Zamknij

Aby pamięć o nich nie odeszła w mrok. Światowy Dzień Sybiraka w Szymbarku

16:26, 17.09.2018 M.D Aktualizacja: 17:06, 17.09.2018
Skomentuj fot. Magda Dzienisz fot. Magda Dzienisz

Po raz piętnasty do Szymbarka przyjechali Sybiracy i ich rodziny, a także Rodzina Katyńska by obchodzić Światowy Dzień Sybiraka. Mszę św. odprawił ks. arcybiskup Zbigniew Staniewicz, metropolita ryski, a towarzyszyła jej oprawa wojskowa i muzyka w wykonaniu Cappelli Gedanensis.

Jak co roku 17 września do Szymbarka przyjechali Sybiracy. Przywieźli ze sobą bagaż wspomnień, którymi chętnie dzielili się z uczestnikami spotkania. W uroczystościach prócz Sybiraków, Rodziny Katyńskiej i ich rodzin i bliskich, uczestniczyli także m.in. władze sejmiku województwa, powiatu, a także sporo młodzieży.

Po mszy świętej odprawionej przez metropolitę ryskiego, wręczono odznaczenia. Medal „Pro Bono Poloniae” wręczył minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Otrzymał go Kordian Borejko, prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków. Medal "Pro Patria" za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej otrzymała Lidia Czapiewska. 

fot. Magda Dzienisz

- Chciałbym podziękować za to wspaniałe wyróżnienie - mówił Kordian Borejko. - Z całego serca chciałbym podziękować też pani Lidii Czapiewskiej, która przejęła schedę po mężu Danielu i co roku przyjmuje nas w tym przepięknym kawałku ziemi kaszubskiej. 

Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że Polska była pierwszym krajem w Europie i na świecie, która sprzeciwiła się dwóm totalitaryzmom: sowieckiemu bolszewizmowi i narodowemu socjalizmowi.

- Dramatem jest to, kiedy w odpowiednim momencie nie postawi się tamy złu. Polska dwukrotnie stawiała tamę imperializmom i totalitaryzmom. Niestety była w tym osamotniona i zapłaciła za to okrutną cenę, podobnie jak Europa i świat. Następstwem 17 września była gehenna, która spotkała was, Sybiraków. To rozpacz, krew, łzy, śmierć na nieludzkiej ziemi, w głębi Związku Radzieckiego. Dziś w gościnnym Szymbarku budujemy wspólnotę wdzięczności i pamięci wobec tych, którzy pozostali tam, daleko - mówił Jan Józef Kasprzyk.

Wspomniał także osoby zaangażowane w budowanie martyrologii polskiej na Wschodzie. Podziękował Sybirakom za to, że przekazują młodym wspomnienia i pamięć o tych tragicznych wydarzeniach. 

Wręczono nagrody „Bursztynowe drzewo”, a Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej wykonała koncert patriotyczny.  Odbyła się także premierowa prezentacja publiczna filmu dokumentalnego pt. „Różaniec z chleba” w reż. Grażyny Górniak. Film został wyprodukowany przez Telewizję Gdańsk. 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

GratulacjeGratulacje

4 0

Oraz słowa podziękowania dla Pani Lidii za kontynuację pięknej lekcji naszej historii. Cieszy udział Subiraków i młodzieży. 18:08, 17.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SybirakówSybiraków

0 0

...literówka 18:09, 17.09.2018


reo

ze stolycy pisze ze stolycy pisze

0 0

Czy zwiazek Sybiraków stał się prywatny?Sie pan prezezes zdecyduje czy jest w sld czy w syburakach 10:09, 18.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zawszezawsze

2 0

Były władze Kartuz. Widzę tylko panią starostę a burmistrza ani zastępców nie, no chociaż pan Andrzej mógł się pofatygować. Czyżby się obrazili na kogoś lub coś. Tyle lat tam ciężko pracował. No nie ładnie tak zapominać i lekceważyć takie wydarzenie. Brawo dla Pani Lidii!!! 10:24, 18.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

władzewładze

2 0

Przecież oni już kombinują jak to zrobić, żeby wygrać wybory. Co tam Sybiracy. 18:12, 18.09.2018


0%