Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Somonino. Szkolne plany z "Leonardo da Vinci"

Opublikowany: 2008-09-03 17:59 Autor: nadesłane

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie od kilku już lat mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności i kształcenia kompetencji zawodowych w całej Europie. W roku szkolnym 2007/2008 praktyki odbywały się m.in. w Austrii, Belgii, Grecji, Turcji i we Włoszech.

W lipcu i sierpniu tego roku czwórka uczniów ZSP w Somoninie uczestniczyła w 6 – tygodniowym stażu w regionie Apulia na południu Włoch. Opiekunem polskiej grupy był dyrektor hotelu San Antonio, pan Giuseppe Abbraciavento, który bardzo wysoko ocenił umiejętności przyszłych pracowników branży hotelarskiej.

Do zakresu prac należało m.in. obsługa klienta biura turystycznego, recepcja hotelu, systemy rezerwacji pokojów i przejazdów, udzielanie informacji oraz obsługa konsumenta w sali śniadaniowej i na przyjęciach okolicznościowych. A wszystko to oczywiście w języku obcym i przy pomocy komputera – na obie umiejętności szkoła w Somoninie kładzie szczególny nacisk.

- „Naszym głównym celem jest dążenie do kształtowania sylwetki absolwenta przedsiębiorczego, poruszającego się bez kompleksów po świecie, znającego i posługującego się zarówno językami obcymi jak również nowoczesnymi technologiami komputerowymi i informatycznymi. Nie zapominamy jednak o wynikach egzaminów zewnętrznych, czego dobrym przykładem jest tegoroczny egzamin maturalny. Szkoła nasza plasuje się na trzecim miejscu w powiecie, a wśród szkół technikum jest niekwestionowanym liderem” – mówi dyrektor szkoły mgr inż. Elżbieta Świętoń.

Również w lipcu i w sierpniu dwie grupy uczniów realizowały swój program praktyk w Austrii w ramach projektu Leonardo da Vinci. Sześciotygodniowy pobyt w Austrii i praca wśród obcokrajowców to doskonała szkoła języka niemieckiego.

Nic nie jest w stanie zastąpić żywego i bezpośredniego kontaktu z językiem obcym. Uczniowie przebywali w przepięknym regionie Waldviertel, a ich gospodarzem był pan Richard Greindl. Głównym celem projektu było pokazanie różnic kulturowych i zasad prowadzenia, funkcjonowania oraz organizacji małych przedsiębiorstw turystycznych.

Nie bez znaczenia było również zdobywanie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji mających na celu zwiększenie szans na zatrudnienie absolwentów i samozatrudnienie.

To wszystko jednak tylko preludium do tego, co będzie się działo w następnych latach w ZSP w Somoninie. Szkoła staje się liderem jeśli chodzi o pozyskiwanie środków zewnętrznych w postaci projektów europejskich. Oto kilka przykładów. W ramach projektu Leonardo da Vinci szkoła realizować będzie program „Przygotowanie absolwenta przedsiębiorczego”.

Budżet projektu wynosi 20 820 Euro. Przewidziane są wizyty studyjne 6 nauczycieli w Grecji i 6 we Włoszech. „Porosty a zanieczyszczenie atmosfery” to temat kolejnego projektu, tym razem w ramach programu Comenius. Jest to wielostronny, partnerski projekt o budżecie 24 000 Euro, którego koordynatorem jest szkoła we Włoszech.

Wielkim przedsięwzięciem będzie z pewnością współpraca z 16 partnerami zagranicznymi tym razem w ramach programu Leonardo da Vinci. Jego temat brzmi „Przygotowanie i monitoring europejskiego stażu hotelarskiego”. Realizacja trwać będzie dwa lata i przewiduje siedem wizyt, a budżet projektu to 25 000 Euro.

I na zakończenie jeszcze jeden sukces – Leonardo da Vinci Mobilność. W ramach tego projektu przewiduje się realizację praktyk zawodowych dla 6 uczniów w Turcji – Alania, 6 uczniów w Hiszpanii – Valencia i 6 uczniów w Wielkiej Brytanii – Plymouth. Kwota dofinansowania jest ogromna, bo wynosi aż 74 000 Euro. Bardzo ciekawy jest także temat projekt – „Organizacja i technika obsługi przyjęć okolicznościowych w różnych krajach Unii Europejskiej”.

Podczas gdy konkurencja na rynku usług edukacyjnych jest coraz większa, oferta szkoły somonińskiej wydaje się być bardzo atrakcyjna. Na tego typu działaniach zyskają z pewnością przede wszystkim uczniowie ale również rodzice, nauczyciele, szkoła, gmina a także cały region.

Opracował: Włodzimierz Leszkowski

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze

  • Brak komentarzy.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.