżentelmen.

 • 19 12 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ???

  Szanowny Panie Redaktorze czemu wykasowano mój komentarz ?
  Na czyje polecenie Pan to zrobił ?
  Ja nikogo nie obrażałem napisałem prawdę a ta prawda jest niestety bolesna ale Pana nie dotyczy wiec boi sie Pan również Prawdy ?
  Nikt nie wciąga Pana w brudną kampanię Pan powinien rzetelnie informować mieszkańców o wydarzeniach a co Pan robi ? sam niech sobie Pan odpowie.
  Powtarzam jeszcze raz że kandydaci startujący do Rady Gminy w Żukowie z KW Kaszubskie Zrzeszenie Wyborcze, rozprowadzali gazetę Czas Żukowa. To tez była anonimowa gazeta artykuły bez podpisu czyli nielegalna.
  Również obecny Przewodniczący Rady - kurczak zakupiony u niego w ubojni w Miszewku którą to prowadził wraz z swoim ojcem rozdawał każdemu klientowi gazetę Czas Żukowa i co on nie wie kto je dostarczył do ubojni.
  Więc ja się pytam kto zrobił ostatnią brudną kampanię wyborczą ?
  Niech Pan tego wpisu nie usuwa bo to jest prawda i nawet n ie łamię regulaminu obowiązującego na Expresie Kaszubskim.
  Jeżeli ja kogoś obraziłem to niech odda sprawę do sądu chętnie w sądzie powiem więcej i ktoś wówczas będzie miał problem.
  Niech Pan się zastanowi nad usuwaniem tego komentarza bo tak myślę że w Żukowie nastąpi zmiana władzy i jak wtedy Pan się zachowa ?
  Powtarzam to jest prawda i są świadkowie którzy widzieli kto nosił gazety do jakich sklepów.
  Stare przysłowie mówi tak "nosił wilk razy kilka ponieśli i wilka" Jesień sie już zbliża.

 • 3 6 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @stefan

  Już wieczór, zapomniałeś lekarstwa?

 • 5 6 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hmmmm

  Banery, gazetki... Tak was oburza, ze ktoś kiedyś nosił gazetki, a żenujące banery już nie. Czyżby poprzednia władza pisała te komentarze? Hmmmm

 • 10 3 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nieprzekonany

  Szkoda kasy na banery. Nic mnie nie przekona, że za wcześniejszej władzy było lepiej.

 • 4 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @???

  W każdej wsi ktoś nosił te gazetki i ludzie wiedzą kto. I wtedy nikt nie napisał, że to jest złe, czy brudna kampania. A były tam kłamstwa i oszczerstwa.

 • 4 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wilk

  Nosiłem razy kilka, czy poniosą też i mnie wilka? Czas pokaże.

 • 3 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @???

  To chyba czas najwyższy wyciągnąć jakieś wnioski. Trzeba chyba podnosić poziom a nie obniżać co nie?

 • 8 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Aby DYSKUTOWAĆ o problemach

  to trzeba mieć wiedzę i rozum. Aby zorganizować pyskówkę, wystarczy mieć pysk. Pyskówek mamy pod dostatkiem. Rzeczowych dyskusji brak !

 • 1 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dr.ewka

  Niezależnie od wszystkiego, pisząc ten artykuł/komentarz Szanowny Pan redaktor własnie daje sie wciągnąć w kampanie wyborczą. Smieszny zwłaszcza, że zamazuje treści do których się odnosi. Oczywiście bardziej interesuje go MGG niz WK

 • 2 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ dr.ewka

  a co w WK ma być interesującego? Prosze spojrzeć...

 • 1 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@dr.ewka

  nie wiem i nie interesuje mnie to, chodzi mi o meritum sprawy komentarza Redaktora. Pewnie i WK i MGG sa siebie warci, a my nie mamy z kogo wybierać i dylemat jak w USA: miedzy dżumą a cholera

 • 7 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # antysys

  niestety, tak się dzieje jak ludzie nie potrafią samodzielnie myśleć, tylko kierują się tym co dyktują im media, 80% nie potrafi samemu ruszyć głową, nie widzą jak są omamieni.
  Tyczy się to zarówno polityki lokalnej jak i tej krajowej.
  Nie wierzę w żadne słowo wypowiadane przez polityków czy to prawicy czy lewicy, wszyscy tak samo zakłamani.

 • 0 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @antysys

  Faktycznie niektóre media zupełnie bez refleksji publikują co popadnie, a ludzie to łykają.

 • 4 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jurij

  I takim właśnie przykładem jest Naczelny Redaktor W.Drewka. Pisze w tytule o "brudnej kampanii" a co sam robi??!! Sam taka kampanię prowadzi. Same artykuły anty PiS. Za to .Nowoczesna i PO miód-malina.Jakby do tego dodać usuwanie nawet rzeczowych komentarzy, ale niezgodnych z poglądami Redaktora to Pan nie zasługuje na miano dziennikarza lecz propagantora. Panie Drewka... Kończ waść Pan wstydu oszczędź.

