Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

 Reklama Bat

W Sierakowicach, Żukowie i Kartuzach przejdą Orszaki Trzech Króli

Opublikowany: 2017-01-03 14:27 Autor: Magda Dzienisz

Tradycją podczas święta Trzech Króli stały się w ostatnich latach uroczyste pochody. Przebrani za biblijnych Kacpra, Melchiora i Baltazara parafianie prowadzą tłum wiernych ulicami miast. W powiecie kartuskim Orszaki Trzech Króli odbędą się w Kartuzach, Sierakowicach i Żukowie.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Orszak Trzech Króli to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. To niezwykłe wydarzenie tworzy lokalna społeczność – rodziny, szkoły, nauczyciele, księża, sąsiedzi, lokalni włodarze – zwykli ludzie.

fot. archiwum/Magda Dzienisz

Po raz kolejny orszaki przejdą ulicami Żukowa, Kartuz i Sierakowic. Jak co roku włączą się w nie parafie, samorządowcy, szkoły.

ŻUKOWO

O godz. 12.45 odbędzie się zbiórka uczestników uroczystości na na parkingu przed halą widowiskowo-sportową przy Publicznym Gimnazjum Nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie, ul. Armii Krajowej 2 E. O godz. 13:00 odmówiony zostanie Anioł Pański, a orszak uroczyście się rozpocznie. Przebiegnie ulicami: Armii Krajowej, Gdyńską i Siostry Faustyny, przy specjalnych przystankach uczniowie odegrają krótkie scenki. Około godz. 14:00 uczestnicy orszaku i Trzej Królowie złożą pokłon Panu Jezusowi w stajence przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Żukowie.

fot. archiwum

KARTUZY

Kartuski Orszak Trzech Króli ruszy o godz. 14.00 z kartuskiego Rynku. Uczestnicy będą śpiewać kolędy, a jasełka odegrane na ulicy przypomną wędrówkę mędrców. Wszystkie dzieci mogą przebrać się za anioły, pasterzy i inne postacie, które ubarwią pochód króli. Każde dziecko otrzyma papierową koronę.

fot. archiwum/Magda Dzienisz

Specjalne zaproszenie do udziału w orszaku dla wszystkich kartuzian nagrała parafia pw. Św. Kazimierza. Proboszcz, ksiądz Ryszard Różycki, zachęca do wspólnego dzielenia się radością Bożego Narodzenia.

- Zapraszamy na Orszak Trzech Króli, razem będziemy śpiewali kolędy, odegrane zostaną uliczne jasełka, wszyscy złożą pokłon bożemu dziecięciu. Szczególnie zapraszamy wszystkie dzieci, oby nie zabrakło nikogo na tym wspólnym świętowaniu tajemnicy Boga, który stał się człowiekiem – mówi proboszcz.

SIERAKOWICE

Sierakowickie świętowanie rozpocznie się o godz. 15:00 koncertem kolęd w kościele p.w. św. Jana w Sierakowicach. O godz. 15.45 zaplanowano zbiórkę kolędników na parkingu przy kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Sierakowicach. O godz. 16.00 orszak ruszy ulicami: Kartuską, Lęborską do ronda, a następnie do Ołtarza Papieskiego. Zakończenie orszaku odbędzie się o godz. 16.30 przy żłóbku. Organizatorzy – Gminny Ośrodek Kultury – zaprasza całe rodziny, zespoły i chóry do wspólnego kolędowania. Mile widziane będą przebrania za postaci zwykle występujące w jasełkach.

fot. archiwum/W. Drewka

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [5]

 • 6 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jak to Trzech Króli?

  Przecież pewien "nowoczesny" Ryszard P. nie dalej, niż rok temu twierdził, że jest Święto Sześciu Króli. No chyba, że ci nowocześni już tak mają, ech... sam już nie wiem..

 • 6 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # rysiu

  Na Maderze jest 6 króli....

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # anie trzech, ani króli

  bibliści wiedzą, o czym piszę. Ewangelia mówi o magach (nie królach, ani nie mędrcach) ze Wschodu, prawdopodobnie z Babilonu. Nie mamy pojęcia ilu ich było.
  Podobnie zresztą jak z tym, że Jezus nie urodził się zimą.

  Tak więc powyższy komentator, mimo prymitywnej tematyki, być może akurat źle trafił - może magów było 6, a jednak Ryszard ma racje?

  Odrobina wiedzy z dużą domieszką cynizmu prowadzi na manowce, przyjacielu!

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A ja posiedzę w domu

  I poczytam książkę.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A później Jezus poszedł na nauki do Nich

  A czego Go nauczyli, to można się tylko domyślać

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.