Zamknij

Czemu warto optymalizować produkcję?

13:08, 23.10.2018 mat.nadesłane Aktualizacja: 12:08, 24.10.2018
fot.fanuc.eu fot.fanuc.eu

Odkąd człowiek odkrył po raz pierwszy, że może wyprodukować pewne dobra, starał się osiągnąć stan, w którym ten proces będzie szybszy, sprawniejszy i skuteczniejszy. Przy dzisiejszym stanie technologii, możemy nazwać to potrzebą optymalizacji produkcji. Jak osiągamy ją dzisiaj? Czy istnieją sposoby, które zadziałają w każdej firmie? Miejmy nadzieję, że odpowiedzią na Wasze pytania będzie poniższy artykuł!

Redukcja kosztów...

Co ciekawe, powody, dla których chcemy zoptymalizować produkcję, są praktycznie zawsze takie same. Można nawet pokusić się o to, aby stworzyć pewną listę kwestii, prowadzących do podjęcia określonych kroków. Pierwszym z nich jest możliwość zredukowania kosztów produkcji. Najważniejszym jest jednak to, aby robić to w sposób mądry i przemyślany. Jeżeli zechcemy zredukować koszty „na szybko”, bez wątpliwości odbije się to na jakości produktów i w dalszej kolejności — zadowoleniu i zaufaniu Klientów. Nie trzeba chyba mówić o tym, jak ciężko je potem odzyskać!

https://www.fanuc.eu/pl/pl

( Źródło: fanuc.eu/pl/pl )

… oraz strat!

Drugim powodem, dla którego decydujemy się na wprowadzenie rozwiązań z zakresu automatyzacji, jest zredukowanie strat i błędów popełnianych w jednym cyklu produkcyjnym. Świetnym pomysłem może być wykorzystanie najróżniejszych maszyn o możliwie najnowszej technologii. Nie mamy na celu zdyskredytowanie Waszych doświadczonych pracowników, jednak może nadszedł najwyższy czas na zastanowienie się nad ich rolami! Dziś zdecydowaną większość ich zadań mogą wykonywać roboty, z tym, że zrobią to bezbłędnie, powtarzalnie i co najważniejsze — bez przerwy. Nawet najbardziej doświadczeni specjaliści będą musieli kiedyś powiedzieć „basta” i udadzą się na chwilę odpoczynku. Maszyny tego nie zrobią, stąd też być może warto wziąć pod uwagę przebranżowienie ich na operatorów maszyn?

Walka na rynku

Trzecim i ostatnim omawianym powodem podjęcia decyzji optymalizacji produkcji jest po prostu chęć efektywnego konkurowania. Sprawa wygląda następująco: jeżeli chcemy być poważnym graczem na rynku produkcji masowej, nie możemy polegać wyłącznie na ręcznym wytwarzaniu dóbr. Jeżeli tego nie zrobimy, to zaufajcie nam — konkurencja zrobi to już za chwilę. Skutki będą opłakane dla przyszłości Waszych relacji z Klientami, gdyż ulegną ochłodzeniu — zwłaszcza gdy zobaczą oni, że mogą zamówić takie same lub zbliżone produkty za znacznie niższą cenę i o lepszej jakości od innej firmy…


Podsumowanie

Optymalizowanie produkcji to niezwykle ważne i zawiłe zagadnienie w momencie, gdy dążymy do tego, aby nasz zakład produkcyjny działał na najwyższym możliwym biegu. Trzeba wziąć pod uwagę tę kwestię, jeżeli nie chcesz odstawać od reszty rynku. Konkurencja nie śpi, a nasza słabość może być ich siłą!

(mat.nadesłane)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%