Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

 Reklama Bat

Głos ws. próby usunięcia dziennikarzy ze spotkania i zaproszenie do debaty o transparentności

Opublikowany: 2018-04-03 15:37 Autor: nadesłane

- Mieszkańcy nie są głupi. Jeśli wiedzą, że samorządowcy za zamkniętymi drzwiami "załatwiają" ważne sprawy, to nie zaangażują się w sztucznie tworzone i pozbawione decyzyjności konsultacje społeczne, bo szkoda na to czasu. Wydaje się, że ma dzisiaj miejsce spór dawnych obyczajów z nowymi standardami - pisze w swoim liście Krzysztof Rek, Przewodniczący Stowarzyszenia "Otwarte Kaszuby".

W minionym tygodniu w Kartuzach miała miejsce niecodzienna sytuacja. Przewodniczący Rady Miejskiej zarządził głosowanie w sprawie usunięcia dziennikarzy ze spotkania kartuskich radnych z burmistrzem.

Jak dowodził, spotkanie miało mieć „charakter nieoficjalny” i odbyć się „w cztery oczy”, a radni zostali „postawieni pod presją”. Kiedy okazało się, że dziennikarze jednak na sali zostali, radny demonstracyjnie opuścił spotkanie.

Czas na dyskusję o transparentności

Wydarzenie to, z pozoru nieistotne, pokazuje pewien bardzo ważny dla nas wszystkich problem: brak rozumienia istoty transparentności przez samorządowców. Zdecydowałem się napisać niniejszy list, ponieważ kwestia ta bezpośrednio wpływa na wszystkie ważne dla mieszkańców obszary: od strategicznych inwestycji, poprzez bieżące zarządzanie gminą, do dialogu pomiędzy organami samorządu. Chcę podkreślić, że każdy ma prawo do błędu i celem tego listu nie jest ocena zachowania konkretnych radnych w konkretnej sytuacji, ale raczej rozpoczęcie dyskusji publicznej na ważny dla społeczności temat.

Krzyszof Rek. fot.archiwum

Czym tak naprawdę jest transparentność? W kontekście pracy samorządu, jest nią jawność procesów konsultowania, podejmowania i realizacji decyzji. Jawność ta rozumiana jest jako faktyczna możliwość kontroli pracy samorządowców przez mieszkańców. Najlepiej funkcjonujące samorządy, administracje państwowe czy np. organizacje pozarządowe już dawno zauważyły wartość płynącą z transparentności, która wpływa na kolejny ważny proces – partycypację, czyli udział mieszkańców we wspólnym zarządzaniu samorządem.

Załatwianie spraw za zamkniętymi drzwiami – do lamusa

Nie jest możliwe istnienie partycypacji mieszkańców w zarządzaniu gminą lub powiatem bez transparentności. Mieszkańcy nie są głupi. Jeśli wiedzą, że samorządowcy za zamkniętymi drzwiami „załatwiają” ważne dla regionu sprawy, to nie zaangażują się w sztucznie tworzone i pozbawione decyzyjności konsultacje społeczne, bo szkoda na to czasu. Wydaje się, że ma dzisiaj miejsce spór dawnych obyczajów z nowymi standardami.

Praktyki takie, jak „załatwianie spraw za zamkniętymi drzwiami” czy „nieoficjalne spotkania w ramach sprawowania mandatu” jak najszybciej powinny odejść do przeszłości, a ich miejsce powinny zająć jawność spotkań osób sprawujących funkcje publiczne, transparentność działań organów samorządowych, udział mieszkańców we współdecydowaniu w ramach organizowania rad osiedli, sołectw, młodzieżowych rad gmin, rad seniorów czy budżetu obywatelskiego lub funduszy sołeckich.

Zaproszenie na debatę

Transparentność samorządu i partycypacja mieszkańców to wartości, na których warto budować rozwój regionu. Nadchodzą wybory samorządowe. Dla kandydatów jest to okazja do deklaracji, czy są autentycznie zainteresowani jawnym sprawowaniem mandatu oraz dzieleniem się z mieszkańcami decyzyjnością. Dla wyborców jest to znakomita okazja do zadawania pytań i merytorycznej weryfikacji kandydatów. Już dzisiaj zapraszam więc samorządowców i mieszkańców do zabrania głosu w sprawie oraz wzięcia udziału w debacie na temat wartości transparentności i partycypacji obywatelskiej dla rozwoju naszego samorządu, która odbędzie się w sobotę 6 maja o godz. 18:00 w Kartuzach. Mam nadzieję, że będzie to okazja do rzeczowej dyskusji i zmian w dobrym kierunku, na których wszyscy skorzystamy.

