Zamknij

Czujniki jakości powietrza do wygrania w konkursie "Wiem czym oddycham"

12:03, 03.10.2018 | nadesłane/oprac.M.B.
REKLAMA
Skomentuj
Zdj. ilustracyjne. fot. archiwum/M.Dz.

Wystartowała druga odsłona kampanii Avivy „Wiem, czym oddycham”. Po pierwszej edycji konkursu na Pomorzu pojawiło się 9 urządzeń. Do 27 października mieszkańcy regionu mogą zgłaszać kolejne lokalizacje czujników.

Można je zdobyć w konkursie Fundacji Aviva „Wiem, czym oddycham”, skierowanym do lokalnych społeczności. Od 1 do 27 października br. na stronie www.wiemczymoddycham.pl każdy może zgłosić proponowaną lokalizację czujnika. Urządzenia te „na żywo” przesyłają dane dotyczące stężenia zanieczyszczeń, które można śledzić na komputerze (www.airly.eu) lub smartfonie.

Fundacja Aviva zapraszamy do udziału w akcji mieszkańców Pomorza – szczególnie szkoły, przedszkola, świetlice, gminy, organizacje pozarządowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

28 października rozpocznie się głosowanie internetowe na zgłoszone lokalizacje, które potrwa do 5 grudnia. Wyniki zostaną ogłoszone 6 grudnia br. 100 czujników zostanie zamontowanych w lokalizacjach z największą liczbą głosów. Im więcej głosów zdobędą miejsca z województwa pomorskiego, tym więcej czujników zostanie zamontowanych w regionie. Dodatkowo, 50 szkół podstawowych z największą liczbą głosów w skali kraju otrzyma wewnętrzne sensory jakości powietrza.

– Kontynuujemy naszą inicjatywę, bo widzimy potrzebę uzupełnienia białych plam na mapie czujników oraz edukacji. Duży wzrost świadomości na temat smogu, jego źródeł i szkodliwości wpłynął na to, że walka z nim stała się sprawą ogólnospołeczną, mobilizując do działania władze i społeczności lokalne – mówi Monika Kulińska, prezes Fundacji Aviva.   

Od 1 do 6 października trwają Dni Spirometrii, czyli akcja bezpłatnych badań płuc w całej Polsce, której partnerem strategicznym jest Aviva.

Spirometria polega na pomiarze objętości i pojemności płuc oraz przepływu powietrza przez płuca i oskrzela. To najprostszy sposób na sprawdzenie układu oddechowego. Badanie trwa kilka minut, nie wymaga przygotowania, jest bezbolesne, a wynik dostępny jest od razu. Bezpłatne badania można przeprowadzić w 236 placówkach zdrowotnych w całej Polsce. Ich lista jest dostępna pod linkiem: http://www.astma-alergia-pochp.pl/

(nadesłane/oprac.M.B.)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

Czym oddychamy ??Czym oddychamy ??

5 0

Tym samym czym się ogrzewamy, tzn. CZADEM z własnych śmieci oraz miału węglowego.
To nam zapewnia trzy rzeczy: 1) oszczędność na paliwie ... 2) oszczędność na papierosach, bo już i tak mamy płuca czarne ... 3) krótsze życie, a więc i mniej kłopotów życiowych.
Ci, którym to nie wystarcza, to jeszcze dodatkowo wsiadają za kierownicę po flaszce gorzałki albo po siedmiu dużych kuflach piwa. Wtedy te trzy rzeczy mamy zagwarantowane jeszcze szybciej ..... 18:48, 04.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DymDym

4 0

Zapraszam do Sierakowic z tym czujnikiem 01:19, 06.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mopsekmopsek

4 0

Tak , Taki czujnik nawet nie bedzie mial takiej podzialki, jakie tam jest powietrze do oddychania. Kaszubi w Sierakowicach, pala czym sie da, przejsc bez maski gazowej grozi utrata zdrowia. Ale im to zwisa, chodza z dziecmi na spacery takie niusie, nawet sie tym nie przejmuja, one nawet kolo rury wydechowej by sie polozyly, bo dla niech jest to obojetnie. Cera sniada, zla jakosc krwi, ale o smogu, to nic nie wiedza, bo klecha nie nauczal. Oni lubia w Sierakowicach na pogrzeby chodzic, jedyna tam rozrywka. 12:05, 06.10.2018


© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone