Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Z szuflady

 • Dla wszystkich, którzy nie wierzą w miłość 9x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 9 lat temu.

  Jeszcze teraz nie wiesz, że Twoje życie się zmieni. Na razie cieszysz się tym, co jest. Zwłaszcza dziś, kiedy jest naprawdę wyjątkowy dzień. Z tej okazji zakładasz ulubioną, błękitną sukienkę. Malujesz rzęsy i wybierasz sznur błyszczących koralików. Za chwilę wyjdziesz z domu.

 • Dzień róż, serduszek i pocałunków 0x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 9 lat temu.

  Dziś walentynki, czyli okazja do miłosnych wyznań, ujawnienia skrywanych uczuć i obdarowania ukochanej osoby upominkiem. W modzie niezmiennie czerwone róże, lizaki w kształcie serduszek, maskotki. My, razem z pizzerią Alladyn w Kartuzach na walentynki zaprosiliśmy parę, która wygrała nasz konkurs na romantyczną kolację.

 • Trzynastego w piątek... Czy Kaszubi są przesądni? 31x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 9 lat temu.

  Kiedyś Kaszubi przywiązywali nowo narodzonym dzieciom i młodym zwierzętom w gospodarstwie czerwone kokardy. Ten symbol miał je chronić przed złym urokiem. W noc świętojańską gospodynie zamykały okiennice, żeby przelatujące na sabat czarownice, nie zajrzały im w okna. Ile zostało z tych wierzeń? Czy nadal jesteśmy przesądni?

 • Gdzieś między Ameryką a Rosją 90x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 9 lat temu.

  Kiedy Wania Priekrasnyj przemierzał rozklekotanym autobusem spółdzielni „Daremnyj Trud” dwudniowy szlak do wymarzonego Arteku z miną coraz bardziej zasmuconą wsłuchiwał się w słowa Kulturalno-Oświatowego powtarzającego z równie słabnącym wciąż przekonaniem: „eto wsio nasze”. Te dziesiątki kilometrów kukurydzy Sowchozu „Krasnaja Zwiezda”, i te dymiące na horyzoncie kominy fabryki broni imi

 • Wielkie wesele w Sulęczynie 7x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 9 lat temu.

  Do późnej nocy w Sulęczynie rozbrzmiewały dźwięki basów, saksofonów, gitar i bębnów. Ulubione i wszystkim znane z imprez weselnych kawałki, kołysały swym rytmem zaciekawionych przechodniów. Mogli sądzić, że odbywa się tam huczne wesele. Brak było jednak pary młodej…

 • Koleją do Ameryki 72x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 9 lat temu.

  Od wielu pokoleń szukają Polacy sposobu by się jakoś dostać do Ameryki. A tam przecież nikt nikomu niczego za darmo nie daje. Tam wszystko trzeba sobie kupić. Wszystko, to znaczy nie tylko twarożek czy kaszankę, ale i ubranie i mieszkanie i samochód… O niczyje zdrowie też nie zatroszczy się władza za pieniądze odebrane sąsiadowi.

 • Wesołych Świąt! 10x

  Autor: redakcja. Opublikowany: 9 lat temu.

  Czytelnikom oraz przyjaciołom Expressu Kaszubskiego życzymy spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, wyłączenia z codziennego biegu i radosnego świętowania w gronie najbliższych. Niech ciepło i magia tych niezwykłych dni na długo zagości w sercach, a pokój i miłość niech rozświetla twarze uśmiechem.

 • Pierniki i barszcz z Żukowa na jarmarku w Niemczech 1x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 9 lat temu.

  Reprezentacja gminy Żukowo brała udział w jarmarku bożonarodzeniowym w gminie partnerskiej w Wendelstein w Niemczech. Na żukowskim stoisku można było dobrze zjeść i zapoznać się z atrakcjami gminy Żukowo.

 • Panie z Tokar na okładce "Top Agrar Polska" 1x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 9 lat temu.

  Koło Gospodyń Wiejskich w Tokarach (gm. Przodkowo) gościło redaktorów magazynu Top Agrar Polska wydawanego przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze w Poznaniu. Celem wizyty było ukazanie przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia w naszym Kole, jak również w typowo kaszubskich domach.

 • Co można zrobić z wieżą ciśnień? 13x

  Autor: Wojciech Drewka. Opublikowany: 9 lat temu.

