Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Złoty Szymon Sajnok: wszystko zaczęło się w Kartuzach na ulicy Podgórnej

Opublikowany: 2018-03-05 16:59 Autor: Magda Dzienisz

O wrażeniach po zdobyciu złotego medalu, swoich początkach w Cartusii Kartuzy, trenowaniu na kaszubskich trasach, a także chęci... promowania firm z Kaszub mówił na konferencji prasowej Szymon Sajnok, Mistrz Świata w omnium. Wcześniej Szymon wraz z Wiesławem Hirszem, współtwórcą sekcji kolarskiej w GKS Cartusia Kartuzy spotkał się z burmistrzem Mieczysławem Grzegorzem Gołuńskim.

REKLAMA

Szymon Sajnok, który w sobotę zdobył mistrzostwo świata na holenderskim welodromie, do Polski przyleciał już wczoraj, gorąco witany na gdańskim lotnisku. Dziś wraz z Wiesławem Hirszem, współtwórcą sekcji kolarskiej w GKS Cartusia Kartuzy, spotkał się z burmistrzem Kartuz oraz lokalnymi dziennikarzami.

Dumny z bycia Kaszubem

- Jestem dumny, że jestem z Kartuz, z Kaszub, z tego, że reprezentuję Polskę. To dla mnie największy zaszczyt, że jako Polak startuję w takich zawodach. To najwspanialsza chwila dla sportowca słyszeć Mazurek Dąbrowskiego. Pamiętam, jak po wręczeniu medalu śpiewałem hymn, jak założyli mi koszulkę mistrza świata – powiedział Szymon Sajnok. – Powoli dociera do mnie, że wygrałem, ale wciąż jest to dla mnie coś niesamowitego. Marzyłem o tym, śniłem o tej koszulce i w końcu jest moja.

fot. Magda Dzienisz

- Medal Szymona to jeden z największych sukcesów naszych wychowanków. Dodam, że jeden z wielu sukcesów, bo z Cartusii wywodzą się dobrzy kolarze. To między innymi Paweł Poljański, który dobrze pokazał się na ostatnich etapach Vuelta Espana. No ale takiego spektakularnego suckesu, jak medal Szymona, nikt jeszcze nie zdobył. Mam nadzieję, że będzie to przełomowy moment. Szymon na pewno jest już wzorem dla młodych kolarzy – mówi Wiesław Hirsz.

Szymon, pytany o osobę, której chciałby zadedykować złoty medal, mówi, że na pewno są to rodzice.

Szymon nie ukrywa i nie wstydzi się tego, że jest z Kaszub. Sam mówi, że zna tylko kilka słów po kaszubsku – żartuje, że musi zapisać się na kurs tego języka, bo tak często jest pytany przez dziennikarzy o jego znajomość. Podkreśla też, że wszystko zaczęło się właśnie w Kartuzach.

- Mieszkam przy ulicy Wzgórze Wolności, obok jest taka przyboczna ulica Podgórna. To tam wszystko się zaczęło, zapisałem się do pana Franciszka Ilisińskiego wraz z kolegami, do klubu, który wówczas nazywał się Podgórna. Koledzy już skończyli swoją przygodę z kolarstwem, a ja dalej ją kontynuuję – podkreślał złoty medalista.

Zarówno burmistrz Kartuz, jak i Wiesław Hirsz podkreślali, że to właśnie tak kaszubska zawziętość pomaga Szymonowi osiągać takie wyniki. Kolarz codziennie ciężko trenuje, przejeżdża nawet 150 km, czasami w śniegu i deszczu. Mówi, że bardzo lubi jeździć po kaszubskich trasach.

- Często wybieram trasę na Ostrzyce, Wieżycę, Gołubie. To także piękne tereny. Chciałbym kupić tam działkę – żartuje Szymon.

- Treningi polegają nie tylko na jeździe na rowerze – dodaje Wiesław Hirsz. – To specyficzna dyscyplina. To siłownia, basen, potem na rower. Szymon naprawdę ciężko pracował. To nie jest łatwe, całe życie kręci się wokół kolarstwa. Na nic innego nie ma czasu.

fot. Magda Dzienisz

Priorytetem – szosa

Mistrz Świata na torze nie ukrywa, że ma ambicje. Jego marzeniem jest zdobycie wysokich miejsc na szosie. Podkreśla, że teraz będzie skupiał się tylko na tym.

