Zamknij

Jesiony zagrożone. Drzewa zamierają także w kaszubskich lasach

10:06, 31.07.2018 materiał nadesłany przez Nadleśnictwo Kartuzy Aktualizacja: 14:21, 31.07.2018
Skomentuj Jesiony kiedyś były czczone przez naszych przodków, dziś powoli zamierają... fot. Nadleśnictwo Kartuzy Jesiony kiedyś były czczone przez naszych przodków, dziś powoli zamierają... fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Przepiękne jesiony, niegdyś święte drzewa Słowian, są coraz rzadszym widokiem w krajobrazie naszego kraju. Dziesiątkuje je choroba grzybowa. Coraz mniej jesionów jest także w kartuskich lasach. Majestatyczne egzemplarze tych drzew można podziwiać m.in. w Kartuzach czy Mirachowie.

Jesion wyniosły był obok dębu najważniejszym drzewem Słowian spotykanym w świętych gajach, symbolizował słonce i ogień. Przypisywana mu była zdolność ściągania gromów, dlatego wiąże się go z bogami piorunów. Wywar z kory jesionu używano w Polsce jako leku przeciwko ukąszeniu węży. Z jego drewna robiono strzały do łuków. Wikingowie używali drewna z jesionu do budowy wioseł, łodzi, dzid i innego rodzaju broni - dlatego, że jesion ma bardzo elastyczne, a jednocześnie wytrzymałe na obciążenia drewno.

Przekrój poprzeczny pnia jesionu. źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0.

Dziś jesion stanowi ozdobę parków i ogrodów, jest ważnym i cennym elementem lasów. Zaliczany jest do drzew szlachetnych. Ma bardzo cenne drewno wykorzystywane w meblarstwie, do produkcji parkietów, części maszyn, przyrządów gimnastycznych, wioseł i innych. Jesion jest cennym surowcem zielarskim. Wysuszony liść jesionu wyniosłego lub wąskolistnego ma działanie żółciopędne i moczopędne. W medycynie ludowej napary z liści jesionu używano jako środka przeczyszczającego i poprawiającego przemianę materii.Jesion rosnący w leśnictwie Kolańska Huta. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Wyniosły i smukły, niestety coraz rzadszy

Jesion osiąga wysokość do 30 m, na początku rośnie szybko, przestaje rosnąć po około 100 latach. Żyje około 300 lat. Najczęściej występuje w wilgotnych lasach łęgowych, lubi rosnąć w jarach i wąwozach, w których przepływa woda, ale rośnie także na żyznych siedliskach lasów mieszanych.

Na terenie Nadleśnictwa Kartuzy piękne okazy można oglądać w arboretum w Kartuzach czy przy leśniczówce w Mirachowie, gdzie rosną wzdłuż dojazdu na parking. Drzewo to można podziwiać także w Gaju Świętopełka. Niestety drzewa te są coraz rzadszym widokiem w krajobrazie naszego kraju z uwagi na przyniesioną najprawdopodobniej z Azji chorobę grzybową, która dziesiątkuje je w szybkim tempie. Także jesiony przy mirachowskiej leśniczówce zdradzają objawy choroby: mają zamierające gałęzie.

Jesion rosnący w Gaju Świętopełka w Kartuzach. Drzewo to ma charakterystyczną korę. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Z problemem zamierania jesionów a także wiązów borykają się niemal wszystkie kraje europejskie – odnotowano go w 28 państwach. Zjawisko to zaobserwowano już w latach 90. XX wieku na starym kontynencie. Wywołało to obawy o zachowanie populacji tych gatunków. Podstawowe przyczyny zamierania jesionów, a także wiązów, są powszechnie znane – obok zmian, które zaszły w środowisku ich naturalnego występowania, najważniejszą przyczyną okazały się patogeny grzybowe. W przypadku jesionu wyniosłego głównym sprawcą jest Hymenoscyphus fraxineus. Grzyb ten odkrył Polak – prof. Tadeusz Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Od lat prowadzi on badania zmierzające do rozwiązania tego problemu.

W Wielkiej Brytanii, gdzie jesion wyniosły był trzecim najczęściej występującym gatunkiem drzewa liściastego i drugim najczęściej hodowanym, opracowano specjalny dokument oceniający ryzyko przenoszenia się patogenu na obszarze kraju. Rozpoczęto też tworzenie kolekcji nasion z całego kraju w celu zachowania puli genowej gatunku. W Danii, gdzie od 2005 r. aż 95 proc. populacji jesionu wyniosłego jest zarażona patogenem, straty z tego tytułu w przemyśle meblarskim i drzewnym szacuje się w milionach euro.

Liść jesionu. fot. Nadleśnictwo Kartuzy

Uratować jesion

W Polsce jesion przez długie lata nie stwarzał leśnikom problemów hodowlanych, rzadko wykazywał też objawy chorobowe. Dziś zamieranie jesionów jest powszechne. Działania podejmowane w naszym kraju, z wyjątkiem tych inicjowanych głównie przez Lasy Państwowe, mają zazwyczaj charakter ochrony biernej.

Ponieważ taka ochrona jest nieskuteczna, jedyną metodą zabezpieczenia puli genowej jesionu, a także innych gatunków, jest pozyskiwanie ich nasion i przechowanie ich w banku genów. Taki projekt realizuje Leśny Bank Genów w . Zasoby genowe jesionów i wiązów są przechowywane w temperaturze -20 stopni oraz w temperaturze kriogenicznej (około -170 stopni). Projekt zakończył się w ubiegłym roku.

W Nadleśnictwie Kartuzy zjawisko zamierania jesionów występuje we wszystkich klasach wieku. Szybko postępujący proces destrukcyjny już pod koniec lat dziewięćdziesiątych spowodował odstąpienie od wprowadzania tego gatunku w zakładanych uprawach, z uwagi na masowe zamieranie również sadzonek jesionu.

 

(materiał nadesłany przez Nadleśnictwo Kartuzy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

MajkelMajkel

5 0

Gitary Elektryczne i inne instrumenty nie rzadko też robi się z Jesionu. 14:33, 31.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MoniakMoniak

1 0

i co teraz..? i co dalej? prosimy o kontynuację tematu 16:27, 05.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%