 • 23 3 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mikołaj

  Zastanawia mnie jeden fakt. W komentarzach zapewne autorzy banerów wiszących w Żukowie rozpisują się że to niby obecny burmistrz stał za anonimową gazetą i że jest tylu świadków na to że hej...
  Skoro tak to dlaczego nie trafiło to do sądu ?? Skoro macie tak niezbite dowody ??
  Ktoś wyżej pisze że ta gazeta zawierała artukuły bez podpisu... Dobrze pamiętam te gazetę i wiem że były tam artykuły napisane przez Pana Piotra z Żukowa który te same artykuły miał i do dziś posiada na swoim blogu.
  Pamiętam także że poprzedni burmistrz Pan Jerzy podał Pana Piotra w trybie wyborczym do sądu i przegrał z kretesem o czy pisał min. ExpressKaszubski, kartuzy.info i inne media. Najwidoczniej była tam prawda a jak wiemy prawda boli najbardziej.
  Dodatkowo z tego co pamiętam była kolportowana także inna gazeta i z tego co wiem przez autorów tych bannerów skierowana na powiat.
  Dlatego jak ktos nie ma argumentów to rozwiesza bannery. Beda wybory, będa debaty i prosze wtedy swoje żale i pretensje uwidocznić ale osobiście. Chetnie wtedy posłucham obu zainteresowanych...

  Miłego mroźnego dnia dla wszystkich :D

 • 3 10 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Mikołaj

  Przegrał w sądzie, bo źle adwokat doradził i tyle. To wstyd wygrywać w ten sposób wybory dla każdego, kto nie powiedział "stop". I obojętnie nawet, czy zlecił te brudy czy nie. Poprostu nikt z kandydatów, wtedy nie powiedział, że to zło, że tak jest nieelegancko i nie po dżentelmeńsku! Bo to były kłamstwa, a wszystko co dobre zrobił poprzednik było tam obrócone w porażkę, a to bardzo niechrześcijańskie i plugawe oraz niesprawiedliwe.

 • 11 3 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@Mikołaj

  Skoro adwokat źle doradził to mógł zmienić adwokata po wyborach i dochodzić swoich praw jeśli to co było napisane było nieprawdą.
  Rozumiem że twoim zdaniem te banery są po chrześcijańsku i nie są plugawe :D

 • 2 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Jurij

  Nie odrywaj oczu od TVPis bo tam jest prawda o PIS przez 24 godziny oraz w radiu muchomora . Wdychaj to non-stop do kompletnego zaczadzenia. Borys.

 • 2 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Jurij propagandzista

  Putinizacja kraju przez PiS sprawia ci olbrzymie zadowolenie , tak jak innym twoim towarzyszom ??

 • 0 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Mikołaj

  Te banery mówią, jak to jest, gdy ciebie to spotka.

 • 0 3 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do Jurij

  Putin powinien wpaść do Żukowa i nauczyć was jeździć po Trójmieście, gka zajeżdżają po chamsku spokojnym kierowcom .
  Nałożymy na was tantiemy wysokie bo zatruwacie życie innym.Putin wpadaj do Gryfu na bibę.

 • 3 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Roman

  A może konkretnie co jest na tych banerach ,bo nie każdy jeżdzi przez Żukowo albo nie patrzy na płoty tylko na drogę.Jeżeli to jest brudna kampania to przypominam redaktorkowi jak jego protoplasta w wydaniu papierowym umieścił fotkę kandydata z opaską na oczach.Ale wtedy to nie była brudna kampania.

 • 2 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ biba

  Durak ty, oj durak (i burak)

 • 1 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jurij

  Nie oglądam Telewizji Polskiej ani nie słucham radia. Po prostu dla mnie masowe środki przekazu są zmanipulowane albo przez jedną opcję polityczna albo przez drugą i za grosz w nich prawdy. Poza tym jaka putinizacja? Haha ktoś tu jest chyba oderwany od rzeczywistości. A tym co łącza mój nick z jakaś rosyjska/putinowska czy jakąkolwiek wschodnia propaganda to radzę udać się na konsultacje. Sami zdecydujcie do kogo. Pozdrawiam

 • 0 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@???

  Tak jak napisał Mikołaj, artykuły w „Czasie Żukowa" miały swojego autora nie były anonimowe.
  Poprzedni włodarze próbowali przez sąd dochodzić swoich racji, ale ponieważ racji nie mieli to przegrali. Artykuły były nie do podważenia, jak pamiętam ludzie których one dotyczyły jeszcze przez pół roku po przegranych wyborach odgrażali się co to nie zrobią tym, którzy te wybory wygrali. Brudną kampanię zaprezentowano w drugiej gazetce, która skierowana była na krytykę powiatu. Tamta gazetka była anonimowa tak jak te banery - przypadek - nie sądzę.

 • 0 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ~TKM

  Tak sobie myślę, że spasiony komuch zaczął akcję ...
  Tęskni do powrotu, do koryta !

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.