Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Mściszewice. Oryginalne dożynki i święto kamienia

Opublikowany: 2010-09-03 14:46 Autor: Ania Frankowska

Zupełnie nowa i oryginalna impreza szykuje się w Mściszewicach w gminie Sulęczyno. Podczas dożynek parafialnych rolnicy dadzą pokaz prac na dziewiętnastowiecznych i dwudziestowiecznych maszynach. Święto plonów połączone zostanie z pierwszym Festiwalem Kamienia. Impreza odbędzie się w niedzielę, 12 września.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Na dożynki oraz Festiwal Kamienia zaprasza parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mściszewicach wspólnie ze Stowarzyszeniem Rozwoju Sołectwa Mściszewice. Impreza odbędzie się na boiskach przy stadionie sportowym w Mściszewicach. Ciekawym punktem programu będzie pokaz pracy rolników na maszynach z przełomu XIX I XX wieku.

- W czasie tej imprezy miejscowi rolnicy pojadą na pole, przylegające do boisk i będą kosić ostatnie kłosy zboża, po przewiezieniu ich na miejsce festynu dokonają jego wymłócenia, czyszczenia i zmielenia – zapowiadają organizatorzy. – Wszystkie te prace zostaną wykonane za pomocą maszyn rolniczych pochodzących z przełomu XIX-XX wieku. Mieszkańcy odrestaurowali stare maszyny służące do koszenia, młócenia i czyszczenia zboża oraz mielenia ziarna. Młocarnia będzie napędzana za pomocą starego urządzenia tj. kieratu, na Kaszubach znanego jako „rozwerk”. Zobaczymy też, jak młóciło się zboże za pomocą cepów.

Ta i inne maszyny zostaną uruchomione podczas pokazu pracy rolniczej. fot. nadesłane

Ta i inne maszyny zostaną uruchomione podczas pokazu pracy rolniczej. fot. nadesłane

Jak podają organizatorzy, celem imprezy jest uwidocznienie trudu rolników podczas żniw i prac polowych, a także podkreślenie roli kamienia w tych pracach.

- Chcemy też promować istniejące w Mściszewicach kamienne kurhany – dodają organizatorzy. – Planowana jest prelekcja w wykonaniu pracowników Instytutu Archeologii z Uniwersytetu w Łodzi. Będą również prezentowane współczesne wyroby z kamienia.

Impreza odbędzie się w niedzielę, 12 września. Rozpocznie się mszą świętą o godz. 11.30 w kościele w Mściszewicach. Po mszy korowód dożynkowy przejdzie z kościoła na boisko. Pierwszym punktem programu będzie zapowiedziany pokaz prac żniwnych. Następnie odbędą się występy zespołów muzycznych, zabawy i konkursy oraz zabawa taneczna i biesiadowanie do godz. 24.

Dożynki są finansowane przez parafię, zaś Festiwal Kamienia przez Urząd Gminy Sulęczyno i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [16]

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ruda

  Czy mnie się w oczach troi?! Dożynki parafialne????????? Dożynki to święto plonów-kogo tam w Mściszewicach skoszono,przemielono?

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Ruda

  a skąd to się Pani urwała???
  w każdej parafii jest jedna niedziela w którą obchodzone są dożynki parafialne, to przecież żadna nowość...

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # swój

  Do RUDA. A czy parafia nie może organizować święta plonów ?

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ja...swojak

  uwazam ze wreszcie coś ciekawego wymyslili...i czy to parafia, czy gmina to bez znaczenia.... w kazdym bądź razie gratuluje pomysłodawcom no i postaram sie pogratulować osobiście wykonawcom!!!

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Alfons Brr z Paryza

  zdecydowanie zgadzam się z SWOJAKIEM, wreszcie coś się dzieje coś innego niż dotychczas, pełen SZACUN dla was... tylko przerazaja mnie te "konkursy", a jeszcze jedno przez kogo bd prowadzone? jesli przez tych co zwykle na "festynach" to dziekuje. Pa

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mestwin3

  Wolę uczestniczyć w wszelkich uroczystościach organizowanych w Mściszewicach, gdyż są spontaniczne i naturalne.Mieszkańcy cieszą się prawdziwą radością z zakończenia kolejnego etapu trudnej i znojnej pracy.Chcą w tej uroczystości uczestniczyć w sposób naturalny i pokazać się takimi jakimi są, bez wielkiego mniemania o sobie bez pozorowania,udawania. Nie pozwalają tez sobą manipulować jak np. w Sulęczynie, mają własne zdanie.Należy się hołd spracowanym rękom rolnika wydobywającym z ziemi chleb, co docenia miejscowy duszpasterz.Pozdrawiam wszystkich

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # miejscowy

  w niedzile bylo super zabawa,cos nowego jestem dumny ze mieszkam tu, na nic innego nigdy bym sie nizamienil, brawo proboszcz, brawo organizatorzy, brawo msciszewice!!oby tak dalej!!!

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # włascicel traktora

  witam mam nadzieje ze wam sie ten pokaz podoba
  pozdrawiam Michał

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # CFARDY KASIEBA

  Wedle mnie ruda to nie pani i zgadzam się z mestfinem 3 to musi być ktoś ze suleczyna bo on za darmo nigdy nic nie zrobił otym wie cała gmina

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkańcy

  brawo dla przewielebnego i organizatorów ale najbardziej cieszą nas te pieniadze które pan wujt obiecał na nowe chodniki nareszcie nasze starsze babcie nie będą się przewracały jak pójda np do kościoła na dożynki 2011panie wujcie bo jak nie to przyjedziemy na gmina zrobimy porządek razem z naszym proboszczem a on nie rzuca słow na wiatr chyba się pan zdąrzył przekonac pozdrawiamy msciszewice

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # miejscowy 2

  Brawo Jacek i Michał z Tatą na czele bez was nie było by tej imprezy

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mściszewice

  Czy ktoś widział na naszej imprezie strażaka Sama z Sulęczyna? Jeśli nie to bardzo dobrze niech dla naszych chłopaków odkłada stare buty i sprzęt.

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mściszewice

  Uważam że cokolwiek dzieje się w naszej miejscowości to robi się to
  z myślą o innych. Jak można krytykować,tak jak uczynił to pan Alfons Brr z Paryża.

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # swój

  Panie Brr z Paryża może Pan poświęci swój czas i na przyszłość
  zajmie się PAN tymi konkursami.

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  Do Pana Brr.Jak się Panu coś nie podoba to niech Pan na festyny
  nie przychodzi to proste.Jeszcze się taki nie urodził żeby każdemu
  dogodził.

 • 0 0 8 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zadowolona matka z Mściszewic

  Zarówno dożynki jak i festyny prowadzono w ciekawy sposób.Nasze
  dzieci miały trochę odskoczni od szarego dnia.Moje dzieci były bardzo zadowolone,a o to przecież chodzi.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.