Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

W niedzielę w Mojuszu akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku dla Pawła

Opublikowany: 2017-01-06 13:53 Autor: Wojciech Drewka

W najbliższą niedzielę (8 stycznia) w Ochotniczej Straży Pożarnej w Mojuszu odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku - dla Pawła, ale i innych pacjentów.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

U 36-letniego Pawła stwierdzono niedawno ostrą białaczkę limfoblastyczną. Przyznaje, że z tego powodu jego życie wymknęło mu się spod kontroli.

- Mam cudowną rodzinę, kochającą żonę Justynę oraz dwóch wspaniałych synów. Do tej pory spełniałem się zawodowo jako kierowca, co dawało mi satysfakcję z wykonywanej pracy. Jako strażak Ochotniczej Straży Pożarnej w Mojuszu zawsze niosłem pomoc ludziom w potrzebie. Pomaganie innym na służbie to moja duma, zaszczyt oraz pasja. Niestety w połowie listopada moje życie wymknęło się spod kontroli. Zaledwie w ciągu kilku dni zdiagnozowano u mnie ostrą białaczkę limfoblastyczną – podkreśla Paweł w swoim apelu. – Niedawno zostałem zakwalifikowany do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Jest to jedyna szansa na powrót do zdrowia dla mnie i innych chorych. Chcę żyć! Mam tyle do zrobienia! Pomóż mi i innym pacjentom w naszej walce.

mat. pras.

Szansą na wyzdrowienie Pawła jest przeszczep krwiotwórczych komórek macierzystych i szpiku od dawcy niespokrewnionego. W tej chwili w bazach danych nie ma dawcy, który byłby zgody genetycznie z Pawłem. Stąd akcja rejestracji dawców pod hasłem „Pomóż Pawłowi i Innym”. Odbędzie się ona 8 stycznia w Mojuszu.

W dniu akcji zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Sama rejestracja zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się: 8 stycznia 2017 r. w godz. 09:30 – 16:00 w remizie OSP w Mojuszu. Poszukiwanie dawców szpiku można wspierać również przekazując dotację na rzecz fundacji DKMS – szczegóły na www.dkms.pl.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [1]

  • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pan Marcin

    Widzimy się w niedzielę... napewno będziemy !!!

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.