Zamknij

Jak zorganizować chrzciny w Trójmieście?

12:47, 22.10.2018 art.nadesłany Aktualizacja: 12:58, 22.10.2018
fot.nadesłane fot.nadesłane

Chrzciny dziecka to wyjątkowy czas. Często chcemy ten dzień odpowiednio celebrować w gronie najbliższych nam osób. Zazwyczaj decydujemy się na dwie części uroczystości – pierwszą duchową, oczywiście tę w kościele oraz drugą, która ma na celu świętowanie z rodziną. Jak zorganizować chrzciny, żeby nie pominąć żadnego ważnego szczegółu i żeby to wydarzenie było na długo zapamiętane?

Zorganizowanie Chrztu Świętego dla dziecka jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla świeżo upieczonych rodziców, którzy każdą chwilę poświęcają niemowlakowi. Najważniejsze jest to, aby w tym dniu nie zapomnieć o jego istocie, którym jest zmycie grzechu pierworodnego oraz dołączenie do wspólnoty kościoła. Kolejnym ważnym aspektem chrztu jest nadanie imienia dziecku oraz ustanowienie rodziców chrzestnych, którzy odegrają ważną rolę w życiu dziecka. Ta istotna duchowa uroczystość powinna jednak mieć odpowiednią oprawę. Celebrowanie tego dnia z rodziną i przyjaciółmi jest jak najbardziej uzasadnione. Chrzest Święty jest często pierwszą okazją do świętowania również samych narodzin dziecka w większym gronie.


Czym kierować się przy wyborze daty chrztu?

1. Terminarz danego kościoła

Wybór daty chrztu powinno się przede wszystkim zacząć od zapoznania się z grafikiem Kościoła, w którym chcemy ochrzcić nasze dziecko. Może się zdarzyć, że w parafii, do której należymy, chrzty odbywają się tylko w np. 2 niedziele w miesiącu. Oczywiście jeżeli dany dzień nie będzie nam odpowiadał zawsze możemy spróbować zorganizować chrzest w innym kościele. Jako że jest to przede wszystkim duchowa uroczystość warto właśnie od tego aspektu rozpocząć przygotowania.

2. Odpowiedni moment dla rodziców

 Wiele par decyduje się na organizację chrztu świętego swojego dziecka niedługo po jego narodzinach. Ma to swoje uzasadnienie – zależy nam, aby dziecko jak najszybciej dołączyło do wspólnoty kościoła, ale również maluch jest wtedy dużo spokojniejszy, a większość czasu przesypia. Ceremonia powinna więc się odbyć bez większych problemów. Minusem takiego rozwiązania jest jednak niższa odporność noworodka, a także gorsze siły witalne rodziców – mamy, która jeszcze nie doszła w pełni do siebie po porodzie i taty, na którym na pewno odbijają się również nieprzespane noce. Wszystko to sprawia, że dodatkowy stres związany z organizacją uroczystości, w tym czasie zdecydowanie nie jest nam potrzebny. Nie bez znaczenia jest również pora roku. Łatwiej jest zorganizować chrzest wiosną czy latem. Goście chętniej przyjadą, zwłaszcza jeżeli czeka ich dalsza podróż.

3. Dostępność gości, a przede wszystkim rodziców chrzestnych

Nie bez znaczenia są również możliwości przyszłych rodziców chrzestnych. Warto ustalić z nimi tę datę i upewnić się, że będą obecni. Pozostałych gości wystarczy zaprosić na uroczystość z odpowiednim wyprzedzeniem.

4. Dostępność lokalu, w którym chcemy zorganizować przyjęcie

O ile zazwyczaj w Trójmieście wybór lokalu, który będzie dostępny w określonym dniu, nie stanowi problemu, warto omijać daty Komunii Świętych. To właśnie w okolicach maja jest największe obłożenie, a lokal trzeba rezerwować nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Aby zaoszczędzić sobie czasu związanego z poszukiwaniem wolnego miejsca warto zrezygnować ze chrztu w miesiącach, w których odbywają się Komunie Święte.

Organizacja Chrztu Świętego w kilku krokach

Krok I – Kancelaria parafialna

Organizację chrztu najlepiej jest rozpocząć od spotkania z księdzem, w wybranej parafii. Podczas tego spotkania zostanie ustalony termin chrztu. Ksiądz również poinformuje rodziców o tym jak przygotować się do tego ważnego dnia, pod kątem niezbędnych dokumentów oraz uczestniczenia w naukach kościelnych.

Przygotowując się do chrztu swojego dziecka z pewnością będziecie potrzebować aktu urodzenia dziecka oraz aktu ślubu kościelnego rodziców. Parafia może również wymagać przedłożenia zaświadczenia o tym, że rodzice chrzestni są praktykującymi katolikami, a także zaświadczenia potwierdzającego, że zarówno rodzice jak i rodzice chrzestni przyjęli sakrament spowiedzi. Brak aktu ślubu kościelnego rodziców może być problemem, a ksiądz ma prawo odmówienia chrztu, ale nie jest to regułą. To sprawa indywidualna danego księdza, więc jeżeli u jednego się nie uda, można próbować w innych kościołach.

Krok II – Lokal czy dom?

