Zamknij

Kartuzy. Rozmawiali o profilaktyce dotyczącej przemocy i uzależnień

13:42, 15.10.2018 M.Dzienisz Aktualizacja: 14:08, 15.10.2018
Skomentuj fot. Magda Dzienisz fot. Magda Dzienisz

W Kartuzach odbyła się konferencja pn. "Warto wiedzieć- kiedy STOP powiedzieć" współorganizowana m.in. przez kartuski GOPS. Wzięli w niej udział pracownicy instytucji pomocowych, szkół, czy przedstawiciele policji. Celem spotkania było zwiększenie świadomości na temat obecnych zagrożeń oraz dostępnych działań profilaktycznych.

Piątkowa konferencja była wynikiem realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie, który został przyjęty na lata 2014- 2020. Jej organizatorami byli: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Kartuzach, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kartuzach. 

Pracownicy instytucji pomocowych, instytucji oświatowo- wychowawczych czy instytucji bezpieczeństwa publicznego dowiedzieli się o obecnych zagrożeniach oraz dostępnych działaniach profilaktycznych dotyczących przemocy i uzależnień. Konferencję otworzył burmistrz Kartuz, który podkreślał, jak ważny jest temat spotkania.

- Coraz więcej mówi się o zagrożeniach, które wynikają z życia i świata, który szybko się zmienia. Dziś mówimy nie tylko o przemocy domowej czy mobbingu w pracy, ale też o przemocy cybernetycznej. Te sytuacje ciągle koło nas krążą i dookoła funkcjonują - mówił Mieczysław Grzegorz Gołuński. - W gminie Kartuzy funkcjonuje klub abstynenta, w którym prowadzimy szkolenia. W ubiegłym roku udało nam się wyremontować jego siedzibę. 

Henryka Wolska,przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Kartuzach, przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kartuzach, także podkreślała, jak istotnym tematem jest przeciwdziałanie przemocy i uzależnieniom.

- Nie tylko ważne są inwestycje w drogi, czy lampy, ale liczy się przede wszystkim człowiek. Jeśli pomożemy mu w jakikolwiek sposób i uwierzy w siebie i zacznie szanować siebie, to będzie szanował również inne osoby. Widzimy, że panuje znieczulica społeczna, mniej liczy się człowiek - powiedziała - System uzależnień, przemocy, alkoholu, to system pokoleniowy. Idzie z dziadków na rodziców, z rodziców na dzieci. Po to zaprosiliśmy dziś państwa, aby zastanowić się, jak przerwać tę pokoleniową sztafetę. 

Prelegentami byli: Jolanta Łazuga–Koczurowska, która opowiedziała o zachowaniach ryzykownych dzieci i młodzieży oraz Maciej Dębski z wykładem pn. "Problemowe używanie mediów cyfrowych. Nowy wymiar uzależnień behawioralnych". Po każdym z wykładów był panel dyskusyjny, dzięki któremu uczestnicy wydarzenia mogli spojrzeć z różnych aspektów na problematykę uzależnień i przemocy.

(M.Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

KlerKler

1 0

Nie widzę tam żadnego księdza, a na otwarcie boiska był jakiś. 12:32, 15.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

@kler@kler

0 1

Widocznie nie zaprosili. Masz chłopie problem. 14:16, 15.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%