Krzysztof Rek
Przewodniczący Stowarzyszenia „Otwarte Kaszuby”

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [37]

 • 13 2 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  To ten z Nowoczesnej?

 • 10 22 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # i słusznie

  Nareszcze zaczyna być słychać głos młodszego pokolenia. I szkoda tylko że trzeba poświęcić czas na tak oczywiste sprawy. Ale to chyba jedyne wyjście.

 • 24 2 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do autora

  Dlaczego pan Rek nie wypowiada się w istotnych dla Kartuz sprawach :jak obwodnica, parkingi, drogi szkoły. Jak świat światem w kuluarach zapadają decyzję a radni mają tylko głosować . Może należy się zastanowić jak wydawać rozsądnie publiczne pieniądze, a nie robić wybory

 • 10 3 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # cartusians

  No i bardzo dobrze. Wkurza to że Ci co rządzą robią wszystko za zamkniętymi drzwiami.

 • 11 7 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # racja!

  Co to jest za załatwianie tematów po cichu, żeby nikt nie widział, nikt nie słyszał? Gdzie my żyjemy? Chcą se pogadać - proszę bardzo, restauracja, kawka, herbatka i już. Ale w urzędzie? Co to ma być? Pan Rek ma rację - towarzystwo trochę odleciało i trzeba im przypomnieć jak w XXI wieku sprawy powinny wyglądać.

 • 8 4 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kuluary

  O to właśnie chodzi, żeby nie było "uzgadniania w kuluarach", z koleżkami i kumplami, przy dobrej wyżerce i napojach...Tzw. lud, a tym bardziej świadomi radni już się nie chcą godzić traktowanie ich jak przysłowiowe "słupy". Temat bardzo ważny, na czas wyborów nośny, po wyborach następuje powrót do starych, skostniałych metod. Niejeden wypłynął na tym haśle, a praktyka jest taka jak każdy widzi i czyta...A mogłoby być tak dobrze.

 • 23 2 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rek i Drewka

  Taka to śpiewka

 • 7 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A ja bardzo lubię

  posłuchać p. Petru, p. Misiło, p. Szojring coś tam, a o Myszce Agresorce nawet nie wspomnę.

 • 5 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do autora

  pam Rek wypowiada się dokładnie na ten temat:
  "Zdecydowałem się napisać niniejszy list, ponieważ kwestia ta bezpośrednio wpływa na wszystkie ważne dla mieszkańców obszary: od strategicznych inwestycji, poprzez bieżące zarządzanie gminą, do dialogu pomiędzy organami samorządu."

 • 8 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  Ten Rek to kto

 • 5 3 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Niektórzy bardzo lubią ZAKULISOWE

  sterowanie ręczne oraz teatr marionetek, gdy np. tzw. prezydent, premier czy jakiś marszałek to tylko kukiełka w pulchnych paluszkach wykonawcy tych laleczek.

 • 3 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # taak

  Wiadomo, że debata odbędzie się 6 maja , wiadomo, że o 18.00, wiadomo, że w Kartuzach, ale Kartuzy są średnio duże , żeby było transparentnie:) to warto by skonkretyzować, w którym miejscu bo jak przyjdę np. do Parku Solidarności to może się okazać , że debata była na Rynku albo w urzędzie?

 • 15 2 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do .Nowoczesnych POdpalaczy

  redaktor nie nadąża z usuwaniem POstów

 • 8 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  co to za przedszkole ?

 • 4 1 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # litości...

  Ci ludzie nas represjonują ?

 • 7 4 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ litości

  Wybierz sobie prawników , inżynierów i jasnowidzów. Jak na razie w tej gminie rządzą bibliotekarka i politolog. Oni najlepiej wiedza co potrzebują mieszkańcy. Ci co was reprezentują to mieli odwagę stanąć do wyborów i oni chcieli po męsku porozmawiać z burmistrzem bo w większości nie są to zwolennicy burmistrza. Gdy w gabinetach zamykają się ludzie tej samej orientacji to zaczyna być niebezpieczne. I właśnie chodziło o to by sobie pogadać w sposób mało cywilizowany. A tu burmistrz wykiwał przewodniczącego i przybył z obstawą. a umawiał się że będzie na spotkaniu sam. Ale mediom przedstawił jaki to on transparentny. Na tym polega kartuska obłuda.