Jeżeli macie już ustalony termin chrztu to właśnie teraz należy znaleźć lokal, w którym zorganizujecie przyjęcie. W Trójmieście wybór lokali, które specjalizują się w tego typu uroczystościach, jest naprawdę bardzo duży, co wcale nie ułatwia zadania. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na odległość od kościoła, w których odbędzie się chrzest oraz koszty, które poniesiemy w związku z organizacją imprezy. Lokal powinien również być dostosowany do liczby gości, ich wieku (np. wyposażony w kącik do zabaw, jeżeli na uroczystości pojawią się dzieci, pokój do przewijania czy karmienia noworodka), potrzeb, preferencji – w tym również smakowych. Menu powinno być różnorodne tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. Warto dowiedzieć się czy wśród gości będą wegetarianie lub weganie i jeżeli tak poprosić obsługę lokalu o przygotowanie dedykowanych dań. Wybierając lokal często również kierujemy się jego wyglądem, wystrojem sali, otoczeniem. Wszystko to jest ważne, bo zależy nam na tym, aby ten dzień był piękny i wyjątkowy.

Oczywiście chrzest możemy również zorganizować u siebie w domu, jeżeli dysponujemy odpowiednią ilością miejsca. Nie musimy przygotowywać wszystkiego sami. Możliwe jest zamówienie cateringu. Przyjęcie w domu wiąże się jednak z koniecznością udekorowania pokoju, a także sprzątania po uroczystości, co przy małym dziecku może być problematyczne. Jeżeli możemy liczyć na pomoc rodziny lub przyjaciół w tym zakresie to być może warto rozważyć taką opcję, bo pozwoli nam ona trochę zaoszczędzić.

Jeśli szukasz miejsca na organizację chrzcin to tutaj znajdziesz spis lokalów w Gdyni i Gdańsku.

Krok IV – Rodzice chrzestni

Wybór rodziców chrzestnych wymaga czasu i zastanowienia. Zdarza się, że mamy już wytypowane osoby na długo przed narodzinami dziecka, a niekiedy nie potrafimy się zdecydować. Ważne jest to, aby były to osoby wierzące, które w naszym dziecku będą pielęgnowały tę wiarę. Warunkiem jest również to, aby rodzice chrzestni przyjęli wszystkie sakramenty tkj. chrzest, komunię, bierzmowanie oraz spowiedź zakończoną rozgrzeszeniem. Warto wiedzieć, że chrzestnym nie może zostać nikt kto jest spokrewniony z dzieckiem w tzw. linii prostej czyli rodzice, rodzeństwo, a także dziadkowie. Powinna to być osoba pełnoletnia oraz taka, którą łączy więź emocjonalna z naszym maluszkiem.

Krok III – Lista gości

Liczba zaproszonych gości jest ściśle powiązana z budżetem, którym dysponujecie. Warto na taką uroczystość zaprosić najbliższą rodzinę i przyjaciół. Pamiętajmy, że dla naszego dziecka będzie to nowa sytuacja, która może wywołać stres. Głośne przyjęcie w tłumie ludzi nie jest dobrym rozwiązaniem na tym etapie życia maluszka. Kameralna uroczystość zdecydowanie lepiej się sprawdzi, a i Wam zaoszczędzi czasu i stresu. Powinien to być przyjemny dzień, w którym możecie odrobinę odpocząć i odetchnąć.

Uroczystość w kościele czyli co nas czeka w dniu Chrztu Świętego?

Ceremonię w kościele można opisać w kilku podpunktach, które pozwolą na lepsze przygotowanie się do uroczystości. Kolejno przedstawia się to tak:

1.Kancelaria parafialna - podpisanie dokumentów i dostarczenie potrzebnych zaświadczeń

2.Kościół – uroczystość Chrztu Świętego najczęściej odbywa się w trakcie trwania mszy św.:

  • podejście do ołtarza na wezwanie kapłana, podchodzą rodzice wraz z dzieckiem oraz rodzice chrzestni
  • publiczne wyznanie wiary i zobowiązanie się do wychowywania dziecka w wierze katolickiej
  • rytuał chrztu, wraz z polaniem głowy dziecka wodą
  • namaszczenie olejem czółka dziecka
  • ubranie dziecka w białą szatę przez matkę chrzestną
  • zapalenie świecy dziecka przez ojca chrzestnego (ogień odpala się od świecy paschalnej)
  • błogosławieństwo będące zakończeniem ceremonii.

Pamiątki Chrztu Świętego czyli co dać dziecku w prezencie?

Chrzest Święty to wydarzenie w głównej mierze duchowe, więc i upominki powinny mieć taki sam wydźwięk. Najważniejsze prezenty dziecko powinno otrzymać od rodziców chrzestnych. Zazwyczaj jest to biała szatka od matki chrzestnej oraz świeca chrzcielna od ojca chrzestnego. To właśnie te rekwizyty będą użyte podczas ceremonii Chrztu Świętego w kościele. Do tego rodzice chrzestni mogą zakupić album czy kartkę, na której wypiszą życzenia. Jeżeli nie chcemy się ograniczać jedynie do skromnych pamiątek o prezent można dopytać rodziców dziecka. Niekiedy rodzice przekazują listę prezentów lub też informują o tym, że zamiast otrzymania rzeczy preferują gotówkę.

(art.nadesłany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%