  Trwają spekulacje na temat zarówno właściciela jak i sposobu zagospodarowania kartuskiej wieży ciśnień. A gdyby od Was zależało wykorzystanie tego niezwykłego obiektu – co, Waszym zdaniem, powinno się tam znaleźć? Zapraszamy do dyskusji.

 • Nie wszystkich martwi zima 2x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 9 lat temu.

  Jak zwykle drogowców zaskoczyła zima i zwłaszcza kierowcom nawał śniegu daje się we znaki. Na szczęście są też osoby u którym atak zimy daje dużo radości i wywołuje uśmiech na twarzy.

 • Na rok zapomnieć o śmierci? 3x

  Autor: Wojciech Drewka. Opublikowany: 9 lat temu.

  Teoretycznie kwestię zniczy, kwiatów i cmentarzy mamy z głowy na cały rok. Pytanie tylko ile zostaje w nas świadomości o bliskości śmierci? Na ile szanujemy życie własne i innych? Czy zasiadając w poniedziałek za kierownicą będziemy pamiętać, że jeszcze przedwczoraj ktoś zapalał znicz komuś bliskiemu, kto zginął w wypadku?

 • Dziewczęta z Pover-em! 11x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 10 lat temu.

  Tych dziewczyn nie opuszcza uśmiech i dobre samopoczucie. Przez życie idą tanecznym krokiem. Mowa o nastolatkach tworzących grupę Pover, działającą przy kartuskim Klubie Profilaktyki Środowiskowej „Eło”. W tym miesiącu mijają dwa lata odkąd połączyła ich pasja tańca.

 • Zobacz Asy z pierwszej klasy! 0x

  Autor: Ania Frankowska. Opublikowany: 10 lat temu.

  „Asami” tytułują się uczniowie Gimnazjum nr 1 w Kartuzach. Niedawno zostali „ochrzczeni”. Towarzyszył temu szkolnemu wydarzeniu ogrom śmiechu i dobrej zabawy. „Choć jesteśmy jak diabełki, potencjał w nas wielki” – przyznali szczęśliwi pierwszoklasiści.

 • Sposób na poniedziałek 3x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 10 lat temu.

  Do niedawna należałem do „gatunku” typowego człowieka pracującego, który to swój najbardziej negatywny dzień przeżywa właśnie w poniedziałek.

 • Młodzież z Ukrainy poznawała Kaszuby 0x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 10 lat temu.

  W Kartuzach gościła młodzież z Drohobycza na Ukrainie. Uczniowie przyjechali do I Liceum Ogólnokształcącego w ramach projektu „Łączy nas wiek i tradycja”.

 • Młodzi pod żaglami 0x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 10 lat temu.

  Kaszubski Klub Żeglarski DULKA w Chmielnie po raz kolejny zorganizował imprezę dla dzieci i młodzieży z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego z Żukowa. Młodzież do Chmielna przyjechała wraz z opiekunką Anną Korzeniecką–Bemowską. Członkowie klubu przygotowali dla młodych adeptów żeglarstwa różnorodne zajęcia.

 • Giganty z okolic Kolonii 19x

  Autor: nadesłane. Opublikowany: 10 lat temu.

  Wojtek Szymański z Kolonii (gm. Kartuzy) swoje grzybobranie zapamięta z pewnością na długo. Znalazł prawdziwka, który ważył półtorej kilograma.

 • Big grzyb z Łapalic 5x

  Autor: Wojciech Drewka. Opublikowany: 10 lat temu.

  O takich owocach wędrówki po lesie marzą chyba wszyscy grzybiarze. Nasza Czytelniczka w lesie w Łapalicach znalazła wielkiego borowika. Jego kapelusz miał średnicę 23 centymetrów. To znalezisko jest najlepszym dowodem na to, że sezon na grzyby w pełni, ale doświadczeni zbieracze mówią, że powoli będzie dobiegał końca.

 • Poskarżyli się na działalność proboszcza z Niestępowa 73x

  Autor: Wojciech Drewka. Opublikowany: 10 lat temu.

  Rada Sołecka Sulmina napisała list do metropolity gdańskiego, w którym skarży się na działalność proboszcza parafii w Niestępowie. Zdaniem autorów listu, ksiądz doprowadził do skłócenia i podziałów wśród mieszkańców wsi. Proboszcz z Niestępowa nie chce komentować sprawy.

« Poprzednia strona1234518Następna strona »