Zamknij

Ustawa o wycince drzew - jakie są aktualne przepisy?

12:09, 07.11.2018 mat.nadesłane Aktualizacja: 12:26, 07.11.2018
fot.nadesłane fot.nadesłane

Od 17 czerwca 2017 roku weszły w życie nowe przepisy, które wymagają uzyskania zgody odpowiedniego organu na usunięcie drzewa z prywatnej działki. W przeciwnym razie mogą nam grozić wysokie kary finansowe. Kiedy można wyciąć drzewo bez zezwolenia? Jakie zasady wycinania drzew zostały wprowadzone do ustawy o ochronie przyrody? Sprawdzamy.

Nowa ustawa o wycinance drzew

Po wprowadzeniu kilkanaście miesięcy temu bardzo liberalnej ustawy o wycince drzew (przeczytasz o tym tu) społeczeństwo zaczęło protestować. Tereny zielone znikały z wielu miejsc w szybkim tempie, co zmusiło Sejm do wprowadzenia nowelizacji ponownie zaostrzającej nieco przepisy o wycince drzew.

Zmiany wprowadzone do ustawy o ochronie przyrody znacząco ograniczają wycinanie drzew na prywatnej działce. Obecnie nie jest możliwa wycinka drzew bez uprzedniego zgłoszenia takiego czynu w odpowiednim urzędzie. Konieczność zmiany ustawy wynikały głównie z liberalnych przepisów prawa, które umożliwiały wycinanie drzew na własnej posesji bez zezwolenia. Dzięki temu właściciel mógł samodzielnie decydować o kształtowaniu zieleni na prywatnej działce. W efekcie doszło do wielu nadużyć w dużych miastach, szczególnie na działkach, które zostały otrzymane w wyniku dzikiej reprywatyzacji.

Najważniejsze zmiany w przepisach

Ustawa o wycince drzew daje możliwość wycinki drzew bez zezwolenia, lecz tylko tych o małej średnicy pnia. Oznacza to, że wycinka topoli, kasztanowca zwyczajnego czy wierzby będzie możliwa bez konieczności zgłoszenia zamiaru wycięcia drzewa. Nowe przepisy nadal zezwalają na samodzielnie podjęcie decyzji przez właściciela działki o kształtowaniu zieleni na własnym gruncie. Inaczej będzie w przypadku drzew grubszych, na których wycięcie, będziemy potrzebowali zgody odpowiedniego urzędu. Przepisy, które weszły w życie 17 czerwca 2017 roku, utrzymują ograniczoną zasadę decydowania o swojej własności w stosunku do starszych drzew.

Niedostosowanie się do obowiązujących zasad wycinania drzew może grozić karą pieniężną. Wysokość opłaty na usunięcie drzew jest obliczana w następujący sposób: liczba centymetrów obwodu pnia drzewa na wysokości 130 cm jest mnożona przez stawkę opłaty dla danego gatunku. W przypadku krzewów, stawka liczona jest poprzez pomnożenie liczby metrów kwadratowych powierzchni, na której znajdował się usunięty okaz oraz stawkę opłaty dla danego gatunku.

Zgłoszenie wycinki drzew

W zgłoszeniu zamiaru usunięcia drzewa, które właściciel prywatnej działki musi dostarczyć do właściwego organu powinny znajdować się następujące informacje:

- imię i nazwisko osoby wnioskującej o usunięcie drzewa na własnej posesji,

- oznaczenie miejsca, w którym ma dojść do wycinki drzewa,

- rysunek lub mapa, dzięki której możliwe będzie zlokalizowanie drzewa na nieruchomości.


W przypadku, gdy chcemy usunąć drzewo na działce wpisanej do rejestru zabytków, nasze zgłoszenie rozpatrzy wojewódzki konserwator zabytków.

Zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa – co później?

Wydanie zezwolenia na wycinkę drzew leży w obowiązku gminy. Przed jego wydaniem, urzędnik musi przeprowadzić oględziny drzew, które chcemy usunąć z naszej działki.  W tym celu określa on gatunek i mierzy obwód drzewa. Wszelkie ustalenia zostają zawarte w protokole, który będzie ważny przez 6 miesięcy od dnia jego sporządzenia.

Urząd gminy ma 14 dni na odrzucenie zgłoszenia zamiaru wycinki drzew od momentu przeprowadzenia oględzin. W tym czasie może sprzeciwić się usunięciu drzewa. Jeśli tego nie zrobi, właściciel działki będzie miał prawo do wycięcia drzewa. Więcej szczegółów na temat nowych przepisów znajdziesz też tutaj https://fajnyogrod.pl/porady/wycinka-drzew-od-2017-mozesz-wyciac-drzewa-na-wlasnej-dzialce/

(mat.nadesłane)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%