 • 21 5 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kabaret

  Nachalne promowanie Reka jest już żenujące .Dajcie Mu w gminie jakąć fuchę za tysiaka chociaż bo chłopak ma parcie a zaczyna ocierać się o śmieszność.
  A dla ciekawości państwa :
  Dzisiaj w Tv pokazywali jak prezes Gersdorf rozpoczęła bodaj jakieś posiedzenie KRS-u i ..wyprosiła dziennikarzy i pozostałe postronne osoby a przecież nie mają prawa wg Reka czegokolwiek ukrywać prawda?
  Notabene czy pan Pryczkowski to nie aby zwolennik PO ?To może pan Reka poprzez Mamę by to wyjaśnił czemu pan zwolennik PO chciał tak a nie inaczej ,przy okazji niech wyjaśni czemu zwolenniczka Nowoczesnej i KOD-u Gersdorsf usuwa dziennikarzy :)
  Szach mat .

 • 21 5 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hipokryzja

  Młode pokolenie ???...Które wychowano przez stare pokolenie :))) Rek to ma być nowe pokolenie ale wpojone przez rodziców zasady moralne i polityczne są takie jak reprezentuje Nowoczesna i PO. Nigdy w Kartuzach ! Niedoczekanie Wasze! Widać jak wszelkimi sposobami dążycie do władzy. Jak nie mamusia, bo już może zdrowie nie dopisuje to synuś, będzie nam naprawiał myślenie polityczne i tłumaczył jak powinna wyglądać transparentność w urzędzie gminy. Te rady niech przekaże mamusi a ta z kolei panu włodarzowi. Bez zbędnych spotkań i dyskusji. Tak powinno być w gminie a dlaczego nie jest? Niech pan Rek zaprosi na to spotkanie włodarza z radnymi a nie ludzi, którzy cały czas dają do zrozumienia , że NIE są zadowoleni z transparentności pracy urzędu, brak jawnych sesji (nagrywania) i wiele innych spraw. A tak z ciekawości to co pani Rek załatwiła dla naszej gminy? Co ta pani tam właściwie robi, oprócz brania pensji? Obawiam się ,że pan Rek junior niczego więcej nie wniesie niż jego mamusia dla naszego miasta. Państwo Rek ,pokażcie, udowodnijcie ze coś zrobiliście dla naszego miasta oprócz pikiety przed sądem i jeżdżeniem na opozycyjne marsze. Robicie sobie KPINY!!!! z mieszkańców większą niż obecny pan przewodniczący RM. Tak szybko chcecie wykorzystać każdą sytuację aby zaistnieć :( Żenada!!! Przecież sam pan Rek stwierdził, że ludzie nie są głupi, więc niech sam o tym pamięta.

 • 1 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Somsiad

  Słoma z butów wystaje :D

 • 1 1 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # TKM przy korycie i tylko MY

  To się nam po prostu należy. Straganiara.

 • 5 1 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @hipokryzja

  Nie jesteś na bieżąco, pani Rek już nie pracuje w urzędzie

 • 7 1 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do kabaret

  Ptaszki ćwierkają, że pan AP niedawny zagorzały zwolennik PO, teraz przemalował się na PIS i się zaPISał, ale czy go już tam wpuścili ?

 • 2 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@litosci

  A kto Ci powiedział, że będzie sam?

 • 3 2 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # co za PiS

  wszędzie węszą spisek:) ale odnieść się do tego, co napisane, to za trudne, lepiej personalnie, lepiej szukać partii, innych osób, rozmowa na argumenty tych ludzi przerasta

 • 5 2 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # żurawie

  wróciły,czekać tylko na głos Reka,wiosna idzie,Rek krytykuj ,jak to możliwe,żeby za rządów PiS słońce świeciło ? Niedługo pierdnie na Łąkowej stary Ziut a w EK wypowiedź Reka przeczytamy .

 • 7 3 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # najbardziej boli

  jak ktoś napisze prawdę, wtedy hyc ucieczka od rozmowy i krytyka osoby za to, że mówi prawdę, bo prawda w oczy kole

  Pokolenie pis, czas na wymianę!

 • 11 2 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # o tak tak

  czas na pokolenie dzieci nomenklatury PO ? Ludzie tego nie kupią,Mamusia PO synek Nowoczesny ,wiesz co,kiepsko to wygląda,może w Będargowie to łykną albo Górne Łapalice :)

 • 3 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Adi

  Na filmie widac jak jeden radny jest zajety i czyta sobie gazete i to wszystko za nasze pieniadze.

