Zamknij

Firmy z powiatu kartuskiego przodują w zatrudnianiu cudzoziemców

12:36, 06.08.2018 M.Dzienisz Aktualizacja: 13:26, 06.08.2018
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. fot. archiwum/M. Dz. Zdjęcie ilustracyjne. fot. archiwum/M. Dz.

W pierwszym półroczu 2018 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kartuzach zgłoszono ponad 3 tys. oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi i 224 zezwolenia na pracę sezonową. Plasuje to powiat kartuski w czołówce województwa pomorskiego. 

Według danych Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, powiatowe urzędy pracy z województwa wpisały do ewidencji 66,2 tys. oświadczeń pracodawców o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Wśród pracowników z zagranicy przodowali obywatele Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej, Gruzji i Ukrainy. 

Obywatele Ukrainy najchętniej zatrudniani

Najwięcej oświadczeń w I półroczu 2018 r. zostało wpisanych do ewidencji w Gdańskim Urzędzie Pracy (35,7 tys.). W Powiatowym Urzędzie Pracy w Kartuzach zarejestrowano 3 tys. 377 oświadczeń, co plasuje powiat na czwartym miejscu w województwie. 

Pracodawcy najchętniej powierzali pracę obywatelom Ukrainy - około 60 tys. oświadczeń dotyczyło pracowników z Ukrainy (89,2% wszystkich oświadczeń), na drugim miejscu obywatelom Białorusi – blisko 4 tys. oświadczeń, następnie Mołdawii - 1,8 tys., Gruzji - 0,9 tys., Rosji – 0,4 tys. i Armenii 0,1 tys. oświadczeń.

fot. nadesłane/Pomorskie Obserwatorium Rynku Pracy

- Analizując rodzaje umów, można stwierdzić, że obywatele zza wschodniej granicy najczęściej byli zatrudniani na podstawie umowy zlecenia 66,3% cudzoziemców otrzymało taki rodzaj umowy, 17,5% pracowało w ramach umowy o pracę, natomiast na podstawie umowy o dzieło zatrudnionych było 16,0% cudzoziemców- informuje Tomasz Robaczewski z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. 

Sezonowych pracowników najwięcej w Kartuskiem

Zezwolenia na pracę sezonową wydawane cudzoziemcom przez powiatowe urzędy pracy dotyczą pracy w rolnictwie, ogrodnictwie i turystyce wykonywanej przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym. W I półroczu 2018 r. powiatowe urzędy pracy województwa pomorskiego wydały cudzoziemcom 825 zezwoleń na pracę sezonową, w tym 542 dla kobiet.

Najwięcej zezwoleń na pracę sezonową w I półroczu br. wydano w powiecie kartuskim (224). Najmniej zezwoleń wydano w powiecie malborskim (1), natomiast w powiatach kwidzyńskim i sztumskim i w Sopocie nie zarejestrowano żadnych zezwoleń na pracę sezonową. 

- Wydane w I półroczu br. zezwolenia na pracę sezonową dotyczyły przede wszystkim obywateli Ukrainy 0,8 tys. osób (96,8%). Zdecydowanie mniej na podstawie zezwoleń zatrudnianych było Białorusinów 12 osób (1,5%), natomiast zezwolenia dla obywateli Bangladeszu, Indii, Gruzji, Mołdawii oraz Rosji stanowiły łącznie 1,7% - podkreśla Tomasz Robaczewski. 

Cudzoziemcy chętniej osiedlają się na Pomorzu

Warto przypomnieć, że stopa bezrobocia w regionie jest jedną z najniższych w kraju- w czerwcu br. wyniosła na Pomorzu 4,9%, a w powiecie kartuskim - 2,9 %.W województwie pomorskim wciąż utrzymuje się wysokie zapotrzebowanie na pracowników. W wielu branżach brakuje rąk do pracy, dlatego lokalne rynki pracy coraz częściej zasilają pracownicy z innych krajów. 

- Cudzoziemcy oraz ich rodziny coraz częściej osiedlają się na Pomorzu na stałe. Ze względu na złożoność problemów związanych z ich pobytem, zachodzi potrzeba kreowania polityki imigracyjnej w województwie oraz jej koordynowania w skali regionu. Niezbędnym działaniem w tym zakresie jest wspieranie pomorskich jednostek samorządu terytorialnego w dostarczaniu wystandaryzowanych usług dla cudzoziemców oraz stworzenie warunków do integracji społecznej w środowisku lokalnym - zaznacza Tomasz Robaczewski. 

Takie działania prowadzone są także w powiecie kartuskim - odbywały się tu m.in. spotkania z pracodawcami organizowane przez Starostwo Powiatowe. Niedawno w Kartuzach spotkali się samorządowcy, przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych, by porozmawiać nad budową strategii integracji migrantów. Odbyło się to w ramach projektu "Trzy kroki do integracji w Pomorskim" - Urząd Marszałkowski powołał zespół ds. migracji, który współpracuje z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek.

- Dzięki temu urzędnicy mają lepiej radzić sobie z problemami integracji imigrantów począwszy od edukacji, poprzez ochronę zdrowia po szukanie pracy czy sprawy mieszkaniowe. To pierwszy krok do powstania Pomorskiego Samorządowego Centrum Kompetencji w zakresie Wsparcia Imigrantów - podkreśla Tomasz Robaczewski. 

(oprac. na podst. mat. pras.)

(M.Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

mirek-monsz-grazynymirek-monsz-grazyny

9 7

To było do przewidzenia jak tu najwięcej cwaniaków jest , najlepiej to by Chińczyków zaczęli sprowadzać . 14:00, 06.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KaszubaKaszuba

3 2

sam jesteś cwaniak i g... wiesz. za robotę się lepiej zabierz 07:22, 07.08.2018


reo

Jop Jop Jop Jop Jop Jop

6 6

Cwaniaki nie rejestrują swoich Ukraińców, robią na czarno więc Mirek nie pier$#@ 14:11, 06.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do Chin pojechałDo Chin pojechał

5 3

mój kuzyn, będący automatykiem od uruchamiania nowych linii produkcyjnych oraz ich serwisowania. Firma chińska płaci mu 8 razy tyle, co zarabiał w kraju. Świat się ciągle zmienia, szanowne cebulaki. Chińskiego nie zna, ale w zawodzie jest mistrzem. Angielski wystarcza. 21:54, 06.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kilkaset tysięcyKilkaset tysięcy

5 4

polactwa przebywającego za granicą głosowało na pislam. Nie mogę pojąć, dlaczego oni nie wracają do swojej wymarzonej rzeczywistości, która stała się faktem. Po tak dobrej zmianie do której tęsknili, już dawno powinni być tutaj. Wolą znienawidzony eurokołchoz ??? zamiast wstać z kolan i żyć tu, gdzie mają 500+, emeryturę+, PRL+, mieszkanie+, 300+, PZPR+ itd, itp. Czy ktoś mi to wyjaśni ? 22:16, 06.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%