Zamknij

Lato to czas na zbiory owoców leśnych. Przez suszę darów lasu jest niewiele

11:15, 14.07.2018 materiał Nadleśnictwa Kartuzy Aktualizacja: 10:59, 16.07.2018
Skomentuj fot. Nadleśnictwo Kartuzy fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Lipiec i sierpień to idealny czas na zbiory owoców leśnych. W lasach pojawiają się jagody i maliny, zaczynają rosnąć grzyby. Niestety w tym roku na Kaszubach darów lasu jest niewiele. Wszystko przez suszę, która zniszczyła także część upraw leśnych w Nadleśnictwie Kartuzy.

Lipiec w Polsce należy do najcieplejszych miesiąców w roku, wówczas notuje się także najwięcej opadów. To świetny czas na zbiory owoców lasu. W tym czasie dojrzewają m.in. owoce maliny właściwej i borówki czarnej (jagody), zaczynają pojawiać się owocniki większości grzybów jadalnych i trujących.

W lipcu dojrzewają owoce maliny właściwej. fot. archiwum

Najbardziej popularne leśne owoce

Borówka czarna, zwana także borówką czernicą, czyli pospolita jagoda, występuje masowo w polskich lasach. Dużo jest jej jest na całym niżu, a w górach dociera aż do wysokości ok. 1800 m n.p.m. Obszary jagodzisk czernicowych można wyróżnić na północy i południu kraju. Nie ma dużych jagodzisk na znacznej przestrzeni środkowej Polski, ale za to sporo jest ich na Pojezierzu Kaszubskim. Rośnie dobrze na glebach dość ubogich, piaszczystych, byle dostatecznie wilgotnych. Najlepsze warunki do rozwoju ma w borach sosnowych i sosnowo-świerkowych, często stanowi główny składnik runa. Borówka czernica daje pokarm licznym ptakom i ssakom.

Na terenie Nadleśnictwa Kartuzy jagodziska występują praktycznie w każdym z leśnictw. Jagodziska o dużej, zwartej powierzchni występują w leśnictwach : Przewóz, Uniradze i Kolańska Huta, w lasach mirachowskich, a także w lasach w okolicach Kartuz.

Tak dziś wygląda część jagodzisk w okolicach leśnictwa Kolańska Huta. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Jagody nie należą do owoców leśnych szczególnie bogatych w witaminę C, zawierają nieco karotenu, nieznaczne ilości witamin B1, B2. Posiadają dużą ilość garbników, nadają im charakterystyczny cierpki smak, mają zastosowanie przy produkcji win, dzięki nim susz i sok jagodowy stosuje się w lecznictwie. Zawierają też glikokininy, które obniżają zawartość cukru we krwi, mogą być leczniczym składnikiem diety diabetyków. Co ciekawe, więcej glikokininy znajduje się w liściach. Dzięki działaniu mikrobójczemu przetwory z czernic leczą biegunki i są pomocne przy zatruciach. Zawierają substancje zwiększające ostrość widzenia w ciemności i o zmierzchu, dlatego też podawano je w czasie wojny pilotom odbywającym nocne loty. Jagody trzeba zbierać starannie i delikatnie, aby nie uszkadzać owoców, nie zgniatać ani nie ścierać woskowego nalotu.

Niestety aktualnie ze względu na kilkumiesięczną suszę jagód w lesie jest niewiele. Większość jagodzisk jest wysuszonych, a te rosnące w nasłonecznionych miejscach mają zupełnie zeschnięte, brązowe liście.

Susza zdziesiątkowała jagodziska w kartuskich lasach. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Malina właściwa – leśny przodek licznych form ogrodowych tworzy w lasach gęste zarośla. Rośnie na glebach wilgotnych, próchnicznych. Znosi półcień, ale bujnie rozkrzewia się i owocuje tylko na stanowiskach nasłonecznionych, pod silnie prześwietlonym drzewostanem, na zrębach czy skrajach lasu. Malina występuje pospolicie na całym niżu, kwitnie w maju lub czerwcu, owocuje w lipcu i sierpniu. Jest jednym z najmniej trwałych owoców leśnych.

Maliny są niewielkie, ale za to bardzo słodkie. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Jest owocem niezbyt zasobnym w witaminy, jednak zawartością witaminy C góruje nad czernicą. Owoce maliny leśnej mają silniejszy smak niż ogrodowej – często stosowane są jako dodatek do przetworów z maliny ogrodowej. Susz malinowy używany jest jako środek napotny w stanach gorączkowych, przy grypie i anginie.

Tegoroczna susza również nie oszczędziła rosnących w lesie malin. Są one niewielkie, wysuszone, ale za to te rosnące w słońcu są niezwykle słodkie.

Las bogaty w dary

Dla wprawionych zbieraczy i miłośników ziołolecznictwa las jest źródłem wielu leczniczych roślin. W lipcu można zbierać m.in. dziurawca. Kwitnie on zazwyczaj w prześwietlonych częściach kartuskich lasów dopiero w drugiej połowie lipca. W tym roku większość kwiatostanów niestety już prawie przekwitła. Można jeszcze zbierać kwiatostany lipy – by w czasie jesiennego przeziębienia wypić szklankę lipowego naparu, najlepiej z miodem.

Ziele dziurawca ma mnóstwo właściwości, działa m.in. przeciwdepresyjnie, przeciwlękowo, stosowane jest w chorobach przewodu pokarmowego czy na rany i owrzodzenia. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Zazwyczaj w lipcu i sierpniu można już znaleźć owocniki większości pospolitych grzybów jadalnych i trujących. W lipcu najczęściej rosną już kurki, w sierpniu natomiast rozpoczyna się zbiór borowików, podgrzybków, maślaków, koźlarzy. Do tej pory ściółka leśna była tak przesuszona, że nie rosły żadne grzyby, z wyjątkiem niewielkiej ilości kurek na bardziej wilgotnych stanowiskach.

Susza poczyniła też szkody w uprawach leśnych, szczególnie w tych sadzonych tegoroczną wiosną na glebach uboższych, m.in. w leśnictwach : Uniradze, Przewóz i Sikorzyno. Jest jednak nadzieja – bowiem nadchodzące dni przynoszą wreszcie upragnione opady deszczu.

 

(materiał Nadleśnictwa Kartuzy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

SzkodaSzkoda

3 1

Aż serce siękraje, gdy patrzy się na tę wysuszoną ziemię... Ale pomimo suszy las i tak jest piękny 16:13, 14.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

mirek-monsz-grazynymirek-monsz-grazyny

2 1

Przecież metrolodzy co kilka dni ostrzegają przed ogromnymi ulewami więc jaka susza ? 00:16, 15.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkaniec KaszubMieszkaniec Kaszub

0 0

Pamiętam jak za dzieciaka jeździliśmy na jagody w okolice Kamienicy Królewskiej... tam było jagód a jagód. Jak jest teraz, wiecie? Dawno tam nie byłem... 14:46, 16.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Karolajna Karolajna

0 0

W końcu pada! Myślicie, że będą grzyby? 14:31, 17.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SOSMIADSOSMIAD

0 0

Zapytaj tego Pana co w borowie sprzedaje. Ciekawe czy to legalne? Ja płace podatki i tego nie rozumiem. 00:02, 18.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%