Zamknij

Łączy je nić: panie z Klubu Kołowrotek prezentowały swoje dzieła

14:36, 07.11.2018 M.D Aktualizacja: 15:32, 07.11.2018
Skomentuj fot. Magda Dzienisz fot. Magda Dzienisz

Własnoręcznie wykonane na drutach czy szydełku szale, chusty, torby, a także wełniane swetry, skarpety, rękawiczki - takie cuda można było zobaczyć w Muzeum Kaszubskim. Odbył się tu także pokaz tkania czy przędzenia. Wszystko to zaprezentowały panie z Klubu Kołowrotek działającego przy muzeum, a ich prace podziwiała młodzież i zwiedzający.

Klub Rękodzieła Kołowrotek działa prawie rok - zrzesza kilkanaście miłośniczek robienia na drutach, szydełkowania i innych ręcznych robótek. To tutaj mogą wymienić się pomysłami, inspiracjami, umiejętnościami, a także po prostu porozmawiać w kobiecym gronie. Spod rąk członkiń klubu wychodzą małe dzieła sztuki. Wszystko to można było dziś zobaczyć w Muzeum Kaszubskim podczas Dnia Prządki. Prezentowano przepiękne szale i chusty, szaliki, swetry, torby, rękawiczki i skarpety, a nawet opakowania na prezenty. 

Powiązane są nicią

Pierwsze spotkanie klubu zainicjowała Elżbieta Reglińska, która od lat fascynuje się tkactwem i przędzeniem na kołowrotku.

- W moim domu od lat było obecne rękodzieło, które jest na Kaszubach - mówi Ela Reglińska. - Mój tata Roman od lat zbierał pamiątki, zdjęcia i widokówki. Ale zawsze ciągnęło mnie do robót ręcznych, a wszystko tak naprawdę zaczęło się na studiach. W latach 80-tych niewiele osób było stać na swetry czy inne ubrania, dlatego postanowiłam sama je wykonać. Tak nauczyłam się sama prząść na kołowrotku, a gdy mieszkałam trzy lata w górach, miejscowe kobiety nauczyły mnie wielu rzeczy. 

Elżbieta Reglińska. fot. M.Dzienisz

Pani Ela prowadzi blog Prząśniczka, na którym prezentuje tajniki tego rzemiosła. Cieszy się on dużą popularnością wśród fascynatów tkania i przędzenia, postanowiła więc zorganizować takie spotkania "w realu". I tak w styczniu tego roku, także dzięki pomocy Muzeum Kaszubskiego, powstał Klub Kołowrotek, który zrzesza panie z Kartuz i okolic.

- Uczymy się od siebie nawzajem, uczymy się nowych rzeczy. Wykorzystujemy stare rzemiosło, przędziemy na kołowrotku, na wrzecionie, robimy na drutach, na szydełku. Wszystkie te sprawy powiązane są nicią. Wszystko, co można zrobić z nitki, to robimy - śmieje się Ela Reglińska. 

Relaks i ucieczka od stresu

Maria Sikora, jedna z członkiń klubu, prezentuje swoje wyroby. To chusty, swetry, szydełkowe obrusy. 

- Najbardziej lubię szydełkować. W domu mam obrusy, których wykonanie zajęło mi całą zimę! Uwielbiam to, jest to dla mnie sposób na relaks, ucieczka od stresu, wyciszenie - mówi. - Moja pasja zaczęła się w szkole, ale umiejętności te wyniosłam także z domu. Moja mama przędła, robiła na drutach, szyła, haftowała.

fot. Magda Dzienisz

Panie podkreślają, że wiele z własnych wyrobów wręczają często jako prezenty. Obdarowują dzieci, wnuków, znajomych własnoręcznie wydzierganymi swetrami, czapkami, szalikami, a swoją pasją chcą zarazić też młodsze pokolenia. Elżbieta Reglińska zachęca wszystkie miłośniczki ręcznych robótek do wstąpienia w szeregi klubu. 

- Polecam klub osobom, które czują potrzebę zrobienia czegoś oryginalnego, do ubrania, do ozdoby - mówi. - Zapraszam wszystkich tych, którym brakuje też spotkań. Tu możemy wymienić doświadczenia, pochwalić się swoimi wyrobami, nauczyć się nowych rzeczy. Spotkania na żywo, twarzą w twarz to zupełnie coś innego niż na przykład miłośników tego rzemiosła na Facebooku. Można porozmawiać, nawiązuje się specjalna więź i razem można naprawdę wiele zrobić.

Klub Kołowrotek spotyka się w każdą środę w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

SztukaSztuka

4 0

Kręć się, kręć wrzeciono, wić się tobie wić! Ta pamięta lepiej ....
I niech tak pozostanie na zawsze.
Klub Kołowrotek brzmi dumnie !
A wszystko za sprawą dyrektor Muzeum otwartej na potrzeby ludzi których kręci kultura, także ta integrująca ludzi ręczna robótka. Bardzo to wszystko pasuje do tego miejsca, wspaniale :)
16:18, 07.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

KartuzjankaKartuzjanka

3 0

Dzieje się ostatnio dużo w Muzeum Kartuzkim. Brawo Wy!!! 17:13, 07.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GoyaGoya

1 1

Brawo Siostra:) 13:08, 08.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%