- Oczywiście doświadczenia na szosie bardzo pomagają na torze – mówi Szymon. – Te dwie dyscypliny potrafię połączyć. Omnium trwa cały dzień i ta wytrzymałość z szosy jest bardzo potrzebna do tego, by dobrze radzić sobie na torze. Dużo wyciągam też z toru do szosy. Szosa jest dla mnie ważna, wiąże się z tym większy prestiż. Tor to dla mnie także zabawa, cieszę się, jak tam startuję, bardzo to lubię, tam jestem sobą.

- W kolarstwie jest takie powiedzenie: to nie nogi jadą, ale głowa jedzie. Jeżdżenie na torze jest zupełnie inne niż na szosie, na szosie jest drużyna, każdy wie, co ma zrobić. Na torze Szymon musi liczyć na siebie, na swoją intuicję, którą ma, na swoje czucie. Jeszcze rok wcześniej popełniał błędy, a teraz Szymon jest już profesorem w tej dyscyplinie – dodaje Wiesław Hirsz.

fot. Magda Dzienisz

Chce promować lokalne produkty

Szymon, pytany o niesportowe plany, zdradził, że chciałby promować lokalną firmę – właśnie z Kaszub.

- To takie moje marzenie, być twarzą jakiejś lokalnej firmy. Nie z jakichś innych miejsc Polski, ale właśnie stąd, z Kaszub. Tak to widzę – billboard z moją twarzą, koszulka mistrza świata i promocja lokalnej firmy. Nie mam absolutnie jakiegoś parcia na sławę, ale chciałbym pokazywać, że jestem stąd – powiedział złoty medalista Mistrzostw Świata.

- Szymon jest w tej chwili najlepszą reklamą dla Kaszub i Kartuz. To, co zrobił, pokazuje, że Kartuzy są mocne sportem, mają wspaniałych trenerów i działaczy. Tutaj duże uznania dla Wiesława Hirsza i trenerów, którzy położyli podwaliny do tego, że uwierzył siebie – dodał burmistrz Kartuz.

REKLAMA

 Reklama Bat

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [19]

 • 10 1 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Patrycja

  Gratulacje Szymon

 • 6 3 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zdzisek

  Ciekawe jak Burmistrz by się wbił w tą koszulkę,to czy by mu pasowała?

 • 12 1 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec wsi

  Brawo brawo jak się chce to można zostać mistrzem świata w kolarstwie.

 • 6 1 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bolek

  No i gitara, Szymon brawo

 • 17 2 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Roman

  Jak p.MGG szybko się do sukcesu przykleił.Brawo dla mistrza!

 • 18 3 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Z Kartuz

  Gratulacje Szymon, kibicowaliśmy tobie w sobotę! A deklaracja o chęci reklamowania firmy to super pomysł. Dawajcie wszystkie Baty, Elwozy i inne duże firmy - mieć twarz mistrza na banerach to rewelacyjna reklama!

 • 9 2 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kolega

  Gratulacje dla Wisława za poświęcony czas i środki finansowe w sekcję kolarstwa!!!

 • 1 4 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Roman

  Ty byś musiał i chciał to robić tylko zostań proszę Burmistrzem

 • 4 4 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pusia

  Niech zostanie twarzą Arytona na przykład, a moje pytanie, co tam robiło ORMO?

 • 3 3 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  Prawo Szymonie! Jesteś wsapniałą wizytówką Kaszub i Kartuz jako MISTRZ ŚWIATA...i tylko na maskotkę było stać burmistrza, żenada!

 • 2 3 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jasiu

  Czy ten Golunski to ten gosciu z gdanska co zapomnial i niewie ile ma mieszkan?

 • 2 2 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # eeee

  A wszystko dzięki naszemu burmistrzu

 • 2 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Olfaz

  Brawo Mistrzu!!!!

 • 2 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Erni

  nigdy bym nie przypuszczał, że doczekam się jakiegokolwiek Mistrza Świata z Kartuz, tym większe zaskoczenie i duma dla Kartuz, brawo Mistrzu!!!

 • 3 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszub

  Panie Burmistrzu może jakaś stala pomoc dla Szymona. On lepiej promuje Kartuzy niż kartuska piłka nożna, która przez te wszystkie lata nie może pochwalić się ani jednym zawodnikiem.

 • 0 1 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaszub

  Gratulacje dla Szymona i rodziców. Trzymamy A was kciuki. Oś. Derdowskiego 1

 • 0 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hej

  Co to je Instagrama, i fejsbuka -czy to sie je

 • 1 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Białka

  Warszawa ma swojego Lewandowskiego a my mamy Szymona! :-D Bravo młody człowieku ! :-D

 • 0 0 2 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Słuchacz

  Słyszałem Go przed chwilą w Radiu Kaszebe. Super się wypowiada.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.