Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

 Reklama Bat

Prawa Kaszubów w Polsce i Unii Europejskiej

Opublikowany: 2012-01-07 23:38 Autor: nadesłane

REKLAMA

Reklama Brillowscy

7 grudnia 2011 r. został opublikowany Raport Komitetu Ekspertów ds. Europejskiej Karty Języków Regionalnych lub Mniejszościowych, w którym porusza się sprawę Kaszubów i języka kaszubskiego w Polsce. W związku z tym, jako Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej, zapraszamy na konferencję poświęconą prawom Kaszubów w Polsce i Unii Europejskiej.

Spotkanie to odbędzie się 13 stycznia 2012 r. o godz. 19.00 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie przy ul. Zamkowej 2a.

Wstępem do dyskusji będzie wystąpienie współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Artura Jabłońskiego. Po dyskusji zapraszamy na konferencję prasową poświęconą stowarzyszeniu Kaszëbskô Jednota.

KASZËBSKÔ JEDNOTA
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej
www.kaszebsko.com

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [9]

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żega

  Nadszedł czas, że Kaszubi zaczną się szanować i żądać szacunku od tych, którzy ich nienawidzą.Ostatecznie to Kaszubi od wieków mieszkają na swoim, a GOŚCIE, nawet w przeważającej ilości, powinni być taktowni.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jaka narodowość

  "Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej"
  nigdzie takowej narodowości nie odnoyowano, jest tylko grupa etniczna obecnie juz na wymarciu

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # polskie prawo

  mówiąc o grupie etnicznej w myśl ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych i języku regionalnym w Polsce uznaje Pan/Pani Kaszubów za naród ;)

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # polsie prawo (2)

  a do tego narodowość taką odnotowano już w 1238 roku. później byli też inni badacze - niemieccy, rosyjscy, czescy, polscy, no i rodzimi, którzy uznawali Kaszubów ani za Niemców, ani za Polaków - a dodatkowo rządy obu tych krajów Kaszubów kiedyś uznawały za tzw 'element niepewny narodowościowo' (praktycznie do 1989 r.)

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jasneeee

  Taaaaa....

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czytelniczka

  Ktos tu coś o nienawiści pisał.Ja to odbieram inaczej-to Kaszubi są niechętni,nieufni,wrogo nastawieni do obcych,zamknięci w swoich rodach.Tylko nieliczni otworzyli sie na innych- z dobrym dla siebie skutkiem-wymieszali bowiem geny mutowane przez pokolenia we własnym sosie. Bez obrazy-Kaszubom brakuje tolerancji i szacunku dla innych.Wymagają szacunku dla siebie,powołując sie na wieloletnią poniewierkę.Teraz za to ,po odzyskaniu praw-idą jak burza.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mest 3

  Kaszubom brakuje tolerancji i szacunku dla innych? Nieufni może tak(doświadczyli różnych rzeczy),ale niechętni ,wrogo nastawieni do obcych,zamknięci w swoich rodach?Skąd ta czytelniczka się pojawiła,że uzurpowuje sobie prawo do sądów o cechach i wartościach naszej tożsamości.Coraz więcej osób nie kaszubskiego pochodzenia określa siebie, jako Kaszubi z wyboru.
  To socjologowie podzielili nas na ćwierć-Kaszubów, pół-Kaszubów i Kaszubów. Dla jednych jesteśmy grupą etniczną, dla innych etnograficzną. Nie będę też tutaj pisał o manipulacjach przy Spisie Powszechnym. Komuś zależy na tym by nie określić terminu Kongresu Kaszubskiego,który powinien być wyznaczony przed Spisem Powszechnym, by można właśnie na nim nakreślić, uporządkować naszą prawdziwą tożsamość, przygotować jakiś status, określenie, kto to my jesteśmy, ci Kaszubi. Żeby na tym kongresie podkreślić, naszą istotę bytu, że mamy pełne prawo czuć się Kaszubami, że, poczuć się mogą wszyscy, którzy mają korzenie kaszubskie i nie tylko(ważniejsze od tych wartości byly wybory). Potrzebne jest podjęcie decyzji w dostosowaniu treści w Marszu Derdowskiego(hymnu kaszubskiego). Język kaszubski, musi być przez nas praktycznie stosowany. W wielu przypadkach nie widzę tego właśnie przykładu działaczy kaszubskich o tak pojętą kaszubszczyznę. Przyśpieszają agonię języka, tłumacząc się, że w języku polskim można lepiej i szybciej mówić,Oczym to świadczy? Osadzony powinien być: w szkole, w Kościele i mediach. Delikatnie mówiąc zmienił swe oblicze imperatyw działania na rzecz krzewienia naszych wartości, kaszubszczyzny, na rzecz promowania jednostki do polityki. Zaczyna się tworzyć jakoby Towarzystwo Wzajemnej Adoracji dotyczace subiektywnych czynników. Życzę by nastąpiła dobra twórcza współpraca między wszystkimi, których uczyniliśmy odpowiedzialnych w jakimś stopniu za nas samych.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # maxu

  Mi jednostce - Kaszebce NIKT nie będzie mówił kim mam się czuć ani żadne stowarzyszenie, ani żaden kongres, ani urzędnicy spisowi - drodzy Państwo dajcie sobie spokój i odczepcie się. Jako hymn kaszubski będe śpiewała to co mi się podoba a żadną mniejszościa nie chce być! Wielkie dyskusje o narodowosci podlane patosem prowadzone przez zacietrzewionych prawdziwych Kaszubów i prawdziwych Polaków mało kogo obchodzą bo są rodem z I połowy XIX w. bardziej pasują do scenografii skansenu wdzydzkiego niż naszych Kaszub w drugiej dekadzie XXI w. - dlaczego zamykacie Kaszuby w skansenie.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żega

  Moim zdaniem - "Czytelniczka" w ocenach Kaszubów nieco przesadziła. Więcej tu fantazji niż prawdy! Natomiast "maxu" stworzyła własny galimatias. Prawdopodobnie jest anarchistką i...nie umie śpiewać? Taka wątpliwa Kaszubka, to byłby dopiero okaz w SKANSENIE DZIWACTWA XXI wieku ! -Z dużym zainteresowaniem przeczytałem rzeczową wypowiedź internauty podpisującego się "mest 3", zawierającą aktualną ocenę sytuacji języka, tożsamości kaszubskiej i proponowanych działań, które należałoby podejmować bardzo szerokim frontem. Jakie będą efekty, czas pokaże. Poglądy podzielam i w imieniu podobnie myślących dziękuję.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.