 • 3 2 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ kabaret

  "Nachalne promowanie Reka jest już żenujące "

  Każdy może napisać list, który zostanie opublikowany na expresie. O ile będzie to list godny uwagi. Jak zazdrościsz to napisz coś ciekawego jeżeli potrafisz. Sympatie polityczne nie mają znaczenia.

 • 3 5 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # argumenty

  Porównanie Krajowe Rady Sądownictwa do Rady Gminy to ma być argument czy komuś wyobraźnia poleciała za daleko??? Po drugie ten list zwraca uwagę na bardzo ważną rzecz na której wszystkim powinno zsleżeć więc personalne ataki na autora dowodzą tylko że trafił w punkt a niektórym po prostu nie starcza już argumentów.

 • 2 4 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @hipokryzja

  Gratuluje Panu/i olbrzymich pokładów odwagi. Jest Pan/i tak odważny, że wypytuje o osiągnięcia Pani i Pana Rek anonimowo w komentarzach na portalu internetowym zupełnie ignorując problem poruszony przez Pana Reka. Niech Pan będzie w takim razie transparentny i napisze swój list zawierający merytoryczną krytykę w stosunku do Pani Rek i Pana Reka. Tylko najpierw niech Pan przeczyta co to jest transparentność. Powyższy list dobrze to wyjaśnia. A potem niech Pan się podpiszę z imienia i nazwiska.

 • 9 1 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@hipokryzja

  Nie można krytykować pani Rek. Bo co krytykować, skoro nie wiemy, co przez 4 lata robiła?

 • 4 2 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AQQ

  UFF !!! ale bije kampanią wyborczą. Nie wyszło z Nowoczesaną to teraz jakieś stowarzyszenie. Panie Rek ,mam nadzieję, że ktoś taki jak pan, nigdy do władzy się nie dorwie. Aż kipi od demagogii i populizmu a tak naprawdę to nie ma pan nic do zaoferowania mieszkańcom naszej gminy. A jak tam kolega z Warszawy?

 • 4 3 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wybory

  Pan Rek będzie walczył o transparentność. hahaha!!!!! padłam!...proszę pana weż pan, się do roboty u siebie w szeregach Nowoczesnej. Trzeba robić porządek jak chcecie aby słuch po was nie zaginął. Jak jest pan wrażliwy na kłamstwo, obłudę brak transparentności to proszę robić porządek w swoich szeregach i przyjaciół z PO. Cala reszta ludzi w Kartuzach poradzi sobie bez pańskiej pomocy. Ale za czujność dziękujemy! :))))

 • 3 2 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@@hipokryzja

  Nie ważne co robiła, ważne ze przez jakiegoś geniusza schemat został skopiowany z góry i to ta osoba powinna zostać rozliczona!

  i tako oto dwa znane wszystkim przykłady -
  Za PIS Misiewicz (16 listopada 2015 r.- 31 marca 2017 r . ok 12 tyś / mies) za rolę maskotki ministra i dla równowagi za PO A.Grad gość powołany w celu wybudowania elektrowni atomowej w Polsce (na tym stanowisku zarobił 1 mln 63 tys. zł, czyli około 100 tys. zł miesięcznie) - elektrowni jak nie było tak nie ma i nie będzie.

  Stać nas!

 • 3 2 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @@@hipokryzja

  A jak miała być wybudowana jakakolwiek elektrownia skoro PiS to wycofało i postawiło na powrót do XIX wieku i węgiel. Rynek energii odnawialnej a dokładniej wiatrowej kto załatwił? I przecież za tej władzy nie powstała żadna poważna inwestycja. Mało tego, widziałem wyliczenia że jesteśmy prawie 50 mld na minusie za obecnej władzy właśnie pod kątem inwestycji. Ale na nagrody dla rządu było nie?

 • 2 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # małpek zabraknie @@@@hipokryzja

  zgadza się, kto zainwestował w solary ten też dostał po kieszeni... sięga się do kieszeni ludzi którzy starają się coś poprawić, a daje się nierobom. Mydli się oczy bajkami o smogu, a sprowadza się rekordowe ilości byle jakiego węgla z Rosji, ale o tym nikt nie chce słyszeć. to już inna bajka.

  Info Krajowej Administracji Skarbowej w 2017 do Polski przez przejście w Braniewie wjechało w sumie około 2,75 mln ton węgla, co będzie rekordem od 2004 r.!!!! ( np. 2014 1,7 mln)

  a mi raczej chodzi o schemat działania - wyszukiwanie i tworzenie stanowisk dla swoich na koszt Nasz.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.